Sari la conținut

Ce parere aveti sa ne facem un Hedge Fund ?


TheEconomist

Hedge Fund  

38 membri au votat

  1. 1. Ai fi de acord sa participi la deschiderea propriului nostru Hedge Fund ?

    • Da
      29
    • Nu
      3
    • Nu stiu/Nu sunt sigur.
      6


Postări Recomandate

Exista o procedura standard la banci ca daca intra bani multi in cont, din straintatate, ele informeaza automat organele de control financiare. Nu conteaza daca suma e mare si o singura intrare (>$10000), sau sume mici si intrari repetate de bani. Motivul e controlul spalarii banilor, dar din moment ce nu exista nici un secret bancar, nu stii cand te trezesti cu finantele la usa ca n-ai platit impozitul. Indiferent daca acel cont are atasat un card sau nu.

Deci solutia asta pica, cel putin ptr. mine.

 

Legat de firma. Ce treaba au finantele romane si CNVM cu procedurile noastre de "intermedieri financiare"? Ce-i doare pe aia capu'? Ca doar n-avem de gand sa jucam pe piatza romaneasca, sa ne reglementeze aia.

Eu pe firma mea n-am nici un fel de reglementare de la CNVM, banii vin de la broker din SUA si ii trec la capitolul cheltuieli in firma.

Apoi actionarii pot extrage dividende si avans din dividende.

 

 

 

 

 

 

Nu am spus nimic de un cont din strainatate atasat de un card de aici. Ci de un cont acolo, de unde se face virament spre un cont aici, care are un card atasat.

 

Sigur, o firma nu are probleme cu incasarea banilor de la broker... Problema e cum asiguri retragerile investitorilor. Ca oamenii or sa vrea sa-si scoata si profituri lunare, ca dintr-un cont bancar. Daca sunt asociati/actionari, asta nu se poate face. Esential este STATUTUL investitorilor fata de firma. Nu pot fi deponenti ; nu pot fi clienti, caci nu ai autorizare CNVM pentru consiliere financiara ; cat despre ideea cu fondul mutual , nici pomeneala... Uita-te pe reglementarile CNVM pentru SVM-uri si fonduri mutuale. Mai mare daraua decat ocaua. Plus ca CNVM nu te va lasa sa ai un management de tip hedge fund la un fond mutual. Deci trebuie sa gasesti o cale prin care deponentii (care, de fapt, e un numar mic si cunoscut de oameni) sa-si poata efectua retragerile la valoarea curenta, atunci cand doresc. (Chiar daca il efectuezi cu intarziere, trebuie sa existe posibilitatea legala ca deponentii sa scoata sume mai mari decat cele depuse initial, pe baza unei solutii contabile de inregistrare a unor "datorii" mai mari catre acesti deponenti). Ma gandeam ca o asociatie este mai simpla din punct de vedere juridic in ce priveste acest aspect. Poate vezi o solutie mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Cam la asta ma refeream si eu cand am zis de prima data chestia cu bancile si cu 30%. Doar ca nu am putut sa o spun asa de tehnic, dar ideea era aceeasi, omu vine si pune 5 lei si peste o luna ei se fac 7, presupunand ca treaba mege brici, el are nevoie de bani si vrea sa ia cei 7 lei. Ori pune 5 si vrea sa ia cate 3 lunar timp de 2 luni. Cum invarti chestia asta in acte? Ca mie mi se pare ca la noi numai bancile pot face chestiile astea (prin dobanzi ori alte feluri de incentive) deocamdata. Ca actionar la o societate nu poti sa iti iei banii cand vrei. Doar cand vinzi actiunile ori cand dau aia dividende.

 

Ok, scuzati intreruperea, foarte interesanta discutia, eu o urmaresc cu sufletul la gura :D

Serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Actionarii au voie sa-si retraga oricand vor suma depusa ptr. capitalul initial sau pentru banii cu care "imprumuta" firma. Asa cum au depus asa pot sa-i retraga. O sa ma mai consult si cu contabila mea, dar stiu sigur ca se poate, ca eu am facut chestia asta deja.

Apoi din timp in timp, la o "consultare generala" se poate face withdraw de la broker si plati dividende/avans din dividende. Cu acte in regula...

 

 

 

 

 

Cam la asta ma refeream si eu cand am zis de prima data chestia cu bancile si cu 30%. Doar ca nu am putut sa o spun asa de tehnic, dar ideea era aceeasi, omu vine si pune 5 lei si peste o luna ei se fac 7, presupunand ca treaba mege brici, el are nevoie de bani si vrea sa ia cei 7 lei. Ori pune 5 si vrea sa ia cate 3 lunar timp de 2 luni. Cum invarti chestia asta in acte? Ca mie mi se pare ca la noi numai bancile pot face chestiile astea (prin dobanzi ori alte feluri de incentive) deocamdata. Ca actionar la o societate nu poti sa iti iei banii cand vrei. Doar cand vinzi actiunile ori cand dau aia dividende.

 

Ok, scuzati intreruperea, foarte interesanta discutia, eu o urmaresc cu sufletul la gura :D

Serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de interventie .Sa zicem ca firma este creata intr-un paradis fiscal si are acolo si contul bancar ce treaba mai are statul roman ???.Eu zic ca nici una pentru ca firma functioneaza conform legilor din paradisul fiscal , ca opereaza cu oameni aflati in toata lumea iar nu e treaba statului roman , singura problema e atunci cand banii vin catre cetatenii romani care trebuie sa achite un impozit din aceasta sursa de venit (cine stie cat o mai fii si impozitu` asta pe castiguri cum sa le spun ... cum or fi ele stipulate in legea fiscala din Romania, daca o fi asa ceva acolo...).Si daca renut la cetatenia romana si devin apatrit mai trebuie sa platesc impozit statului roman ?

Inca odata scuze pentru interferenta :D

 

P.S. @Tradelover mai raspunde si mie la mesaje :D , daca se poate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la chestia cu asociatia cred ca ar fi mai complicat din punct de vedere juridic. E problema de act constitutiv, motivatie legala, cod caen, are/n-are scop lucrativ

O gramada de probleme legale la limita de care au cunostinta si juristii si inspectorii financiari. Se intreaba unii pe altii si cand gasesc ceva concret prin stufarishul legislativ, te trezesti si cu vreo amenda, de nerespectare a nu stiu tampenie

 

Pe cand la firma lucrurile sunt mai clare, exista o gramada de antecendente, juristii/contabilii si inspectorii au un limbaj comun. Nu prea se calca pe bataturi daca lucrurile sunt clare si actele in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa raspund tot eu, ca am si o firma intr-un paradis fiscal. Le-am incercat pe toate, deh :D

Firma intr-un paradis fiscal plateste impozit mic in statul respectiv. Persoana care incaseaza banii in Romania, plateste impozit ptr. toti banii pe care ii aduce in contul ei personal, in valuta.

Exista totusi o chichitza ca sa scoti bani fara sa treaca prin contul personal. Si anume emiterea de carduri membrilor firmei. Finantele romanesti nu pot asocia banii scosi de pe un asemenea card (cu antetul firmei) cu o anume persoana din Romania, deci pot fi cheltuiti cu incredere. Iar sumele respective pot fi trecute la capitolul cheltuieli in cadrul firmei.

 

Daca pleci in afara si devii rezident/cetatean al unui paradis fiscal, acolo platesti si impozitul.

 

Am editat postul mai tarziu: exista impozit si prevederi f. clare ptr. banii adusi din strainatate. 16% platibili o data pe an, pana la 15 mai, urmatorul an. Am mai scris pe undeva chestia asta, au mai fost niste posturi prin forum legate de impozitate, legislatie, etc

 

 

 

Scuze de interventie .Sa zicem ca firma este creata intr-un paradis fiscal si are acolo si contul bancar ce treaba mai are statul roman ???.Eu zic ca nici una pentru ca firma functioneaza conform legilor din paradisul fiscal , ca opereaza cu oameni aflati in toata lumea iar nu e treaba statului roman , singura problema e atunci cand banii vin catre cetatenii romani care trebuie sa achite un impozit din aceasta sursa de venit (cine stie cat o mai fii si impozitu` asta pe castiguri cum sa le spun ... cum or fi ele stipulate in legea fiscala din Romania, daca o fi asa ceva acolo...).Si daca renut la cetatenia romana si devin apatrit mai trebuie sa platesc impozit statului roman ?

Inca odata scuze pentru interferenta :D

 

P.S. @Tradelover mai raspunde si mie la mesaje :D , daca se poate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mfx Multumesc , chiar vroiam sa va mai zic ca am vazut banci offshore care elibereaza carduri de debit ce pot fi folosite la orice bancomat din lume , dar asta presupune ca fiecare investitor trebuie sa-si deschida un cont offshore , sau nu , daca firma elibereaza astfel de carduri catre investitori , in cazul explicat de mfx i-as numi actionari sau poate angajati ai firmei ce ar putea folosii un singur cont offshore (nu stiu daca se poate) . Depinde si de costuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni va ganditi prea departe, nu zic ca e rau dar va pierdeti in amanunte.

inainte de a te gandi cum sa faci sa retragi banii tre sa te gandesti la mecanismele prin care sa faci bani, trebuie sa testezi strategia, apoi daca strategie e viabila trebuie sa te gandesti la costurile pe care le ai pentru a o implementa si doar atunci incepi sa te gandesti la cum sa faci o firma, unde o faci, cum o administrezi, cum retragi bani s.a.

 

cui ii pasa in momentul asta de retragerea banilor, daca reusesti sa ai un randament mai bun decat un depozit bancar sigur gasesti investitori. mai simplu spus daca dupa ce scazi toate cheltuielile, taxele si impozitele ramai cu 10% procente profit anual eu zic ca merita sa nu te mai ascunzi ca nu suntem singuri pe lumea asta.

 

ganditi-va la metode prin care putem produce randamente de cel putin x% pe an cu pierderi cat mai mici, veniti cu propuneri de strategi lasati banii pt altadata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni va ganditi prea departe, nu zic ca e rau dar va pierdeti in amanunte.

inainte de a te gandi cum sa faci sa retragi banii tre sa te gandesti la mecanismele prin care sa faci bani, trebuie sa testezi strategia, apoi daca strategie e viabila trebuie sa te gandesti la costurile pe care le ai pentru a o implementa si doar atunci incepi sa te gandesti la cum sa faci o firma, unde o faci, cum o administrezi, cum retragi bani s.a.

 

cui ii pasa in momentul asta de retragerea banilor, daca reusesti sa ai un randament mai bun decat un depozit bancar sigur gasesti investitori. mai simplu spus daca dupa ce scazi toate cheltuielile, taxele si impozitele ramai cu 10% procente profit anual eu zic ca merita sa nu te mai ascunzi ca nu suntem singuri pe lumea asta.

 

ganditi-va la metode prin care putem produce randamente de cel putin x% pe an cu pierderi cat mai mici, veniti cu propuneri de strategi lasati banii pt altadata.

Ai dreptate, strategiile si implementarea sunt cele care conteaza... intotdeauna se gaseste o forma juridica multumitoare, pana la urma. Pe de alta parte, sa fim seriosi 10% pe an putem sa scoatem si de la Vanguard... Facem un fond de nivel mic pentru a obtine procentaje ametitoare... Sunt strategii simple care scot 50-100% pe an (cum e Swap Arbitrage), dar la banii nostri de amariti e tot egal cu 0. Puterea arbitrajului e aproape "magie neagra", de aceea nici nu se vorbeste exact cam cat poate scoate. Orice student care n-a trecut prin facultatea de finante ca gasca prin apa stie ca aceasta putere e in mainile institutiilor financiare, dar vorbim de Romania, tara in care nu exista banci de investitii, si singurele locuri in care se vorbeste de asa ceva sunt doar Serviciile de Arbitraj ale bancilor... dar, ce sa te faci cu stalinistii de romani, cum sa le explici asta unor capete patrate... Romanii... ei vor niste angajati, niste furnicute, nu niste parteneri de afaceri... Cu oameni de genul asta nici sa nu-ti racesti gura de pomana. De aceeam am pus ideea pe forum, numai niste oameni care vor SA-SI SCHIMBE VIATA pot face un hedge fund aici. Cat despre marii si tarii cu zeci de milioane pe luna... au ei sforariile lor. O auzi pe Ghervasiuc si ramai timpit: 70 de milioane pe luna pentru un bugetar! Oamenii astia nici n-ar trebui acceptati in hedge funds... Lor le raman zeci de milioane pe luna din salariu (nu vorbesc de cei care castiga din PROFIT)... Iar tie, indiferent cat castigi de mult, aproape nimic. Cum sa le vorbesti lor de investitii, de piata, de hedge funds, cand ei au salarii grase, de la cei care i-au pus in functii ? Pe ei nu-i intereseaza decat cum sa ramana in functii sau cum sa aterizeze in alte functii de bugetari privilegiati. E hilar... Cat despre rentabilitate, e adevarat, un investitor care pune 50 de milioane de dolari ar fi multumit cu 10% cand ia 2.5% de la banca... Dar noi suntem oameni saraci... O sa vedeti numai cand o sa public articolul despre futures... Trebuie sa ne dam peste cap la capitolul rentabilitate ca efortul asta sa merite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.