Sari la conținut

Intalnire intre forexisti si bursieri


Stefan

Intalnire  

13 membri au votat

  1. 1. Veniti la intalnire (daca se organizeaza) ?

    • Da
      13


Postări Recomandate

  • Management

Am discutat acum cateva zile cu celalalt Stefan de pe forumbursier.ro si am pus la cale o intalnire intre forexistii de pe vamist.com si bursierii de pe forumbursier.ro. Eu cred ca ar fi un experiment interesant... Voi ce credeti? Ati veni la aceasta intalnire daca s-ar organiza? Prima va fi in Bucuresti si fiecare isi plateste berea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • Management

Pe celalat forum entuziasmul e mai mare: http://www.forumbursier.ro/index.php/topic,2860.0.html Se pare ca pe aici lumea este mai timida :D Ener mi-a sugerat sa pun un poll pentru cei care vor sa vina dar nu au ce sa scrie... asa ca puteti sa... votati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din nou sunt entuziast si zic ca e o idee super tare. :D

Am mai venit si eu de multe ori cu ideea asta pe chatul de la marketiva, initiativa care a ramas in aer...

Ar fi interesant, oricum.

 

 

Pe celalat forum entuziasmul e mai mare: http://www.forumbursier.ro/index.php/topic,2860.0.html Se pare ca pe aici lumea este mai timida :D Ener mi-a sugerat sa pun un poll pentru cei care vor sa vina dar nu au ce sa scrie... asa ca puteti sa... votati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Foarte faina ideea! Imi place si sondajul :D, meserie.

 

Daca nu as fi asa departe.... Dar no problem, tocmai am cumparat usd/cad, un lot intreg, fara nici un suport tehnic. Pur si simplu pe criteriu psihologic: am luat la paritate. Am avut buy limit de dimineata, cand am vazut ca se duce spre 1, am zis ca trebuie sa fie full de ordere acolo. Paritatea e o chestie psihologica foarte tare. Si a fost, cursul a batut paritatea exact timp de 6 secunde, a fost 0.9995/1.0000 acum cateva ore. Orderul meau s-a anclansat la 1.0002. Eh, ma rog, nu chiar la paritate, m-au tocat astia cu slipage-ul lor... 2 pipsi, 20 de parai... Dar deh, c'est la guerre... Am avut stop la 10 puncte si a fost pur si simplu gambling, am zis ca risc 100 de parai. Acum s-a dus 20 de pipsi in sus si am mutat stopul pe breakeven :D La suma asta nu vreau sa risk, mai degraba il inchei pe zero si zic ca a fost unlucky decat sa pierd niste sute de parai jucand ca de obicei cu stop larg.

 

Daca se mai duce 100 de pipsi in sus (nu ma ating de stop!), chiar si 90 ar fi de ajuns, biletul e cam 1100 de parai, atunci o sa fac bani de drum si poate vin si eu la intalnirea aia... Daca nu, sa beti o bere in locul meu!

 

Spor mare...

 

Later edit, a doua zi dimineta: guess what, a dat in stop noaptea trecuta. A fost pt un minut 9.9990/1.0000 (deci spread de 10, adica dublu! Asta inseamna ca au fost buyeri din nou, care au cumparat la 1.0 fix!! Daca ar fi fost o cantitate mai mica l-as mai fi lasat. Eheeeeiiiii de acuma e belea, parca vad ca in cateva luni cumparam un dolar sua cu mai putin de un dolar canadian!!!). S-a dus biletul meu la intailnire...

 

Concluzii pt incepatori: never gambling. Se putea incheia mult mai nasol, chiar si asa cu stopul pe breakeven, sa zicem ca vo doi rechini mari ar fi gandit "invers", adica ar fi zis ca daca a batut paritatea atunci se duce in jos, si ar fi vandut cateva mii de loturi... Si cursul facea un salt brusc vreo 100 de pipsi in jos, si imi inchidea la un slippage de 100 de puncte, chiar daca aveam SL pe BE. S-au mai vazut cazuri.... Si se duceau cateva procente bune din cont.... Ma pot considera lucky, iar acum mi-a trecut pofta de gambling pe urmatoarele 2-3 luni. Pana atunci, poate castig la concurs... Azi incepeeeeeee.... iuuuu huuuu.....

 

Bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Management

Eu nu m-am putut ocupa sa caut un loc pt ca am avut altele pe cap si nici cu celalat Stefan nu am mai vb.. deci s-ar putea spune ca "s-a ales praful", desi suna cam nasol ;). Oricum, sper ca este doar o chestie provizorie. Dupa ce imi mai rezolv si eu din probleme, o sa ma pot ocupa mai mult de treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Daca aveti vreo idee de locatie, nu ezitati sa propuneti. Poate chiar se gasesc pe aici membrii care au baruri/restaurante si sunt dispusi sa ne puna si noua o locatie la dispozitie pt o seara ;). Ofer reclama la schimb pe vamist. Ar fi misto sa gasim o locatie in care sa facem intalniri regulate (nu va ganditi la prostii)... Sa aiba si forexistii un loc traditional de intalnire.

 

[edit] Hai sa vin eu cu prima propunere: Clubul La Scena. Site-ul lasa de dorit dar locatia e interesanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Management

In "la scena" cica sunt rezervari pana la sfarsitul lui noiembrie... cand incep nu stiu ce spectacole... si nu se mai fac rezervari ;). Nu e nimeni pe aici care stie barurile/cafenelele mai linistite de prin Bucuresti? Oricum, se pare ca nu suntem singurii: http://forum.seopedia.ro/intalniri-si-conf....html#post47939 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.