Sari la conținut

Metoda R-sin45


Postări Recomandate

:) Buna andrei , imi pare rau ca i fost scos dupa piata , nu ai inteles insa cee ce vreau sa spun eu , poate nu ai citit nici posturile anterioare ... eu am fost scos asemenea tie insa comentariul meu nu e un refugiu sentimental asupra faptului ca am pierdut , e un avertisment psihic adresat incepatorilor si celor care cred ca piata e o stiinta o formula sau o materie concreta , pentru cei care inca cred in strategii si copiilarii...

Eu nu am renuntat la forex odata... am renuntat de 4 orii la ell

:) . Am lucrat cu sume pe care multii dintre cei care joaca sau citesc postul nu isi pot imagina vrodata.. ca fapt divers fara a fi modest am avut perioade cand lucram cu ....3-4 conturi si refuzam conturi de peste 100.000 $ pentru ca nu indeplineau conditia cerinta client si money management'ul meu. Inca fac forex si am sa fac in continoare , tu nu ai inteles mesajul meu... revin zilele astea cu o formatiune nu am avut timp sa o redactez inca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles destul de bine postul, doar ca atunci cand te formezi ca trader trebuie sa treci prin toate.Smecheria e "cat stai la un anumit nivel" Stiu persoane care tranzactioneaza de ceva vreme (peste un an) si inca cauta astrategii pe net.Tu pana sa-ti dai seama cum sta treaba ai citit destule teorii.De la o vreme simti ca stii anumite lucruri pe care nu le-ai citit niciodata.NU LE-AI CITIT!!!!!Dar le-ai extras cu ajutorul materialelor pe care le-ai citit.Am vazut ca ai mentionat de EW.

Pai la EW de ce nu are toata lumea aceeasi numerotatie?Degeaba stii teoria, acolo trebuie sa ai un ochi bun si nu oricine si-l poate forma.

 

Sa nu iei postul meu ca pe o contrazicere.Cand m-am pus cu adevarat pe analiza tehnica nu mai vedeam graficul de indicatori.Acum am doar 2 oscilatori pe care identific divergentele.In rest tot ce trasez e lucru manual.Poate in viitor o sa mai renunt la cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa te intreb cum iti explici existenta celor care au facut profit (MULT) din trading sau a celor care fac un profit mititel dar consistent, dar imi dau seama ca e destul de infantil... Adica un trader care face profit de 30 de ani a reusit pentru ca probabil a avut norocul chior sa gaseasca o metoda care sa mearga in tot acel timp. S-ar putea ca dupa 30 de ani si 1 zi sa nu mai fie buna de nimic. Si uite asa am ramas confuz, ca aproape mereu cand citesc ceva despre forex sau bursa...

Go to the top of the pageReport Post

 

 

+ Te cred , te inteleg perfect ... cei care au facut profit Mult sau cei care mic si consistent sunt 2 categorii diferite , iar cei care au mers 30 de ani cu o metoda sunt

povestii de adormit copiii... singuri care supravietuiesc sunt cei care privesc piata cu respect si se adapteaza mediului de zii cu zii...

Am zis , am sa zic si ma repet ..aici nu e vorba de indicatorii de strategii de regulii stricte e vorba doar de pasiune...

Practic forexul e asemena unei femei , cauta bani tine poasul cu vremea si ia directia aluia care are finante mai marii..:) bineinteles ca o face si ea tot din pasiune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sinus45, pai stiu ca in momentul in care am facut cont pe vamist tu erai de mult aici cu un sistem de tranzactionare bine pus la punct si documentat si am mai citit pe parcurs ca metoda incepe sa nu mai functioneze. Stiu ca esti "mare" intr-ale forexului si tocmai de-asta am ramas putin nelamurit. E posibil sa fi sarit o bucata din discutie si daca e cazul, imi cer scuze pentru asta. O sa recitesc maine tot sa fiu sigur.

Am scris ce faceam eu pe eurusd doar pentru a arata cum a picat post-ul tau (ca timp si stare de spirit, nu ca sa fac pe frustratul) si am scris cu o oarecare autoironie.

Permite-mi sa par stupid dar tot nu pricep care este solutia propusa:smile: Doar price action?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Stiu persoane care tranzactioneaza de ceva vreme (peste un an) si inca cauta strategii pe net.

Eu tranzactionez de mai multi ani, sunt (well, relativ...) profitabil de o bucata destul de lunga de vreme, si ÎNCĂ caut strategii pe net!!!!

 

Câtă vreme veti vâna mistreţul ala, aveţi şansa să il prindeţi. Cand va veti opri din cautare, si veti dori sa va odihniti linistiti la izvor, sa beti apa limpede, atunci ati abandonat, si mistreţul cu colţi de argint se va ivi din neant sa va rapuna. Toti incepem cu sageata de lemn, si doar cei care muncesc zi si noapte ajung la sageata de fier. Sageata de foc este intotdeauna apanajul celor care pun tot sufletul, si tone de pasiune, si la ea ajungem mult mai tarziu in viata. Daca ajungem. Unii cad rapusi de mistret, mult mai devreme. Unii cautam sa vanam toata viata un mistret, o idee, un scop, si murim batrani si osteniti, fara sa ne atingem vreodata acel scop, ucisi de insusi scopul in sine, al vanatorii, al cautarii, al cunoasterii... Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne oprim din cautare, cand ne vom opri, vom muri prematur. Si asta nu se vede nicaieri mai bine ca in Forex, unde totul e o lupta pe viata si pe moarte, un continuu "eu impotriva lor". Chiar daca "servitorii cu goarne" din jurul nostru nu ne dau crezare, isi bat joc de noi si ne iau la misto, nu va luati dupa ei. Au "goarne" mari, claxoane puternice si moderne, dar sunt doar niste servitori. Lasati-i pe ei sa vaneze iepuri mici si vulpi rosii... Noi trebuie sa ne cautam incontinuare scopul, mistretul nostru, si sa il vanam in toate cotloanele si hatisurile codrului... (ori sa zic... pieţei?). Trebuie sa intram in padure cat mai adanc, sa urcam pe munte cat mai sus, de la fagi la ulmi si apoi la brazi... Desi cei din jurul nostru, la inceput timizi, apoi "isteţi", vor deveni din ce in ce mai indrazneti si mai rapace, sfarsind prin a ne dispreţui in cele din urma, noi trebuie sa ne urmăm drumul nostru. Care nu este fara prapastii... Multumesc profesorului meu de Limba Romana din liceu, domnul Emil Alexandrescu, ca mi-a deschis ochii asupra simbolisticii unei poezii extraordinare, pe care pana atunci o ignorasem...

 

Un prinţ din Levant îndrăgind vânătoarea

prin inimă neagră de codru trecea.

Croindu-şi cu greu prin hăţisuri cărarea,

cânta dintr-un flaut de os si zicea:

 

- Veniti să vânăm în păduri nepătrunse

mistreţul cu colţi de argint, fioros,

ce zilnic îsi schimbă în scorburi ascunse

copita si blana si ochiul sticlos...

 

- Stăpâne, ziceau servitorii cu goarne,

mistreţul acela nu vine pe-aici.

Mai bine s-abatem vânatul cu coarne,

ori vulpile roşii, ori iepurii mici ...

 

Dar prinţul trecea zâmbitor înainte

privea printre arbori atent la culori,

lăsând în culcuş căprioara cuminte

şi linxul ce râde cu ochi sclipitori.

 

Sub fagi el dădea buruiana-ntr-o parte:

- Priviţi cum se-nvârte făcându-ne semn

mistreţul cu colţi de argint, nu departe:

veniţi să-l lovim cu săgeata de lemn!...

 

- Stăpâne, e apa jucând sub copaci,

zicea servitorul privindu-l isteţ.

Dar el răspundea întorcându-se: - Taci...

Şi apa sclipea ca un colţ de mistreţ.

 

Sub ulmi, el zorea risipite alaiuri:

- Priviţi cum pufneşte si scurmă stingher,

mistreţul cu colţi de argint, peste plaiuri:

veniţi să-l lovim cu săgeata de fier!...

 

- Stăpâne, e iarba foşnind sub copaci,

zicea servitorul zâmbind îndrăzneţ.

Dar el răspundea întorcându-se: - Taci...

Si iarba sclipea ca un colţ de mistreţ.

 

Sub brazi, el strigă îndemnându-i spre creste:

- Priviţi unde-şi află odihnă si loc

mistreţul cu colţi de argint, din poveste:

veniţi să-l lovim cu săgeata de foc!...

 

- Stăpâne, e luna lucind prin copaci,

zicea servitorul râzând cu dispret.

Dar el răspundea întorcându-se: - Taci...

Si luna sclipea ca un colţ de mistreţ.

 

Dar vai! sub luceferii palizi ai bolţii

cum sta în amurg, la izvor aplecat,

veni un mistreţ uriaş, si cu colţii

îl trase sălbatic prin colbul roşcat.

 

- Ce fiară ciudată mă umple de sânge,

oprind vânătoarea mistreţului meu?

Ce pasăre neagră stă-n lună si plânge?

Ce veştedă frunză mă bate mereu?...

 

- Stăpâne, mistreţul cu colţi ca argintul,

chiar el te-a cuprins, grohăind, sub copaci.

Ascultă cum latră copoii gonindu-l...

Dar printul răspunse-ntorcându-se: - Taci.

 

Mai bine ia cornul si sună întruna.

Să suni până mor, către cerul senin...

Atunci asfinţi după creştete luna

Si cornul sună.... Însă foarte puţin.

 

(Ştefan Augustin Doinaş - Mistreţul cu colţi de argint)

 

Scuze pentru eventualele omisiuni, poezia e din memorie, cred totusi ca nu am omis nimic. Sublinierile imi apartin. Incercati sa va ganditi bine la ele, si al asemanarea cu ceea ce ne muncim noi aici sa facem: vanatoare. Doar ca vanam profit, intr.un codru urias si plin de hăţişuri, si daca nu ne alegem bine sculele si nu stim cat si cum sa riscam, daca ne lacomim, daca ne e frica, ori daca ne lasam pe tanjeala "in amurg", cand piata adoarme, va veni valul ala mare, care va lovi ca un tsunami, ca un mistret cu colti de argint. Si cornul va suna.

 

Însă foarte puţin.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Tradelover!!!

Ce cauti tu pe net e cu totul altceva.Iar daca gasesti un sistem faci pe chirurgu' si extragi ce doresti din el.Dar sunt acei traderi care cauta un sistem gata facut, care il rezolva cu copy si paste in sectiunea indicators.Ma indoiesc ca si tu faci asemenea lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut si bine v-am regasit. Am avut putin timp si m-am gandit sa postez o mica incursiune in price action si analiza a lumanarilor si v-a prezint o formatiune sa zic asa "banala" care mi-a adus profituri foarte multe si considerabile . Aveam incredere in ea mai mult decat in orice analiza fundamentala sau tehnica . :P si inca am

Spor la citit . Sper sa nu va dezamagesc dar nu e o strategie e doar o formatiune un pattern. :)

ale.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.