Sari la conținut

Cat se castiga?


Postări Recomandate

se incalzeste atmosfera...

postez si eu, foarte pe scurt, apropo de cit am cistigat eu.

am inceput cu un cont live in 2007, martie, la oanda. 1700$ initial. pina in luna august l-am adus in jur de 2000, dar nu am avut o strategie consistenta... asta pina cind am dat peste mfx si i-am inteles strategia. asa ca de la finele lui august 2008 situatia s-a schimbat radical pentru mine.

dupa un an de zile, contul a ajuns putin peste 10k. asta ar fi echivalent cu aprox. 14% profit net lunar, capitalizat la finele fiecarei luni; profitul cel mai mic a fost de ~4%, cel mai mare de ~23% intr-o luna. leverage 1:50, risc de 2% pe tranzactie. nu am luat nici un margin call, iar rata de succes a fost de aprox. 70%.

cam asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Măh, pe tine poate ca sunt inclinat sa te cred (desi am niste furnici pe spate) pentru ca te-am vazut cum postezi, cum analizezi... adica am vazut ceva concret, palpabil, de la tine. Chiar daca nu spui adevarul (putin imi pasa ca il spui ori nu), te cred cel putin ca esti instare sa faci ceea ce spui, pentru ca stiu ca CUNOSTI piata. Am vazut ca cunosti si chestii tehnice si fundamentale. Am vazut ce analize faci. Sunt ferm convins ca daca te intreb, tu stii ce leverage iti ofera brokerul, si nu o dai din coltz in coltz. Dar de pipaholici, şteiniţi, palaxii, sisteme cu 7 monitoare de 5000 de parai, profituri de 1% pe zi, si alte chestii de astea, sunt mancat... Unele le-am experimentat pe pielea mea. Exact un post ca al tau puneam si eu pe un alt forum, tot pe la inceputul lui septembrie 2006... pe atunci faceam de ceva vreme 1% pe zi... dar a venit octombrie...

 

Ai grija mare, si bafta!

 

Later Edit:

 

1. Cred ca ai vrut sa scrii "august 2007", abia acum am vazut. Nu ma bag eu la editat, sa nu se zica ca ti-am schimbat si alte chestii prin post :). Daca e asa cum zic eu, corecteaza tu singur (no need reply to thanks :)

 

2. Legat de tine si de Mfx, eu am crezut o buna bucata de vreme (si inca mai cred) ca sunteti aceeasi persoana. Well, abia acum o sa zici ca devin paranoic, dar am multe constatari care sprijina aceasta ipoteza, una ar fi ca din toti forumistii pe care i-am intalnit eu la viata mea, voi sunteti singurii care puneti citatul la sfrsit cand dati reply (ordine total nefireasca, ca nu stie omu la ce va referiti cand scrieti, pana nu citeste tot postul). Pe urma cateva greseli de clampaneala pe care le faceti amandoi in acelasi fel (prima data am pus-o pe seama faptului ca stai de multa vreme in US) cat si felul cum ai aparut tu, si cum a disparut Mfx pe masura ce tu ai urcat. De cand "m-am ajuns" moderator, unul dintre primele lucruri pe care le-am facut a fost sa verific adresele voastre de IP, precum si adresa de IP a unui comentariu postat pe blogul meu de un Guest care ma trimetea - voalat - la plimbare, si in care - ghici! - citatul era la sfarsit. :) Deocamdata nu am nici un clue care sa imi confirme ca sunteti aceeasi persoana, in afara de paranoia mea pura, hihi. Dar asta sa nu spui la nimeni. Well... cel putin stiu cine era guestul... :)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahaha:))

nu vreau sa editez postul anterior, asa ca zic din nou aici: am intrat live in martie 2007, apoi din august 2007 (si nu 2008 cum am scris) am mers pe strategia lui mfx. acum e inceputul lui septembrie 2008, deci face un an; un moment bun de tras linie si socotit greselile. ca pe astea le socotesc.

cit despre cealalta chestie, oricit as vrea eu sa fiu mfx, nu-s. chestia cu stilul de reply e pur si simplu o idee fixa de-a mea, nu pot sa scriu dupa textul citat. IP-ul meu e din US, dar am postat de citeva ori din tara in iarna, cind am fost in vizita prima data dupa 5 ani... asta in cazul in care ai observat ceva neconcordante cu adresa de IP. apropo... am acelasi nickname si pe forexfactory. si daca te uiti acolo, raspund in acelasi mod, cu textul meu inainte de citat, si fac asta de cind m-am inscris pe forexfactory - unde am inceput cu vreo doua luni inainte de a ma inscrie pe vamist :) .

si nu-s eu guestul care-a postat pe blogul tau. cind spun/postez ceva, imi asum macar responsabilitatea unui nickname :):)

 

p.s. acu' ma duc direct la blog sa vad care era comentariul...

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Scrat Rulz!

Pace! :)

 

Si ca sa revenim la topic, eu am in jur de 35% de la inceputul anului si pana in prezent. Consider ca e un an foarte bun, si sper din tot sufletul sa termin anul MACAR la procentul asta. Adica sa nu dau in balbaiala pana la sfarsit. In ultimii doi ani NU AM REUSIT un asemenea procent nici macar la sfarsit de an. Pe demo am mai multe conturi, in special pe cel de la Varengold l-am triplat in ultima luna (de cand l-am deschis). Am pus in el 5000 de parai virtuali si joc la margin call, bazandu-ma (asa cum am mai explicat) pe diferenta de spread (la varengold bidul si askul se misca independent, ceea ce este un indicator destul de important pentru cine stie sa il exploateze, iar eu incerc sa invat a-l exploata). Dar sa nu ma puneti sa fac asta pe real, ca fac infarct. Nu as juca asta pe real cu banii mei, dar daca vreunul dintre voi deschideti cont si mi-l dati mie pe mana, atunci dati in scris negru pe alb ca nu va pasa ce se intampla cu banii aia... Eu va sfatuiesc totusi sa nu care cumva... hehe. Uite, pentru confirmare:

 

inceputul:

 

post-1272-1220252720_thumb.jpg

 

si sfarsitul:

 

post-1272-1220252741_thumb.jpg

 

unele biduri le-am mai pus pe vamist, si am zis la vremea respectiva ca sunt demo. Se vad sase MC-uri inghitite la inceput, am mai avut 3 pe parcurs (total 9 MC-uri!), care nu se vad in nici una dintre poze. Cine stie ce cum se joaca la MC (este tipul de trading cu risc maxim, dar si cu potential de profit maxim, incarci cu biduri pana nu mai duce, apoi incepi sa le inchizi pe alea profitabile pe masura ce se apropie de margine), stie despre ce vorbesc. Anul trecut am dus un cont ca asta vreo 5-6 luni la IBFX, ajungand cam la "de 18 ori suma", apoi in trei saptamani l-am terminat. Pacat ca nu mai am acces la el, sa fi pus un log. Creada cine o vrea.

 

Si sa pun si blanta, ca sa nu credeti ca am pierdut totul. De fapt ultimul bid l-am inchis anume, desi avea potential, ca sa se vada data. Uite ici balanta.

 

post-1272-1220252969_thumb.jpg

 

Sa ma scuzati ca nu am vrut sa va las sa vedeti pe ce sunt descoperit... :)

 

Inca odata, daca as juca asa pe real, as face infarct in cateva zile. Desi ma mandresc ca stau excelent cu inima (fizic vorbind).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

ma distreaza chestia asta, dar trebuie sa fac cateva precizari:

1) eu sunt din Ro, Braila si folosesc un ip de rds de ani buni de zile. Nu l-am schimbat inca, se poate verifica. Scrat, sta in SUA si foloseste ip de-acolo; si asta se poate verifica

2) nu stiu cine e Guest-ul cu pricina, nici nu ma intereseaza, dar in nici un caz nu sunt eu.

3) de unde asa de mare incrancenare? Relax...

 

 

2. Legat de tine si de Mfx, eu am crezut o buna bucata de vreme (si inca mai cred) ca sunteti aceeasi persoana. Well, abia acum o sa zici ca devin paranoic, dar am multe constatari care sprijina aceasta ipoteza, una ar fi ca din toti forumistii pe care i-am intalnit eu la viata mea, voi sunteti singurii care puneti citatul la sfrsit cand dati reply (ordine total nefireasca, ca nu stie omu la ce va referiti cand scrieti, pana nu citeste tot postul). Pe urma cateva greseli de clampaneala pe care le faceti amandoi in acelasi fel (prima data am pus-o pe seama faptului ca stai de multa vreme in US) cat si felul cum ai aparut tu, si cum a disparut Mfx pe masura ce tu ai urcat. De cand "m-am ajuns" moderator, unul dintre primele lucruri pe care le-am facut a fost sa verific adresele voastre de IP, precum si adresa de IP a unui comentariu postat pe blogul meu de un Guest care ma trimetea - voalat - la plimbare, si in care - ghici! - citatul era la sfarsit. :) Deocamdata nu am nici un clue care sa imi confirme ca sunteti aceeasi persoana, in afara de paranoia mea pura, hihi. Dar asta sa nu spui la nimeni. Well... cel putin stiu cine era guestul... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@Tradelover, daca verifici IP-urile lui Scrat si Mfx pentru posturile facute azi ai sa vezi ca intr-adevar cel al lui Mfx este din Braila si al lui Scrat din Chicago.

 

E adevarat ca si IP-ul meu (nu cred ca e vizibil pe nicaieri dar o sa trebuiasca sa ma crezi pe cuvant) pentru posturile facute de la birou este din USA (desi biroul e la Victoriei), dar in cazul lui Mfx si al lui Scrat chiar nu ai de ce sa-ti faci probleme ca ar fi aceeasi persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu imi fac probleme, hihi, de ce mi-as face? Poa' sa fie ei si trei persoane, ce ma intereseaza pe mine? Zicem doar de framantarile mele interioare :). Cu programele de genul EtherGhost, Ghost IP, or GhostSurf (cel mai bun) or nu mai stiu cum se cheama, poti sa iti faci adresa de unde vrei tu, si chiar sa o schimbi de fiecare data (asa fraieream eu doizece.com cand voiam sa joc la mai multe maini si nu ma lasa sa ma loghez :), ori sa o ascunzi de tot pana nu mai stii nici tu prin cate servere treci. Daca sunt diferite, nu inseamna nimic. Daca i-as fi prins cu aceeasi adresa pe amandoi, haarrrrr, sa vezi ce ii puricam.... Dar pana acum, ideea ramane doar "emanatia" mea. Sorry daca am jignit pe vreunu dintre voi.

 

Oricum, legat de forex, oamenii amandoi stiu ce spun, n-am nika cu ei. Si amandoi fac bani, poate nu cat zic ei ca fac, dar important e ca fac. Ce vreti mai, am si eu pasarica mea... nu v-am zis? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o precizare privind cele 2 persoane scrat si mfx ... poate nu mai are rost ... dar ... eu personal am stat la discutii pe mess -tip conferinta- ,anul trecut prin vara, si am vorbit in acelasi timp si cu mfx si cu scrat ... deci logic, pentru mine sunt 2 persoane diferite.

Acum , nu stiu ce credibilitate am , dar interes sigur nu am in a tine partea cuiva.

SI inca ceva , datorita lui mfx privesc forexul dintrun cu totul alt unghi de cum il priveam , ma refer in primul rind la faptul ca mfx ma facut sa inteleg conditiile necesare pentru reversal. Ma opresc aici ca sa nu imi pierd cel putin prezumtia de credibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

observ ca ai mai multe probleme legate de increderea in oameni..

 

parola investitorului am schimbat'o special pentru tine...

 

contul este 398014 si parola tradelover69

 

dupa ce te vei convinge.. iti astept scuzele.

 

Cat despre tehnicile folosite de mine poti spune ca sunt norocos, asta nu ma deranjeaza. De fapt sincer imi este foarte indiferent ce crezi.

 

Credeam ca ideea fundamentala a acestui forum este de a informa si invata, dar se pare ca orce padure mai are si crengi uscate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are, asa e, dar pot sa-ti spun sigur ca nu e vorba de el. pur si simplu si-a spus oful, da' acuma chiar imi pare rau c-am mai scris...

@astreda: uitasem de conferinta aia pe YM... cred ca era si oltciter cu noi, si vorbeam toti 4 in acelasi timp... hehehe...

@tradelover: nu m-am simtit jignit nici o clipa, m-a amuzat. stii cum e... aici in forum exista o ierarhie si cind te "ciufuleste" unul la care te uiti in sus si de la care iei exemplu n-ai cum sa te superi. cel putin asa vad eu lucrurile :) .

 

Credeam ca ideea fundamentala a acestui forum este de a informa si invata, dar se pare ca orce padure mai are si crengi uscate.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.