Sari la conținut

XAU/USD


iordaki

Postări Recomandate

Vad ca discutiile despre aur sunt evitate in general, desi acesta poate aduce un profit ...frumos ca sa spun asa. Aurul reactioneaza mult mai repede(si pe termen mai lung) la stiri decat oricare alta pereche valutara.

Este nevoie de un mic impuls, o scadere cat de mica a cursului pentru a declansa un val de SELL.

Avand in vedere pretul situatia actuala, dupa anuntul ECB (rata dobanzii) vom avea o reactia puternica si de lunga durata a aurulul. Daca dobanda va scadea, multi dintre investitori se vor orienta catre aur. Vom vedea...chiar sunt curios daca am dreptate (daca nu am, mor de foame - glumesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca discutiile despre aur sunt evitate in general, desi acesta poate aduce un profit ...frumos ca sa spun asa. Aurul reactioneaza mult mai repede(si pe termen mai lung) la stiri decat oricare alta pereche valutara.

Este nevoie de un mic impuls, o scadere cat de mica a cursului pentru a declansa un val de SELL.

Avand in vedere pretul situatia actuala, dupa anuntul ECB (rata dobanzii) vom avea o reactia puternica si de lunga durata a aurulul. Daca dobanda va scadea, multi dintre investitori se vor orienta catre aur. Vom vedea...chiar sunt curios daca am dreptate (daca nu am, mor de foame - glumesc).

 

Salut!! S-ar putea sa ai dreptate. Daca in perioada de criza, in panica, lumea cumpara dolari la greu si cu acesti dolari cumpara aur, atunci acum cind valutele mai riscante au devenit atractive de ce nu am asista la un proces invers?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca de "incercare de reversal" la aur, nici macar chartu.

Atata timp cat usd sta pe 0%, aurul va creste. Si oricum, Au este ramas mult in urma Argintului.

O corectie minora la Au, este posibila oricand, dar deocamdata trendul este de buy.

Intradevar, intrebarea indreptatita este "cine naiba mai cumpara aur de aici"? Nu stiu. Dar stiu ca, atunci cand retailul va cumpara in sfarsit aur (convins ca nu se mai intoarce), ..acolo va fi topul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • Moderators

"Singing Sandy" loveste din nou! Un articol foarte bun al lui Sanders azi pe SpotGold. In special finalul, partea cu narcoticele, pentru cine vede legătura...

 

10 puncte pt Sanders.

 

P.S. Nici eu, când eram copil, nu înţelegeam de ce trebuie să facem patul si să spălăm vasele.... hihi

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • Moderators

Avem o corectie de o zi. Mai cade pana vineri sau plecam inpoi in long?

 

Eu nu urmaresc aurul in mod deosebit si nu am pus niciodata un order pe XAUUSD. Mi-a sarit totusi in ochi acel bearish engulfin/bearish outside bar (nu e un patern chiar conform definitiei dar...) de pe daily si imediat mi-am pus intrebarea: cat ne mai corectam dupa asta?

 

Am tras niste fibo pe chart si mi-a sarit imediat in ochi 1858. Avem aici o confluenta frumoasa de fibo, iar pe langa asta nivelul acesta este si minimul zilei de ieri. Se vede pe chart, acel minim din partea stanga a dreptunghiului rosu.

 

post-3657-0-19834900-1314179382_thumb.png

 

Sa fie asta un nivel de rezistenta din care sa continue corectia?

 

Nu tranzactionez aur momentan asa ca nu ma voi bucura daca pretul va pleca in jos din 1858 nici nu ma va deranja daca va fi spart si trendul up va continua. Arunc totusi graficul asta aici pe forum pentru ca vreau sa vad ce pareri aveti voi despre XAUUSD si cum il tranzactionati.

 

Personal, astept sa se sparga bula, deaia nu tranzactionez. Cand se va sparge, daca voi fi destept sa ma prind ca a inceput marea corectie, voi vinde tot ce am la leverage maxim. Ca o fi maine poimaine, ca o fi peste un an, doi, zece, nu-i bai, eu am rabdare. Numai sa vina. Si numai sa o prind cand bubuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Heh, corectie am vrut, corectie a fost. N-am nimerit varful cu fibonacci al meu, dar pretul a tasnit tare de tot in jos. A facut un double top chiar pe ultima bara care se vede pe graficul postat de mine si a plecat imediat in jos.

 

Daca va uitati pe daily pe istoric si puneti un EMA 200 pe grafic o sa vedeti un trend up foarte frumos: cresteri constante nu foarte indepartate de ema 200, urmate de corectii pana in ema200, si mai apoi de reluari de trend.

 

Ceea ce se vede insa acum pe grafic, cu gold-ul la 1900 nu arata la fel de frumos. Ema 200 nici nu mai e in zare. Trebuie dat zoom out mare de tot ca sa poata fi observata. Asta imi spune ca poate sa exagerat putin in ultima vreme cu cresterea asta si ca ne-am indepartat prea mult de ema 200.

 

Cred ca se cere o corectie mai ampla sau macar o stangare in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.