Sari la conținut

EUR/JPY


iordaki

Postări Recomandate

Nu era vorba de hedge. OANDA inchide din pozitia pe care o ai cei x% pe care ii iei invers,deci inchizi partial cat vrei itre 1 si 99%

 

N-am stiut ca pot face asta, foarte interesant. Ca aveam o problema cu inchiderea cat mai exacta a loturilor. Hmmmm, mi-ai dat de gandit serios cu treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

4h

 

Avem un pattern Bearish Matt Hold, un pattern foarte puternic de reversal.

 

post-2510-127131902943_thumb.png

 

Succes.

 

Update, 4h:

 

Observati ultima candela bearish este un shooting star, dar, aflandu-se pe bottom, il interpretez ca un prim semnal ca momentumul down incepe sa se clatine.

 

post-2510-127136250784_thumb.png

 

Succes.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

4h

 

Avem un pattern Bearish Matt Hold, un pattern foarte puternic de reversal.

 

post-2510-127131902943_thumb.png

 

Succes.

 

Update, 4h:

 

Observati ultima candela bearish este un shooting star, dar, aflandu-se pe bottom, il interpretez ca un prim semnal ca momentumul down incepe sa se clatine.

 

post-2510-127136250784_thumb.png

 

Succes.

 

ma intreb de ce aceasta lumanare nu poate fi o continuare de trend minor de scadere? Ce ar impedica asta ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nirold69

 

Candela ar trebui fie sa se afle pe un swing high (cazul ideal), fie pe bottom (unde ar trebui sa se gaseasca spre capatul unei consolidari ori corectii nu mai mare de 23.6 fibonacci) ori in zona mediana - daca e range.

Se inchide un White Opening Marubozu (care nu ne ofera prea multe indicii), urmat de un Evening Doji Star, care ne sugereaza ca raportul de forte s-a echilibrat si ca posibilul trendul down initial are o probabilitatea foarte mare ca sa se continue, ceea ce a si facut.

 

post-2510-127138816587_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daaa, frumos al dracului, acuma dupa ce mi-a luat stopul (la mult-negativ) poate sa se duca unde vrea el (normal ca se duce in jos, cum pariasem initial!)

 

edit: a ajuns cam prin locul unde intrasem eu cu sell-ul de care vorbeam la inceput. eu cred ca inca e in jos, dupa ce termina retrace-ul de azi, dar nu mai am curaj sa mai intru :sad:

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Divergenta ascunsa MACD si deivergenta clasica Stochastic pe daily.

 

post-2415-023306300 1279375309_thumb.gif

 

Nu am take profit la aceasta pozitie. Merg cu trailing stop pe 4H si eventual inchid la semnale de intoarcere, asta daca evolueaza ok si nu iau full stop loss :)

 

Later edit:

 

Divergenta clasica era si pe 4h MACD, mai mult decat atat se putea intra sell la 50 de pipsi mai sus la oricare dintre cele doua pinbaruri

 

post-2415-043375200 1279375534_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.