Sari la conținut

Oanda


Postări Recomandate

Am trimis eu bani la Oanda prin Banca Transilvania (USD), transfer bancar. A costat 32 de dolari si in 2 zile erau acolo. Nu exista comisioane ascunse sau mai stiu eu ce... Banii pot fi retrasi numai in acelasi fel cum au fost trimisi, adica in acest caz tot prin transfer bancar si costa 40USD din ce spun cei de la Oanda (poate se mai adauga cativa dolari dar in nici un caz prea multi, inca nu am retras). Nu-i prea intereseaza ce varsta ai, in principiu cred ca nu ar fi trebuit sa ma lase ca nu am 21 de ani.. la 18 ani a fost ok. Ai grija la spread in timpul stirilor si vezi daca te avantajeaza 70$ dati doar pe plimbatul banilor... pe termen lung ar trebui sa castigi banii astia doar din spread.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am trimis eu bani la Oanda prin Banca Transilvania (USD), transfer bancar. A costat 32 de dolari si in 2 zile erau acolo. Nu exista comisioane ascunse sau mai stiu eu ce... Banii pot fi retrasi numai in acelasi fel cum au fost trimisi, adica in acest caz tot prin transfer bancar si costa 40USD din ce spun cei de la Oanda (poate se mai adauga cativa dolari dar in nici un caz prea multi, inca nu am retras). Nu-i prea intereseaza ce varsta ai, in principiu cred ca nu ar fi trebuit sa ma lase ca nu am 21 de ani.. la 18 ani a fost ok. Ai grija la spread in timpul stirilor si vezi daca te avantajeaza 70$ dati doar pe plimbatul banilor... pe termen lung ar trebui sa castigi banii astia doar din spread.

 

nu inteleg care e faza sa castigi doar din spread...poti fi mai explicit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Probabil omul se refera la faptul ca spreadurile la Oanda sunt mult mai mici decat la orice broker cu MT4, pentru ca brokerii MT4 cotizeaza o parte din spread la MQ, fapt pt care au spreaduri mai mari. Daca la EUR/USD spreadul IBFX este de 2 pipsi, iar la Oanda este de 1.5 pipsi, tu castigi 0.5 pipsi la fiecare lot tranzctionat, ceea ce insemna 5 dolari la lot intreg ($10/pip la 100k tureti). Deci la 14 loturi intregi tranzactionate ai un castig de 70 de parai, si ti-ai scos banii. Partea cu "pe termen lung" se refera la faptul ca la suma pe care o ai tu in cont, sa zicem 500 de parai, pentru a respecta regulile de MM, mergand cu 2% risc pe bet (adica 10 dolari la cei 500), si un SL mediu de 50 de pipsi, trebuie sa joci neaparat cu 20 centi pe pip, adica 0.02 loturi intregi (2000 de unitati). Adica short saying, tu ai nevoie de 14/0.02= 700 (sapte sute!) de tranzactii ca sa iti scoti banii astia inapoi. La un SL mediu de 100 pipsi iti trebe 1400 de tranzactii. Daca faci 20 de tranzactii lunar, tot ai nevoie de 3 ani (in primul caz) sau de 6 ani (in al doilea) ca sa iti "scoti" banii. Deci, desi nu stiu daca omu a intentionat sa indice termene chiar asa de lungi, dar "pe termen lung" ala trebuie citit ca atare. Adica "pe termen luuuuuunggggggg". :biggrin:

 

Pentru alte sume si alte cifre trebuie sa refaceti calculele de mai sus, potrivite contului vostru, dar ideea e ca daca nu aveti cel putin 5000 de parai de transferat, si daca nu riscati ca bomborocii jucand mii de loturi pe bid, atunci trebuie sa va ganditi ca veti "recupera" acesti bani din spread DOAR daca rezistati pe piata cel putin un an.

 

Acuma sa nu ziceti ca voi nu jucati EURUSD, ci alte perechi unde diferenta de spread e mai mare, si ca recuperati banii mai repede, pentru ca nu e adevarat. Cel mai "bine" ii recuperati cu EURUSD. Pentru ca alte perechi, cum ar fi GBPJPY spre exemplu, unde diferenta de spread este mai mare (chiar 2-3 pipsi) au si volatitilitatea mai mare, si trebuie in consecinta si stopuri mai lungi pentru a pastra riscul. Deci dracul e tot ala, la banii care ii aveti in cont, jucand stopuri mai lungi sunteti fortati sa puneti loturi mai mici.

 

Acuma, ca sa privim si partea plina a paharului, cei 70 de parai nu sunt un capat de lume, si comparati cu alti brokeri singura diferenta e comisionul la scos, care e mai mic. La banca platiti tot atat sa trimiteti, indiferent cui trimiteti, asta depinde de banca, nu de destinatarul banilor (eu platesc cam 15 dolari pt orice tranzactie, indiferent de suma, dar am avut surpriza cand am trimis bani acasa sa constat ca banca destinatie imi mai ia niste bani, proportional cu suma primite, partea asta doare mai tare! La fel si la forex. De exemplu, am depus 1000 de parai la FXCM, am platit aditional 550 de bati, cam 15 dolari la vremea asta, la vremea aia cam 11-12 dolari, ca era bahtul 44-45, acum e 32, dar cand mi-au intrat in cont erau doar 987, deci Bank of America, banca brokerului, si-a tras si ea partea ei). Pentru retragere, alti brokeri au comisioane chiar mai mari de 40. De exemplu FXCM are tot 40, IBFX are mai putin.

 

Cand retrageti bani, banca voastra mai ia 15$, pe care ati uitat sa ii calculati. Adica eu cu FXCM ies la 15+15+40+15=85, pentru depunere+retragere.

 

De fapt cei 15+15 de la inceput se pot plati odata, la trimitere, cred ca de asta va ia banca voatra 30 de dolari, si de asta banii fac asa de mult timp (de ordinul zilelor). Pe formularul de trimis este o rubrica cu "cine suporta cheltuielile bancii destinatie", cu doua checkboxuri, una e "sender account" si alta e "beneficiary account". Daca bifati "beneficiary account", atunci banca voastra va ia 15 dolari, trimite cei 1000 de dolari (deci gaura in cont de 1015 dolari) iar la destinatie banca beneficiarului mai ia 15 dolari din cei 1000, si depune in contul beneficiarului suma ramasa, 985 de dolari. Aia ii vedeti in platforma de tranzactionat. Varianta aceasta e cea mai rapida, dar are dezavantajul ca nu stiti care este comisionul bancii destinatie, poate fi 10, 13, 15, 50 de parai, etc. Daca trimiti bani acasa, sau la forex, nu conteaza, dar daca esti firma si platesti facturi, atunci trebuie ca MUSAI la destinatie sa ajunga 1000 de parai, pentru ca atat costa produsul pe care ai dat banii. Ar trebui sa trimit pt asta niste bani in plus, dar intrebarea e cati bani in plus? Ca pot fi 12, 13, 18, etc, tu nu stii comisionul bancii destinatie si nu vrei sa dai bani in plus pe produsul cumparat (adica depui 1020, ca sa "fie de unde", banca ia 15 si depune restul de 1005 in contul destinatarului), si nici nu vrei sa fii pus in situatia sa zica aia "bai, mi-au intrat in cont doar 999.50, mai trimite 50 de centi!" ca ai trimis doar 1015 si banca si-a tras 15.50. Si atunci ce faci? Bifezi a doua optiune, prin care se spune ca "cheltuiala bancii beneficiarului e suportata de sender account". Pentru asta, banca voastra trimite un fax/telex la banca destinatarului si cere cotatia pt comision, in functie de suma trimisa, perioada, bla bla. Aia pun "17 dolari". Atunci banca ta mai pune comisionul ei, sa zicem 15 dolari (care include si costul faxului), total 32 de dolari. Tu platesti 1032 de dolari din cont, din care 1017 pleaca spre banca destinatarului, aia is iau 17 ai lor si iti intra in cont 1000 FIX! pe care ii vezi in platforma de tranzactionat. Varianta aceasta e mai lenta, pentru ca implica dialog prealabil intre banci. Avantajul este ca beneficiarul primeste suma exacta. A se remarca faptul ca anumite banci au anumita politica in legatura cu costurile tranzactiilor, de exemplu banca mea nu accepta "sender account" ca optiune pt transfer la tipul de cont pe care il am eu. Adica teoretic accepta, au rubrica pe formular, dar daca o bifezi iti spune oficianta de la birou ca nu e bine, ca te costa mai mult, ca dureaza mai mult, etc, si te lamureste sa bifezi "beneficiary account". Partea cu "te costa mai mult" este datorata faptului ca tu platesti cheltuielile bancii beneficiarului mai tarziu, dupa ce ajung banii, aia trimit inapoi bancii tale o factura cu cei 17 dolari, pe care banca trebuie sa o plateasca, dar pt asta tu trebuie sa o semnezi. Adica eu dau acum 1015 dolari din cont, 1000 se duc la broker, si peste o saptamana imi mai vine o hartie de 17 parai pe care eu trebuie sa o semnez, altfel banca nu poate plati acei 17 parai din contul meu. Depinde de banca, de optiunile de securitate pe care le are contul, de ţara in care esti, lumea a treia sau lumea a patra, etc. hihi

 

La retragerea banilor e la fel. Dati 40 la broker, care plateste comision de 15 la banca, 25 e ghişeftul lui, dar cand va vin banii, banca voastra VA MAI IA 15 parai. Sa cititi frazele alea scrise cu litere mici in hartiiile de la broker, se zice clar ca ei NU SUPORTA cheltuielile bancii beneficiarului la withdrawal. Deci 15+15+40+15, sau 30+40+15, depinde cum vreti sa ii ziceti, face in mintea mea tot 85, nicidecum 70.

 

Probabil ca asa e si cu Oanda+Bancile romanesti, cei care ati uitat de asta probabil ca ati mintit in legatura cu retragerea banilor si nu ati retras niciodata bani. Adica e vorba de 85 de dolari, nu de 70.

 

De fapt e vorba de (15+15)*n+40+15, unde n este numarul de depuneri pe care le faceti pana sunteti instare sa faceti prima extragere, ha ha ha ha ha ha..... la mine au fost 6 depuneri. Ceva de genul 400+400+1000+.... Pentru ca suma minima era de 300, ca sa nu am problema cu 50 de centi descrisa mai sus, adica sa fiu sigur ca nu imi face banca brokerului figuri si ma trezesc cu mai putini bani la broker si nu vor aia sa accepte, ca e "sub limita minima", atunci am decis sa incep cu 400. Am platit 415, am bifat "beneficiary account" la cheltuielile bancii destinatie, si au intrat in cont 386+cativa centi, exact in aceeasi zi (ajutat de fusul orar, cand la mine era dimineata, la aia era seara, cand la mine s-a facut seara, la aia se deschidea ziua de lucru, banii erau deja in contul bancar al brokerului, trebuiau doar sa dea "accept" la transfer). Normal, i-am pierdut in prima luna... Altii la rand.... Asa a fost cu primele 5 conturi, doar ca suma crestea si crestea si intervalul pana cand ajungeam la cei 49 in cont cu care nu mai puteam face nimic... Ca nu puteam tranzactiona mai putin de 10K, pt care trebuia margine de 50 de parai.... grrrr ce vremuri, si ce idiot am putut sa fiu... Prima retragere a venit dupa multa vreme, a fost destul de consistenta (in jur de 15 mii, si acoperea doar partial investitia facuta) si mi-au intrat banii in cont in doua zile. De data asta fusul orar lucreaza impotriva mea. La IBFX prima (si singura, de altfel) retragere a fost de 500 de parai (tot mai mica decat investitia initiala, mai mica chiar decat profitul total la vremea aia, dar am retras ca sa ii verific cum se misca) si adurat 10 zile pana am primit banii in cont.

 

Deci asta e o cheltuiala necesara (un rau necesar) de care nu puteti scapa, indiferent de broker si de banca. Doar n-o sa va schimbati banca pt 10 parai mai putin la trimis, si nici nu o sa schimbati un broker bun pe unul ca Marketiva pentru ca are comision la scos doar de 8 dolari. Ar fi mai multa umblatura si hartzogareala.

 

Asta e prima parte a partii pline a paharului :wink:. Stiti aia cu teoria chibritului. Partea a doua a partii pline a paharului se leaga strict de Oanda. Desi nu joc la ei, am auzit/citit pe net/vamist/alte surse, ca ei dau dobanda pe suma din cont pe perioada cat tii banii la ei, la fel ca o banca normala, si ca acorda dobanda pe tranzactii "la secunda". Well, dobanda la secunda poate fi un dezavantaj daca jucati contra ei, fatza de alti brokeri, dar dobanda pe cont este un avantaj clar pe care nici un alt broker (dintre cei pe care ii stiu eu) nu il ofera. Daca depuneti 1000 de parai la Oanda si ii tineti acolo fara sa faceti nici o tranzactie, deja recuperati inca din prima secunda, din dobanda la cont acordata, in comparatie cu IBFX si FXCM care nu dau nika. La USD interest rate actual, fiecare luna in care ati rezistat pe piata si nu ati omorat contul, va aduce aproape 3 dolari la cei 1000 depusi. Gratis... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ma refeream la faptul ca daca se fac suficiente tranzactii si rezisti suficient de mult, banii de pe transfer se vor recupera. Nu vad nici un motiv pentru care un cont nu ar rezista macar un an daca riscul este mic, poate doar plictiseala l-ar distruge. Intr-adevar Oanda acorda dobanda ca orice banca pentru banii inactivi, dar nu e cine stie ce... la un calcul rapid pare a fi undeva sub 3% pe an. Ca sa fac si eu un calcul ipotetic... (daca se transfera o singura data bani si dupa muult timp se retrag o parte din ei sau toti):

-pentru un pip=5 centi, o tranzactie la 2 zile si spreadul cu 2 pip mai mic ca la alt broker, rezulta 100(tranzactii/an)*10centi castigati pe tranzactie = 10USD

-pentru un pip=5 centi, si o tranzactie zilnic rezulta 20USD castigati intr-un an

Acum, daca marim valoarea unui pip, ajungem la 40USD/an (1pip=10centi), 80USD/an(1pip=20centi)... 400USD/an (1 pip=1USD).

Acestia ar trebui sa fie doar diferenta de bani recuperati daca am admite ca spreadul pe Oanda e cu 2 pips mai mic decat la brokerul X. Acesti bani + 3% pe an inseamna ca daca esti sigur ca vrei sa tranzactionezi pe forex pentru mai mult decat sa vezi cum e ar trebui sa iasa un mic avantaj. Ar mai ramane partea in care un sistem de tranzactionare si toate celelalte aduc un profit constant in timpul asta. Tradelover, multumesc pentru completari si te rog sa ma corectezi daca am calculat ceva aiurea ca nici mie nu-mi prea vine sa cred ce iese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

-pentru un pip=5 centi, si o tranzactie zilnic rezulta 20USD castigati intr-un an

Acum, daca marim valoarea unui pip, ajungem la 40USD/an (1pip=10centi), 80USD/an(1pip=20centi)... 400USD/an (1 pip=1USD).

Acestia ar trebui sa fie doar diferenta de bani recuperati daca am admite ca spreadul pe Oanda e cu 2 pips mai mic decat la brokerul X. Acesti bani + 3% pe an inseamna ca daca esti sigur ca vrei sa tranzactionezi pe forex pentru mai mult decat sa vezi cum e ar trebui sa iasa un mic avantaj. Ar mai ramane partea in care un sistem de tranzactionare si toate celelalte aduc un profit constant in timpul asta. Tradelover, multumesc pentru completari si te rog sa ma corectezi daca am calculat ceva aiurea ca nici mie nu-mi prea vine sa cred ce iese...

Nu ai calculat aiurea, cam asa iese, in mare. Ba chiar oleaca mai mult. Daca socotim ca sunt 365 de zile intr-un an, (52 de saptamani au o sambata si o duminica, plus ceva holidayuri) ar fi cam 250 de zile de tranzactionat. la un bid pe zi si 2 pipsi castigati pe el la diferenta de spread, inseamna 500 de pipsi pe an. Tu ai socotit cu 400 de pipsi. De fapt e aproape, sunt zile cand nu tranzactionam, cand piata e aiurea, cand sunt vacantze, craciun, julai forth, moare pisica vecinului si tre sa mergem la inmormantare, bla bla, ar fi undeva la 200, poate 220 de zile care raman tranzactionabile. Punand valoarea pipului in ecuatie, ies cifrele care le-ai dat tu, ori oleaca mai mari. De exemplu la 500 de pipsi cu 10 centi pe pip ies 50 de parai, iar la ultima de care zici, la minilot (tranzactionez cate 10k, cu $1 pe pip) ies respectiv pt 200/220/250 de zile sume in dolari ca $400/$440/$500 pe an. Asta numai din diferenta de spread (socotita aici de 2 pipsi, precum zici).

 

Dar problema mea era alta: Nu va lasati imbatati de cifre fara sa duceti calculul pana la capat. Asta nu se poate face cu 1000 de parai in cont!!!!

 

Pentru ca perechile cu diferenta de spread asa de mare sunt alea care sunt foarte volatile, si care sunt cross-uri. De exemplu G/J la care diferenta de spread este intre 1 si 3 pipsi fatza de alti brokeri, este una dintre perechile cele mai volatile. Acolo nu poti tranzactiona cu SL la mai putin de 100 de pipsi fara a risca sa fii dat afara la fiecare tremuratura a pietei. Daca pui o tranzactie pe zi, SL ar trebui sa fie mai mare decat 60% din miscarea medie zilnica. Bineinteles ca in functie de strategie poti inchide bidurile perdante la sfarsitul zilei, si sa pierzi mai putin (daca merge prost il inchizi inainte de a ajunge la stop si ai redus riscul/exposure-ul), ori sa ai stopuri "mentale" mai scurte in paralel cu cele "dure" mai lungi. Chiar daca tu inchizi la stop mental de 30 de pipsi, nu poti tranzactiona cu un asa SL real fara sa pierzi continuu, G/J se misca 30 de pipsi pe minut. Trebuie sa ai un SL hard care sa te protejeze de gugumanii, pene de internet, etc. Si ala e riscul pe care ti-l asumi cand tranzactionezi, nu stopul mental, indiferent ca ai ori nu stop mental. Adica ce vreau sa zic, nu poti tranzactiona G/J cu SL de 10 pipsi, asta e ideeea, fara riscul de a fi scos din joc continuu. Ori daca tu risti 100 de pipsi pe bid (eu la GJ folosesc stopuri mult mai lungi, uneori de 250 sau chiar de 400! Dar sa zicem ca pui doar de 100) inseamna ca ai riscat 100 de dolari, la minilotul de 10k cu care te joci ($1/pip). Chiar si daca pui SL de 50, tot ai riscat 50 de dolari. Ori acest risc trebuie sa nu depaseasca 1-2% din contul tau, cu regulile de MM normale. Deci cat tre sa ai in cont daca cei 50 sau 100 reprezinta 1 sau 2 la suta? Well, cel putin 2500 de parai, cel mult 10 mii. La 100 de pipsi pe stop si 2% risc, suma din cont tre sa fie de 5000. Si restul combinatiilor.

 

Daca ai 5000 de parai de depus, atunci cei 70 sau 85 dati pe taxe sunt mizilic, in primul rand ca (proportional) ei nici nu se cunosc, la suma asta, si in al doilea rand, ii scoti inapoi intr-o jumate de an, din spread si dobanda. Ori in mai putin timp. Dar daca tu ai 300 de parai cu care vrei sa incepi, nu te astepta sa poti juca biduri de un dolar pe pip... Doar daca nu esti intreg... Eu am jucat la un dolar pe pip cu 400 de parai in cont, chiar si cu 6-700 la cat ajunsesem la un moment dat, dar inevitabil am pierdut de fiecare data contul. Nu ai de unde sa acoperi miscarile impotriva ta, chiar si alea scurte. Mai devreme sau mai tarziu vine sfantul Margin Call....

 

Daca ai de gand sa incepi cu 300 sau 500 de parai, atunci gandeste-te sa joci o pereche mai molcoma, ca EURUSD, ori alta, cu variatie zilnica mai mica, cu loturi mai mici (ca oanda iti da voie, nu e ca FXCM care te obliga la 10k), deci cu mai putin de $1 pe pip, poate cativa centi pe pip, cel mult 10, si in acest caz si diferenta de spread e mai mica. Asculta la mine, 3 ani e ok, precum ziceam, hihi. Ca sa nu mai zic ca cei 70/85 la 300 sau 500 depusi sunt din start un handicap de 14-28 la suta !! La 5000 ei reprezinta doar 1.4-2.8% handicap.

 

Asta era problema mea... Ca daca ar iesi 15% din cont asa de usor, doar din spread, fara bataie de cap si repede, adica in mai putin de un an de zile, toti traderii ar juca la oanda si nu ar mai avea MT nici o sansa. La 5000 de parai, da, poti sa faci 1.5% pe an doar din diferenta de spread. Spusa in acest fel, ipoteza suna mult mai normal. Spreadurile mici sunt importante, dar nu chiar asa de importante. Adica importantza lor e "de nivelul 1.5" si nu "de nivelul 15", ca sa il parafrazez pe Elder, fiecare amanunt care poate sa va aduca cativa pipsi e important. Pic cu pic se face marea. Asta ca sa deviem de la comisioanele bancare la importantza spreadurilor mici. :biggrin:

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ tavi_star

" Ar mai ramane partea in care un sistem de tranzactionare si toate celelalte aduc un profit constant in timpul asta. "

 

In orice caz, cu bani putini si un feeling al pietei poate nu imi sariti la gat daca propun si fxclub. Multe chestii sunt f aiurea la ei, te piseaza la cap cu telefoane, poti sa trimiti bani prin card dar merg retrasi prin transfer bancar (unde e politica aia anti-spalat bani aici?), si spreadurile de la care am plecat sunt cel putin cu 2 pips mai mari (pe Oanda EUR/USD 0.9, la astia e 3). Dar baietii astia iti ofera 100$ la cont, ce pot fi folositi cumva ca marja... singura lor problema e ca nu poti sa-i retragi, in rest se comporta ca bani normali. Asa ca pot fi depusi 10 dolari cu un mastercard la aia, si deja ai 110USD cu care sa te joci o perioada, si mai nimic de pierdut.. cred ca ar fi un exercitiu bun, dar nu pe termen lung ca te seaca (iarasi, stiu) spread-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.