Sari la conținut

Metoda R-sin45


Postări Recomandate

Va multumesc pentru incurajari si pentru faptul ca aratati interes in posturile mele.Urmaresc posturile tale mfx deasemnea si sincer gasesc extrem de importanta meodologia folosita de tine.

Sper sa am timp sa pot posta mereu si sa putem face schimb de informatii interesante .

Acum sa trecem la treaba ;).

Azi vreau sa fac o mica discutie despre volum si despre importanta lui. Cum de multe ori in viata imainile fac totul am pus o imaginea pe baza careia sa discutam. post-1677-1192692883_thumb.jpg

 

Haideti sa discutam despre ce se intampla pe un trend intraday, pe fructuatiile care au loc in timpul unei zile.Traderi , stau cuminti fiecare pe fusele lor orare asteptand sa -si deschida poziitile.In aceasta perioada datorita neparticiparii pe piata a baniilor volumele sunt scazute(prima imagine pe volum stanga grafic).

Dupa cum vedem in prima secventa din stanga piata venea dint-o cadere sa-i zicem asa confirmata de un numar mare de volume care incep sa descreasca pana in zona gradata de mine cu albastru. De ce descresc? pentru ca cei care au intrat sell au inceput usuo usor sa-si ia take profiturile , unii mai jos , altii mai jos , etc, iar seleri au inceput sa fie din ce in ce mai pesimisti prezenta lor pe piata vazundu-se absenta prin insasi scaderea volumelor , cozile foarte mari ale candelstikurilor si foarte dese, incapacitatea pretului de a face noi minime , etc.

Pe stoch avem un semnal extrem de frumos pe care eu il numesc semnal bullish (primul stanga gradat cu albastru).De ce bullish? pentru ca-si creaza un canal iar decate ori pretul incearca sa cada iar in over sold , se opreste mai sus aratand calr ca nici macar nu mai are timp de corectii mari si ca exista potentail clar pe piata de cumparare,( cred caam discutat despre acest semnal in posturile anterioare.).

Volumul isi terminase ciclul de descrestere , aratand clar ca e timpul pentru o noua urcare.DE ce? Volumul arata perfect ciclurile , pe 1h , pe 4h, pe daily , nu conteaza , arata perfecta ca piata se misca in cicluri.Daca o sa introduceti volumul o sa observati ca acesta executa 2 miscarii coboara cade... urca iar , coboara cade, urca iar etc, la perioade egale de timp aratandune defapt pe grafice mici oscilatiile pretului in valuri.Asa ca prin prisma si altor confirmari fundamentale si tehnice acolo era de asteptat o schimbare.;).

Si surpriza ! se intampla miscarea pretul incepand sa-si creeze directie. Bun.. La un momendat stoch trece in over bo, semnalandune acolo prin intoarcerea lui un nivel important care daca nu va da un sfarsit de trend va da cel putin o cadere din el, (am notat pe grafic cu semnu nike ;) ) Inca odata in acel punct volumele incepusera sa urce odata cu trendul si cu aruncarea masiva pe piata de contracte buy , iar momentul in care stoch era in over bo incepuse demult caderea cantitativa a folumelor ca urmare o pesimismului pe piata a gandirii ca trendul e posibl sa-si revina down, multii incepand de ceva vreme sa-si ia profiturile.

Ce se intampla acolo? Pretul cade cum era de asteptat insa cade doar 150- puncte , deoarece apare fundamentalul urmat de lumnarea mare bullish care forteaza trendul sa-si continue directia(o stire buna pe piata).

Mai departe pretul vructueaza o vreme pan ajunga sa faca un nou maxim notat cu albastru.In acel moment stoch era in over bo , iar inainte de a se duce in over bo ne aratase clar semnul bullish , incrucisearea de a aparut si la primul semnal cand esueaza de aface noi minime si nici macar nu coboeara in over so , aratand clar tendinta de buyeri pe piata. Cand stoch este in over bo volumul isi terminase ciclul complet , urcase iar acum era clar in cadere atingand minime si aratand clar ca desii pretul a urcat facand un nou top , nu mai exista gram de optimism pe piata toti asteptand momentul unei schimbari.

Asa se si intampla pretul incepand sa coboare .Volumele incep si ele sa creasca ca urmare a intrarii pe piata a sellarilor si ca urmare a inchiderii poziitilor de catre cei care au fost long.Acum daca observatii nu sunt cresterii extraordinare de volume ca in cazurile antecedente deoarece ne aflam in uptrend si era o oarecare superstitie in ceea ce priveste caderea multii gandinduse ca poate fi doar o corectie a trendului antecedent ;). Am notat pe aceasta cadere si semnul stoch de bearish cand se incruciseaza notat cu x , aratand ca pretul nu are timp de corectii mari si ca exista clar tendinta bearish.

Acuma urmeaza o parte foarte interesanta. Stoch trece in over so chiar la nivelul de suport trasat cu verde pe grafic .Acel nivel este nivelul dat de stoch in primul semnal din stanga cand am zis ca el trecuse in zona over bo delimitand o zona de rezistenta clara.

Deci cand stoch in primul semnal era in over bo aratand clar intampinarea unei zone de rezistenta acum e in over so , aratnd asa cum e normal si filtrand perfect valoarea nivelului o zona de suport desigur.Rezistenta devine suport iar stoc arata acest lucru in completa armonie cu pretul, in primul caz fiind in over bo acum in over so.Ba chair mai mult face un semn bulish trecand peste zona subevaluata iar incrucisearea imediat urmatoare esueaza de a mai cadea in over so aratand clar tendinta bulish , in jurul acelui nivel.Ceea ce opreste traderii intro urcare , va oprii cu siguranta si intr-o coborare daca avem argumente plauzibile tehnice. Asa si se intampla pretul urcand ca urmare a take profiturilor in aceea zona in jur de 200 puncte. Zona de razboi este confirmata si de volume crescande.

Dupa cresterea volumelor ca urmare a intrari si iesiri spontane de noi traderi are loc scaderea acestuia si continuarea trentdului actual , pan in zona in care volumele ajung iar la limita minima, aratand iarasi sfarsit de ciclu si posibilitate de o nuoa directie pe piata. Stoch este iar in over so, si dupa cum vedeti o noaua era intraday incepe ...

 

o zi buna si mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sinus45, felicitari ptr. descrieri! ;)

Ti-am dat 5 stele la rating, ca incepuse sa scada. Ajunsese la 3 de dimineata... Probabil ca cineva a fost dezamagit, sau poate n-a inteles. Dar nu-i nici o problema, dupa ce o sa mai vada graficele vreo cativa ani o sa inteleaga ce vrei sa zici.

Tine-o tot asa!

Eu am fost printre cei dezamagiti, si nu mi-e rusine de parerile proprii, nici nu am de ce sa ma ascund. Mi s-a parut prea "dezlânat", aduce prea multe elemente in discutie, corelatii, stocks, etc. despre care nu spune nimic deocamdata. De altfel cineva a remarcat spre inceputul treadului (parca Tavi). Lumea devine nerabdatoare, iar la un moment dat se plictiseste si pleaca. Citind primul post, mi se pare ca pur si simplu ai pus pe hartie TOATE elementele care trebuie folosite in forex si pe care ti le-ai putut aminti din experienta ta anterioara. Ce legatura au ele cu strategia, deocamdata am aflat doar pentru circa 10% dintre ele, in plus au aparut multe alte elemente noi, despre care nu s-a vorbit (nu ti le-ai amintit la momentul primei postari, sau le-ai scapat din vedere, sau nu ai vrut sa le disclose - la dracu, am uitat cuvantul romanesc ! - desi daca ele fac parte din strategie ar fi fost normal sa le stii pe de rost). O strategie bazata pe TOATE aceste elemente ar fi in mod cert super profitabila, insa hiba e ca pe o parte dintre ele nici macar traderii foarte avansati nu le stapanesc, la nivel individual. Practic eu nu stiu pe nici unu care sa se descurce in toate chestiile alea, nici macar traderii institutionali. Traderul institutional individual este specializat doar pe 2-3 chestii. Avantajul lui este ca are in jurul lui o armata de alti traderi institutionali individuali, care sunt fiecare specializati pe alte 2-3 chestii, si impreuna fac o echipa care tranzactioneaza foarte profitabil, luand in consideratie sfaturile tuturor. Exista market makeri unde fiecare zice daca e buy or sell, bazat pe ce stie el. Ala cu Eliott zice in functie de Eliott, ala cu corelatiile si cu chestiile fundamentale zice de ale lui, etc. Ei zic doar directiile, targetul, stopul, dar decizia o ia altul, iar cantitatea de loturi cu care se intra o spune altul (ala cu money managementul) in functie de stop si target, de evolutia contultui, de riscul permis (care by the way este inclus in company policy si e dictat periodic de altii - aia din superior level management al firmei).

 

Ori aceasta strategie pe care o expui tu trebuie sa se adreseze unui trader individual, ca mine, ca altu de aici. Eu nu am posibilitatile unui trader institutional, si din aceasta cauza sunt adeptul strategiei de tip KISS. Keep It Simple and Stupid! De aia i-am dat la inceput o singura stea.

 

Pe parcurs lucrurile au inceput sa se lamureasca, tu de fapt NU AI o strategie bine definita (ca in cazul strategiei lui mfx, ori lazypawn, etc, care sunt prezentate intai riguros, si apoi inflexiunile, cazurile exceptionale, etc), ci incerci sa cauti una, ocazie cu care pui pe hartie tot ce stii despre forex, si incerci sa expui avantajele si dezavantajele fiecarui instrument ori indicator cu care te joci. De aici si disponibilitatea de "jump in" imediat: vine Maslow sau mfx cu un indicator nou, care arata mai bine si e mai simplu, si esti gata sa renunti la cel vechi. Care e efectul asupra strategiei? Ramane ea la fel? Daca nu, atunci cum se schimba? Nu cumva incepi prin a descrie o strategie si sfarsesti prin a descrie alta? Probabil ca folosesti chestii din fiecare categorie dintre cele descrise in primul post, fara o strategie riguroasa. Stiu o gramada de traderi care tranzactioneaza asa si fac profit destul. Poate ca acest mod de a privi te face sa fii mai flexibil si e cert ca daca stapanesti macar partial chestiile de care vorbesti, fara a avea criterii riguroase, ai in schimb avantajul ca esti mult mai flexibil si te poti adapta mai usor la capriciile pietei. De aceea votul meu "negativ" nu se adreseaza "strategiei" efectiv, cat mai mult modului de expunere, care mi s-a parut - la inceput - prea stufos, laborios si superficial, pentru o strategie. Am vazut ulterior ca si altii sunt nemultumiti. In general lumea vrea chestii riguroase, de genul "daca cursul se misca cinci pipsi in directia cutare si stoch are valoarea douaşpatru punct treieşdoi, atunci intri long pentru trei pipsi si un sfert". Hi hi... Nu tutoriale, de tutoriale e plin webul. Am scris si eu cateva la inceputul vamistului.

 

Bineinteles ca tutorialele sunt bine venite. Este si acesta un punct de vedere, si multora le prinde bine un tutorial in romaneste. Dar in acest caz, zi negru pe alb ca scrii un tutorial, şi nu o strategie. Daca traduci pe pe babypips despre volume, de exemplu, macar zi de unde traduci. O strategie trebuie sa aiba puncte bine definite de intrare, de iesire, money management. Adica: Cand intru? Cand ies? Cum pun stopul, cum pun targetul, iar daca le mut pe vreunu dintre ele, cum le mut? Cum calculez lotul cu care intru? Apoi noi o testam, vedem daca e buna, daca nu e buna te apuci sa explici cazurile de exceptie. Noi testam din nou. Si asa strategia evolueza, pana cand devine cu adevarat profitabila. E si in interesul celor care te citesc (fie ei incepatori sau avansati) dar e si in interesul tau, pentru ca iti poti imbunatati strategia. Ori consideri cumva ca e deja atat de buna incat nu mai poate fi imbunatatita? Eu cel putin, din tot ce ai postat pana acum nu am gasit nimic care poate fi conectat cu vreo strategie. O fi doar vina mea, hihi. Dar daca nu ma bag, sa nu crezi ca nu citesc cu maxima atentie tot ce se posteaza. Si probabil ca multi fac la fel. Deci de citit, esti citit, nu-ti fie teama. Iar cand va fi de aplaudat, voi fi primul care te voi aplauda la scena deschisa!

 

Deci pentru strategie, in continuare, o singura stea. Pentru tutorial si pentru ultimele posturi, as fi tentat sa ridic numarul de stele, dar din pacate re-votarea e imposibila. Hei, Stefan, esti pe fir? E posibil o optiune cu "change vote"? hihi

 

Ho, ho, nu va bucurati, ca daca se baga optiunea, am si alte topicuri la care le-am dat cinci stele si acum nu le mai prea merita, ca s-au "stricat", ca indicatorul ala vorba lui Marco....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si-ti multumesc pentru opinia pe care ti-ai exprimat-o !

Am mentionat ca nu este o strategie intr-un post anterior si o gandire o metodologie care aveam de gand sa o tratez pas cu pas , tocmai de aceea am inceput cu chestii marunte pe care pe viitor aveam de gand si am sa le dezvolt .Intr-un final ai sa vezi ca dupa ce se tocesc exact toate conditiile si corelarile despre care am tot vorbit dar inca nu am trecut sa le explic (am sa fac asta chair acum intr-o oarecare masura ),lucrurile or sa devina extrem de clare si ai sa poti spune da este intradevar profitabil.100 de conditii puse pe o strategie fara explicatii usoare si gandite este exact faliment.Am crezut ca stii asta si recunosc ca am un respect deosebit pentru posturile tale .Dar atentie si nu vreau a te supara intr-un fel, ca om de gandire si exprimare esti excelent, calitati de trader ai precum hotararea si cunoasterea amnuntita , insa cred ca ai si lipsuri nu am sa enunt ce lipsuri cred ca ai dnv. cred ca stiti mai bine. Inca o data spun ca nu e jignire dimpotriva.Jignirea a fost a ta la adresa faptului ca am copiat nush ce draku de pe net , ceea ce e total fals iti spun cu mana pe inima ca tot ceea ce am scris sunt chestii observate din bani pierduti sau castigati , si din cunostinte acumulate desigur. Cand vei aduce un om caruia i-ai dat o strategie ai exlicat simplu 5 conditii fara s arti sute de exemple si analiza aprofundata asupra tuturor elementelor de decizii cum fac eu acum cu stoch si spre sfarsit volume atunci iti promit ca ma las de forex.

Influenta ta negativa asupra ceea ce am postat eu vine din faptul ca incepi a indragii tradingul automat si probabil ai inregistrat profituri pana acumm, ceea ce-ti doresc si in continuare.,, insa nu vreau sa te dezamagesc ai si tu experienta ta pe piata , ai sa vezi si intr-un final ai sa-mi dai dreptate de ce tot bat campii.

Probabil cand ai inceput clasele primare ai facut deja integrale si derivate , eu am fost invtat sa fac bastonase , tocmai daia insist pe stoch deocamdata.

Acuma ca sa intelegi un lucru , ma bucur extraordinar ca ti-ai exprimat opinia si ca mi-ai dat o stea sau 2 ,nu ma intereseaza acest lucru nu pentru stele postez aci ci pentru intelegerea sistemului forex si schimburi de experienta si pentru a intelege toti odata ca nu exista strategii clare totul depinde in a gandii macroo a anlaiza piata , a face compartii , aface corelari , a citii si fundamental , a integra si indicatorii care iti dau semnale bune cum folosesc eu stoch sau rsi de ciclu , a observa pozitionarea pivotilor pentru ca multii traderi tin cont de ei , a vedea clar la ce praguri sunt usd/jpy si gbp/usd inainte de a intra pe gbp/jpy , a face o anliza si a dow/jonsului pentru ca e in stransa corelare cu lira/yen , a trage linii de trend ,nivele fibo ,pentru a nu intra cu capul direct sub rezistenta, etc.

Toate astea aveam de gand sa le discut , pentru ca fie vrei tu sau nu , fie ca-ti place sau nu daor asa faci bani din forex constant , altfel nu se poate.

Cat despre volume maslow parca m-a intrebat si mi-a zis ca nu sunt volumele la nivel global ci cele de pe platforma.Intradevar asa e si ma bucur enorm de mult ca ai zis asta. Ce se intampla ? Cum actioneaza 100 de mii de oamnei care folosesc un broker asa vor reactiona si 1000000 sau aproximativ .DAca vrei sa aflii cine iese presedinte intrebi 1000 de oamnei nu 23.000.000 tocmai de aceea volumele ca indiciu si ca o parere sau o confirmare daca vrei intr-o tranzactie sunt bune de luat in calcul.Ce se intampla pe o platforma gandirea la un moment dat este aceiasi si pe alta platforma , cum au gandit 20.000 de traderi vor gandii cel mai probabil si ceilaltii .

Eu nu am strategie tradelover am gandire independenta nu vreau sa fiu limitat in 3 conditii , vreau sa vad pretu sa fac analize sa observ filtre si sa actionez cand totul este in regula.Asa fac asa am facut si asa voi face, cine vrea sa invete forex in 4 reguli s-o faca da pe banii nu-l tine nimeni.Cine vrea trading automat so faca nu-l tine nimeni .Cine vrea sa ma asculte so faca si sa ma critice , ma bucur enorm crede-ma pentru ca-mi dau seama ca exista interes.

CAt despre stoch si ce am spus despre el crede-ma sunt chesti de finete nu cred ca le gasesti pe undeva sau ai mai citit tu despre interpretarea pe care o fac eu.Insa nu permit nimanui sa ma faca copiator , asta nu pot. Asta e singurul aspect care ma deranjeaza. In meseria sta nu e loc de orgolii tradelover , nu poti zice o sa cada sau nu e bine , poti insa zice cred sau e posibil , sau parerea mea este...

Orgolile le ai in stinte exacte forexul se formeaza continuu , si-si schimba abordarea si metodologia daia nu-mi permit sa fiu limitat pe 4 conditii logice , asta e forexu cicluri si iar cicluri , traderi noi care intra fericiti cu nush ce experti si strategii si ies , si traderi vechii care rad si-si muleaza intrarile pe noile lor gandiri, ii lasa ,ii lasa sa-si faca mersu si le taie avantu cand le e lumea mai draga.

Un indicator arata ceva pe 4h altceva pe 1h, semnale bune saptamana asta , praosta ailalta , daia tu omul de rand nu-ti permiti sa gandesti pe 4 conditii strategice, ca vin nenea aia mari si cand esti mai optimist pe piata si mai increzator apre misteru si pac s-a dus dracu strategia , nu mai cade pretu din nush ce conditii logice , dar banuiesc ca stii treaba asta poate mai bine ca mine.

Cat despree indicatorul dat de maslow m-am bucurat ca permita sa vezi variati in timpul unei zile sa vezi cum a reactionat pretul pe sesiuni carea au fost undele , Pe ce sesiuni sau format etc, ce ziceai ca inplementez nush ce , e dor un simplu indicator dragut care ta ajuta sa vezii variatiile pretului din timpul unei zile.Este extrem de important pentru ca daca ai fi urmarit ai fi vazut si cred de altfel ca ai observat ca gbp/jpy a avut un cilu superb zilele astea . post-1677-1192797873_thumb.jpg

 

Am desenat in viteza insa ceea ce vreau sa-ti arat este schimbarea de ciclu prin schimbarea unghiului de rezistenta , normal ca se vede cu ochil liber ai sa zici insa vreau sa-ti arat cum te modelezi imediat pe ciclu gandind altfel de aceasta data.Pe ciclu anterior stoch dadea in over bo pe 4h sau over so aratand topuri sau bottom acum nu a mai facuto, ultima oara semnaland ca fiind un top doar in zona de jumatate nu in over bo, asta insemnand clar ca stoch acum are ca zone de reper alte nivele si aratand calr ca e un semnal de sell , neavnd timp nici macar sa dea in over bo pentru a-si continua caderea.Posibil totodata ca la urmatorul top stoch sa fie tot in acea zona nu intr-o zona de over bo , pentru ca acum ciclul e altul , se cauta caderi mari poate si corectii mici.Interpretarea lui se face apoi separt si pe 1h.post-1677-1192798697_thumb.jpg

 

In timp ce pe 4h se schimbase ciclul iar stoch in ultima faza era in over so aratand cla subaprecierea ,stoch pe 1h trecuse de aceea faza facand chiarin ultima faza semnalul bullish , (sensibile incrucisari dupa ce trecuse de over so , chair si o divergenta daca observati).Celeleate sunt semnale bears si bulls , despre care aam vorbit , ele coincidant perfect cu zone overbo sau over so de pe graficul mare 4h ;). Asa ca vezi tu tradelover la un momendat te adaptezi la ce-ti ofera ciclul nu mai iau stoch ca semnal de sell din zona over bo ci din zona de 50 pentru ca , piata si-a schimbat optiunea si eu am de gand sa ma schimb dupa ea daca vreau sa am parte de profit.

In ultima faza a pretului stoch pe 1h era in over bo la linia de trend in timp ce pe 4h trecea de over so , asta imi confera curaj si argument bineinteles si alte fundamente tehnice , de a mai sta in tranzactie , pentru o posibila spargere de trend .Nu fac niciodata asa ceva din modestie dar am sa postez doar faptul ca am intrat in tranzactie post-1677-1192799477_thumb.jpg. de 2 ori chiar bineinteles dupa ce am asigurat cu prima intrare . Sincer intram mai devreme dar nu am fost la calc.Intrarile sunt reale nu sunt pe demo insa asta e mai putin important, e prima oara cand postez intrari nu fac din respect pentru mine asa ceva si nu am sa mai fac niciodata , insa am vrut sa intaresc cele afirmate si sa-ti arat ca nu latru sa m aflu in treaba.

Spune-mi tu mie trade lover , inca odata cu mentiunea ca te apreciez enorm , cum faci tu o strategie sa gandesca ca mine sau un expert sau oamneii asttiaa DE imi citesc saracii posturile sa gandeasca asa daca rati 4 conditii si dca nu o iei usor , usor usor usor.Am tinut cont si de pivotii volume , corelarii usd/jpy e ra la un prag bun in momentul intrari lafel si gbp/usd arata clar o tendinta bullish vazandu-se calar ca incearca un nou top, iar dj arata up, volumele erau in favoarea mea deasemenea..

o zi buna tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pt ortografie , din nou...

Din propria experienta am sa va spun ca 99% din cei care vorbesc pe forumuri pompos si frumos si explica lucruri extraordinare despre strategii propri sau indicatori, sunt persoane flase , iar ceilaltii nu-si posteaza cu adevarat semnalele de finete si modul exact de interpretare. de ce? Pentru ca vor sa fie doar al lor ca daia au tras oamenii ! ,insa la un momend dat va venii momentul cand din ambitie si daruire veti obseva lucruri care nu tin de normala interpretare a indicatorilor .

Interpretez stoch in functie de pret si nu pretul in functie de stoch. Stoch e doar un filtru o confirmare daca vreti , cum de altfel arunc priviri si pe volum si pe pivoti si pe nivele si pe corelari , etc, etc,etc.

Forex nu este o joaca , cum nu este numai tehnic , trebuie gandit putin si fundamental , macar putin cat sa ai idee despre asteptarile pietii.

In forex trebuie furat de la unu de la altu , de prin carti de prin pareri altfel nu rezisti si trebuie privit cu finete si cu o total diferita arhitectura orice indicator in functie de mendrele pietii.Daia eu pot spune ca ce v-am aratat numai pana acuma fara a fi laudaros face mai mult decat multe strategii.CE am facut pana acuma? Bine zis .. am incercat sa va deschid o gandire independenta asupra unei viziuni total diferite fata de un indicator , si asta se vruia a fi doar inceputul.

Dar apar ca in orice treaba contradictii si asta m-a bucurat , pana in momentul in care sa aud de plagiat, fapt care dabia acum m-a pus pe ganduri si mi-a provocat putina nervozitate. As fi curios sa stiu si eu de unde am copiat , insa nu mai conteaza.

Vedeti dnv. in viata respectul conteaza enorm .Cand acuzi un om de plagiat fara a avea baze solide , om care din potriva incearca sa impartasesca doar idei si gandiri clare despre forex atunci defapt expui adevarata personalitate sau cel putin adevarata ta mentalitate in momentul respectiv.

Ce fel de mentalitate? Superioara fata de cei din jur , jignitoare cand acuzi de plagiat, bataie de joc etc. Am postat din nou pentru ca vroiam sa pun punct aici si sa termin cu discutiile definitiv. Am fost invatat in viata sa ma multumesc cu putin si sa iau lucrurile in etape marunte , pentru ca altfel nu se poate , tocmai de aceea am inceput mai usor. NU am o strategie si inca mi-o formez , enunt lucruri din aduceri aminte? Si asta este tot jignire.SI da nu am o strategie pentru ca altfel nu as mai fi fost inca pe piata , faceti-va voi sa mai pot traii si eu.Aici am exagerat putin insa nu am de gand sa sterg .Respectul a ramas acelasi poate chiar mai mare , pentru ca tin cont de faptul ca ai un limbaj frumos si chiar te consider un trader , cumici defecte ca oricare de altfel dar se regleaza pe parcurs.

Supararea nu tine de parera dn. tradelover ci de acuzatiile nefondate , care suna mai mult de genu " eu sunt bun ma stie lumea ,asa e ca mine ce tot ne minti paici mai sinuse cu porcariile tale de doi bani".

Fi atent ce zici spusele tale in orice post sunt luate de bune de catre fiecare persoana care e interesata de forex.

Cuvintele tale pot inspira oamenii sa devina traderi ....

Insa aveti grija cu totii ... ce fel de traderi creeati ,

cu respect

R. constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hei, hopa, take it easy. Nu am acuzat pe nimeni de nimic. Am zis DACA. Daca scrii un tutorial, atunci e bine sa zici ca scrii un tutorial. DACA traduci de undeva, atunci e bine sa zici de unde traduci.

 

Nu sunt suparat pe tine absolut deloc, atat timp cat ataci ideea si nu persoana. Si putin imi pasa daca tu esti suparat pe mine, daca ma injuri, ori daca ma tratezi cu sictir. Atentie: iar am zis DACA. Daca eu sunt trader adevarat sau pur si simplu o persoana inventata e o problema pe care nu are sens sa o discutam aici. Bun, sunt doar o un trader inventat si nu am facut niciodata profit. Cu ce schimba asta situatia, ori strategia pe care o descrii tu? Imi cer scuze daca ai inteles ca te-am acuzat de plagiat. Despre faptul ca lumea ma stie de trader, haida-de! Lumea ma stie mai mult de carcotas, asta sunt mai mult decat trader si fii sigur ca nu vei auzi prea multe laude de la mine, in afara situatiei in care intr-adevar reusesti sa ma impresionezi cu ceva. Incurajari da, dar aia e cu totul altceva. Nu tu personal, ci oricare altu care scrie, va primi acelasi tratament. Asta pentru ca cei mai multi care vin aici vin sa ia, nu sa dea. Chiar si atunci cand par ca vin sa dea, vin de fapt sa faca reclama mascata la vreun broker, la vreo metoda, etc. Ca ma injurati dupa aia, e treaba voastra. Odata in viitor poate o sa imi multumiti pentru criticile astea.

 

Cat despre plagiat, atunci cand scrii tutoriale e destul de greu sa vii cu ceva nou. Iar daca resusesti sa vii cu ceva nou care sa mai si mearga, atunci ajungi guru peste noapte si te cheama aia la interviuri la Baron's in cateva luni, vorba lui Elder. Din ceea ce ai scris tu aici, 90% se regaseste si in alta parte. A mai spus cineva inainte. Daca vrei neaparat sa iti dovedesc asta, putem face un tread paralel in care eu pun linkurile. Si sunt ferm convins ca si tu, daca iei posturile mele la puricat, poti face cu ele acelasi lucru. Adica 90 la suta din ceea ce am postat eu se regaseste in alte parti. Este asta cumva scopul? Sa ne aratam unul altuia ca nu venim cu nimica nou in forex? Ori ne ajuta cu ceva? Bun, sa zicem ca eu am plagiat de prin alte parti in multe dintre posturile mele. Si? Ce daca? Astea sunt regulile pietei, care se aplica indiferent ca le-ai gasit din proprie experienta, din conturi reale pierdute peste noapte ori ca le-ai citit undeva si le reproduci aici. Totul e ca alora care citesc sa le fie folositor in vreun fel. Cam asta m-as fi asteptat sa imi raspunzi si tu. Nu ceva de genu "vai ce m-ai jignit, imi iau jucarelele si plec".

 

Despre ironia ca rezolvam integrale la gradinita, pentru linistea ta personala sa stii ca nici acum nu stiu sa rezolv integrale, dupa ce am trecut printr-o facultate de mate. La gradinita puteam insa sa fac inmultiri mentale cu numere de doua cifre. Si acuma pot. Si necazul meu cel mai mare e ca fiica-mea, care are acusi 9 ani, nu e in stare sa faca corect o adunare. In schimb vorbeste romana, engleza si tailandeza fluent, aici ma bate net. Iar la chineza face progrese uimitoare cu fiecare zi (mai are multa mamaliga de mancat pana sa ma intreaca, eu vorbesc chineza mai bine decat tailandeza). Bun. M-am laudat. Si?

 

"Orgoliile le ai in stiinte exacte"... Exact! Forexul e o stiinta exacta. Ca eu, personal, sunt bulumac si nu o stiu, asta e alta poveste. Daca tu nu stii fizica cuantica, nu inseamna ca fizica cuantica nu e o stiinta exacta. Nu tu personal. Nici fizicienii nu o stiu in totalitate, si multe lucruri sunt abia presupuse....

 

Si inca o chestie, ca sa inchei off-topicul: chiar daca te-as fi acuzat direct de plagiat, daca te superi pentru orice anonim de pe web, pe care nu il cunosti, si care te injura, n-o sa traiesti mult. Trader real sau inventat, pentru tine sunt un anonim. Un oarecare din cei douazeci de milioane de maimutoi de la tastatura, de care vorbeam la postul cu zilele de nastere. Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu a sarit gaina ta in curtea mea, si nici invers. Cum te pot supara eu?

 

Ca sa nu zici ca nu postez si on-topic:

 

Sunt intru totul de acord cu ceea ce spui legat de volume. Nici nu am zis altfel. Daca credeam altceva, primeai deja bobarnace pana acuma.... Toata lumea stie ca volumele sunt specifice fiecarui broker, si toata lumea stie in acelasi timp ca samplingul, sondajul de opinie, este mama statisticii. Nimic de zis aici. Nimic de criticat, mai exact. Daca eu folosesc sau nu volumele in trading, nu e relevant pt metoda ta.

 

Cat despre stochastic, si eu sunt un trader stochastic. Pana in dinti. Este de altfel singurul indicator dintre cei built-in in MT4 pe care il mai folosesc, restul indicatorilor pe care ii folosesc sunt conceptie proprie. Daca o sa dai pe profilul meu de la concurs , o sa vezi ca nu spun prostii. Stochasticul e taticul indicatorilor! Multe din chestiile pe care le spui tu legat de stochastic sunt adevarate. Adica sa nu zic adevarate, ori neadevarate, ci sa zic "sunt asa cum le cred si eu". Poate amandoi ne inselam. Deci multe dintre chestiile pe care le zici sunt asa cum le cred ori le stiu si eu. Multe nu. Cineva asemana stochasticul cu un om care scoate cainele la plimbare. Omul isi urmeaza drumul lui, in timp ce cainele, legat in lesa, se tot plimba la stanga si la dreapta. Uneori e posibil ca smucitura brusca a cainelui sa scoata omul de pe traseul lui pentru urmatorii metri, dar omul va reveni iremediabil pe traseul lui in viitor. Desigur, miscarea pretului este traseul urmat de om, iar stochasticul este traseul urmat de caine. Sus, jos, sus, jos... etc. Normal ca trebuie sa interpretezi stochasticul in functie de miscarea cursului, si nu invers! Nu indicatorii zic cum va fi cursul, ci cursul zice cum vor fi indicatorii. Restul e statistica. Backtest, tunning, backtest, tunning, backtest, tunning, backtest, tunning, backtest, tunning, backtest, tunning, backtest, tunning, backtest, tunning, .... Am zis vreodata altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Daca scrii un tutorial, atunci e bine sa zici ca scrii un tutorial. DACA traduci de undeva, atunci e bine sa zici de unde traduci."

 

-Nu traduc am spus , repet .

" Si putin imi pasa daca tu esti suparat pe mine, daca ma injuri, ori daca ma tratezi cu sictir."

- Nu cred ca am zis asta sau am dat impresia , dimpotriva. DACA asa crezi e doar parerea ta.

 

"Bun, sunt doar o un trader inventat si nu am facut niciodata profit. Cu ce schimba asta situatia, ori strategia pe care o descrii tu?"

 

- nu te subevoalua nu am zis asa ceva , nu asa avea cum si nici argumente.

 

 

"Din ceea ce ai scris tu aici, 90% se regaseste si in alta parte. A mai spus cineva inainte. Daca vrei neaparat sa iti dovedesc asta, putem face un tread paralel in care eu pun linkurile. Si sunt ferm convins ca si tu, daca iei posturile mele la puricat, poti face cu ele acelasi lucru. Adica 90 la suta din ceea ce am postat eu se regaseste in alte parti. Este asta cumva scopul? Sa ne aratam unul altuia ca nu venim cu nimica nou in forex? Ori ne ajuta cu ceva? Bun, sa zicem ca eu am plagiat de prin alte parti in multe dintre posturile mele. Si? Ce daca? Astea sunt regulile pietei, care se aplica indiferent ca le-ai gasit din proprie experienta, din conturi reale pierdute peste noapte ori ca le-ai citit undeva si le reproduci aici. Totul e ca alora care citesc sa le fie folositor in vreun fel. Cam asta m-as fi asteptat sa imi raspunzi si tu. Nu ceva de genu "vai ce m-ai jignit, imi iau jucarelele si plec"."

 

- O fi 90% io unu nu am vazut , si nici multi carora le-am arata metoda, e posibil sa fie asemnarii sunt milioane de traderi si de posturi , nu zic nu insa nu cred ca 90 %, dar ma rog- inca o data spun ca nu plagiez , daca era spuneam ,am chestia aia numita onoare si nu as fi permis mie ca om sa fac asta si sincer multi carorea le-am explicat metoda si sunt traderi multi dintre ei au recunoscut ca este ceva nou si au fost incantati sa zic asa (unde si cine fol rsi de ciclu ?? ;), iar stoch identic cu ceea ce am zis eu , o fi posibil am mai zis..traim intr-o lume mare)

 

 

"Despre ironia ca rezolvam integrale la gradinita, pentru linistea ta personala sa stii ca nici acum nu stiu sa rezolv integrale, dupa ce am trecut printr-o facultate de mate. La gradinita puteam insa sa fac inmultiri mentale cu numere de doua cifre. Si acuma pot. Si necazul meu cel mai mare e ca fiica-mea, care are acusi 9 ani, nu e in stare sa faca corect o adunare. In schimb vorbeste romana, engleza si tailandeza fluent, aici ma bate net. Iar la chineza face progrese uimitoare cu fiecare zi (mai are multa mamaliga de mancat pana sa ma intreaca, eu vorbesc chineza mai bine decat tailandeza). Bun. M-am laudat. Si?

 

"Orgoliile le ai in stiinte exacte"... Exact! Forexul e o stiinta exacta. Ca eu, personal, sunt bulumac si nu o stiu, asta e alta poveste. Daca tu nu stii fizica cuantica, nu inseamna ca fizica cuantica nu e o stiinta exacta. Nu tu personal. Nici fizicienii nu o stiu in totalitate, si multe lucruri sunt abia presupuse...."

 

- A fost un exemplu o comparatie neironica dinpotriva, remarcabil faptul ca fetita reuseste sa cunoasca atatea limbi , eu si acum ma chinui sa invat romana mea ;), cu 2 cifre inmultiri extraordinar de bine si sincer te cred, daca te lauzi , cam da ;) , iar apropo de lauda si culmea culmilor am fost olimpic national ceva ani si in lotu olimpic ... coincidenta daca nu ai gasit alt exemplu decat fizica ;)

 

"Multe din chestiile pe care le spui tu legat de stochastic sunt adevarate. Adica sa nu zic adevarate, ori neadevarate, ci sa zic "sunt asa cum le cred si eu". Poate amandoi ne inselam."

 

"Deci multe dintre chestiile pe care le zici sunt asa cum le cred ori le stiu si eu"

 

- trebuia sa explici si sa impartasesti aceste idei pentru ca ele fac diferenta dintre un om care vede un indicator ca simplu indicator cu 2 semnale mari si late si unul care interpreteaza total altfel. Eu nu am vazut pe nici unu din voi postand despre asta dar ma rog , nu vreu sa te deranjez...e doar o parere

 

Una peste alta daca voi cei mai batrani cum este normal le stiti mai bine si le vedeti altfel , ar ficazul sa postati din chestiile alea fine care fac diferenta pentru ca intradevar Forexul e greu si ori invingem ca si o comunitate , ori vom murii ca simpli indivizi "al pacino parca ;)

 

hai succes! si spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bun, acuma ca totul s-a clarificat, hai sa revenim la strategie. Adica tu, ca eu o sa mai stau pe gard o perioada ;)

 

 

P.S.

 

(unde si cine fol rsi de ciclu ?? ;)

O simpla cautare cu google pe "rsi-cycle" ar trebui sa te trimita la henri ford. Daca nu stii cine e, atunci afla ca nu e actorul, nici producatorul de masini, ci un guru apus demult, al carui nume l-am scris intentionat cu litere mici. Daca nu esti tu guru-ul respectiv, atunci cineva a zis exact acelasi lucru pe care il zici tu, acum vro 20 de ani... El inca mai tine o pagina de web pe undeva, se chema stockstables.com ori asa ceva, dar gloria lui a apus demult. Cea mai tare teorie a lui a fost rsi-ul de ciclu (pe care el de fapt il numea "rsi ciclic").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, acuma ca totul s-a clarificat, hai sa revenim la strategie. Adica tu, ca eu o sa mai stau pe gard o perioada ;)

 

 

P.S.

 

(unde si cine fol rsi de ciclu ?? ;)

O simpla cautare cu google pe "rsi-cycle" ar trebui sa te trimit la henri ford. Daca nu stii cine e, atunci afla ca nu e actorul, nici producatorul de masini, ci un guru apus demult, al carui nume l-am scris intentionat cu litere mici. Daca nu esti tu guru-ul respectiv, atunci cineva a zis exact acelasi lucru pe care il zici tu, acum vro 20 de ani... El inca mai tine o pagina de web pe undeva, se chema stockstables.com ori asa ceva, dar gloria lui a apus demult. Cea mai tare teorie a lui a fost rsi-ul de ciclu (pe care el de fapt il numea "rsi ciclic").

 

Crede-ma ca nu am stiut , am ramas uimit cand am citit, am cautat insa nu am gasit ceve clar , am sa mai caut , insa daca intradevar folosea asa ceva cred ca avea cu totul alta abordare , imposibil sa fie exact cum folosesc eu. Crede-ma sau nu , nu eram nebun sa-mi insusesc ceva care e la mintea cocosului ca putea fi gasit pe un simplu google. Eu cred ca nici tu nu stiai exact dar ai cautat pe google rsi cycle , dar ma rog e doar o parere.

Iar apropo de respectivul spre rusinea mea nu stiu nimik, imi pun inca o data cuvantul in joc.

 

ok , acestea fiind spuse

 

inca odata mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total Off-Topic:

 

Nu am sa stau si sa privesc pasiv cum ne dezbinam noi romanii, exact ca in viata reala (oare a cata oara?), chiar si aici pe "bucatica" asta de forum. Dar nici nu vreau sa fiu partinitor cu cineva. In primul rand ca nu stiu la ce ar ajuta...desi poate cunoasteti si voi ce se intampla cu cel care incearca sa faca pace.

Sunt unul dintre cei mai vechi pe acest forum si se fac aproape doi ani de cand tranzactionez forex (un an pe demo si aproape un an de live trading).

Am tranzactionat la inceputuri Bunny Girl dupa care am descoperit zup-ul. Zup-ul m-a dus catre Andrew Pitchfork si am tranzactionat pitchfork pana m-am plictisit. Este profitabila ? Este ...totul este sa te tii de ea. Cum se ajunge la cunoastere si perfectiune? Prin studiu...si eu am spus unde si care este traseul pentru studiu. Cine a avut urechi sa auda ...foarte bine cine nu nu. Nu oblig pe nimeni sa urmeze traseul meu. Totusi am ramas dezamagit. Am pus multi indicatori pe forumul asta. Mea culpa. Primul meu post a fost cu postarea indicatorului zup si a continuat cu altii ulterior. pe toti i-am considerat interesanti altfel nu-i puneam si ma abtineam. sper ca au folosit intr-o oarecare masura si altora desi daca ma uit la cate download-uri are pana acum zup_69...adica 4 download-uri deduc ca l-am pus aproape degeaba. Imi cer scuze tuturor pentru indicatorii postati. celor care nu le-au folosit..oricum ii rog sa-i ignore ;) Cate download-uri are zup 67? vreo 29. Adica din 500 useri pe forumul asta ..doar 29 sunt interesati de zup. Pacat ultima versiune adica zup 69 pe forumul de la Onix-trade are 586 download-uri numai. Nu am vrut sa influentez pe nimeni cu indicatorii mei...pur si simplu am vrut sa ajut ...sa usurez munca cuiva, cu atat mai mult nu am vrut sa influentez strategia cuiva. Am sa-l parafrazez pe tradelover:"Daca tot pui un indicator este bine sa spui sursa..." ;) Pentru zup am spus ca-i luat de pe Onix-trade, restul sincer chiar am uitat de pe unde sunt...in general situri rusesti: alpari, etc.Trebuie sa spun ca m-am simtit lezat si nu am sa mai pun pe forumul asta niciun indicator.Intre timp am renuntat la Zup si la serviciile lui pitchfork. De ce? Am gasit altceva mult mai profitabil. Am ajutat aceasta comunitate cu ce am putut si cu ce m-am priceput. Evident ca am mintit pe alocuri dar am mintit prin omisiune, fie ca acea omisiune eu insumi nu o cunosteam , fie ca nu o studiasem suficient, fie ca poate din egoism intelectual am tinut-o pentru mine insumi. Asta e natura umana, nu de ieri de astazi, ci de la inceputul inceputurilor asa cum zice Darwin ...lupta pentru existenta. Evident ca nimeni nu spune tot...sunt chestii de finete care fiecare spera sa-i aduca un avantaj competitiv candva. Foarte bine e dreptul fiecaruia. Dar ar trebui sa luam exeplu de la rusi si la ce fac ei pe forumurile lor si cum plecand de la o idee simpla ..dezvolta un thread de 500 pagini si in final se ajunge la o strategie beton. Cum? printr-o atitudine constructiva iar nu distructiva. Iar aici nu vreeau sa se simta Tradelover lovit in orgoliu ...pentru ca nu ma refer la el. In plus am un respect deosebit pentru el. Eu sunt cel care l-am indrumat spre vamist cand inca faceam trading si chat-uiam pe chat-ul de la marketiva. Ma bucur ca am avut de castigat din asta noi toti de aici. Dar si in cazul lui Sinus45 cred ca am fler si pot spune ca omul are ceva de zis si stie ce zice. Lasati-l sa zica. Nu-i taiati elanul, fiti constructivi si nu-l mai votati atata. terminati cu voturile si cu contravoturile. Sunt copilaresti credeti-ma. Nu ajuta pe nimeni voturile alea si nu te face trader profesionist 5 voturi in plus sau in minus.

Poate pe noii useri sa stie cine ce pecete poarta? Pai e de ajuns sa citeasca posturile nu? Faptele ( aici nu pot sa spun ca decat vorbele) definesc un om. Cat despre plagiat nu pot sa spun decat ca nu suntem pe vreun forum de poezie si literatura si nu vreau sa mai aud de asa ceva pe aici. Dragii mei nu stiti sau nu ati auzit cumva de vreun "plagiat" al strategiei lui G. Soros. O cumpar pe bani grei. Originalul nu mi l-as permite nu de alta ;)

 

weekend placut tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai acuma , putina atentie toata lumea, vad ca nu exista rabdare sa o luam usor atunci am sa grabesc putin lucrurile si vreau sa arat unul din semnalele puternice , ultima picatura inaintea intrarii care face din gandirea sau metodologia sinus_45 o strategie daca vreti voi si tot insistati pe termenu asta de strategie.

Cu ocazia asta poate reusim si se ofera cineva sa fac un indicator care il am demult in cap si care cred ca e banal de facut de catree cineva cu experienta ;).

Atentie am fortat lucrurile vroiam sa incep cu time framuri mari si sa trecem usor usor la punctul de intrare dupa ce facem o anliza mare , dar voi ati vrut asa ca trec direct la cireasa dupa tort.

Sa trecem la grafic :

post-1677-1192823784_thumb.jpg

 

Dupa ce facem analiza aprofundata pe time framuri mare de la 4h , daily , 1h, si avem totu clar si semnale bune de intrat , linii , stoch , fundamental , pivotii ,suporturi etc si etc , o sa vorbim cand oti fi rabdatori si nu ma mai luati repede ;), trecem la graficul de 30 de minute... Aici e aici:

 

SUs aveti perechile usd/jpy si gbp usd, iar jos febletea lira/yen. Ce se intampla ce face? cum intram ? Plecam sau nu la ibitza???

ok , sunt binedispus am primit o veste buna si naa...;)

Ne uitam la usd/yen si vedem ca in ultima vreme a avut un suport si o rezistenta defapt in prima parte a graficului in zona 115.00-115-10 , prag frumos...

observam ca la 10.30 lumnarea sparge pragul urmand ca cea de la 11 sa fie exact deasupra pragului , 11 ora rotunda semnal bun de buy pe confirmarea acestuia.ok

asta inseamna intarirea usd slabirea yen, deci yen slab.

in partea drapta observam un suport in zona 2.0440 se vede clar lumanrile anterioare apoi suportul devine rezistenta si surpriza il sparge la ora 10.30 deci la ora 11 se va deschide deasupra semnal bun de buy. deci se intareste lira fratilor... Mda , lira tare , yen slab,, mda .... bingoo !! sare lira/yen ... corect???

La ce prag se afla lira yen in acel moment??? coincidenta naibii, tocmai a spart un prag frumos si clar de observat (cele notate cu liniia verde cred ca ati observat) urmand ca deschiderea sa fie deasupra pragului) - deci si ea individual ne arata semnal de buy... pfiu pai la 11 inseamna ca e de intrat ... si intradevar 150 pipsi profit...

Semnalul e extraordinar de puternic , si de foarte rare ori da gres , atunci cand nu exista analiza clar facuta... Dar ca sa ajungi aici incepi de pe daily si le diseci usor usor cu stoc pana pe 30 de minute , si si aici ai nevoie de 2 filtre da nu vi le spunn ca vreau sa ma urmariti si sa ma lasati sa va frec la cap 1000 de posturi pana le luam cu pasi maruntii.. pe toate ..Oricum asta e poate 60% din taria metodologiei ca nu vreau sa-i zic strategie , insa mai e un filtru puternic si inca cateva alte lucruri de care vreau sa va tin agatati..

Cati bani am avut io pe metoda asta de la un nene , fratilor ... ;))

 

O zi buna !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.