Sari la conținut

Metoda R-sin45


Postări Recomandate

Frumos discurs maslow , intradevar ai dreptate e vorba de munca si ajutor si tradelover si tu si mfx depuneti o munca remarcabila in a sprijinii forexul si va multumesc in numele meu si al tuturor .. sper .Am luat Zup nu fi rau ;) urmaresc si strategia lui mfx , si toate posturile lui tradelover, insa de zup deocamdata nu pot zice nimik , sincer sa fiu fara suparare nu-l inteleg exact , exact...si sincer spre rusinea mea nici interes nu am avut nu din orgoliu ci doar din lipsa timpului .. da am de gand sa recuperez intru intr-o vacanta zilele astea si am sa stau de digerat ...

iar va urez o seara bunaa!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sinus45, R. constantin, mergi incet c-ajungi departe! ;)

Cum stii, cum si cand poti, fa eforturi si posteaza! Traderii in formare probabil vor aprecia... In fapt ce semeni aia culegi.

Cand te saturi de critici pe forumurile romanesti te muti pe alea straine unde traderii asculta mai mult si critica mai putin; daca nu le place "schimba frecventa" pe thread-uri mai "compatibile" cu ei.

Am si eu tot felul de "viziuni" si metode speciale de genul carora postezi tu si din pacate multe altele. Nu le-am postat ca nu era locul si momentul; sunt ceva mai neconventionale. Si daca nu scrie prin carti despre ele, ajungi sa fii privit ca un ciudat; abia asteapta carcotasii...

;)

Daca ce gandesti e scris deja prin carti, hmm, apoi deja scrie prin carti despre ele, sa nu mai discutam...

Pacat ca tre' sa iau o pauza de 2 sapt, sa rezolv niste treburi prin Italia; eventual dup-aia poate postez si eu cate ceva pe thread-ul tau, mai deschidem mintea la actualii/viitorii traderi.

Si cu asta ma pregatesc deja de incasat "lovituri"/critici... Outch, nu dati prea tare ca doare! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mfx inca odata pentru interesul pe care il arati si pentru incurajari si pentrul faptul ca-ti impartasesti metoda si ajuti pe aceasta cale pe cei care vor sa invete acest domeniu. Astept cu nerabdare parerile tale "neconventionale" cum le-ai numit , sunt extrem de fascinat de abordari ciudate , una peste alte asta fac mereu caut sa gandesc altfel si tot felu de ideii , dar care sa aiba legatura si sa-si gaseasca cu adevarat utilizarea in forex. Pentru ca vezi tu tocmai ideeile acelea mfx neconventionale sau nescrise sau neintelese sunt cheia catre marja aia de 5 %, si sunt sigur ca stii asta mult mai bine ca mine.

Am timp sa postez , sunt in vacanta ;) , am avut treaba de aceea nu am mai postat zilele trecute , plus ca am mai spuso eu vreau sa tratez totul cu pasi marunti , iar la sfarsit sa iasa ceva intradevar bun , exact cum ai procedat si tu cand ti-ai dezvaluit strategia , iar apropo de strategia ta fara a fi influentat de faptul ca ai spus lucruri bune , iti spun sincer am urmarito nu inteleg prea clar zup indicatorul insa pot spune ca strategia de top reversal sau bottom reversal este una dintre cele mai bune , oferindu-ti sansa de a prinde trendul de la inceput si de a avea un risk /reword exceptional ,iar metoda ta a reusit si cred ca va resusi in continuare , desigur cu mici modificari care vor aparea in timp stii si tu asta , modificari din acealea"neconventionale " cum foarte bine le numeai inainte.

Daca tot am intrat azi a 10 oara vreau sa vorbesc putin daca se poate , si cred ca se poate ca am zis ca pot bate campii cat vreau ;) , despre linii de nivel si de rezistenta si despre un filtru banal pe care il stiu de la unul dintre traderi din bucuresti pentru care am un respect deosebit .

Liniile acestea le-am descoperit din intamplare , sau din joaca .Nu sunt linii deosebite nu au ceva farmece facute sau vro formula pompoasa , multe dintre ele poate le ttrageti si dnv cand faceti analiza tehnica insa sunt unele pe care le puteti omite , si ma gandesc ca poate ar trebui sa vorbesc putin despre ele, nu de alta dar chair daca folositi orice metoda strategica , trebuie sa tineti cont de linii si de nivele.

Acuma am fost intodeauna de parere ca un prag isi are importanta lui in functie de time frame, e normal toti cred ca stiti treaba asta, e o afirmatie banala daca vreti. Insa ceea ce va voi arata pe cat pare de banal si de vizibil pentru toti , cu atat maai mult nu e luat in calcul de catre majoritatea celor care joaca pe forex.

Cum imaginile fac cat 1000 de cuvinte am atasat prima imagine :post-1677-1192834595_thumb.jpg

Acela este un grafic montley iar fiecare lumnare reprezinta variatia unei luni cum bine stiti.

Am incercuit 2 candelstikuri cu albastru dupa cum observati , primul de jos acela mare si urmatorul cel de sus. L-am incercuit pe primul deoarece venea dintr-o zona volumica imensa ceea ce arata clar ca au fost traderi si fonduri imense pe piata , si fundamental desigur a fost desigur atunci insa nu despre asta este vorba, totodata a fost un candelstik mare ceea ce inseamna ca a cuprins multe linii si nivele si puteti observa mai clar reactiile , plus ca fiind un numar mare de bani si traderi pe piata inaintea acelei lumnari au fost clar fara doar si poate tinunte minte niste praguri de aur ca sa ma exprim asa.

CE am facut? Am tras linii orizontale prin toate minimele si maximele candelstikurilor anterioare , puteam trage si prin pretul de inchidere sau deschidere ale acestora insa nu am vrut sa incarc graficu.Maximele si minimele sunt de cele mai multe ori cel mai bine tinute minte de catre traderii , unii de rau altii de bine important e ca se stie de acestea.. dupa cum bine stiti. acum am dat pe 4h pentru a observa miscarea din lumanarea montley.

post-1677-1192837255_thumb.jpg

Liniile cu rosu sunt liniile trasse din varfurile si minimele lunilor anterioare , le-am notat cu rosu tocmai pentru a se vedea clar.

Acuma daca ne uitam o sa ramanem putin miscati pentru ca intradevar pretul se misca numai din liniile respective.

SA incepem de jos :pretul coboara da intr-un nivel se duce in sus . Ajunge sus sparge urmatorul nivel il confirma, dupa care se duce si se opreste exact in urmatorul nivel , stoch din over so prima data acum este in over bo,asa ca pretul cade iar exact in linia antecedenta stoch filtrand exact zona over so. Iautati un pont tare : exact prima lumnare care da in suport am notato cu semnu nike daca va uitati la volum in dreptul ei am notat deasemenea cu semnul nike.

Ce observati dragilor? Un volum mult mai mare decat celalalte . de ce??? De take profituri si pentru ca au intrat altii traderi acum pe buy altii iesind din sell ;).

Ok acuma pretul urca iar pana in zona de rezistenta anterioara , stoch este iar in over bo ,iar daca va uitati eu am uitat sa trasez ultima lumanare are corespondent iarasi un volum mare fata de celelalte anterioare, fiind vorba de ciclu ala de bateam io campii.Mai departe urmeaza cireasa de pe tort , pretul ramane in flat coborand sensibil stoch nu se duce in over so dand un prim semnal de putere buls dupa care pretul buff sparge atat de ravnita zona de rezistenta cu o lumanare carnoasa oprinduse inttr-un nivel intermediar notat cu negru, iarasi corespondentul lumanrii care a spart zona de rezistenta este un volum mult mai mare decat celelalte notat cu nike. Acum pretul sta putin in flat stoch este in over bo si surrpriza face un semnal bulls incrucisanduse in aceea zona in timp ce pretul statea in flat , s-a incrucisat datorita coditelor de jos a lumanarilor care si acestea erau un semanl buls vazanduse clar o tendinta de urcare my friend

stochastic. Pretul urca si atentie domnelor si domnilor se opreste exact in urmatoarea zona de rezistenta din coditele de pe montley , ultima lumanarea care da in acel nivel avand ca ,,, corespondent un volum imens notat cu nike ca tate celelate de pana acum , ca urmare desigur a take profiturilor luate si a intrarii de selleri pe piata.Asa ca ,,, cade iar stoch este in over so de aceasta data confirmand nivelu ala intermediar , dupa care urca pana in aceiasi zona de rezistenta, stochasticu fiind iar in over bo iar corespondentui ultimei lumanari care da in zona de rezistenta este desigur un ..un volum mare ca urmare a luarii de bani a celor care au fost buy si intrarii altor tampitii care dau sell.Dupa care sta in flat coborand nitel , my stochastic imi arata clar ca nu e in over so nici vorba , el face si semnul bullish dupa care urmeaza o lumanare care sparge nivelul de rezistenta mult ravnit si se deschide deasupra nivelului de rezistenta fiin confirmat desigur de un volum mare care arata clar ca au intrat oamneii pe buy , ca acuma putin au fost pe sell , io asa cred sper sa nu fi fost multii ;)

 

Si imi ziceati voi mie ca nu sunt interesant mai nene, ;) Uite daca postam vro strategie va mai povesteam io asa frumos ca pe lectura

 

o zi buna sau o noapte perfecta!! despre filtru o sa vorbim alta data ca prea multe ponturi va strica forta de cautare..;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@sinus

Eu cred ca nici tu nu stiai exact dar ai cautat pe google rsi cycle , dar ma rog e doar o parere.

Foarte adevarat! Nu aveam de unde sa stiu, nu se naste nimeni invatat. Si nu mi-e rusine ca nu stiam.

Dar cand ai inceput sa postezi, am cautat. Mi-am zis: ia sa vad ce zice omu asta? Stie ce spune? Se merita sa il citesc incontinuare? A mai zis si altu chestia asta inainte? Si daca da, cu ce difera metoda anterioara de metoda noua? Ce aduce nou metoda lui Sinus? Care sunt criticile aduse metodei anterioare? Si cine sunt cei care au criticat-o, la vremea ei? Cum s-a terminat povestea? (daca s-a terminat)..... etc. Nu cred ca vrei o dovada mai buna a faptului ca te-am citit cu atentie. Adica am continuat sa te citesc, odata ce am ajuns aici.

 

@Maslow

Acuma ia-ti si tu jucariile si supara-te si tu... ;) Mah! cand ma iau de curu vostru, voi ar trebui sa imi dovediti ca nu am dreptate, nu sa va intoarceti cu coada. Suntem aici ca sa dezbatem. Daca aduci latura nostalgica in discutie (chiar m-a apucat nostalgia dupa vremurile alea, a stii, hihi), acuma sa nu crezi ca m-ai atins la coarda sensibila si nu o sa ma iau si de tine cand prind ocazia... Ca daca tu nu mai pui indicatori, ala nu mai pune nu stiu ce, Sinus nu mai pune tranzactii, eu nu mai pun nimic, atunci la ce dracu ne-am mai adunat aici? Daca voi nu mai postati, pai eu cu cine ma mai cert ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinus wrote in post #52:

observam ca la 10.30 lumnarea sparge pragul urmand ca cea de la 11 sa fie exact deasupra pragului , 11 ora rotunda semnal bun de buy pe confirmarea acestuia.ok

Hai sa facem o delimitare clara in ceea ce priveste notiunile folosite. Pare banal, dar cand te apuci sa rezolvi o problema/ o situatie incepi sa trasezi ipotezele. Plecam de la premiza ca avem Suporti, rezistente si confirmari. Multi poate inteleg altceva prin asta. Deci ce se intelege prin suport? ce se intelege prin spargere de suport? Ce e rezistenta? Ce se intelege prin spargere de rezistenta? Ce este "confirmarea? Nu vreau sa dau eu raspunsurile oficiale, dar am senzatia ca in postul #52 este alta interpretare a acestor notiuni. Poate e o interpretare in alt stil sau numai chestie de exprimare din partea lui Sinus. Pai suportul sau zona de suport este partea de jos a graficului, sa zicem ca are si un prag acest suport delimitat printr-o zona "critica" , respectiv atunci cand suportul poate fi delimitat printr-o singura linie orizonatala trasata pe grafic, desi cunoasteti si voi ca suportii sunt de fapt niste zone mai dense, unde pretul testeaza de multe ori, adica mai multe linii orizontale.

Spargerea de suport- eu inteleg faptul ca pretul a reusit sa treaca de acel suport in jos...adica a trecut sub suport, sub linia aceea orizontala , adica vine cu sell dupa el. prima lumanare care se deschide sub suport si vine in tendinta bears nu poate fi decat o lumanare bearish. Eu asta inteleg, este o interpretare conventionala; Daca aveti alte date ale problemei puneti-le in ipotezele problemei.

Cand ai spus acolo "lumanarea sparge pragul..." deja ma uitam sa vad cum prima lumanare este sub pragul respectiv de suport. Surpriza...lumanarile erau bullish si se deschidea deasupra suportului.

Cum suportul devine rezistenta si rezistenta devine suport iarasi sper sa nu fie interpretata gresit:

Suportul devine rezistenta- adica pretul a trecut in jos sub linia de suport , apoi se intoarce si testeaza linia de suport ( cea pe care tocmai a spart-o) si astfel suportul opune rezistenta.

Cand spun confirmat eu inteleg faptul ca de exemplu un suport a fost incercat/testat si a rezistat (adica pretul nu a trecut de el) , apoi pretul a mai avut o incercare de testare a acelui suport ( adica a retestat) si bazandu-ne pe modelul anterior in care pretul nu a reusit prima oara sa treaca de suport, atunci nici a doua aoara nu va trece de suport si deci acel suport este o zona de incredere (adica pretul nu va trece de el nici a doua oara) si deci putem intra linistiti in tranzactie cu "Buy" la suport.

Voi credeti ca degeaba se spune:" cumpara suport si vinde rezistenta"?

Deci, din experienta stiu ca nu ne putem intelege daca vrobim limbi diferite. Cand se intalneste un chinez si un italian, pentru a gasi un limbaj comun ambii folosesc limba engleza ;)

haideti sa gasim un limbaj comun, adica sa utilizam aceleasi notiuni, notiuni uniforme pentru toata lumea, nu pentru mine ...eu am inteles ce ai vrut sa spui numai privind imaginea respectiva. Nu-ti cer sa folosesti notiunile oficiale, foloseste-le pe cele "necnventionale", eu voi intelege in continuare...dar ceilalti?

 

Maestre Tradelover:

Primul meu post pe acest forum l-am semnat cu un citat din Spinoza:" Nestiinta nu-i o dovada iar ignoranta nu-i un argument"

Pe forumul asta lumea stie ca nu te-ai dovedit nici un moment nici nestiutor si nici ignorant. Si tu stii asta mai bine decat oricine. Iti cunosti valoarea.

Un om care nu-si cunoaste valoarea are un handicap.

Maslow (nu v-am vorbit niciodata de unde vine maslow...probabil f. multi cunosc, dar sunt unii care nu stiu...poate am sa vorbesc odata si despre el)

nu renunta niciodata si asta nu pentru ca se spune ca " singurii traderi care pierd sunt cei care renunta..." si pe tine chiar nu ma pot supara.

Nu renunt pentru ca bunicul meu -un om simplu- mi-a spus candva "sa nu las pe nimeni sa-mi spuna ca nu pot face un anumit lucru si nu pot reusi".

Cu fiecare tranzactie pierzatoare, piata imi rade in nas hehe ;) si-mi spune ca nu pot reusi. Asta imi da de fiecare data un motiv in plus sa continui. Poate ai dreptate cand spui ca forex-ul este o stiinta exacta. Daca are niste legitati dupa care se ghideaza ...atunci mintea umana pana la urma va descifra acele legitati. Sunt convins ca unii ( poate cei 5% despre care se vorbeste atata...) cunosc acele legitati. Nu suntem traderi institutionali, separat fiecare suntem multidisciplinari...hehe ;) ..asa cum ii sta bine romanului, dar daca punem cateva Iq-uri la bataie poate chiar nastem o mica "revolutie" stiintifica aici pe vamist.

 

Numai bine

Marian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nu cred ca mai are rost sa-mi cer scuze pentru offtopic pentru ca oricum ati luat-o rau de tot pe aratura.. Nu o sa va ingradesc dreptul de a va exprima opinia, dar as aprecia daca ati continua discutiile personale pe private

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok , o iau de la capat cu explicarea ultimului grafic pentru ca ,,, cred ca au aparut anumite erori de exprimare poate din partea mea deoarece am tastat in graba probabil.

Alegem ca reper graficul montly , si ne uitam la ultimele 3-4 lumnari adica la ultimele 3-4 luni care au fost inaintea lunii noastre actuale.totul ok pana aici.

Dupa care trasam linii orizontale prin varful codittelor luniilor anterioare , adica prin zonele de maxim si minim , putem trage inclusiv prin preturile de deschidere sau inchidere insa zonele de maxim si minim lae coditelor sunt mai importante dupa parerea mea.

Sa zicem ca am ales luniile de pe montly din imaginea noastra de jos , iar noi ne aflam la luna incadrata cu albastru din imagine corespunzatoare candelstikului mare bulish.

Atentie !! noi nu stim cum va actiona pretul in luna respectiva banuim ca suntem doar la inceputul deschiderii acesteia , insa eu am fost nevoit sa iau o luna care deja sa format in trecut pentru a va arata clar pe grafic , altfel nu asi fi putut sa va arat reactiile din zonele acealea orizontale trase prin coditele luniilor anterioare .Totu clar pan aici??post-1677-1192878480_thumb.jpg

 

Mai intreb inca odata daca este clar.. pan aici..

 

ok mergem mai departe....Dupa ce am trasat acele linii orizontale , ma duc cu graficul de pe montly pe 4h pentru a veedea daca intradevar sunt bune de ceva liniile alea amarate...

Am sa revin cu graficul de 4h imediat ... ce este clara problema pe care am exprimato inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai departe avem graficul de 4h , care reprezinta miscarea care a avut loc in luna respectiva pe care am gradato cu albastru si X pe graficul anterior.

post-1677-1192887782_thumb.jpg

 

Liniile cu rosu sunt trase din varfurile cozilor de pe montly ale lunilor anterioare dupa cum am tot repetat.

 

Daca ne uitam pe grafic vom observa o perfecta arhitectura pretul plimbaduse exact in jurul nivelelor de rezistenta si suport trasate de noi , dinainte ca pretul sa fi facut miscarii in luna pe care o priviti dumneavoastra. Deci dupa cum bine de cele mai multe ori pretul se formeaza daca pot zice asa in functie de extremele cozilor luniilor anterioare datorita faptului ca , acele nivele sunt fara voia noastra cel mai bine tinute minte de catre traderi.Va dati seama ca sunt zeci de nivele pe intervalul graficului de 4h acestea nu par doar datorita faptului ca folosim grafic mare de 4h , daca am privii graficul de 30 de minute ar mai fi inca cateva zecii de nivele , date desigur de miscarile intradei din accea luna , de pivotii zilelor respective de topuri de ...etc.

Acuma ne concentram doar asupra nivelelor trasate cu rosu despre care am zis de unde si cum se trag.

Punctul 1.

Stoch da in zona over bo , lumnarea unu atinge linia de rezistenta corespondentu acestei lumanari e grafic fiind un volum notat cu 1 muult mai mare decat celalate aratand clar ca acolo e vorba de un nivel si ca multii au iesit din buy intrand pe sell, deci un punct bun de sell.Dupa ce pretul reactioneaza cazand din nivel stoch cade deasemenea din zona respectiva , dupa care pretul se intoarce din nou facan un retest al acelei zone de rezistenta , si pleca desigur in jos pana la lumanarea notata cu 2 care are se opreste perfect in alt nivel trasat de noi din coditele montly, corespondentul lumnarii 2 e un volum notat cu 2 mult mai mare decat cele anterioare aratand iar iesirea celor ce au fost pe sell si intrarea altora pe buy, stoch este deasemenea in over so .Observat ca dupa ce urca si urca tineti minte ca suntem pe grafic de 4h unde reactia aia poate fi cateva zecii bune de puncte chiar si sute , coboara iar testand de aceasta data suportul in care a dat mai devreme, dupa care pleaca in lumanarea 3 unde stoch este iar in over bo , iar corespondentu lumanarii 3 este iar un volum mare aratand iarasi iesirea celor care au fost buy si intrare de selleri pe piata, pretul cazand de aceasta data mai putin , fapt intarit de stoch care nu cade in zona over bo , artand o posibila varianta bullish , pretul neavand timp nici macar sa fie subevaluat. Asa se si intampla pretul urca sparge nivelul de rezistenta dupa care se opreste intr-un nivel intermediar care noua nu ne -a aparut prin tragerea liniilor orizontale din coditele montly , nivelul l-am notat cu galben. Acolo tatoneaza o perioada zona insa ceea ce este fascinant este faptul ca desi pretul nu cade din acel nivel stoch face incrucisare in jurul niveluliu over bo aratand semnul bullish de care am tot vorbit , semn care ne indica faptul ca urmeaza urcare in forta.Semnul bullish a aparut datorita coditelor am mai zis date de lumanariile din jurul niveluli galben , codite care arata defapt incapacitatea clkara a lumanarilor de a trece sub pragul ce sustine cozile.

Asa se si intampla nivelul e spart fara rasuflu de o lumanare mare notata cu 5 care are corespondent volumul notat cu 5 un volum mare in comparatie cu cele anterioare aratand calar ca au intrat buyeri pe piata.Pretul face un mic retest dupa care urca oprinduse dabia la lumanarea numarul 6 , in zona trasata cu rosu , corespondentul acestuia fiind desigur volum mare , ca urmare a bla bla bla.

 

De acolo pretul cade fara retest in suportul galben , iar lumnarea 7 care atinge suportul are deasemenea un volum 7 extrem de mare , un stoch in over so, artand calr intrarea de noii buyeri si iesirea sellerilor din piata.

Pretul urca din nou pana in punctul 8 , lumnarea nr 8 avand stoch in over so si un volum pe care am uitat sa-l notez dar care este normal , mare artand iesirea celor care au fost buy. Acum pretul se corecteaza insa foarte putin testand un nivel de suport trasat cu rosu , nivel deasemenea tras de noi dinaintea misacarii pretului , din coditele lumnariilor montly.Pe baza faptului ca pretul nu coboara asemeni cazului anterior cand a dat in rezistenta actula si a faptului ca stoch face semnul clar bullish ultimul din grafic cand se incruciseaza aratand clar ambitia buyerilor si slaba forta a seelarilor de a mai cobora pretul in over so, este deacum de asteptat o miscare mare care evident ca are loc cu o lumnare mare numarul 9 care sparge zona de rezistenta , nu mai testeaza zona de rezistenta acum devenita suport , are ca ,, corespondent deasemnea volumul nr. 9 un volum mare cae arata desigur intrrearea buyrilor pe piata.

Acum sper ca este destul de clar ceea ce am explicat.. Apropo de nivele de suport sau rezistenta , este de cele mai multe ori sa se astepte retestarea acestora cum mi se pare ca si maslow a adaugat , insa de multe ori un retest nu pare pe graficele mari el vazanduse clar pe grafice mici gen 15 minute sau 30 , etc. De aceea in momentul cand se joaca pe ciupeli de 30-100 pipsi sau pe corelari intre paritati , se intra imedita dupa actiunea pretului in rezistenta ,sau suport fara a mai astepta retest , in felul asta se poate culege bani si din ciupeala si din a intra a doa oara atunci cand pretul este retestat. ok???

Mai ales cand jucati pe gbp/jpy cred ca stiti dragilor ca daca steptam retest mai bine plecam la padure , de multe ori pe time framuri mici de aceasta data , gbp/jpy nu are treaba cu , confirmarile.

 

Nelamuriri de exprimare sau intrebari astept! Acuma cand pot vb ca de sapt viit incep treaba

ok

weekend placut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

well, puţ, cum zicea Stefan, hai sa fim constructivi.

 

M-am jucat in trecut cu linii de pivot. Ceea ce explica sinus aici este de fapt un fel de pivot-method. Doar ca nu se fac calculele de pivoti, ci se trag liniile direct prin minime si maxime lunare. De fapt, calculand pivotii periodici, ajungem la aproximativ aceleasi linii, cu diferenta de cateva zeci de pipsi, eventual, care de fapt nu prea mai conteaza. Cand vorbim de weekly si monthly, douazeci de pipsi sunt zero.

 

Ca sa vedeti ce am facut in ultimele doua zile, si sa nu credeti ca am dat bir cu fugitii, puteti accesa blogul meu iubit si personal. Adica sa dati click pe chestia aia subliniata din fraza precedenta... Hihi, nu radeti, ca pentru mine nu a fost niciodata clar daca chestiile subliniate au lincuri ori pur si simplu autorul le-a subliniat ca sa le scoata in relief. Adica sa zica "uite măh, vezi ca am blog?", hihi.

 

Bun. Jucaria se poate folosi asa cum zice sinus45, adica cu parametrii default, lansata pe H4, ori poate avea o gramada de alte utilitati. De exemplu o puteti pune pe H1, cu variabila aia cu TopsBottoms pusa pe true, cu TF-ul mare setat tot pe H1, si o sa va traga automat linii prin toate topurile is deepurile anterioare. Va scuteste de ceva munca. Am numit TF-ul mare (Monthly, MN, in posturile lui sinus) Super-Ciclu. Liniile vor fi rosii daca sunt linii de rezistenta care trec prin topuri ale graficului de superciclu, si vor fi albastre daca sunt linii de suport ale graficului de superciclu care trec prin deep-uri. In rest, adica in cazul cand pe graficul MN candelele nu formeaza topuri sau deepuri, liniile vor fi galbene. De asemenea grosimea liniilor se poate seta in trei moduri, daca va jucati cu parametrul LineTMethod, ori cum naiba il cheama. Zero, ori orice alt numar diferit de 1 sau 2, va trasa toate liniile de aceeasi grosime. Daca folositi 1, atunci liniile mai noi vor fi mai groase, motivat de faptul ca datele mai noi sunt mai importante ca datele mai vechi. Daca folositi 2, atunci invers. "Inveres"-ul e motivat de faptul ca datele mai vechi au tendinta de a se estompa in timp. Traderul zice "ieri a fost maxim la 1.2347", dar cand vorbeste de anu trecut, zice "a fost un maxim in jur de 1.2300". Metoda 2 este bine sa fie folosita in combinatie cu parametrul de Fading (pus pe true), si atunci liniile mai vechi vor aparea ca niste "range-uri", care sunt cu atat mai largi si cu atat mai estompate cu cat sunt mai vechi.

 

By default, dreptunghiul se picteaza la ultima luna, dar atat pozitia cat si "largimea" lui (cate luni includ in dreptunghi) pot fi modificate din parametrii RectangleShift si respectiv RectangleWidth.

 

Am verificat pe diferite perechi si TF si chiar imi place cum arata. Poate fi chiar util, hihi...

 

Ok, sinus, friends? ;)

 

P.S. Daca aveti intrebari, ziceti acu repede, cat e cald... hihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.