Sari la conținut

Expertii publici de pe vamist


masterd6ib6

Postări Recomandate

  • Moderators

Mersi Radu ca ai adus treadul la suprafata :D (este unul dintre cele mai bune treaduri in materie de "posturi d'ale lui tradelover", sau poti sa spui "posturi in care tradelover se da mare", cum imi spunea odata un fost membru vamist, care nu a mai dat pe aici demult... pe unde o fi???)

 

Rectificare:

 

Se scrie usor o functie care sa calculeze la fiecare inceput de bara pe ultimele N bari ce fel de piata este a fost, conform definitiei

 

(am inlocuit "e" cu "este" in textul original, pentru ca "e" nu se vedea ca l-am taiat)

 

Edit

 

daca tu reusesti sa scrii o functie care sa iti spuna ce fel de piata "e", ai toti banii mei pe mana luna urmatoare.

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flat market = variantii in interval X de timp mai mici de Y pipsi (ca tunel)

 

Deci, alegem un interval de timp. Cate bare ?

 

Cate variatii sunt necesare pentru o piata flat(range) ?

 

Si cum spunem EA-ului de aceste variatii ?

 

Cat de mare sa fie tunelul(canalul) de Y pips ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Buna tuturor.

Sint un membru nou si un incepator ,inca nu am un live conto,dar ca orce incepator poate aduc ideii noi si bineiteles comentarii pro (sper sa fie)contra care nu trebuie sa lipseasca. Virsta mea este un pic inaintea pensionarii si cunostintele mele de programare sint 0 .Deci eu nu vreau sa mai ajung sa fiu milionar cum este normal ca cei tineri sa-si doreasca.Daca vreau sa investesc in Forex o fac doar pt. urmasi mei nu ca sa ma folosesc eu de rezultate (daca vor fi) si de aceea numai cu o strategie cu EA.Este visul tuturor incepatorilor o sa-mi spuneti.Fiecare fizician ar vrea sa descopere Perpetuum mobile.Da .Dar daca te uiti pe Youtube (free energie) exista destule ex.unde diferite masini produc mai multa energie decit consuma .Da dar un fizician spune ca nu o produce doar o transforma ,o ia din mediul inconjurator (neutrinium sau alte forme de energie, magnetism ) o fi adevarat dar si faptul ca produc mai mult decit consuma este adevarat.Daca o pompa care produce caldura in locuinte foloseste 1 kw energie electrica si produce 5 kw energie calorica nu este perpetuum mobile pt ca 4 kw ii ia din atmosfera deci ii transforma nu ii produce ,dar este rentabila si functioneaza si se foloseste tot mai mult.Unde vreau sa ajung? Am rasfoit prin forum ;Vamist; si am cautatat sa gasesc comentarii despre strategia Martingail si aproape ca nu am gasit nimic ,doar numele dar nici un comentar.Daca sint comentarii ajutatima va rog, unde se gasesc .Pt mine aceasta strategie pare interesanta.O sa pun un link cu un EA bazat pe aceasta strategie (peste 12000 de dowloaden)si eu sint de parere ca acest EA este cu mult depasit si s-ar putea face unul mult mai performant si mai sigur .Sigurat mai exista si alti EA bazati pe aceasta strategie dar Tradelover ne invita sa comentam si sa propunem ,el ii programeaza si ii testam impreuna .Ce ziceti ?Eu cred ca se merita sa gindim impreuna .Daca Tradelover nu sa razgindit (sa ne programeze)pt cei care au incredere in aceasta strategie .Aici este un ex .varianta Ruseasca .Hai sa facem unul varianta romineasca. http://codebase.mql4.com/4354

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva mentiuni..

analogia cu fizicienii este buna dar difera putin ca si orientare...

vezi tu.. fizicienii tocmai asta nu fac, nu cauta perpetuum mobile pentru ca in calitatea lor si cu cunostintele de care dispun, inteleg imposibilitatea unui astfel de concept. In calitate de electronist si relativ cunoscator in ale fizicilor, pot sa-ti confirm ca OSIM si institutele similare europene chiar desconsidera din start orice proiect de inventie/inovatie ce vizeaza un perpetuum mobile.

Mergand in cazul traderilor, gasim destule viziuni ce se pot asocia cu notiunea perpetuum mobile. Prin constructia unui "aparat" asociem aici din familiaritate developmentul intreprins pentru a realiza un EA performant. Cred ca sunt multi incepatori ce pleaca de la ideea ca tradingul automat poate imbogati. Respectiv, fac un cont real, bag 1000 euro, cumpar de cealalta mie de euro un robot performant, asta tranzactioneaza (nu stiu cum, nu stiu de ce.. dar e un robot performant) eu fac bani => (smiley-ul cu ochii dolari care nu-l vad pe aici).

Deci revenind la realitate, evident discutam despre eficienta, in detrimentul ipoteticei perfectiuni. Sunt de parere ca eficientizarea unui EA tinde sa fie destul de individualista. Nu cred ca putem proceda cum spui. Developmentul EA-urilor nu e tot una cu beta-testing-ul unui sistem de operare. Sau 100 institute stintifice lucrand impreuna spre a interpreta datele obtinute intr-un experiment mare (LHC ca tot e mai la moda, sa zicem). Asta pentru ca aceste asocieri au la baza sisteme fixe, conduse si guvernate in final de legi fixe. Un experiment este scalabil si reproductibil. Atata vreme cat este efectuat intr-un sistem cu legi fixe.

Piata nu-i asa. Este reactiva, adaptabila si suficient de imprevizibila spre a fi cuantificata in orice numar de linii de cod. Succesulul major al unui EA determina actiuni reactive din partea bursei. Pentru ca de fiecare data cand un grup tot mai mare de oameni descopera "reteta succesului" un alt grup de oameni vor pierde dintr-un motiv nou, deosebit, neinclus in strategia lor initial dar care acum, evident, trebuie contrabalansat. Cu cat un EA devine mai cunoscut, mai experimentat si mai perfectionat, va aparea o forta contrara ce va incepe sa opuna rezistenta gradual. Si totdeauna un om, cu atat mai mult o comunitate de sute de mii de oameni va fi mai adaptabila decat acele linii de cod ce-au compus fosta reteta de succes.

Cine stie cel mai bine astea, cine chiar intelege aceste lucruri si nu doar... discuta si postuleaza teorii si povestioare despre ele (gen ce fac eu acum)?..... pai .. creatorii EA-urilor care chiar "merg". Si ei, tare cred ca.., in vremuri in care mt face backtesting la ordinul anilor in urma, la comanda catorva clickuri, tare n-au nevoie de echipe de "testeri".

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Bogdan, pt comentar dar daca ai avea timp sa te uiti la acest EA (din link atasat)si sa ii aduci ceva nou folosind strategia Martingail si sa comentezi aspecte negative inafara de faptul ca ai nevoie de capital mare de inceput am putea gasi si ceva pozitiv,cum zic daca ii mai aduci ceva madificari.Daca Tradelover va confirma ca ne programeaza pt toti un EA dupa strategia Martingail eu mi-as spune parerea cum ar trebui sa functioneze un asemenea EA Faptul ca ai nevoie de capital mare la inceput trebuie sa stie fiecare cit poate sa riste ,si daca pierde tot asta spune fiecare broker cind vrei sa-ti deschizi la ei un cont live .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident s-a discutat despre Martingale. In concept mai aproape de original merge pe idea in care la ruleta pariezi o culoare iar in situatia in care pierzi, dublezi suma pariata si incerci din nou, in asa fel in cat atunci cand vei castiga vei recupera tot ce ai pierdut si tot asa.. Evident, se aplica foarte bine si la datul cu banul, alba neagra etc.

Ca "strategia" sa aiba sansa de succes, trebuie s-o aplici intr-un sistem inchis in care sansa/norocul este singurul factor determinant. Deci in momentul in care pica rosu, a picat deoarece fara nici o interventie exterioara, pur si simplu asa ... s-a nimerit sa pice.

In forex nu e asa. Exista factori care influenteaza dinamic lucrurile. Daca pretul a crescut cu 100 pips, a avut un motiv sa faca asta. Daca acel motiv ramane valid (indiferent daca tu il vezi sau nu) pretul poate sa mai creasca inca 100 pips. Odata ce creste atat, poate va rupe un nivel de rezistenta important, iar ulterior asta va deveni un suport ce usor usor se va consolida. Asta inseamna ca sansele mele ca pretul sa se intoarca la nivelul initial scad mult sub 50%.

Martingale ce-ar spune. Eu fac SELL, pretul formeaza un trend ascendent, eu iau SL. Apoi in mijlocul trendului ascendent fac inca un SELL cu un lot de 2 ori mai mare. Un trend ascendent inseamna ca o gramada de alti traderi au un motiv foarte bun sa-si doreasca acest trend ascendent, profita de el, merg alaturi de el si inevitabil in final il sustin pana la un anumit nivel. De ce as vrea sa fac un SELL aici, sa ma pun contra curentului doar pentru ca mergand pe Martingale, am inceput cu SELL-uri.

Strategia asta ar merge aici doar daca forex-ul ar fi un cazino imens in care fiecare baga o suma de bani si trage de o maneta. Si chiar si asa e discutabila. In forex asa cum e, prefer sa ma pliez cu un trend sau sa storc dintr-o miscare in range, decat sa ma incpatanez sa folosesc principii atat de... fixe precum Martingale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Martigale castigi doar cand trendul este Foarte Puternic (adica cand corectiile sunt Foarte Mici comparativ cu undele Impulsive), astfel incat sa nu ajungi sa inchizi cu pierderea Uriasa. In timp, INTOTDEAUNA se ajunge la aceasta pierdere. Desigur, depinde apoi de castigurile precedente pierderii Uriase daca sunt mai mari ca sa-ti ramana Profit - chestie de noroc, oricum sunt in joc multe variabile.

 

Se poate "regla" Gridul (distanta dintre nivele) astfel incat sa scazi sansa de a ajunge la pierderea Uriasa insa scade si Profitabilitatea.

Suma initiala a contului trebuie sa fie Mare si Rentabiltatea s-ar putea sa nu fie satisfacatoare. Probabilitatea, dupa parerea mea, este de 50% sa dai lovitura (dupa care este bine sa te opresti) si 50% sa pierzi o gramada de bani.

Adica ca la orice joc de noroc (mai putin procentele).

 

Cred ca o pot face doar cei care merg pe pricipiul "Totul sau Nimic" sau care vor sa se Joace (si au bani de aruncat). Eu personal nu merg pe varianta asta. Am facut EA-uri bune (si chiar foarte bune, optimizand parametrii pe istoric) care insa nu m-au convins ca se merita Martigale.

 

Daca cineva imi da evolutia viitoare a Pretului pe o anumita perioada, ii fac EA-ul perfect care castiga garantat maximul posibil =))

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.