Sari la conținut

o banca...


kerosen

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Dukascopy si Currenex sunt provideri de top pentru forex. La astia cu 100K poate-i convingi sa se uite la tine...

Nop, Currenex nu e broker ci platforma. (si poate ma insel dar nu cred:P)

iar la dukascopy, minimum parca e 25K

 

E drept, Currenex are propria lui platforma, dar e in primul rand provider.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Atat Currenex cat si Dukascopy au platformele lor proprii, in plus ei nu sunt pe aceeasi treapta. forex[/acronym]/prime_brokerage/"]Dupa cum scrie pe pagina de web de la Dukas, ei sunt provideri pentru Currenex. Deci s-ar putea spune ca Currenex e cu o treapta mai jos, dar nu e tocmai real, de fapt Currenex pare a fi mult mai mare, au provideri cateva zeci de banci prin toate colturile, Dukas e doar unul dintre providerii lor din swiss, si deh, se dau si ei mari pe web ca sunt provideri pt Currenex :biggrin:. De asemenea, pe aceeasi pagina de web se spune ca contul minim acceptat e de 50 de mii (au un forex[/acronym]/forex_trading_accounts/"]tabel foarte frumos acolo) si ca spreadul este intre 0 si 1 pip la E/U, asta inseamna spread fractionar. Din cotatiile care apar pe pagina principala am vazut si spread de o jumate de pip, pentru ca acolo nu apar decat cotatii standard. In platforma ei zic ca pot fi spreaduri atat de apropiate de zero ca nici nu se cunoaste, cum ar fi o zecime de pip! Nu am tranzactionat niciodata cu ei si nici nu stiam de ei pana de curand cand am citit niste discutii asemanatoare cu cea de pe acest topic, si i-am cautat.

 

Bun, legat de API, cei de la Dukascopy folosesc un limbaj foarte asemanator cu MQL, forex[/acronym]/int2/strategy_api/"]numit JForex. Adica la fel cum MQL este un fel de limbaj C care a suferit niste modificari pentru a putea fi filosit in tranzactionat, tot asa au facut si Dukas, doar ca ei au plecat de la Java. JForex pare a fi mult mai elaborat ca MQL, are functii de facut ferestre, citit mouse-ul, ca Visual C-ul, si poti face frame-uri, etc. (well, nu are frame editor ca Visual Basic, dat poti apela carutza de bibilioteci java!).

 

Ei zic asa in documentatie (pdf, se poate downloada de la linkul de mai sus):

JForex language:

- dynamically executes standard Java syntax;

- evaluates full Java source classes dynamically as well as isolated Java methods, statements, and expressions;

- accesses to all Java objects and APIs.

 

Well, ultima e tare beton! Poti face in el - adica - tot ceea ce poti face in java. Deci un fel de "Visual MQL" hihi...

 

Well, ce mi-a placut, in afara de functiile clasice (init, deinit, start, care acolo se numesc respectiv onStart(), onStop(), si onTick() de fapt) este ca are si multe alte functii care se apeleaza implicit de sistem ori de cate ori se intampla un eveniment, cum ar fi onBarFormed(), onBarUpdated(), etc, (nu e nevoie de explicatii, numele spune totul, este vorba despre un fel de start() mai smeker care se apeleaza nu la fiecare tick, ci doar cand se formeaza o bara noua, ori cand se intampla nu stiu ce), functii pe care la MQL nu le ai si trebuie sa le faci tu (waste of speed si system resources).

 

Toate detaliile se gasesc pe pagina lor.

 

Si ca sa nu inchei vreun post fara sa dau bila neagra de rigoare, ca deh, imi ies din mana daca nu o fac, si o sa radeti de mine... well... capital declarat: 10 milioane de swiss???? Grrrr, asta e prime broker or butic care vinde chiloti?... De la o asemenea companie ma asteptam la miliarde...

 

Pe de alta parte, platforma de la Currenex e mult mai greoaie si batuta in cuie. Se numeste FXintegrator, ori asa ceva si vine tot pe java. Dar ceea ce au bun cei de la currenex este Spreadsheet Trading. Adica uite ce zic ei... Huh? cum suna? Asta chiar mi-ar place si mie, rau de tot !!!

 

(Later edit: am adaugat cateva linkuri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.