Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 8 votes

Metoda R-sin45

• Please log in to reply
92 replies to this topic

#91 sinus45

sinus45

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 54 posts

• Tranzactionez din 2004

Posted 27 October 2008 - 02:47 PM

Am explicat despre take profit ca poate fi la 50% din miscarea anterioara sau 61.% sau 100% sau etc depinde de toanele pietii, depinde daca trendul major e up sau down , depinde de ora de tranzactionare etc , cu alte cuvinte asta depinde de momentul pietii , iar la primele semne de revers e de preferat sa iesi. Despre railway pattern nu stiu nimik , am cautat pe google nu am gasit decat niste imagini care aratau o 2 lumanari una de maxim si una cu o deschidere sub aceasta, dar ma rog. E posibil sa fie formatiunea repectiva asemanatoare , dar iti garantez ca nu are prea multe legaturi in comun cu formatiunea descrisa aici. Puterea ei sta in volatilitatea pietii , viteza cu care se desfasoara lucrurile, momentul pietii... La cate formatiuni sunt e aprope inposibil sa nu se asemene una cu alta , gandeste-te numai la bearish engufing patter care e practic o lumanare care o inghite pe alta deci poti zice ca e tocmai formatiunea asta , dar te-ai insela amarnic. Formatiunea asta descrisa de mine se incadreaza in niste reguli clare incepand de la paritatile pe care functioneaza pana la time frame , exceptii , variante posibile etc..
Am mai descris odata un capitul desre rsi de ciclu pe care eu il foloseam si tradelover a gasit ceva pe net asemanator. E posibil orice tinand cont ca sunt miiii de formuri si mii de formatiuni , dar sincer nu cred ca are nici cea mai mica legatura railway pattern cu formatiuea de aici. Eu nu am postat sa vedem asemanari sau legaturi intre una si alta , am postat sa vad daca pot fi aduse completari, daca cineva o foloeste si ii functioneaza etc...
bye
  • 0

#92 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1620 posts
  • Interests:Tehnologie, afaceri si investitii, fotografie

• Tranzactionez din 2007

Posted 29 October 2008 - 02:57 PM

De cateva zile "vanez" si eu constructia descrisa de tine (in special pe graficele EURUSD) si merge surprinzator de bine. Voi continua cu EURUSD si voi testa si pe alte perechi... voi mai testa cel putin o luna.
  • 0

#93 sinus45

sinus45

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 54 posts

• Tranzactionez din 2004

Posted 31 October 2008 - 11:47 AM

Functioneaza foarte bine pe paritatile unde e volatilitate mare, gen gbp/jpy sau euro/jpy... eu pe astfel de paritati am folosito.. succes
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.