Sari la conținut

pip nailer


Postări Recomandate

Asa e.Nici unul nu pomeneste de indicatori, dar daca urmaresti The Money Chanel Tv, ai sa vezi pe plasma aia mare a lor niste indicatori frumosi, de care nici nu pomenesc.De fiecare data cand urmaresc emisiunile cu brokeri numai fraze de genul aud "daca pretul trece de pragul xxxxxx, ne vom astepta la xxxxx.

Dar iti zic sincer ca am vazut indicatori, chiar RSI, si ceva MA (nu stiu daca o fi fost chiar MA, dar ceva de genul)

Ei nu explica cum fac analiza, ci unde se asteapta sa mearga pretul.Daca vrea mama sa investeasca la bursa, iar aia se apuca sa povesteasca de divergentele care au aparut pe RSI si ca s-a identificat un head and shoulders, ar inchide televizorul si si-ar baga banii la banca.

Pe cei de la TV nu-i intereseaza ca sa castigi tu, ci sa atraga lumea.Si crede-ma ...toata lumea asteapta sa se imbogateasca fara sa depuna prea mult efort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

am scos mai multe parti din postul de mai jos si am lasat ce-am crezut ca e relevant pentru mini-tutorialul de pe youtube (mi-a parut rau ca l-am ciopirtit asa, daca ar fi dupa mine l-as re-posta in fiecare topic de pe forum cu litere bold de culoare rosie). link-ul urmator este un alt exemplu de cum se pot folosi liniile de trend pe RSI si cum se identifica suportul/rezistenta - deci implicit unde mutam SL ca sa ne asiguram pozitia odata ce-am intrat pe un trend.

 

 

Daca vrem sa tranzactionam "breakout"-ul indicatorilor, atunci Momentum nu este cel mai potrivit. Nici CCI nu este o alegere foarte buna. Cel mai potrivit este RSI-ul. (...)

 

(...) El nu se duce spre capete, si nu are spikes. De asta ziceam ca urmareste cursul cel mai bine. Daca trageti un EMA peste RSI (pe indicator, adica, nu pe grafic) o sa vedeti ca nu e mare diferenta intre RSI si un MA cu perioada mica. Ambele urmaresc cursul fidel si "filtreaza" fluctuatiile mici. De aia ziceam ca RSI este foarte bun pentru a fi tranzactionat la breakout. RSI are "prostul" obicei ca face suporturi si rezistenţe identice cu ale cursului, dar datorita caracterului sau hiperbolic (nu poate depasi 100, deci daca cursul creste zile intregi fara sa scada deloc, atunci RSI se duce la 100 si sta acolo, deci desi cursul se misca in sus, RSI se va misca orizontal, asimptotic, si va deveni din ce in ce mai sensibil la vibratii ale cursului, adica va incepe sa scada in momentul in care cursul nu mai creste cu aceeasi panta), deci ziceam, datorita caracterului sau hiperbolic, RSI va face de multe ori breakouturi fara ca cursul sa faca aceste breakouturi. Adica plain said, nu orice breakout pe RSI este breakout pe curs. FXCM au un tutorial fain in care spun cum se tranzactioneaza breakurile pe RSI. Este mult mai usor sa tragi suporti si rezistenţe pe RSI decat e orice alt indicator, si ele arata mult mai "frumos" decat pe orice alt indicator.

 

(...)

 

Astfel de sisteme trebuie INTOTDEUNA confirmate de alti indicatori, ori confirmate in timp (se asteapta confirmarea pe acelasi indicator). Intre timp se poate ca pretul sa evolueze in asa fel incat tranzactia sa nu mai fie rentabila. Adica am un suport meserias pe RSI, cursul creste de nebun, la un momentdat suportul pe RSI e spart. Pot sa intru imediat cu SELL (agresiv), eventual confirmand cu alti indicatori, si sa am noroc sa fac o gramada de bani, ori sa ma frig putin, la un stop scurt ori bear trap, ca in graficul de mai sus. Ori pot sa astept confirmarea. Daca aceasta vine, adica RSI se intoarce in sus, loveste linia de suport de jos in sus si se reflecta de ea (suportul devine rezistenţă improprie - este improprie pentru ca linia merge in sus, liniile de rezistenta trebuie sa mearga in jos) atunci am iar doua posibilitati: ori cursul nu a evoluat prea mult si am oportunitate de SELL si pot sa fac o gramada de bani, ori cursul a picat deja destul de mult, si SELL-ul devine riscant. Voi decideti.

 

(...)

 

Se vede ca suportii si rezistenţele pe RSI sunt mult mai clare. Ba chiar am reusit sa aleg un exemplu in care RSI da un semnal foarte clar cu mult inaintea cursului, pe curs nici macar nu putem trasa linie de rezistenta la prima intrare! Apoi avem caz clar in care rezistenţa devine suport, care inca se mentine (nu am tras-o mai departe ca nu se mai vedea textul). Ceea ce ne impiedica sa luam un SELL la spargerea liniei portocalii pe RSI. Acolo semnalul "compus" al tuturor indicatorilor (RSI, linia de suport, etc) zice "WAIT!". Cand intram si cand nu, asta tine de experienta fiecaruia, de toleranţa lui pentru risc, de indicatorii care confirma sau infirma semnalul.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.