Sari la conținut

prima incercare timida


Postări Recomandate

ok dragilor... azi am rulat priam oara retelele neuronale pe prezent si conform rezultatelor date de ele, am deschis pozitii e drept ca nu la toate am pus TP sau SL si asta din doua motive:

 

1) ca aici am tot rugat si inca insist ca pe partea de strategii am nevoie de oameni experimentati

2)ca am considerat ca daca tot nu stiu sa le pun cum trebuie, am jucat doar maxim 2K din 5k

 

acum retelele functioneaza pt 10 perechi dar nu am avut timp sa le deschid pe toate. emotiile mari(pt ca iau f in serios asta) m-au facut sa ma limitez doar la 2 perechi. usd/jpy unde pana acum retelele au aratat o acuratete foarte ridicata (de acea am pus TP) si eur/chf pt ca acolo retelele convergeau catre 1,56(fara sa iau in considerare ultimile 2 zecimale :biggrin: ) in prima rulare si in 1,57 in a doua rulare(le-am rulat iar dupa ce aveam profit bunicel)

 

mai avem multe de imbunatatit, dar usor usor o sa facem sa fie mai bine.

 

cat de curand am sa incep aici sa postez forecastari in care sa fie inclusa data si ora la care s-a facut forecastul si ultima valoare a valutei introdusa ca si input in retea cu data si ora(la cat s-a intamplat acea valoare.

 

sper sa va ajute si sa am feedback

DetailedStatement.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@mangusta

 

foarte corecta remarca ta dar...

 

in ce am jucat acolo, nu am folosit decat forecastul retelelor neuronale artificiale. nu am dat de nicio stire nu am facut nicio analiza fundamentala sau tehnica(ca nu ma pricep :biggrin: , poti spune ca ar fi o analiza neuronala. ideea e ca vreau sa ajung sa joc conform previziunilor ANN-urilor. si azi a fost prima zi cand am reusit sa punem la punct pe prezent ANN-urile. in cursul acestui wkd, maine mai precis, am sa rulez iar ANN si am sa pun aici exact in forma bruta ce forecast da. repet, daca am ales usd/jpy, am ales ca pe aceasta valuta avem inclusiv in trecut cel mai bun forecast. probabil pt simplul motiv ca jpy este carrytrade. EUR/CHF l-am ales pt ca acolo era tot asa relativ uniform adica in afara de 2 restul de 7 imi aratau undeva la 1,56 daca te uiti pe sell chiar am pus un TP la 1,56(asta ca din prostie ignorasem ultimile 4 zecimale si am luat in considerare ultimile 2. fara a spune "povesti" a doua oara inainte de a-mi atinge 101 usd/jpy am rulat iar retelele si imi daduse 100,08 si daca te uiti, s-a oprit in 99,07 deci si acolo dupa ce atinsesem 101, puteam sa intorc cum dealtfel am intors la eur/chf.

 

recapituland.... azi(ca deja-i doishpe trecute) cand forexul e inchis pana duminica noaptea, am sa rulez si am sa mai postez ce spun ANN-urile pt 10 dintre valute.

 

fiecare care are un demo account pe forex, poate lua pozitii functie de ce spun ANN-urile pur si simplu din curiozitate.

 

ce am observat in timpul celor aprox 5 ore este ca am fost expus cam 15-20%. probabil mult dar daca ne gandim ca spotul poate pica 14 atunci nu stiu daca e mult

 

defapt azi fiind maine..... :wink:

post-1689-1205533945_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mangusta

 

o sa imbunatatim layoutul dar mai dureaza un pic ca altele ne sunt prioritatile. vrem sa trecem la fiecare valuta data, ora si valoarea(tick-ul) introdus ca si input in retele precum si data si ora la care e facut forecasstul.

 

de site... daca nimeni nu s-a oferit inca.... asta e :biggrin: ramanem aici cu drag si spor :wink: pana sa il facem si pe ala.

 

daca vrei sa citesti ceva care sa te faca sa intelegi ce si cum sau despre ce e vorba iti recomand cu caldura acest link de la wikipedia pt care am tot respectul

 

aici o sa gasesti cam tot ce se poate spune intr-o introducere chiar si mai mult

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand felicitari pentru munca depusa si rezultat.Din cate am observat eu, forecastul e pe un termen scurt.Sa vedem cum s-a comportat in comparatie cu analiza tehnica facuta de mine.Liniile roz din desen sunt targeturile neuronalei.

S-ar putea sa imi scape ceva la analiza pe care urmeaza sa o fac, sau sa gresesc si de aceea va rog sa ma corectati si sa fiti ingaduitori cu mine :biggrin: .

Sa luam prima pereche valutara:

EUR\USD

O sa vi se para foarte cidat ca forecastul pentru EUR\USD este la pretul la care se afla pozitia actuala a perechii valutare.E gresita predictia?Din punctul meu de vedere...NU.

Pe TF-ul M15 o sa vedeti ca s-a format un triunghi, iar acum, iar ultimele lumanari sunt niste doji.Ce ma mira foarte tare este faptul ca Neuronala a observat ca pretul este intr-o perioada de range, iar pe termen scurt nu ne putem da seama incotro va merge pretul, deoarece suntem la varful triunghiului, unde sansele sunt egale atat pentru bull cat si pentru bear(vorbind pe termen scurt, ca pe termen lung ne aflam in unda 5, care inca nu s-a incheiat, deci o sa mai urcam)

 

GBP\USD:

Pe GBP USD avem de-a face cu o corectiva, care dupa spusele ambelor sisteme, aceasta s-a incheiat.Pe desen puteti vedea divergenta clasica, iar pretul s-a oprit in jurul zonei 0.5 (fibonacci).Se mai observa pe grafic si un pattern de reversal, deci are sanse mai sa se intoarca in sus.DACA O SA LUATI ACEEASTA TRANZACTIE, VA SFATUIESC SA PUNETI UN SL MAI LARG.E posibil ca pretul sa mai alunece putin in jos, dar isi va relua miscarea in sus(conform analizei pe termen lung)

 

USD\CHF

 

USD\CHF are sanse mari sa urce in sus.Graficul zice mai multe.Divergenta clasica, ratie fibonacci importanta, patternuri de reversal, linia de trend a fost depasita, numai ca nu in forta.Ca sa fim mai siguri putem astepta putin si sa luam tranzactia dupa prima lumanare.

 

USD\JPY

Aceasta pereche a cam intarziat cu urcarea.Dupa cum vedeti, a fost mai devreme o divergenta clasica, pattern de reversal si o ratie fibo frumoasa.Pretul nu a depasit ultimul minim, deci e foarte probabil ca sa ajunga la linia roz.

 

EUR\CHF

Avem ceva sanse sa o luam in sus.Lamuriti-va studiind desenul.

 

GBP\CHF

 

Avem o divergenta clasica, iar dupa o cadere ca asta, ar cam trebui sa se corecteze pretul.Oricum e cam riscant sa intrati pe o corectiva, cand pretul o ia la vale in directia asta.Ramane sa vedem ce va fi.Pe termen lung, ne aflam in unda 5, care da semne ca este formata din alte 5 subunde, iar in acest moment ne aflam in subunda 3, care urmeaza sa se finalizeze.(sper ca ati inteles)

 

AUD\USD

 

Aici avem de-a face cu o corectie, care da semne ca s-a incheiat.Avem divergenta clasica, ratie fibonacci importanta, numai ca H4 nu e prea convingator in legatura cu reversalul.Puteti lua un buy, cu un SL mai larg, vorbind de o corectie e clar ca nu va cobori foarte mult .

 

EUR\AUD

 

Aici e o greseala in tabelul lui Kerosen

 

NZD\USD

 

Aici se vad perfect undele Elliott Wave.Avem o ratie fibo foarte buna, o divergenta clasica, care ne idica slabirea trendului.Ne aflam in unda 5.Pretul va urca mai mult de liniuta roz.

 

Concluzie:

1.Prezicerile sunt pe termen scurt.

2.In cazul impulsivelor, targetul se plaseaza la egalitate cu ultimul maxim.(Nu va duce la pierdere, doar ca ratati sa luati cascavalu' cel mare $-) )

3.Prezicerile coencid cu analiza tehnica, si binenteles ca nu toate sunt adevarate, deoarece nici analiza tehnica nu e 100% adevarata.

 

@Kerosen

Pana acum "tovarasul" tau a dat semnale bune, chiar m-a fascinat la faza cu EUR\USD-ul.Insa mai trebuie lucrat la target, si cred ca am o solutie :wink:

.

post-1335-1205600693_thumb.jpg

post-1335-1205601207_thumb.jpg

post-1335-1205603236_thumb.jpg

post-1335-1205605886_thumb.jpg

post-1335-1205606389_thumb.jpg

post-1335-1205606805_thumb.jpg

post-1335-1205607154_thumb.jpg

post-1335-1205607912_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ marcotrader2007

 

in primul rand multumesc ca ti-ai rupt din timpul tau sa faci analiza pe marginea forecastului retelelor neuronale.

la fel de mult iti multumesc pt felicitari chiar daca sunt devreme trimise(inca mai avem f f mult de munca :biggrin: )

 

da, este foarte adevarat ca acest forecast, la ora asta este pe termen scurt chiar intraday as spune. de ce? pt ca retelele noastre neuronale ia in considerare ulimile 10 mii (10k) tickuri.

 

asta ce presupune?! presupune ca pt valutele care au o activitate intensa, oricat ar reprezenta in timp cele 10k tickuri pe atat poate fi forecastul. spre exemplu pe anumite valute, in aprox 52 de ore de cand a bagat API-ul continuu, am avut chiar si peste 100k tickuri iar pe altele doar 30k tickuri. deci, inca nu pot spune foarte precis acum, la acest moment pe ce perioada de timp este forecastul si pe ce perioada de tickuri ceea ce presupune ca forecastul este functie de cate tick-uri se joaca pe valuta respectiva.

 

intreadevar este o greseala la eur/aud dar va fi repede remediata.

 

pt noi este important ca "3.Prezicerile coincid cu analiza tehnica,..." si asta pt simplul fapt ca printr-un alt mod de abordare ele se suprapun :wink:

 

cel mai mare avantaj consider ca aceste rezultate pe 10 perechi de valuta au fost facute in mai putin de 7 minute, si asta este un avantaj foarte mare(Avand la dispozitie doar un simplu coputer personal care are tot sistemul pe el si nu cine stie ce server) ca daca o sa se confirme ca sunt rezultate viabile inseamna ca putem reduce timpul de "analiza" pe fiecare dintre valutele care ne intereseaza. in 7 minute sa arati 10 rezultate(nu spun ca sunt corecte-asta ramane de dovedit) este ceva :D iar daca se dovedeste ca sunt si viabile e clar ca poati merge pe mult mai mutl eperechi valutare astfel incat sa-ti minimizezi riscul in pierderi absolute dar cu riscuri mult mai mari de expunere (ex una este sa joci pe 6-10 valute cate 100$/pereche cu risck de 10-15% si alta este sa joci pe 2 valute cu risk de 2-5%; in al doilea caz ai mai multe sanse sa iti dea in SL) :D.

 

referitor la rezultate, este clar ca o sa automatizam sistemul in sensul ca probabil dupa ce reeaua iti da un forecast, o sa interogam un numar indicatori care sa confirme sau sa infirme rezultatele, acolo unde vor confrma rezultatele va exista inca un set secundar care sa re-intareasca rezultatele date de primul set de indicatori.

 

mai avem de munca dar hey.... primul pas este facut :D

 

thx again man

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

naspa :biggrin: la cum s-a zguduit piata..... :wink:))))))))))))) desi marcotrader m-a avertizat ca o sa urmeze o cadere mare :D dar lipsa de disciplina (nici macar in armata nu am fost diciplinat). aici ai un cont. pe altul sunt in pierdere cu aprox 600$ fata de suma initiala(fara a socoti castigul din aceiasi zi :D)

DetailedStatement17_19martie.htm

DetailedStatement_ANN.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.