Sari la conținut

Metoda R-sin45


Postări Recomandate

Sa ma bag si eu putin in seama

1"fapt intarit de stoch care nu cade in zona OVER BO, artand o posibila varianta bullish"Daca nu ma insel aici e o greseala.Sau n-am inteles eu bine.

2 Aici am vrut sa imbunatatesc putin analiza tehnica.Sper sa fi reusit.

post-1335-1193147659_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent, cred ca va ajuta multe persoane care vor sa-si delimiteze niste perspective clare in ceea ce priveste , sa le zicem asa anumite repere.

Tradelover recunosc , ca m-ai uns la inima cu indicatorul... e foarte bun , dupa cum am mai zis pus pe un grafic separat pentru a avea o perspectiva in mare sa zic asa.

Am fost ocupat putin , mi-a facut draci lira/yen zilele astea , in total a iesit foarte bine dar am avut niste dificultati mai mult fundamentale sa zic asa.

Nu cred ca am fost dusmani , nicidecum am repetat in posturile anterioare faptul ca-ti port respect , si cred ca ai observat asta

.

Marco Trader nu ai inteles gresit in cazuri de canal sau linii de trend bine determinate cand pretul da in ele si stoch esueaza a mai fi in over so este un posibil semnal bullish , a fost cazul si zilele astea . Am sa revin cat de curand cu informatii legate de metoda mea de tranzactionare.

O sa discutam mai clar despre corelari pentru ca pana acum v-am aratat doar exemplul de acum cateva posturi , oricum cred ca ati inteles in mare parte despre ce este vorba , insa am sa revin cu imagini mai multe si alte chesti sa le zicem asa de filtrare a intrarilor.

Acum chit ca sunt nesimtit si poate fortez nota as vrea pe aceasta cale sa -l rog pe tradelover daca poata sa faca un indicator care ne-ar fi cred extrem de folositor.

este vorba de un indicator cae sa ne arate factorii de corelare intre usd/yen si gbp/usd , desigur pentru a tranzactiona pe gbp/jpy.

Sa zicem ca simplu ideea ar fi cam asta : variatia in pipsi pentru gbp/usd + variatia pipsi usd/jpy ale ultimelor sa zicem 15 lumnari sau 10 ,impartit la 10 sau 15 depinde de nr de lumnari. dca variatie e up la una din paritati va fi pozitiva la suma , daca e down va fi trecuta negativa.

totodata jos s apara si variatia in puncte pt gbp/jpy simpla sub forma text gen up 15 pipsi ...

Cred ca nu sa inteles prea clar dar revin maine cu explicatie corecta , sper ca se ofera tradelover sa ne ajute.. revin maine azi fac calculul frumos in execel si maine spun exact ce trebuie..

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu prea am inteles exact cum e cu corelatiile alea, am inteles ideea, dar prefer sa astept calculele, sa vad ce si cum. Daca vrei doar un indicator care se afiseze pe acelasi grafic cele trei perechi, scalate in acelasi interval de pret (urmand ca corelatiile sa le faci "ochiometric", adica manual), un asemenea indicator exista deja, a fost postat de mine mai demult la cererea lui Tavi. Era ceva de genul "all xxx pairs" si poti sa il pui pe graficul cu G/J, ii poti seta parametrii sa afiseze doar G/U si U/J (pui valorile lor pe 1, deoarece in cazul acesta corelatia e directa, si pui pe 2 toate celelalte perechi, nu e nevoie sa le schimbi numele, ori le poti schimba daca vrei sa ai G/U si U/J pe primele locuri).

 

Cred ca e pe treadul cu carry trading.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradeloverwrote:

 

Cred ca e pe treadul cu carry trading.

Hehe ...nu-l mai cautati acolo ca nu-l gasiti. Link-ul este mai jos iar indicatorul este si mai jos.

 

 

http://forum.vamist.com/AnalizAe-t1039.html&st=20

 

 

Hmm...am pus indicatorul, asa cum a zis tradelover pe G/j H1. In Experts apar niste erori ..ceva gen: "G/J M30 ArrayCopySeries:function internal error" si-mi mai afiseaza ceva despre Aud/Usd ( nu-nteleg ce treaba are cu Aud/Usd ca doar i-am dat 2 la parametri..."in graficul principal acolo unde-ti spune pe ce grafic esti adica pe GBP/Jpy H1 si O,H,L C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am pus indicatorul din nou ca, vorba lui Marco, s-o fi stricat... ;)

 

Nu am timp sa verific daca e la fel cu ala vechi. Chestia e ca si Ener mi-a zis ca ii da erori, dar altfel ("Center line too far"). In general erorile vin de la faptul ca nu aveti destule date in charturile care se coreleaza. Deschideti charturile respective si dati refresh, pe TF urile care va intereseaza. Modificarea parametrului la valoarea 2 are efect doar asupra afisarii. Daca e 2 nu se mai afiseaza. Dar toate calculele in spate tot se fac (ii trebuie deci date). Ca sa evitati necesitatea datelor la perechi care nu va intereseaza puteti sa puneti ca prima pereche G/U cu parametrul 1, ca pereche a doua U/J cu parametrul 1, iar la celelalte 6 perechi puneti G/J la toate, cu parametrul 2. Pentru ca daca chartul pe care va uitati este G/J, atunci obviously toate datele sunt prezente.

 

Mie nu imi face probleme de genul asta, si cauza e aceea ca Stitch (care merge in background pe alt chart) imi aduce toate datele pe toate perechile, nu trebuie sa refreshez charturile. De exemplu daca nu ati mai deschis AUDUSD de un car de ani, nu aveti datele pe ultima perioada. Trebuie sa le mai dati refresh din cand in cand.

 

All_xxx_pairs.mq4

 

Later edit: Aaaaaaaa... bingo! Am gasit o buba! Daca aveti cont mini tre sa adaugati "m" la perechi! Grrr... Trebuia sa stiti treaba asta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus m la toate perechile si am incercat sa rezolv ciobaneste(am sters iful care facea acea verificare ca oricum nu inteleg ce verifica) eroarea "Center Line too far.... ", acum am dat de eroarea ca nu are date suficiente pe eurusd desi prima inregistrare pe h1 dateaza din 14.02.2005. ;);)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot facut niste calcule in excel despre cum ar trebui sa implementam factorii de corelare gbp/usd si jpy/usd pentru a tranzactiona lira/yen. Si spre uimirea mea am descoperit ca sunt tampit una la mana , a doua e ca aveam si indicatorul de care e nevoie si tocmai faza e ca il si folosesc.

Asa ca m-am pus pe a face niste teste , inca lucrez la ele , vreau sa fac pentru o perioada mare, sau hai sa zicem mai mare de timp , cred ca maine cel tarziu am sa va spun cat de bine functioneaza si cum putem profita pentru a vedea mai clar corelarile ce au loc intre paritatile mai sus mentionate astfel incat noi sa putem profita pentru a tranzactiona lira / yen.

Bun haideti sa va zic si despre ce e vorba normal pentru a vedea si dnvoastra si a incerca impreuna sa vedem functionalitatea acestui semnal si cum ar putea el sa ne ajute , pentru a vedea sa zic asa mai clar corelarile . Desi pot spune ca sunt profitabil , nu sunt nici vrun guru insa fac un profit acceptabil si metoda mea de gandire este , pana acum destul de profitabila , ideea unui filtru prin care sa vad corelarile si altfel decat pe grafic , ma macina demult.

Am incercat to felul de teorii tampenii , si bineinteles ca nu am descoperit vrun miracol. Iddeea in ansamblu cu forexu este ca la un momend dat intervin atat de multi factorii , politici , economici in special, banci , fonduri traderi , incat de multe ori chair daca te uit si tipi DE CEE A CAZUTTT?? , tot nu vei putea gasi pe moment o explicatie corect Tehnica ea tinand mai mult de fundamental , cine stie ce fonduri sau banci au intervenit fara ca tu sa ai habar, pretul a urcat a spart si nivlele mami lor se opreste nustiu unde , unde desigur siacolo e alt nivel iar tu te uit mandru si zici , pfiu eram sigur a dat in movingu de 200, sau iaute ma si mi-a aratat clar nush ce indicator ca asa o sa fie.

Acum una peste alta , ordinea si disciplina , modul diferit in care privesti anumiti indicatori pot face fara doar si poate diferenta.Analiza aprofundata , linii nivele stoch (in cazul meu), corelarile (tot in cazul meu vb acuma), si alte metode placute de tine , te pot si te vor duce fara doar si poate la un momend dat spre a inregistra profituri constante din forex.

Asta nu inseamna ca nu ai sa pierzi , ai sa pierzi insa pierzi pe metodologia ta care s-a dovedit a fi corecta , ai sa pierzi calculat , pastraduti calmu si lund-o de la capat... Niciodata nu am fost impotriva strategiilor , insa sunt de parere si voi fi ca este buna o strategie atata timp cat o folosesti ca filtru pentru metodologia ta, pentru modul tau de gandire in ceea ce priveste graficul.

Pe un anumit chat , nu am sa dau nume exista persoane care dau sfaturi economice foarte bune , inclusiv tehnice, multi dintre voi care aveti conturi probabil stiti despre ce vorbesc. Urmaresc si eu discutiile lor , imi fac o idee economica sa zic asa insa decizia o iau singur si de aceea repet ca metodologia pe care vo veti alege va face diferenta intre a fi profitabil sau nu. Radeam cu un prieten acum ceva vreme.Lucram la o firma cu tangente in acest domeniu , nu am sa dau nume si discutam cu o anumita persoana care tranzactiona si el pe forex.Imi spunea ca si-a format o strategie si ca e proasta de bubuie , de cate ori are semnal se duce dracu pierde tot..;). Pe demo desigur l-am sfatuit sa faca invers sa merga impotriva semnalului, si spre surpriza lui a inceput sa faca profit virtual.. ;)

Asa ca dupa o vreme si vorbesc serios acuma , a incercat metoda de a merge invers si pe real, pe un cont micro ..Ce s-a intamplat ?? A pierdut ..acum incepuse sa functioneze metoda ;) ... Care e explicatia? e simpla .. piata isi schmba ciclul..Indicatorii dau semnale in functie de pret ..ok?? Deci semnalele lor sunt matematice in functie de intersectii de over bo de etc..Daca forexul ar un sistem bine definit fara influente psihologice , fundamentale , o strategie inclusiv una simpla de intersectie a doua movinguri ar fi profitabila tot timpul. Insa nu e asa usor..forexul si nu vreau sa-l contrazic pe tradelover , insa dupa parerea mea nu este o stinta exacta nici pe departe , este daca vreti o formula mai degraba care-si schimba in continuu parametrii.. De aceea eu interpretez indicatorii diferit fara semnalele lor clare ci adaptandu-le la ciclu cum am explicat in posturile anterioare pentru stoch.

Intrarea de final v-am aratat ca se face pe 30 de minute folosind corelarile intre gbp/usd si usd/jpy, dupa cum bine sper ca ati inteles , oricum am sa revin cu exemple mai multe in functie de timpul pe care-l am .

Acuma apropo de corelari si de faptul ca vroiam de mult a incerca de a gasi o metoda mai tehnica sa zic asa de a le vedea am gasit treba asta care este banala si cred ca am mai vazut undeva o strategie asemnatoare , insa atentie aceasta metoda e iarasi daca vreti doar o parere un argument in plus pentru intrare..post-1677-1193355606_thumb.jpg

 

Acesta este graficul 30 de minute pentru gbp/usd , usd/jpy, gbp/jpy. Ceea ce vedeti este corelarea intre ele folosind Rsi de 8 si moving average de 8 ploatat peste RSi. O sa incep usor , dau cateva exemple restu o sa intelegeti de la sine.

Semnalul sa zic asa de corelare apare cand Rsi impinge sau sparge moving averagu de 8, dar atentie folosim corelarea deci asta trebuie sa se intample pentru toate paritatile luate in calcul adica gbp/usd usd/jpy si gbp/jpy desigur. Dupa cum vedeti am notat orele exacte cand se intampla pe toate paritatile la 30 de minute acest lucru. Am notat cu bare verticale. Vedeti pe graficul de 30 de minute ca de multe ori unele rsi inteapa altele nu , intrarile se fac doar cand exista rmonie intre ele si toate inteapa in acelasi timp.Totodata am notat un triunghi mic , acolo fiind multe intepaturi false de o parte si alta , aratand panica si indecizie. Pentru a intelege cum filtram aceste intrari vom merge pe graficul mare si vom folosi stoch ca filtru.

post-1677-1193356082_thumb.jpg

Barele vericale sunt intrarile care apar si pe 30 de minute dar de aceasta data folosim si prietenul meu stoch.

Prima intrare carea apare concomitent si pe cele 3 grafice de 30 de minute apare normal si aici stoch fiind intro zona de jos isi face incrucisearea deci semnal bun de buy, al doilea semanl cand apare triunghiul notat pe rsi la cele 3 paritati stoch cadea fiind in zona de jos aprope aratandu-ne faptul ca poate fi un semnal fals, asa a si fost dealtfel, am notat cu x pe stoch.La al doilea semnal cand apare concomitent si pe cele 3 paritati , stoch era in zona de 50 , unde facuse putin inainte o mica incrucisare, semn bullish pentru mine (arata ca acolo pretul a facut o mica confirmare, daia apar incrucisari pe stoch, chiar si in zone supra sau subevaloate) deci intrare ok.La al 3 semnal stoch cadea clar de sus fiind in zona de 50 deci mai avea posibilitate de cadere , iar filtru de corelare arata semnalul pe toate celelate 3 paritati.La semanlul 4 avem divergenta pe stoch , semn bullish , se incrucisase inainte si corelarea perfecta iarasi pe celelate 3.La semnalul nr 5 avem corelare pe toate celelate 3 paritati stoch in over bo clar insa facuse un semn bullish inainte , de aceea asteptam o cadere a lui mai clara intrarea desi apruse la 2 pe corelari ea se fa vace la 2:30 cand avem verde din partea stoch ...

Mai departe cred ca intelegeti!1.

Atentie , corelari erau filtrate la randul lor pe 4h , 1h cu stoch cum am explicat in randurile anterioare , iar de linii sau nivele nu cred ca e cazu sa mai zic ca le aveam trase ..

Tradelover sau baietii care va pricepeti , cum putem pune intr-o singura fereastra toata harmalaia de RSi ,pentru cele 3 paritati?

Si daca se poate ,, are careva expert am mai intrebat care sa mute automat sl , in functie de criiterile tale , astfel incat sa poti pleca linistiti de la calc??

thx si o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Legat de RSI, exista pe undeva un indicator numit triple-RSI care pune pe acelasi grafic cele trei RSI-uri de la trei perechi dintr-un FPI-ring. Am dat de el odata mai demult cand eram interesat de FPI, s-ar putea sa fie pe undeva pe forumul lui Michal Kreslik. Din pacate nu il mai am, dar daca il posteaza careva cred ca il pot modifica usor sa poti alege perechile. De fapt, aceste trei perechi de care zici pot forma un inel, in acest caz indicatorul nu cred ca necesita vreo modificare.

 

Bun, acuma legat de corelatii, am inteles in sfarsit ce vrei sa zici. Ca orice alta metoda, aceasta are perioade cand va merge si perioade cand va da o gramada de semnale false. Varianta descrisa de tine va functiona doar in cazul in care cele trei corelatii (in sensul definitiei clasice, nu in sensul care il dai tu) sunt pozitive si mai mari de 0.6 sau 0.7.

 

Din pacate corelatiile (in sensul clasic) se schimba periodic in timp. Piata din ultima vreme are o corelatie foarte buna pe G/J cu G/U, dar lasa de dorit la U/J cu G/J. Aceasta metoda ar fi functionat perfect, producand o gramada de profit, undeva pe la inceputul anului. Probabil ca functioneaza si in momentul de fata, dar nu la capacitatea maxima, iar candva in viitor va inceta sa functioneze, ca orice alta metoda, pentru ca "Correlations DO Change".

 

Pentru ca sa intelegi exact ce vreau sa zic, inainte sa sari in sus ;) am atasat un forex[/acronym]/05/051905.asp"]link. Chiar va rog sa va uitati, pentru ca se prezinta o metoda simpla de calcul al corelatiilor valutare (in sensul clasic) in excel. Lectura faina si un weekend splendid tuturor.

 

Later edit: ca tot mi-am bagat nasul pe investopedia, nu am rezistat sa nu citesc si cateva articole invecinate. O dezbatere interesanta legat de alte tipuri de corelatii, de exemplu CAD-JPY-PETROL gasiti forex[/acronym]/05/CurrencyCross.asp"]aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da articolul este intradevr interesant insa prezinta corelarile ca raport de average pentru perioade mari.Lucrand cu grafice mici de 30 min , corelarile vor functiona intodeauna bine , cel putin de ani buni fac treaba asta crede-ma.Variatiile intraday , deci ma repet intraday sunt date de corelarile dintra paritati , la nivel de luni , ani etc par diferente tradelover insa par diferente care tin de fundamental datorita diferentelor economice , indicilor etc.Diferenta este sezizabila doar pe perioade mari.. , lucrand cu grafice mici ea va fi din todeauna..

Acum cat despre ultima perioada de zile vreau sa-ti zic ca dimpotriva factorul de corelare principal a fost usd/jpy .De ce? a fost oar in zona 114.00 aratand clar ca de acolo slabe sanse sa urce mult sau sa coboare deasemenea, dand astfel sansa de a cumpara gbp/jpy de cate ori ele era in zona 114.00 si de a vinde de cate ori dadea in 114.50 sau io stiu ce praguri mai erau peacolo.

gbp/usd a fost si el un factor extraordinar mai ales aseara cand postam , si pretul era de ore bune in zona 2.0520 aratnd clar ca o spargere ar trage gbp/jpy dupa el, semnalul a aparut chiar in timp ce postam se si vede , pretul pe gbp/jpy a urcat cred in jur de 100 poate chiar mai bine de pipsi.

Despre expert care sa mute sl exista careva , am mai intrebat care sa ne poata ajuta? (cat despre corelari ele sunt explicate complex intr-o carte extraordinara

care face legaturi intre paritati cat si intre bonduri , sstokuri etc pe investopedia sunt informatii de idee generale sa zic asa insa e extraordinar de bine ca ai gasit , astfel incat toti sa-si faca idee)

Nici indicatorul ala triple rsi nu l-am gasit , asta datorita faptului ca sunt un mare bou cand vine vorba de informatica , mai ales programare sau io stiu ce modificari.Tu -mi zici mie de nu stiu ce setari si io ma-am speriat ca toti draci ca-mi da windowsu o erroare de doi bani ;) , iar cand mai faca cate o reparatie minora de doi bani pe calculator ma uit mandru la mine si zic "asa gogule vezi ca se poate ;)"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Acuma zic si eu ca si tine, "nu te sub-evalua/auto subestima/auto desfiinta". Programarea e fieful meu, nu cred ca sunt multi care sa imi stea in fata (fara falsa modestie), dar probabil ca exista domenii in care eu sunt bou si tu esti bazat. Nimeni nu stie totul in absolut toate domeniile. De aia ne-am si adunat aici, sa facem schimb de experienta ;)

 

Legat de mutarea stopului, zi si tu cum vrei sa il muti, ca eu nu am inteles. Pune cateva reguli pe ecran, asa cu 1, 2, 3, 4...

 

Si facem si expertul. Probabil ca nu e vorba de trail stop orb, ca de ala are metatrader built-in. Eu am mai mult de 10 experti care muta stopurile dupa diverse reguli, dar in principal folosesc metoda pe care am descris-o mai demult pe forum, cu ratiile fibo si ascunsul dupa barierele de stânci. Mai demult i-am dat Fetei Morgana un EA pe care eu nu il mai foloseam, din care am simplificat chestiile "secrete". Acel EA facea intrarile pe intoarceri ale unui EMA (nu pe crosuri, ci mai agresiv, de obicei MA intai se intoarce in jos sau in sus si apoi se incruciseaza cu alt MA, din aceasta cauza intrarile pe intoarceri sunt mai agresive, au risc mai mare, dar si potentialul de profit mai mare. Cand intri pe cross atunci poti pune stopul sub/desupra intoarcerii precedente, dar cand intri pe intoarcere nu exista "dedesupt/deasupra", mai ales la EMA cu perioada mica, intoarcerile se fac exact la topuri si bottomuri, de aceea trebuie sa pui stopurile mai departe, pe deepuri/topuri mai vechi din trecut) si era de tipul "set and forget", adica nu avea conditii de iesire, doar muta stopurile si iesea cand dadea in stop. Mutarea stopurilor se facea dupa regula descrisa, doar ca in varianta in care i l-am dat lu' FM nu verificam barierele, doar ratiile fibo. Comentariul ei ulterior pe messenger a fost "wow, am ramas cu gura cascata cum muta expertul ala stopurile", hihi. Eu nu mai am versiunea simplificata, nici timp sa o "simplific" iar, iar cea actuala nu se poate distribui free ;). De aceea o rog pe FM, daca ea mai are expertul ala, si daca ne mai citeste, il poate posta pe aici pe undeva. Cu dezlegare de la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.