Sari la conținut

Cat se castiga?


Postări Recomandate

e chiar si mai clar acum dupa ce am cautat pe site ul fxcm.

si astia si-au introdus platforma metatrader 4, deci EA cu siguranta, intrucat pozitiile sunt deschise pe aceeasi pereche iar ca ora de deschidere la intervale atat de scurteincat nu pot fi date manual. si in plus se observa ca acel EA asteapta confirmari pentru a deschide pozitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hihi, nu sunt eu, eu mi-am scos banii de la FXCM si ma gandeam serios sa ma agat de Varengold. Doar ca - asa cum mentiona si ener - spreadurile lor au crescut extraordinar de mult in ultima luna, acum se apropie simtitor de cele de la IBFX. In cazul asta, doar pentru miscarea independenta bid-ask, nu se merita osteneala.

 

Cat despre românul nostru, un mare BRAVO LUI! Ala a bagat mana undeva :) Nu are expert, pentru ca deocamdata nu poti folosi experti pe miniconturi, la FXCM. Iar MT4 se lasa inca asteptat, poti sa ai cont MT4 doar cu o aprobare speciala. Vedeti pagina lor de MT4. Pana acum au cativa zeci de traderi pe MT4, experimental. Comparat cu "peste 100 de mii de traderi" pe platforma nativa a FXCM, e zero. De asta mi-am si scos banii, astia promit MT4 din marie 2007. Si nu au fost instare. Eu sunt foarte suparat pe ei legat de treaba asta (nu contest ca ei sunt cel mai bun broker, daca poti trai fara trading automat).

 

Sa faci de 10 ori contu intr-o luna e in primul rand chestie de noroc chior. Sa nu credeti ca are vreoleaca de a face cu tehnica. Oricum, e o incheiere foarte frumoasa, o sa se povesteasca peste vremuri faptul ca cel care a castigat ULTIMA editie a mini-contestului a fost un român, he heeee :)

 

Asta pentru cine nu stie, luna august a fost ultima luna in care s-a organizat mini-contestul, in paralel cu un... micro-contest, ca sa se acomodeze lumea cu noua inventie a lui FXCM -- conturile micro. Din septembrie incoace, se face doar micro contest. E la fel, dar se intra cu 500 de parai in loc de 1000, si limita de tranzactionare nu mai e aceea de la mini (10k, ori 0.1 loturi) ci cea de la micro, deci o marja de manevra mult mai mare. Asta e in avantajul concurentilor. A celor care vor sa joace cinstit. Pentru ca se pot face o gramada de mismasuri, deoarece regulile sunt lascibile. De exemplu se spune ca daca ai mai multe conturi, doar acela cu profit maxim realizat participa la concurs. Prin asta au vrut sa evite situatia in care un trader norocos (sau bazat) ia toate locurile, 1, 2, 3, 4 si 5, haha, si au limitat participarea pe persoana, si nu pe cont. Adica tranzactionezi cate conturi vrei, dar la sfarsit numai cel care a facut profit mai mare este luat in consideratie. Well... La prima vedere totul pare OK. Dar asta lasa loc unei scheme interesante de a castiga intotdeauna, ca tot am vorbit de winwin, pe treadul cu ATC.

 

Vreti un exemplu de cum se poate fura? O sa zic de micro account, ca e mult mai simplu. Deschizi 4 conturi fiecare cu 500 de parai. Jumatate de luna tranzactionezi contul 1 impotriva contului 2, si contul 3 impotriva contulu 4. Cealalta jumatate de luna tranzactionezi conturile castigatoare din fiecare grupa, unul impotriva celuilalt. La sfarsitul lunii ai facut 300% profit in unul din conturi (400% suma initiala) si pe ansamblu ai pierdut doar spreadurile si cativa dolari swapuri. Daca faci asta destept, implicand cativa prieteni, te faci cu 2500 de parai gratuit.

 

La minicont e un pic mai complicat pentru ca sumele sunt mai mari, dar va pot arata o schema mai complicata care castiga aproape intotdeauna peste 600% pe luna intr-un cont, folosind 7 conturi, si fara a pierde mai mult de 300 de parai per total. Asta e garantata matematic! He he... romanii sunt baieti "intelighenţi", ce credeti voi.... Premiul de 2500 acopera serios cheltuiala.

 

Well, exista doua riscuri, nimic nu e risk free, exista un risc mic si unul mare: riscul mic e acela de a da peste unu cu adevarat norocos, cum ar fi castigatorul nostru, care sa iti sufle potul mare, dar tot iesi bine, si tot iesi pe plus. Riscul mare e sa te prinda. Pentru ca pe undeva pe la sfarsit, regulamantul ala zice ca FXCM poate sa decida de capul lor pe cine sa dea afara din concurs, cand vrea muschiul lor, si tu nu poti sa obiectezi ori sa ceri daune. Si nu ai ce face. Dar again, romanii sunt baieti "intelighenţi"...

 

Oricum felicitari traderului in cauza. V-ar surprinde sa aflati ca e o femeie? hihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am uitat sa zic ca atat conturile MT4 cat si conturile micro la fxcm AU DEALING DESK!!!! Argumentul lor este ca nu pot imperechea 0.01 loturi la 7 din cele 9 banci cu care lucreaza. La mini poti opta pt dealing desk sau nu. Ambele variante au avantaje si dezavantaje, depinde de stilul de trading al fiecaruia.

 

De asemenea am uitat sa zic ca 4 din cei 5 castigatori de micro din august sunt din USA. Si un chinez parca.

 

De altfel cred ca atat FXCM cat si IBFX incep sa isi cam piarda clientii, pentru ca altfel nu imi explic interesul lor brusc de a sponsoriza ATC-08. Tocmai am descoperit ca sponsorii de la ATC sunt FXCM si IBFX. Ori fi vazut ca sponsorii de anul trecut au crescut simtitor in urma concursului... Multa lume a migrat spre MT4 ori alte API-uri. Platformele native fara API sunt moarte. Efectiv, fiinta umana nu are capacitatea de a urmari asa de multe chestii in acelasi timp. Doar geniile. Eu ma consider un tip destept, dar departe de mne gandul ca as fi un geniu in vreun domeniu. Daca vrei rezultate, iti trebuie indicatori care sa urmareasca toate giumbuslucurile pietei in locul tau, si sa iti dea semnale cand sa fii atent. Si tu sa decizi. Eu asa fac, si fara MT4 m-as intoarce in mod cert in epoca de piatra in care tranzactionam (si pierdeam) acum cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Vreti un exemplu de cum se poate fura? O sa zic de micro account, ca e mult mai simplu. Deschizi 4 conturi fiecare cu 500 de parai. Jumatate de luna tranzactionezi contul 1 impotriva contului 2, si contul 3 impotriva contulu 4. Cealalta jumatate de luna tranzactionezi conturile castigatoare din fiecare grupa, unul impotriva celuilalt. La sfarsitul lunii ai facut 300% profit in unul din conturi (400% suma initiala) si pe ansamblu ai pierdut doar spreadurile si cativa dolari swapuri. Daca faci asta destept, implicand cativa prieteni, te faci cu 2500 de parai gratuit.

 

La minicont e un pic mai complicat pentru ca sumele sunt mai mari, dar va pot arata o schema mai complicata care castiga aproape intotdeauna peste 600% pe luna intr-un cont, folosind 7 conturi, si fara a pierde mai mult de 300 de parai per total. Asta e garantata matematic! He he... romanii sunt baieti "intelighenţi", ce credeti voi.... Premiul de 2500 acopera serios cheltuiala.

adica ce inseamna ca "tranzactionezi impotriva" ?

cumva hedging?!

si dupa juma de luna poti sa ai aprox 20% profit pe unu si aprox -20% pierdere pe celalalt; urmarea o vezi si singur...

 

tipul asta de "cheating" se poate aplica la evenimente cu probabilitati si "outcome" discret si stiut dinainte; de ex dat cu banu'; sau jucat la ruleta rosu /negru (de-aia nu se fac concursuri pt jucatori la ruleta)

 

sau poate ma insel eu si strategia ta e mai complicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

strategia mea e o chestie babeasca foarte simpla numita piramidare.

 

iti transfer orice suma dintr-un cont in altul (miliarde!) in mai putin de o zi, cu conditia sa nu imi spui de la inceput care e contul care pierde si care castiga.

 

ti-am dat o juma de luna ca sa nu bata la ochi. credeam ca unii mai si gandesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ce spui tu; dupa siguranta cu care o spui probabil ca ai mai facut treaba asta in trecut; si deci e total 'facubila'.

 

la un moment dat (anu trecut) brokerul fxclub oferea 100 $ moka la orice cont individual deschis pe bune la ei; puteai sa ii tranzactionezi folosindu-i ca marja, nu se puteau retrage, dar se putea retrage eventualul castig rezultat; am inceput si eu o ghidusie de-asta de a ta in ideea ca ori aduc 200 la fxclub ori retrag via alt cont (fxsol) cei 100 'ne-retragibili';

nu am dus la sfarsit treaba, in principal cred ca din lipsa de acuratete in tehnica tranzactionarii si apoi din cauza spreadurilor;

ulterior m-am capitalizat din mijloace proprii, am inceput trading-ul 'real' si am renuntat la aceasta mica 'furaciune'

probabil ca mai am vreo 70 acum la fxclub dar am uitat parola...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. e clar ca anul asta nu mai are acelasi randament, de fapt e norocos daca e pe +

2. nu cred ca are prea mare importanta perechea tranzactionata, atat timp cat stii sa tranzactionezi

3.eu nu. nici nu sunt firme romanesti propriu-zise, ci doar intermediari ai firmelor straine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.