Sari la conținut

Expertii publici de pe vamist


masterd6ib6

Postări Recomandate

Este banal sa faci un expert pe baza unuia sau mai multor indicatori.

Eu ma chinui de vre-o 2 luni sa finisez un expert pe ADX care la inceput mi-a dat rezultate exceptionale in teste, dar era gresit, iar acum cand e mai bine facut, da cu pipsi in stg si dr de nu mai ramane nica din ei.

Ideea de baza e urmatoarea :

Un indicator ADX(14) e urmarit cu o intarziere de o perioada si la semnalele lui sunt deschise sau inchise ordine.

Ca filtru se utilizeaza nivelul ADX_MAIN > 10.

Beleaua e ca merge bine in perioade cu lichiditate mare cu variatii mari. (Scoate max dintr-un trend).

Dar pierde mai toate tranzactiile intr-o piata flat, bleaga.

Daca va intereseaza, hai sa-l discutam.

Daca aveti alta idee, hai sa o discutam.

Sa nu va fie frica ca va fura cineva ideea ... uitati-va pe la ce fac rusii pe forumurile in ruseste de la metatrader ...

Iti scoate matematica, trading-ul si toate celelalte fumuri SIMULTAN din cap.

De'aia e beton Metatraderul iar Saxo e ... platforma PREMIATA ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut aceeasi problema, adica expertul pierdea rau cand piata intra in sideways, am implementat initial pauza de x bare despre care vorbeste tradelover in unul din posturile de pe forum asta a redus pierderile cam cu 50% si apoi am mai vrut sa opresc tradingul dupa 3 tranzactii inchise pe minus si sa-l reiau ulterior dupa anumite reguli acest lucru desi functiona imperfect a facut expertul sa aiba un randament pozitiv cam de 10-15%, bineinteles ca aici m-am blocat si nu am mai avut timp de el, probabil ca-l voi lua din nou la manain curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut aceeasi problema, adica expertul pierdea rau cand piata intra in sideways, am implementat initial pauza de x bare despre care vorbeste tradelover in unul din posturile de pe forum asta a redus pierderile cam cu 50% si apoi am mai vrut sa opresc tradingul dupa 3 tranzactii inchise pe minus si sa-l reiau ulterior dupa anumite reguli acest lucru desi functiona imperfect a facut expertul sa aiba un randament pozitiv cam de 10-15%, bineinteles ca aici m-am blocat si nu am mai avut timp de el, probabil ca-l voi lua din nou la manain curand.

 

Nu merge asa ... pauza de bare, trei tranzactii pe pierdere, primele 1, 2, 3, 4 bare pe pierdere, toate astea depind de piata de starea ei la un moment dat, de pereche, de sezon, de timeframe ... etc. Trebuie gasit altceva ... Ceva care sa semnaleze ... stop tranzactii piata este plata, respectiv liber la tranzactii ( adica liber la citirea semnalelor ).

Eu inca nu l-am gasit (acel ceva) ... lucrez la un expert pe ADX, SAR si RSI ...de vre-o luna si ceva. Acu' doua zile am aflat ca asta e o nuca tare pe care au mai incercat si altii sa o sparga ... mde

Asta al meu (expertu') merge de rupe daca piata este lichida si fluida. Si merge bine si in M1 ... M15. Cu cat este piata mai nervoasa cu atat merge mai bine. Daca piata devine vascoasa, maloasa, lenta, incepe sa debiteze perle ... da semnalele numai pe invers, tarziu iar iesirile te fac pur si simplu sa razi (manzeste).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut aceeasi problema, adica expertul pierdea rau cand piata intra in sideways, am implementat initial pauza de x bare despre care vorbeste tradelover in unul din posturile de pe forum asta a redus pierderile cam cu 50% si apoi am mai vrut sa opresc tradingul dupa 3 tranzactii inchise pe minus si sa-l reiau ulterior dupa anumite reguli acest lucru desi functiona imperfect a facut expertul sa aiba un randament pozitiv cam de 10-15%, bineinteles ca aici m-am blocat si nu am mai avut timp de el, probabil ca-l voi lua din nou la manain curand.

 

Nu merge asa ... pauza de bare, trei tranzactii pe pierdere, primele 1, 2, 3, 4 bare pe pierdere, toate astea depind de piata de starea ei la un moment dat, de pereche, de sezon, de timeframe ... etc. Trebuie gasit altceva ... Ceva care sa semnaleze ... stop tranzactii piata este plata, respectiv liber la tranzactii ( adica liber la citirea semnalelor ).

Eu inca nu l-am gasit (acel ceva) ... lucrez la un expert pe ADX, SAR si RSI ...de vre-o luna si ceva. Acu' doua zile am aflat ca asta e o nuca tare pe care au mai incercat si altii sa o sparga ... mde

Asta al meu (expertu') merge de rupe daca piata este lichida si fluida. Si merge bine si in M1 ... M15. Cu cat este piata mai nervoasa cu atat merge mai bine. Daca piata devine vascoasa, maloasa, lenta, incepe sa debiteze perle ... da semnalele numai pe invers, tarziu iar iesirile te fac pur si simplu sa razi (manzeste).

 

Hehe...de-aia m-am jurat sa nu mai fac in viata mea trading directional...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand piatza este in range pretul face corectii pe ciclurile mici, intermediare, mai mici de x4. Daca citesti un pic la threadul pe care incerc sa-l dezvolt "Strategie simpla de reversal la h4/daily"...

Eu as putea sa incerc sa-ti rezolv problema. Si as avea si eu nevoie de ajutor deasemenea...

Ma stradui sa fac un indicator care sa traseze divergentele pe cci, dar unul din cazuri nu functioneaza cum trebuie. Am nevoie de un sfat, sau de un schimb de idei cu un programator/trader.

Astept un pm daca esti interesat.

 

 

 

 

Nu merge asa ... pauza de bare, trei tranzactii pe pierdere, primele 1, 2, 3, 4 bare pe pierdere, toate astea depind de piata de starea ei la un moment dat, de pereche, de sezon, de timeframe ... etc. Trebuie gasit altceva ... Ceva care sa semnaleze ... stop tranzactii piata este plata, respectiv liber la tranzactii ( adica liber la citirea semnalelor ).

Eu inca nu l-am gasit (acel ceva) ... lucrez la un expert pe ADX, SAR si RSI ...de vre-o luna si ceva. Acu' doua zile am aflat ca asta e o nuca tare pe care au mai incercat si altii sa o sparga ... mde

Asta al meu (expertu') merge de rupe daca piata este lichida si fluida. Si merge bine si in M1 ... M15. Cu cat este piata mai nervoasa cu atat merge mai bine. Daca piata devine vascoasa, maloasa, lenta, incepe sa debiteze perle ... da semnalele numai pe invers, tarziu iar iesirile te fac pur si simplu sa razi (manzeste).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu merge asa ... pauza de bare, trei tranzactii pe pierdere, primele 1, 2, 3, 4 bare pe pierdere, toate astea depind de piata de starea ei la un moment dat, de pereche, de sezon, de timeframe ... etc. Trebuie gasit altceva ... Ceva care sa semnaleze ... stop tranzactii piata este plata, respectiv liber la tranzactii ( adica liber la citirea semnalelor ).

Eu inca nu l-am gasit (acel ceva) ... lucrez la un expert pe ADX, SAR si RSI ...de vre-o luna si ceva. Acu' doua zile am aflat ca asta e o nuca tare pe care au mai incercat si altii sa o sparga ... mde

Asta al meu (expertu') merge de rupe daca piata este lichida si fluida. Si merge bine si in M1 ... M15. Cu cat este piata mai nervoasa cu atat merge mai bine. Daca piata devine vascoasa, maloasa, lenta, incepe sa debiteze perle ... da semnalele numai pe invers, tarziu iar iesirile te fac pur si simplu sa razi (manzeste).

 

.. stop tranzactii piata este plata???? respectiv liber la tranzactii ??? adica liber la citirea semnalelor ???

 

Eu ma chinuiesc de multi ani sa dau de el. Daca il gasesti inaintea mea, platesc gras. Sa zicem 50 de mii de parai daca merge sase luni pe forward testing. No joke... Ca de aia care merg perfect pe backtesting am si eu vro zece. Dar piata râde de mine ori de cate ori cred ca am gasit cheia...

 

Pana atunci, eu prefer sa merg incetisor, cand la deal cand la vale, cu ... pauza de bare, trei tranzactii pe pierdere, primele 1, 2, 3, 4 bare pe pierdere, starea de la un moment dat a pietei, pereche, sezon, timeframe ... etc.

 

Nenorocirea cu multi dintre noi e ca vrem prea mult dintr-o data...

 

Este banal de simplu de facut un expert care castiga cand piata este trending. Cu doar o singura linie de cod:

 

if (orderstotal<1) ordersend(directie=random, (trail)stop=100, target=500);

 

Acest expert castiga ori de cate ori piata e trending. Daca a luat un ordin in directie gresita, pierde 100 de pipsi (se poate considera un x si un y, unde y este de 2, 3, 4, 5, 6, etc ori mai mare ca x, in loc de 100 si 500, pe care le-am folosit doar ca examplu). Dar imediat ce a iesit la -100, probabilistica ne spune ca o sa ia si ordere pe directia inversa. Si cum targetul este de 5 ori mai mare, acest expert va castiga ori de cate ori piata e in trending.

 

Daca vreti mai complex si mai sigur, inlocuiti directia random cu directia lui EMA(t) cu orice t intre 5 si 100, si atunci probabilitatea de a intra pe trend e mai mare. Daca piata ar fi doar trending, nici nu mi-ar trebui altceva ca sa devin milionar in cativa ani.

 

Poanta e ca nu e, si cei 90% care pierd, pierd pentru ca isi inchipuie ca e. Piata e ranging aproape 40% din timp. There is a time to buy, a time to sell, and a time to REST...

 

Toti incepatorii cad in plasa asta, au un expert care castiga pe trending chiar din primele incercari, isi vor inchipui ca au descoperit Legea Fundamentala a Forexului, baga bani reali in el si apoi ii pierd. Si eu am avut, si credeam ca am descoperit legea lui Arhimede. Chiar am si strigat Evrika :D (noroc ca nu am si bagat bani in el! Spre rusinea mea, banii pe care i-am pierdut, i-am pierdut singur, cu manutza mea proprie si personala, fara ajutorul vreunui expert).

 

Problema care apare dupa, e sa faci expertul tau sa nu piarda cand piata e pe invers. Adica daca ai un expert care castiga cand piata e trending, el sa nu piarda cand piata e range ori swing, sau daca ai un expert care face bani pe swinging sau breaking strategy, el sa nu piarda cand piata e trending si trebuie jucat trend following. Nu sa castige cand piata e pe invers. As fi prea nerusinat (vorba lui Stefan) sa cer asa ceva. Ci doar sa nu piarda. Keep the pip, make the pip, repeat...

 

Cei mai multi dintre programatori (eu as zice 99.99% din ei) se impotmolesc aici. Nici eu nu am trecut. Cand oi trece, ma gasiti in hawaii, si o sa mai dau pe forum doar ca sa pun poze cu casa mea cea noua de pe plaja, cu piscina, cu masina aia bengoasa (desi nu stiu unde o sa ma plimb cu ea pe insulele alea mici si fara strazi....)

 

Pana atunci, .. pauza de bare, trei tranzactii pe pierdere, primele 1, 2, 3, 4 bare pe pierdere, starea de la un moment dat a pietei, pereche, sezon, timeframe ... etc. bla bla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta cu market flat este intr-adevar cea mai spinoasa problema din bursa. Am renuntat la o gramada de strategii (inclusiv bazate pe intersectii de ma) tocmai din cauza ca pierdeam cu brio pe market flat. Acum stau si ma gandesc ca e si normal cu asemenea strategii.

Si dupa cum zice Elliot piata face trend 30% din timp restul de 70% face corectii.

Daca totusi e ceva de rezolvat cu problema asta, singura chestie care o vad la momentul curent ar fi sa ne folosim de ciclurile f. mici, intermediare, pana la x4. Sau din x4 in x4, sau din x5 in x5, etc

tradelover, daca merge accept si 50000$; I'm joking :D

 

O sa scriu si un set de reguli, fac si niste tranzactii demonstrative in care dupa ce inchid long, iau short, apoi inchid short iau din nou long,etc (adica fara pauze de bare) si mai vedem, poate iese ceva frumos...

Pun la bataie si codul care-l am deja, care mai trebuie finisat e adevarat, poate cu ocazia asta fac si expertul meu sa mearga impecabil (asta nu inseamna ca o sa faca doar profit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

Piata, zice-se, ar fi nu 40% , ci 70% ranging . Candva am facut si eu un expert care viza pietele ranging. Se baza pe 'Caramalac Bands' (indicatorul mai e atasat la Coltul meu de mql4). Cand lovea banda de sus vindea si cand o lovea pe aia de jos cumpara. Nu inchidea la o noua tranzactie, avea un numar fix de tranzactii de facut dupa care inchidea in bloc. Ideea parea bunicica... dar tot nu mergea.

 

Eu zic in principiu...or fi 0.5% traderi care gasesc Graalul, dar in principiu e pierdere de timp... Trec anii.. ani din viata noastra, nu a altora, pe care ni-i pierdem in fata Strategy Tester. Ne bucuram cand vedem un expert bunicel care da rezultate pe piata ca niste barbati singuri langa o femeie superba.... care le toarna o Cola in cap :D Veniti-va in fire. Eu saptamana asta deja ma apuc de arbitrajul spot-to-futures de tip A. Am fondurile deja in curs de virament...

 

Asa ca nu va rugati de piata sa aiba treceri line de la o stare la alta, ca sa nu va greseasca expertii prea mult (maxim ce poate fi facut aici e schimbat contractul, ales unul mai "normal"). Din moment ce exista posibilitati de castig aproape fara risc...what the fuck!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Perfect de acord cu tot ce spune mfx si TheEc mai sus.

 

Cat priveste procentul de 70%, eu pe unde am citit (vezi babypips, filmiletele de pe fxclub, care au fost uploadate pe aici de mine mai demult, etc) se vorbeste de un procent de 30% ranging. Asa zic si japonezii, cam toti (de la ei vine chestia cu "time to rest", scoala japoneza are ca idee de baza faptul ca 30% din timp tre sa stai pe gard). Mie "inima" (si lunile pierdute in fatza ST) imi spune ca este undeva mai mare. Chiar peste 50%. Asa ca m-am gandit de doua ori inainte de a scrie 40%, chiar ma asteptam sa imi sariti in cap ca am pus prea mult.... Daca TheEconomist zice 70%, ok, hai sa o dam in doua, sa zicem ca piata e ranging 55% din timp. Valoare cu care eu ma simt foarte bine, e foarte aproape de observatiile mele. Acum, well, puţ, se pot face endless discussion despre cum definesti rangingul. Intoarceri sub 38%? (aia e corecţie doar, trendul poate fi neschimbat), peste 50%? etc.

 

Atentie, vorbesc despre procentul de ranging. Cat priveste procentul de corectii (care include si piata de trending), acesta este intr-adevar mult mai mare (valoarea de 70% avansata de mfx este foarte aproape de valoarea reala, indubitabil!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover, ai dreptate

 

am atasat aici un printscreen ca sa explic ce vreau sa zic legat de ciclurile mici pana in x4, in perioadele de ranging. Daca asociem ciclurile astea cu ob/os pe tf mic, cu divergente si cu paternuri (ma refer la cele clasice care functioneaza f. bine pe consolidare, la paternurile elliot descrise de glen neely, la candelstick-uri si la paternuri armonice gartley/pesavento/scot carney) eu cred ca s-ar putea face un expert care sa joace profitabil pe perioadele de flat market.

 

O alta solutie, ar putea fi, tranzactiile la tf-uri mari, care ar putea ignora perioadele intraday de flat market

post-1465-1190617727_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.