Sari la conținut

Expertii publici de pe vamist


masterd6ib6

Postări Recomandate

  • Moderators

Am omis chestia cu pauza de bare. Nu mi s-au lipit ochii de ea la prima citire. Vreau doar sa adaug ca motivatia acestei pauze este cu totul alta. Ea deriva din criterii in primul rand psihologice, in al doilea rand conspirationiste (contrariene, the big shark) si in al treilea rand algoritmice. Am scris motivatia ei la threadul in cauza, ala cu maimutzoii si cu mutarea stopului. Nu mai stiu care e, dar il gasiti voi. O sa reiau pe scurt:

 

3. Programare (partea algoritmica): e dificil de facut un EA care sa nu tranzactioneze incontinuu ca prostul. Semnalul de buy/sell poate sta acolo mai multe bare fara sa dispara. Cum zice Cosbuc, "au batut o saptamana/leşii în zid, dar zidul prost/sta pe loc, precum a fost". Adica am semnal de buy, si iau buy. Cum impiedic expertul sa tot ia buy la toate tickurile/barele urmatoare? O idee ar fi sa testez "orderstotal", dar asta e o limitare serioasa, nu pot tranzactiona mai multe perechi, nu pot pune ordere pe aceeasi pereche cu mai multi experti, etc. Adica daca ii dau voie sa ia cel mult 3 ordere, atunci apare un semnal de buy care sta acolo timp de 3 bare, cum impiedic expertul sa ia toate cele trei ordere? el va lua la fiecare bara cate un order. Daca e gusa si cursul se duce in jos, m-am fript de trei ori. Prefer sa fac teste complicate si sa evit luarea mai multor biduri bazate pe aceeasi decizie (semnal de buy). In acest sens, las piata sa se linisteasca. Daca semnalul e tot acolo dupa un oarecare numar de bare, atunci e un semnal puternic, pot sa mai risc odata. La fel, folosind "orderstotal" o sa vedeti ca luati pozitii in aceeasi directie imediat dupa inchiderea unei pozitii precedente. Pentru ca daca am avut 3 pozitii deschise (maximul adimis), atunci imediat ce una se inchide, nu mai am 3. Si daca semnalul este inca prezent (in cele mai multe cazuri in care intrarile se fac pe EMA, RSI, STOCH, etc) atunci voi lua o noua pozitie in aceeasi directie, pentru ca "if (orderstotal<3)" va intoarce true. Care este efectul? Ma aflu in aceeasi tranzactie ca mai inainte (adica tranzactionez in aceeasi directie), dar am mai platit odata spreadul... Si sunt si alte motivatii pe care nu le mai descriu aici, programatorii stiu despre ce vorbesc. Am dat doar un exemplu.

 

2. Big Shark Theory: pauza de x bare evita trapurile. Daca am o miscare brusca in jos, care ma face sa iau un sell, atunci la miscarea brusca in sus care urmeaza sunt afara cu SL. Daca primesc imediat semnal de buy si iau long, o sa imi dau cu tesla in chestiile alea, sa iasa copii tamplari, in momentul in care peste 3-4 bare piata o ia in jos si se duce de nu se mai opreste. Asta se intampla destul de des, dar mai ales la stirile mari care vin de 2-3-4 ori pe an. Cum a fost de exemplu pe 12 octombrie anul trecut, cu stirile trimestriale plus anul fiscal, pe EURUSD, se vede cel mai bine pe M5. Tranzactionam pe M30, inceputul de trend coborator clar. Daca va uitati pe Weekly, atunci in perioada aia se formase un Head and Sholders PERFECT!, inceput din octombrie 2003 si toti analistii pe termen lung favorizau coborarea!!!. In plus ciclurile pietei au aratat pe ultimii 50 de ani ca piata creste timp de 2.5-3 ani si apoi coboara timp de 1-1.5 ani, pentru a incheia un ciclu de 4 ani (vezi teoriile lui Kondratiev, plus undele Eliott pe perioade mari). Ma rog, toata lumea era bearish pe termen lung. Si deodata stirile.... BANG! BANG! BANG! cursul se da cu capul de pereti de 3 ori, 75 de puncte sus-jos-sus in mai putin de 15 minute, apoi coboara 120 de puncte fata de varful precedent in urmatoarele ore. TOTI care aveau long sau short au fost topiti acolo, in afara de aia care aveau stopuri la sute de puncte. Iar dintre cei ramasi, cei care erau short au fost topiti ulterior, pentru ca de atunci incoace cursul creste neincetat. Hound of Baskerville. Normal ca am luat SL cu minus, desi eram pe sell. Dar apoi expertul meu a stat cuminte si nu a mai tranzactionat, iar peste 4 bare, cand s-a umplut groapa, a luat buy. Am facut ceva bani atunci, de aia nu uit data. Statistic, trapurile tin 3-4 bare. Si pe masura ce timpul trece devin tot mai mici, ca timp, pentru ca piata are din ce in ce mai multi participanti si lucrurile se misca din ce in ce mai repede. E din ce in ce mai greu pentru Big Shark sa faca fatza, dar in situatii de astea e mai bine sa iei o pauza. Lasa lucrurile sa se linisteasca. Daca ai luat tzeapa, STAI. Bea o cafea, iesi la o plimbare. NU TRANZACTIONA IMEDIAT! Pentru ca risti sa o faci cu ciuda, orbit de pierderea suferita. Razbunarea pe piata nu aduce nimic bun (asta e de fapt partea psihologica, de care vorbesc mai jos)

 

1. Partea psihologica este descrisa de Elder foarte bine in capitolul cu turmele, am descris-o si eu la treadul cu mutarea stopurilor, in principiu se refera la razbunarea pe piata. Transformarea pierderii intr-o pierdere mai mare, incercand sa recuperezi imediat. Ca trader trebuie sa accepti ca exista si pierderi. Chiar daca statistic nu s-ar dovedi NICI O IMBUNATATIRE in cazul cu pauze fatza de cazul fara pauze, eu tot cu pauze as tranzactiona. Ma ajuta sa ma controlez. Regula de baza in planul meu de tranzactionare, asa cum am zis de 100 de ori pe vamist, si o sa mai zic de 100 de ori este PAUZA DE x BARE. Dar ST-ul doveseste ca facand pauza de rigoare si profitul creste substantial. Asta nu inseamna ca altcineva nu poate face profit fara ea. Normal ca se poate. Dar eu sunt un trader emotiv si răzbunător. Cand piaţa mă calcă pe coada, primul impuls e sa ma intorc si sa ii dau peste bot, sa ii arat ce destept sunt eu. Si atunci raman si călcat pe coada, si muşcat de mână. Am nevoie de o regula MARE scrisa pe perete (la figurat, dar de ce nu si la propriu? sa stiti ca am avut trading planul afisat pe perete, la propriu, in trecut) care sa ma traga de maneca: "Hei, mergi si spala vasele alea, lipeste papucii nevestei, fă altceva, lasa piata sa se linisteasca, ca vei avea si maine destule oportunitati!"

 

Later edit: corectat ceva greseli de typo si adaugat ultimele fraze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum impiedic expertul sa tot ia buy la toate tickurile/barele urmatoare? O idee ar fi sa testez "orderstotal", dar asta e o limitare serioasa, nu pot tranzactiona mai multe perechi, nu pot pune ordere pe aceeasi pereche cu mai multi experti, etc. Adica daca ii dau voie sa ia cel mult 3 ordere, atunci apare un semnal de buy care sta acolo timp de 3 bare, cum impiedic expertul sa ia toate cele trei ordere? el va lua la fiecare bara cate un order.

Eu folosesc la greu OrdersTotal(), pentru ca e de baza in ciclul de functionare al unui expert: Recunoaste piata ; Recunoaste pozitiile prezente ; Decide si tranzactioneaza sau asteapta. Dar OrdersTotal() nu ajuta in cazul asta. E putin mai greu de explicat. Poti sa pui un stop loss, dar nu rezolva nimic...poate chiar inrautateste. Exemplu: 1.expertul vede semnal de Buy; 2.recunoaste ca nu are nici o pozitie (cea precedenta fiind inchisa de SL); 3.Semnal de buy, cumpara... si n-ai rezolvat nimic. Trebuie mai multe conditii simultane, dar totusi, nici asa nu e suficient.

 

 

In plus ciclurile pietei au aratat pe ultimii 50 de ani ca piata creste timp de 2.5-3 ani si apoi coboara timp de 1-1.5 ani, pentru a incheia un ciclu de 4 ani (vezi teoriile lui Kondratiev, plus undele Eliott pe perioade mari).

Nu va ganditi la asa ceva. Suntem in forex. La fel cum EURUSD are un sens, tot acelasi sens il are si USDEUR. Ideea aia cu evolutia ciclica e valabila la actiuni, pentru ca actiunile sunt in corelatie cu economia, de aici legatura cu ciclurile Kondratiev (care oricum sunt foarte lungi) - oricum undele Eliott sunt mai aplicabile.

Forexul e mult mai aleatoriu. Nu uitati cum gandeste investitorul in actiuni: daca cresc, e iepuras fericit. Daca scad, e pierdere pe termen scurt. Pana si denumirile de long si short, probabil isi au originea inaintea Marii Crize, cand se credea intr-o noua "era" bazata pe castigurile bursiere : cumpararea era "long", pentru ca erau tot timpul pe trend crescator, iar vanzarea "short", coborarile avand loc doar in burst-uri scurte urmate de urcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

Chestia cu emotiile si pauza intre tranzactii e normala pentru traderi, dar nu e obligatorie ptr. experti.

Legat de stirile fundamentale, alea care se realizeaza la ore fixe, am putea adauga intr-un fisier stirile si volatilitatea asteptata. Asa s-ar mai reduce poate din pierderi.

Iar despre stirile bomba, crize financiare/stiri politice, cutremure, inundatii, etc sau reguli schimbate de Big Shark: aici trebuie sa functioneze cu succes sl si reintrare la 1-2-3. Cu atat mai mult cu cat in asemenea cazuri apare automat super volatilitate si trend, pe care se poate castiga cu brio. Big Shark are suficiente resurse ptr. multimea de traderi, chiar daca ei se inmultesc; si nu vor sa riste pe directia pe care ei o aleg, asa incat va fi trend ca sa scoata pe toti care stau contra directiei respective.

Dar ne intereseaza mai mult conditiile normale de functionare, zilele calme si fara norishori, sutele si miile de zile fara probleme prea mari unde putem sa castigam in liniste, fara sa deranjam pe Big Shark.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-are linistea cu performanta pe care poti s-o obtii cu ajutorul unor indicatori sau altii?

Nu inseamna ca poti sa folosesti orice, oricum si sa obtii acelasi randament...

 

 

Asa de liniste, ca te-a facut sa renunti le experti bazati pe intersectii de medii mobile :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o idee.Poate e stupida sau fumata.Oricum ma sinucid si o scriu: :D

M-am gandit sa luam 2 strategii.Una cand piata este agitata(am inteles ca aveti voi una deasta)si una cand piata este bleaga

(deasta am eu).Amandoua sa fie scrise intr-un EA.Urmatorul pas este sa gasim un indicator sau o solutie pentru ai sopti expertului cand piata este volatila sau culege flori.Daca piata este agitata se activeaza strategia pentru piata volatila, iar daca piata se misca greu se activeaza strategia pentru piata ....bleaga.Teoretic suna bine(dupa parerea mea)numai nu stiu cat de realizabila poate fi.Binenteles ca strategia e mult mai complicata...felul cum trece dintr-o faza in alta..daca azi a fost piata agitata si pozitia nu s-a inchis, iar maine e flat market....(am zis ca idee).

Astept criticile la adresa mea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta e si ideea ca nu ai de unde sa sti ce va fi maine, iar un indicator iti spune ceea ce s-a intamplat ieri nu ceea ce se va intampla.

vorba dl tradelover daca avea asa ceva era deja propietar de insule tropicale.

 

e foarte greu sa scri un algoritm care sa tranzactioneze in ambele tipuri de piete deoarece ai semnale care se bat cap in cap iar calculatorul nu stie sa ia decizii discreditare el face numai ce ii spui tu (spun asta pentru ca stiu cat de mult m-am chinuit numai ca sa-l fac sa plaseze un singur ordin), daca te bazezi pe medii mobile ca sa distingi tip de piata este vei avea intarzieri mari si vei pierde momenul optim de intrare si iesire. e foarte usor sa gasim paralele pentru ceea ce s-a intamplat in trecut, cand esti in mom in care trebuie sa iei decizia lucrurile se complica exponential. ca ex ma dau pe mine, conform back testului trebuia sa fiu mai bogat cu 1000 de pipsi in perioada aprilie septembrie, din pacate in real time nu am reusit decat sa fiu pe 0.

 

gandestete numai la cati parametri iei tu in calcul cand plasezi un ordin si incearca sa sti o schema logica care sa descrie acest lucru. e aproape imposibil sa faci o replica a modului de gandire uman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marco,

Zi-ne mai multe despre ideea ta in legatura cu piatza "bleaga". :D Cum faci profit pe market flat. Retine ca sunt mai multe tipuri de market flat. Daca vrei ti le descriu pe indelete.

In afara de tranzactii in canal sau intre benzile bb, starc bb, altceva ce?

Poate ai vreo idee stralucita, vedem noi cum o bagam in program.

Multzam!

 

 

 

Am si eu o idee.Poate e stupida sau fumata.Oricum ma sinucid si o scriu: :D

M-am gandit sa luam 2 strategii.Una cand piata este agitata(am inteles ca aveti voi una deasta)si una cand piata este bleaga

(deasta am eu).Amandoua sa fie scrise intr-un EA.Urmatorul pas este sa gasim un indicator sau o solutie pentru ai sopti expertului cand piata este volatila sau culege flori.Daca piata este agitata se activeaza strategia pentru piata volatila, iar daca piata se misca greu se activeaza strategia pentru piata ....bleaga.Teoretic suna bine(dupa parerea mea)numai nu stiu cat de realizabila poate fi.Binenteles ca strategia e mult mai complicata...felul cum trece dintr-o faza in alta..daca azi a fost piata agitata si pozitia nu s-a inchis, iar maine e flat market....(am zis ca idee).

Astept criticile la adresa mea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.