Sari la conținut

XAU/USD


iordaki

Postări Recomandate

  • Moderators

Hehe, am deja doua, deocamdata ambele la negativ, mai am loc de inca doua (am spart lotul initial in 4 si am intrat cu un sfert, pe ideea ca daca mai creste piramidez in pierdere, primul e la 1214.xx, a fost o perioada in profit dar nu l-am inchis nici nu am mutat stopul si l-am scapat la negativ, apoi al doilea l-am pus la 1224.xx urmatorul ar fi la 1237.xx si ultimul la 1250.xx, in eventualitatea ca bate topul ATH si apoi se intoarce iar, cum ne-a obisnuit deja). Deocamdata castig maruntis la dobanda si pierd gras la curs...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu am target, manageriez tranzactiile cu PaperTrader-ul, am target rule "=OBJ(a,b)", obiectul e o curba de genul MA-ului de care vorbeam intr-un post mai demult, ies pe miscare in favoarea mea de 100 de pipsi (sau ma rog, 100 de pipeti, am gold cu 2 zecimale si spreadul e 65) dupa ce a atins curba aia, indiferent unde se duce dupa aia. Adica daca atinge curba, pandesc miscare de 100 favorabila si ies (chiar daca dupa ce a atins curba s-a miscat 300 in defavoarea mea, daca dupa aia se misca 100 in favoarea mea, ies)

 

La ora actuala am inchis unul dintre beturi la pozitiv, dupa caderea aia mare care mi-a taiat curba si apoi a continuat sa cada, daca revine in sus si mai urca il iau iar, de la aceeasi valoare care o aveam (precum si urmatoarele 2 beturi mai sus, daca continua sa urce). Cel de al doilea bet e inca deschis si e la negativ, cumulat am un profit mic (cativa dolari).

 

Nu ma imbogatesc eu cu goldul, nu-ti fa grija. Berea o dau oricum, daca te prind pe aici, si daca o bei la botul elefantului (cal nu este, neam, decat la cluburile de echitatie, in afara de bivoli si elefanti nu este alte halea!)

 

Edit

 

al doilea bet inchis cu profit, acum stau bine-mersi! Teoretic nu ii mai sta nimic in cale pana la 1191.00-1193.00, unde are doua dintre fostele topuri (rezistenta care acum s-ar putea sa fie suport temporar). Daca pica pana acolo, daca apoi se intoarce intre limitele astea si face iar un top mic (suport devenit rezistenta) voi intra iar short. Asta cam pe marti sau miercuri, nu vreau sa intru peste weekend, si nici lunea deschidere nu e un moment bun de intrat, asa la prima ora, netam nesam...

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

iar m-am dilit si imi dau replyuri singur, e a doua oara azi, hehe, din fericire pe topice diferite.

 

Mai tineti minte cand va spuneam ca pe gold va fi o cadere mare? Well... s-a intamplat pana la urma, dar cu doua amendamente... unu ca intai a crescut destul, pana a se hotari sa cada iar, si norocul meu ca eram pe gard, si doi, hmmmm... aici e mai delicat... una e sa vezi caderea si alta e sa stii sa o tranzactionezi... adica de vazut o vezi, bun, intri... dar trebuie sa stii si sa iesi...

 

E al dracului de nasol sa stai pe carutza cu bani si sa nu te poti controla. Luni am mirosit caderea aia si am intrat short cu un lot intreg. Nu inteleg cum spun astia ca i-a luat pe toti prin surprindere, deoarece eu eram acolo cu nasul pe ea, si mirosea a sell de la o posta. In plus, conditii de pus stopul destul de bune, era ATH si stopul deasupra ultimului high de pe grafic. Dar cei mai multi analisti pe gold sunt permanent bull, unii nici nu analizeaza graficul. Il intrebi "ce face goldu?" si ei spun poezia pe care au invatat-o: "creste!". Grrr... Deci luni am intrat sell cu lot intreg, care pe cotatia mea de gold la doua zecimale inseamna un dolar pe pip. Cine nu stie, contractele pe gold sunt 100 de uncii. Un dolar pe pip nu e mult pentru o oarecare pereche valutara, practic e ca la minilot, doar ca goldul are prostul obicei sa sa miste cateva MII de pipsi pe zi. Zile agitate pot avea si miscari de zece mii de pipsi, iar a pierde zece mii de parai nu e tocmai convenabil, daca nu ai stopurile puse unde trebuie. Well, norocul a fost de partea mea. Cum am intrat, cum a inceput sa se miste in favoarea mea. Cand am vazut carutza de bani am inceput sa am trac si am inchis cand a ajuns la 300 de parai, in cateva minute. Ca sa nu dau cioara din mana pe aia din par, ori altfel spus sa transform profitul mic intr-o pierdere mare, daca s-ar fi intors in sus tot la fel de repede. In momentul ala am uitat de toata analiza, de toate cunostintele, pur si simplu m-a luat valul. Ce a facut piata dupa aceea, se vede din poza. Betul meu e undeva sus in varful pantei, acolo am deschis, acolo am inchis, nici nu se vede bine, ce ingramadit e. Ca sa se vada a trebuit sa selectez sagetile si linia punctata, dar tot nu se vedea, asa ca i-am pus un chenar ca sa vedeti unde e. Dupa ce am inchis betul meu, cursul a mai continuat sa se duca in jos inca 3000 de pipsi...

 

I-a lasat pe toti "geniile" de analisti perma-bull pe gold cu gura cascata. Si pe mine cu un gust amar, si oarece regret dupa (macar o mica parte din) cei 3000 de pipsi. Am zis ca e o chestie singulara, poate ca nu as fi zis nimic si as fi tacut mâlc, dar azi mi s-a intamplat din nou, exact aceeasi faza. Am mirosit caderea, am fost cu nasul pe ea, cu toti indicatorii si semnalele care urlau "seeeeeeellllllll!!!!". Azi nu s-a miscat imediat in favoarea mea, si poate de aceea am inchis-o imediat ce a facut 500 de parai, pentru a nu o lasa sa intre - din nou - la apa. Nu m-am gandit la target, nu m-am gandit la analiza, nici nu mi-a trecut prin cap ca as fi putut sa ii pun trailing stop. La toate astea m-am gandit abia dupa aceea, cand am vazut dupa aia cat a coborat. Practic la fel ca luni, s-a mai dus in jos inca 1300 de pipsi pe langa cei 500 pe care i-am taxat.

 

Atunci in momentul tranzactiei nu ma puteam gandi decat cum sa fac sa pun mana pe banii aia, pe care deja ii aveam, si sa nu ii dau inapoi, parca as fi vrut sa opresc graficul sa nu se duca inapoi in sus, sa il bat in cuie sau ceva de genul asta. Si pentru ca efectiv nu am rezistat presiunii psihologice, am inchis. Singura deosebire intre cele doua tranzactii este doar ca aceea de azi se vede pe grafic si nu mai e nevoie sa ii pun chenar. In rest, m-am comportat ca un dobitoc.

 

Na. Poate ca acum daca m-am descarcat o sa imi fie mai usor data viitoare. Cine zicea ca tradingul demo e la fel ca ala real? Pentru cine nu stie, nu fac trading real de doua zile sau trei... Dupa atata vreme nu ar trebui sa mai am probleme legate de controlul emotiilor... Da' cine spune ca asta e usor? grrrr...

 

post-1272-020912700 1277311447_thumb.jpgxau[/acronym].jpg]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

De la ultima mea iesire pe sticla incoace, goldul continua sa cada (vedeti mai jos chartul cu analiza,pentru a-l vedea separat in fereastra noua, dati richtclick pe numarul postului in dreapta sus si deschideti in new tab, ca sa puteti urmari si explicatiile).

 

post-1272-091635100 1279001047_thumb.jpg

 

Chiar la inceputul acestei luni a spart pe rand liniile de suport ale trendurilor M30, H1, H4 (nu le-am pus pe grafic, e deja prea complicat) oprindu-se in suportul daily, unde incepe sa formeze un ranging box (dreptunghiul albastru). Am figurat aceasta linie de trend D1 cu mov subtire, iar mai jos cu mov gros este linia de suport pentru trendul weekly (W1). Oservam un double-top la linia scurta rosie de sus, care era deja format data trecuta, dar nu am vorbit despre el pentru ca dadea semne ca e de domeniul trecutului. Daca ar fi tinut, ar fi insemnat ca pretul sa treaca in sus si sa revina la linia mov punctata, unde sa faca un deep, sa fuga in sus si sa nu se mai intoarca. Dar nu s-a intamplat, cursul a avut doua tentative de a sparge acest double top, si de fiecare data a fost respins cu putere in jos.

 

Pentru iubitorii pin-barurilor, daca va uitati cu atentie, aceste doua tentative (partea care trece in sus peste linia mov punctata) sunt de fapt doua pin-baruri perfecte, cu locatie perfecta pe swing high, marime si tot ce vreti voi, daca vi le imaginati pe un chart virtual cu perioada de doua zile (D2). Primul "pare" ca a avut o spargere in jos a ochiului stang, dar in realitate nu a spart, pentru ca daca consideram D2, atunci ochiul stang este format din DOUA bare la stanga pinului, deci trecerea in jos (pe data de 23 iunie) este, de la o poştă, falsă!

 

Am spus aceasta doar ca sa mai dau un argument de ce la strategia aia cu pinbar trebuie sa folosim pending order sub nivelul ochiului, si nu intrare directa la pretul pietei, care este oarecum oarba si in cazul acesta un sell direct pe 23 iunie ar fi fost un mic dezastru, pe cand un pending sell pus inteligent nu ar fi fost activat.

 

Avem deci doi de pinichio acolo, care practic formeaza o furculita, plus un double top. Semnal de sell berechet. Graficul urla "SELLLL!" din toti rarunchii si pe toate TF-urile. Cei care au intrat la inceputul lunii pe spargerea suportului H4 la 1230.50 acum stau pe o caruta de bani. Eu am intrat exact acolo, dar la fel ca in postul de mai sus, am iesit MULT MULT prea devreme. Trebuie sa mai lucrez la chestia asta. Dar nu asta e povestea.

 

Liniile orizontale rosii reprezinta linii de pivot D1, cele subtiri de la 1216 si 1171, dintre care a doua este al naibi de puternica, aproape ca a intors cursul de fiecare data (cerculetele rosii).

 

Linia groasa de la 1085 este o linie de suport weekly foarte puternica, formata inca de anul trecut si probabil ca nu vom vedea o spargere confirmata a acestei linii in 2010, chiar daca cursul se va duce "prospectiv" sprea ea.

 

De remarcat ca toate aceste nivele sunt deasemenea round numbers. In plus, am pus in extrema dreapta un fibo retracement pe TOATA cresterea respectiva, ca sa vedeti cum acesti pivoti si suport formati de catre actiunea pretului RESPECTA cu sfintenie ratiile Fibo importante, practic se confunda cu ele. Aceasta nu este pur si simplu coincidenţă! Pretul e rege!

 

Mai vedem pe grafic cum cursul reuseste sa faca noi HH-uri, dar indicatorul ADX (care arata forta trendului) nu reuseste decat sa faca LH-uri, iar in ultima perioada se blegeste de tot, semn ca trendul UP e cam gata (liniile albastru inchis pe grafic si indicator). Deci divergenta majora, confirmata de doua ori, din nou semnal de sell.

 

Avand in vedere toate aceste semnale de sell, precum si faptul ca linia de suport W1 (mov groasa) taie linia majora de pivot D1 (1170.00) intr-o pozitie "convenabila" pentru noi (cercul rosu cel mai din dreapta) formand un atractor, cred ca evolutia cea mai probabila a cursului este incontinuare in jos, spre cerculetul rosu.

 

Asta daca reuseste sa sparga in jos cutia albastra formata, atunci vom vedea in mod cert o atingere a liniei de trend W1 (mov), undeva in zona suportului 1170, unde vom avea pullback in sus. Daca aceasta miscare se produce inainte de sfarsitul lunii, atunci avem practic un deMark orizontal, pe dreptunghiurile gri, cu linie de pivot la 50% (observati cum acest pivot este EXACT 50% din crestere) si o evolutie spre bază devine posibila.

 

Observati ca nivelul de 61.8 nu prea s-a manifestat decat in ultimele zile, ca suport aproximativ al cutiei care se formeaza acum, pretul este confuz in aceasta zona, de aceea este posibil sa asistam la o manifestare a acestui nivel ca rezistenţă la un eventual pullback (linia portocalie, pe care am adaugat-o cu editorul, dupa ce am luat snapshotul).

 

Daca cursul nu reuseste sa sparga cutia in jos si ne va pune in faţa unei spargeri in partea ei superioara, atunci evolutia cea mai probabila este pe sagetile verzi, cu o noua manifestare a actualului top ca rezistenţă, dupa care retestare a liniei de suport si plecare in sus, "up to the sky".

 

O asemenea evolutie este putin probabila acum, cu toate semnalele astea de sell. Dar daca se produce, atunci suntem in cazul numit de Elder "hound of baskerville" (vezi loserii anonimi, ori cartea lui Elder direct), cand piata da semnale foarte puternice intr-o directie, dar miscarea se produce in directie inversa. Asemenea cazuri sunt rare, ultimul pe care l-am vazut eu pe chartul D1 a fost in octombrie 2006, la euro. Atunci chiar si stirile erau toate favorabile shortului, toti ziceau ca euro e in buda si dolarul e foarte tare, iar cursul W1 tocmai facuse un head and sholder perfect. La sfarsitul lunii insa, dupa ce a adunat o gramada se fraieri care au pus beturi de sell (printre care si eu) euro a luat-o in sus si nu s-a mai oprit timp de trei ani, timp in care a urcat aproape 4000 de pipsi (de la 1.20 la 1.60). In situatia de aici si de acum, pe gold, trebuie sa avem in vedere totusi ca stirile sunt favorabile unei cresteri, toti analistii de pe gold (va ziceam mai sus, aia sunt perma bull si nici nu se uita pe chart!) spun ca e un moment bun de a cumpara deepuri, goldul a avut un retracement si e timpul si pretul potrivit ca sa adaugam la pozitiile long luate in iulie anul trecut (care le-a luat, hihi, eu nu), sau mai bine in noiembrie 2008, cand goldul era 600 de parai (well, nici de alea nu am, dar mai sap, poate gasesc prin vreun sertar...).

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Divergente clasice pe monthly si weekly ce pot indica o posibila inversare de trend sau cel putin o corectie semnificativa pana la "round number" 1000.

 

Atentie totusi la divergentele ascunse pe stochastic weekly si macd sau awsome oscilator daily ce avertizeaza pentru un posibil nou val ascendent. Valul ascendent poate fi impuls pentru tendinta de crestere sau in functie de marimea sa poate fi o corectie pentru valul de cadere de la maximul format, sustinand astfel o continuare a caderilor la vale.

 

De urmarit suportul de la 1170 daily.

 

post-2415-076405300 1279956947_thumb.gif post-2415-061863100 1279956952_thumb.gif post-2415-084024100 1279956955_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators

Mai tineti minte chartul acesta?

 

post-1272-070482800 1283147771_thumb.png

 

Este postat pe undeva mai sus, pe vremea cand cursul era in interiorul dreptunghiului albastru, si va spuneam ca se formeaza un atractor acolo unde suportul trendului W1 intalneste PPZ weekly, care va fi atins daca pretul sparge cutia albastra in jos. Intre timp vedem cu fosta linie de suport a trendului D1 (cea subtire) devine linie de rezistenta improprie. Se face presiune pe ea, dar aceasta presiune este din ce in ce mai voalata. Va amintiti presiunea pe linia de canal la euro, in luna iulie? Ziceam atunci ca daca nu sparge, o sa cada. Dar a spart in sus, si am vazut crestere pe euro o luna intreaga.

 

Revenind, daca aceaasta linie de rezistenta improprie (nu este linie de canal, ca nu avem nici un canal inca) nu este sparta curand, azi sau maine, atunci vom vedea o cadere mare pe gold.

 

Atentie, liniile nu sunt actualizate, pozitia lor actuala este usor modificata, dar le-am lasat cum erau pe poza initiala sa se inteleaga ce am vrut sa zic. Ele trebuie actualizate in functie de evolutia cursului pe perioada care a urmat postarii initiala. Linia de S/R subtire (D1) trebuie inclinata un pic mai sus, iar cea groasa (W1) un pic mai jos, prin bottomurile din februarie si sfarsitul lui iulie.

 

Moteki-ul ramane valabil, dar dreptunghiurile trebuie si ele actualizate, acum nu se mai potrivesc.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.