Sari la conținut

RomFX


tradelover

Postări Recomandate

  • Moderators

initial am vrut sa scriu la description "stati departe de ei"... dar am zis sa las loc de discutii...

 

Eu vreau o poza cu... (cum dracu e "tiz" la feminin??? tiza??) cu tizul meu cel nou Laura.Lala! Este available? (poza, măi!)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Obiectivul nostru este de a transforma persoane lipsite de cunostinte sau cu cunostinte putine in domeniul FOREX in investitori sofisticati si traderi inarmati cu cunostinte, disciplina, indeminare si instrumente utilizate de analistii si traderii FOREX profesionisti."

mda, ofera deschidere de conturi cu minim 100$ dar nu ofera microloturi, hmm... pai astia de la romfx ii indreapta pe incepatori... pe un drum gresit inca de la inceput. Deci obiectivul vostru e clar: sa furati banii celor noi veniti!!!!!!!! Sa nu imi spuneti ca tranzactiile le bagati si pe piata interbancara ca am sa cad de pe scaun de ras:)))) parca voua vi se spune... "bucket shop"

LASATI VRAJEALA! Daca vroiati cu adevarat sa ii ajutati pe cei noi veniti, atunci micro position era un inceput bun!

Cei care deschid pozitii mini la un cont de 100$ is 'over leveraged' cititi aici http://www.babypips.com/school/leverage_the_killer.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Stai mai, lasa fata sa imi trimita o poza! Eu chiar vreau o poza! O sa explic mai departe de ce.

 

RomFX este subsidiar al lui avafx, dupa cum scrie pe pagina lor de web, pe care curiozitatea m-a impins sa o accesez ieri. Ei chiar folosesc platforma de la avafx. Cine este avafx? well, puţ...

 

Inmatriculata in Cipru (prin unele locuri se zice ca ar fi de fapt BVI, dar nu e adevarat), probabil cu sediul intr-un apartament (aceasta ultima observatie este doar o supozitie voit rautacioasa, dar societatea este chiar cipriota!) cu un cont la o banca germana (!?). A incercat de doua ori sa intre pe piata americana si de trei ori i-a fost refuzata inmatricularea, odata de NFA si de doua ori de CFTC. Mai exact, pe pagina lor de web se zice NFA pending, dar daca va uitati pe NFA, pendingul este de vreo 2 ani. Iar numele directorilor alora... hmmm.. de prin ce colturi de lume or fi adunati?

 

O alta chestie, in urma unor discutii de pe web cum ca AvaFX nu ar plati withdrawingurile, apare de odata un tip care arata niste statementuri, pe care se specifica ca a depus 100 de parai, a facut o serie de tranzactii, apoi cand avea in jur de 600 a scor vreo 200, apoi iar a facut o serie de tranzactii si a mai scos vreo 150, ramanand cu vreo 300 in cont. El spune ca de fiecare data banii i-au intrat in cont imediat, cel mult in doua zile. Well, un mic amanunt, daca dati de treadul aluia, la tipul contului se specifica "gold", amanunt care se pare ca a scapat celor de pe thread. Conturile gold nu se pot deschide decat cu minim 1000 de dolari, deci tipul era in pierdere serios in momentul in care facea withdrawaluri, nu in profit.

 

O prima chestie care sare in ochi cand deschizi pagina de web este "spreaduri fixe". Fara nici un apostrof, fara nici un remark. Well, nu exista broker pe lumea asta care sa ofere spreaduri fixe la stiri. Cand cursul sare 200 de pipsi la NFP si apoi revine 300 de pipsi in 10 secunde... Doar daca in restul timpului spreadurile brokerului sunt foarte "grase", astfel incat castigul realizat in quiet time sa ii permita sa acopre pierderea la crazzzzzy time. Si daca va uitati la spreadurile lor, chiar sunt! O alta varianta e sa ingheti executia cateva secunde la stiri, si atunci poti oferi spreaduri fixe si mici tot timpul. Aici nu pot sa ma pronunt, ca nu am tranzactionat la avafx si nu stiu viteza lor de executie. Daca "crapa" la stiri, e clar. De exemplu FXCM are prostul obicei sa inghete platforam la stiri, dar la ei e cumva "de inteles" (hmmmm, in masura in care jaful poate fi privit cu ingaduinta) prin faptul ca ei sunt brokerul cu cel mai mare numar de clienti, deci serverele alea saracele... Pe mine nu ma afecteaza, ca nu tranzactionez stiri. IBFX pe de alta parte, executa imediat la stiri, dar cresc spreadul (am vazut si 20 de pipsi pe euro, la NFP sau cand scoate Bernanke/Tricket capu din nisip pe ecran). In masura in care FPA mai poate fi credibila, dupa discutiile legate de felix, linkul acesta este foarte interesant de citit, legat de ava fx.

 

Pe vremea cand lucram pentru Camera de Comert din targul Iesilor, exista acolo o societate numita CamService SRL. Societatea de service a camerei de comert. Prin statutul ei camera de comert este o societate nonprofit, grija ei este sa faciliteze... grrr iar am dat-o pe limba de lemn... grija ei e sa faca oamenilor de afaceri si a intreprinatorilor viata mai usoara. Vine Vasile sa isi faca o societate comerciala, ii trebuie stampila, ii trebuie pliante, statut, nu stiu ce, vrea sa isi faca reclama, etc. De ce sa il trimiti sa umble prin targ ca fraierul, cand poti sa ii faci tu totul si sa ii iei bani. Dar nu poti face asta direct cu "camera" pentru ca statutul nu permite. Si atunci tatuca Costin (a se citi cu aceeasi intonatie ca "tatuca Stalin") care era boss acolo a avut ideea sa faca o societate comerciala cu actionar unic, actionarul fiind Camera de Comert. Adica societatea nu avea patron persoana fizica, ci insasi camera de comert era patroana societatii respective. Pentru ca nu se spunea nicaieri in statut ca Camera nu poate infiinta societati comerciale in nume propriu. Dar societatea era un srl ca oricare altul, compus la vremea aia din patru oameni, un director, o contabila, un sofer (deh, avea camserviceul mercedes minibus) si un tehnoredactor, care facea toate documentele, facea stampile, lucra la ghiseu cu clientii... etc intr-un cuvant, aducea bani. Si aducea destui, mai multi decat departamente faimoase ale camerei (registrul comertului, spre exemplu). Well, treaba a mers ca pe roate o perioada, inclusiv dupa venirea la putere a lui conu Misu Vlasov, dar la un momentdat treaba s-a stricat, ca aparusera competitie mare in targ, practic faceai stampile la orice colt de strada, iar ziarul nu se mai vindea, certificatele de inmatriculare s-au facut in forma unica pe tara si veneau de la bucuresti, ca sa nu mai fie probleme la vama, saracii vamesi nu mai stiau ce sa faca ca fiecare judet avea altfel de certificate de inmatriculare pt societati, care e bun si care e fals? etc... Si cand treburile s-au stricat, cand nu a mai adus bani, ia ghiciti daca camera de comert a ridicat macar un deget sa ajute CamService-ul, care pusese umarul atatia ani... Ori pur si simplu a aruncat totul la coş si s-a facut ca nu stie? De ce spun toate astea aici, la threadul despre RomFX? Foarte simplu, ca sa va las pe voi sa judecati ce inseamna remarca din pagina de web a lui Rom/Ava Fx: "Ava FX este sustinuta de o insitutie financiara importanta, care are in administrare active de peste 16 miliarde de dolari".... Well, pe aia ii doare fix in pix! Cat produce, AvaFX e buna de muls. Cand apar probleme, "institutia financiara importanta care are 16 miliarde backup in cont" dispare ori se spala pe maini.... Din punctul nostru de vedere, ca traderi mititei, fraza pompoasa nu inseamna nimic. Este menita sa atraga fraieri.

 

Acuma vine partea cea mai importanta, aia cu poza. Aici e o ierarhie foarte arborescenta... Deci o societate cu miliarde de parai face AvaFX. Mai departe AvaFX face brokeri mititei ca RomFX. De ce zic brokeri? sunt mai multi? Well, sunt! Cata frunza si iarba. Daca dati un search dupa "ava fx" o sa va scoata google o lista imensa. Cateva exemple: cfds, forexpros, acm forex, mataf forex trading, romfx, etc, toti sunt "copilasi" ai lui ava, o sa ii numesc "romefixuri" (citit "ro-mef-ix-uri", cu pauza dupa f, si va rog sa ma iertati pentru inventarea unei noi reguli de despartit in silabe in limba romana, care lasa consoana singulara in silaba din fatza), multi dintre ei in tarile arabe, israel, asia. Well, cam in toate cazurile apare o fata frumoasa care face reclama romefixului respectiv, fie el italian, israelian, indonezian, tailandez, etc. Dupa nitica munca cu yahoo si google am umplut ecranu cu poze frumoase de araboaice si chinezoaice... toate "vând" avafx sub diferite nume romefixate. Asta e cea mai tare, as da divort pentru ea... (sper sa nu citeasca nevasta-mea, hihi, care by the way in ultima vreme s-a "înhăitat" la citit posaturile mele de pe vamist.. "ia sa vad si eu ce prostii le mai spui tu la stia aici!")... Well, se pare ca strategia de marketing a firmei tinde sa propulseze "femeia simpatica ca trader", probabil pe ideea ca are mai multa priza la fraieri batrani asa ca mine... Esti tentat sa cumperi mai usor un produs daca iti este vandut de o femeie care arata bine si iti vorbeste mieros... De aia zic, vreau si eu o poza cu Lala, sa o pun la colectie, sa am si o poza cu o romanca frumoasa pe langa cele cu israelience si chinezoaice. Sa scrie pe ea "de la Laura pentru Laur". Sa mor eu ca vreau! Nici nu ma intereseaza daca o sa o intalnesc vreodata, ori daca exista in realitate...

 

Huh? Unde e poza mea? Lala, pleaaaseee....

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu, dar asa vine vorba... (asta in eventualitatea ca Victor e nevasta-mea deghizata, mai stii, si-o fi facut cont pe vamist si eu nu stiu....) :biggrin:

:wink: Tare :D) Citeste ce mesaje am mai postat prin alte thread-uri... nu cred ca sotia ta e atat de pasionata de forex... Dar amuzant ce e drept :D

Deci sa retinem ca a aparut inca un broker DUBIOS.

Cine-i ala? :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai mai, lasa fata sa imi trimita o poza! Eu chiar vreau o poza! O sa explic mai departe de ce.

 

...

 

Acuma vine partea cea mai importanta, aia cu poza. Aici e o ierarhie foarte arborescenta... Deci o societate cu miliarde de parai face AvaFX. Mai departe AvaFX face brokeri mititei ca RomFX. De ce zic brokeri? sunt mai multi? Well, sunt! Cata frunza si iarba. Daca dati un search dupa "ava fx" o sa va scoata google o lista imensa. Cateva exemple: cfds, forexpros, acm forex, mataf forex trading, romfx, etc, toti sunt "copilasi" ai lui ava, o sa ii numesc "romefixuri" (citit "ro-mef-ix-uri", cu pauza dupa f, si va rog sa ma iertati pentru inventarea unei noi reguli de despartit in silabe in limba romana, care lasa consoana singulara in silaba din fatza), multi dintre ei in tarile arabe, israel, asia. Well, cam in toate cazurile apare o fata frumoasa care face reclama romefixului respectiv, fie el italian, israelian, indonezian, tailandez, etc. Dupa nitica munca cu yahoo si google am umplut ecranu cu poze frumoase de araboaice si chinezoaice... toate "vând" avafx sub diferite nume romefixate. Asta e cea mai tare, as da divort pentru ea... (sper sa nu citeasca nevasta-mea, hihi, care by the way in ultima vreme s-a "înhăitat" la citit posaturile mele de pe vamist.. "ia sa vad si eu ce prostii le mai spui tu la stia aici!")... Well, se pare ca strategia de marketing a firmei tinde sa propulseze "femeia simpatica ca trader", probabil pe ideea ca are mai multa priza la fraieri batrani asa ca mine... Esti tentat sa cumperi mai usor un produs daca iti este vandut de o femeie care arata bine si iti vorbeste mieros... De aia zic, vreau si eu o poza cu Lala, sa o pun la colectie, sa am si o poza cu o romanca frumoasa pe langa cele cu israelience si chinezoaice. Sa scrie pe ea "de la Laura pentru Laur". Sa mor eu ca vreau! Nici nu ma intereseaza daca o sa o intalnesc vreodata, ori daca exista in realitate...

 

Huh? Unde e poza mea? Lala, pleaaaseee....

Eheeei Laure stai sa-mi revin si io dupa caderea Gold-ului si weekendu' dedicat femeii ! Da-mi timp cateva zile sa-mi retusez poza cu Photoshopu' sa fiu si io la inaltime, ca si fetele alea faine din reclame... :biggrin::wink:

Stiti si voi cum e cu pozele pe internet, e preferabil sa arati bine ca nu stii niciodata prin ce siteuri or sa ajunga. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Grrr... na, ca am facut-o de oaie! Tocmai am vorbit cu un prieten pe messenger si imi zice "bai, vezi ca ai incuract gagicile, aia cu RomFX e alta".... Omu meu nu a fost sigur de la inceput, pentru ca in primul meu post parea (intr-adevar!) ca sunt doua chestii separate, chestia cu poza parea ca nu are legatura cu chestia cu brokerul, datorita exprimarii mele defectuoase. Si stiindu-ma intortocheat de felul meu, el a preferat sa taca si sa astepte, sa vada unde vreau sa ajung. Dar dupa ce a citit al doilea post i-a fost clar ca ma fixasem pe persoana gresita. Si a profitat de ocazie sa ma taxeze... iaca la ce sunt buni prietenii, dar las' ca vine si randul meu, hihi....

 

Deci unde eram? aşaa...

 

Deci... Whoops... Sorry Laura, eu aveam ceva cu RomFX... Acuma dand cu search'ul, se pare ca aleia ii zice Raluca. Oricum, mersi pentru raspunsul civilizat si nostim :biggrin:. Eu raspundeam mult mai urat daca ma trezeam incurcat de vreun forumist cu vreun alt user, hihi.

 

Legat de poza aia, forget it! Nu stiu de ce mi-ai ramas tu in minte, probabil datorita numelui, si citind aberatiile de pe pagina lui RomFx, m-am gandit imediat la tine :wink:, well... Sorry.... de 100 de ori sorry...

 

Deci ideea era:

 

1. Stati departe de RomFX, si AvaFX in general.

2. Unde e poza cu Raluca? :D

 

later edit: am uitat, sa scrie pe poza "De la Raluca pt Laur".... :D

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cand ma umflasem si eu in pene crezand ca am sanse sa fiu cine stie ce vedeta, iaca vii si tu si scrii ca a fost vorba de o confuzie ! :-B

Deja pregatisem poza si ma gandeam la dedicatie.

 

Acum la modul serios, eu nu m-as putea supara pe niciunul dintre voi de aici de pe forum. Si asa a fost destul de greu sa gasesc un forum dedicat Forex in limba romana unde sa ma simt si eu ca acasa si sa profit de postarile si recomandarile voastre, multi fiind useri cu experienta. Culmea ar fi sa ma supar asa de repede pe voi. :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.