Sari la conținut

Despre conturi live/demo si profit din forex


Postări Recomandate

Sunt un incepator, acum sunt la a 5a saptamana d trading pe bani reali. Dar si termenul asta scurt m-a facut sa inteleg niste lucruri destul de importante, pe care imi permit sa le detaliez...

-Carboon si tavi_star, nu stiu de unde atat pesimism... Tradingul imi pare un joc psihologic imbinat cu putina matematica (era un topic cu intrebarea daca ajuta o facultate cu profil economic pentru trading: nu, dar una de psihologie ar fi foarte buna).Dupa prima luna am avut profit 8%, riscand 1% si in ultima saptamana 2% din cont. Chiar daca stiam ca pe termen lung trebuia sa castig, dupa 3 tranzactii pierdute la rand la 2% risc imi pierdusem trei sferturi din ce acumulasem in 3 saptamani... incepuse o mica criza, dar a fost ok in final. Deci se poate, chiar de la inceput.

-MarcoTrader, nu te grabi. Intai, cauta un motiv pentru care vrei sa tranzactionezi. La mine a fost sa-mi dublez banii in fiecare an. Ia un cont demo, cauta-ti un sistem de tranzactionare si experimenteaza ca si cand ar fi pe bani reali. Vezi daca poti sa faci cont demo in care sa ai fix cati bani reali ai ca sa ai profit/pierdere comparabile cu ce poti obtine. Afla cat de profitabil e sistemul tau, cand nu functioneaza, cat de multe tranzactii faci fara sa te chinui sa gasesti conditiile necesare, si ce raport Risk-Reward are. Nu cat pare, nu ce-ar fi fost. Exact cat reusesti. Pe urma fa un calcul... se pare ca probabilistica functioneaza binisor.

Exemplu: ai facut 10 tranzactii si au iesit 7.. deci ai un sistem cu probabilitate 70% , macar pentru inceput..

risti 1% pentru 1.5%;

ai facut acele tranzactii intr-o luna;

Asta inseamna, cel putin teoretic, ca in fiecare luna vei castiga 7 tranzactii si vei pierde 3, adica vei castiga 10.5% si vei pierde

3%. Asta inseamna 7.5% pe luna. Deci ar fi ideal daca ai mari riscul la 2% sau ai incerca sa gasesti mai multe oportunitati daca se poate. La 10 tranzactii la fiecare 3 saptamani e iarasi ideal. Acum, cunoscand toate astea, cum poti sa-ti faci praf un cont in cateva saptamani/luni daca probabilistic vorbind in timpul ala castigi 2%/8% in functie de interval?

Cat despre sistemul de tranzactionare, nu trebuie sa fie cu nimic spectaculos. Cautand sisteme bazate pe Bollinger Bands, Awesome Oscillator (doar e awesome, nu?), Force Index, intersectii de 3 EMA-uri, am ajuns sa folosesc doar SMA50( pun envelopes la maximele/minimele la care ajunge pretul si apoi la 40% si 60% din distantele astea) si MACDHistogram. Cand pretul se retrage sub medie, cumpar/vand cu stop la 40% si target la 60% (pentru perechi care oscileaza mai ciudat, astept sa se retraga mai mult si pun stopul mai departe). Pare simplu, merge bine. Ma frig cand se inverseaza trendul, dar imi trece. Iau o pauza si urmez noul trend.

Scriu toate astea nu ca sa arat ce tare sunt eu, ci ca sa arat ca se poate! Cu putina rabdare, incredere in matematica de clasa a 7-a si in tine. Mai trebuie disciplina necesara sa urmezi un asemenea rationament si sa notezi fiecare tranzactie sa vezi ce poti invata si perfectiona. Si Voila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei_lint : in primul rand pesimismul lor te va ajuta intr-un fel psihologic ceva de genul : hai sa le arat eu lor ca se poate deci nu ar trebui fie cum zic altii....aici nu urmarim un tipar de parca ai fi obligat sa faci praf primul cont...de obicei ei te antreneaza intr-un fel :biggrin: tine-o pe drumul tau indiferent care ar fi el!

Editat de ady1990
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic, dar nu am putut sa ma abtin.

 

nu e pesimism oameni buni, e pur si simplu adevarul(nefitrat, nealterat, necosmetizat)

 

ca sa intelegeti putin verificati urmatorul grafic:

http://www.fxtrade.com/resources/trastats/...ive_GBP_JPY.png

aici sunt toate ordinele deschise la ora respectiva plasate prin oanda, cei cu verde sunt inca pe + cei cu albastru sunt pe -

fiecare e liber sa creada ce vrea.

 

@andrei: ca iei drept etalon 10 tranzactii si sa-ti faci acele calcule e cea mai mare greseala pe care poti sa o faci, pai daca 7 lebede sunt negre si 3 sunt albe inseamna ca majoritatea lebedelor de pe lumea asta sunt negre??

 

cat despre sisteme simple si profitabile de tranzactionare gasite pe cine stie ce forum, nu exista asa ceva ala e doar praf in ochii aruncat de broker ca sa va ia banii. pai crezi tu ca ala care are un super fond de investitii sau o firma de brokeraj nu a testat deja toate sistemele acestea, le mananca pe paine nu doar ca le-a testat, el de aia exista ca sa ia banii de la fraieri care cred ca tot ce zboara se mananca. are in spate o armata de oameni care fac chiar reverse engineering pt conturile care sunt profitabile ca sa afle mai repede ceea ce merge si de ce.

 

aici rezisti numai in urmatoarele conditii:

o faci din placere

nu te gandesti la bani

esti foarte ordonat

esti open minded

scoti capu din cutiuta cu looseri

muncesti mult sa-ti dezvolti aptitudinile

iti studiezi defectele si incerci sa le transformi in avantaje

iti cauti in permanenta nise care se preteaza stilului si personalitatii tale

esti dispus sa muncesti mult mult mult.

 

ati citit probabil despre oameni care au inceput cu 1000, cu 2000 sau cu oricat si acum au super fonduri in spate. din pacate nu prea se scrie despre cei care pierd.

ideea de baza este ca nu e usor, iar cine crede ca e usor se inseala amarnic.

nu conteaza ce randament ai in prima luna sau in primul an, totul e sa fi constant profitabil, daca reusesti sa faci asta, sigur se gaseste cineva care sa investeasca in tine. sau poate nu vei mai fi interesat sa tranzactionezi pentru altii dar asta nu mai conteaza, totul e sa ajungi acolo.

 

 

despre cati traderi profitabili ati auzit voi ca stau pe plaja si le intra banii in buzunar???

despre cati traderi profitabili ati citit ca muncesc atat de mult incat nu au timp de nimic altceva???

cunoasteti vre-un medic chirurg sau vre-un sportiv care a invatat ceea ce stie part time sau la fara frecventa??

de ce continuati sa credeti ca aici e altfel??

incercati sa va furati singuri caciula fara sa fie nevoie, e vorba doar de learning curve atata tot.

daca va setati obiective prea mari ve-ti avea probleme de anxietate pt ca nu le ve-ti putea atinge.

daca va setati obiective foarte usor de atins va ve-ti plictisi si ve-ti cauta altceva(abandon).

Editat de ener
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici rezisti numai in urmatoarele conditii:

o faci din placere

nu te gandesti la bani

esti foarte ordonat

esti open minded

scoti capu din cutiuta cu looseri

muncesti mult sa-ti dezvolti aptitudinile

iti studiezi defectele si incerci sa le transformi in avantaje

iti cauti in permanenta nise care se preteaza stilului si personalitatii tale

esti dispus sa muncesti mult mult mult.

 

ati citit probabil despre oameni care au inceput cu 1000, cu 2000 sau cu oricat si acum au super fonduri in spate. din pacate nu prea se scrie despre cei care pierd.

ideea de baza este ca nu e usor, iar cine crede ca e usor se inseala amarnic.

nu conteaza ce randament ai in prima luna sau in primul an, totul e sa fi constant profitabil, daca reusesti sa faci asta, sigur se gaseste cineva care sa investeasca in tine. sau poate nu vei mai fi interesat sa tranzactionezi pentru altii dar asta nu mai conteaza, totul e sa ajungi acolo.

 

 

despre cati traderi profitabili ati auzit voi ca stau pe plaja si le intra banii in buzunar???

despre cati traderi profitabili ati citit ca muncesc atat de mult incat nu au timp de nimic altceva???

cunoasteti vre-un medic chirurg sau vre-un sportiv care a invatat ceea ce stie part time sau la fara frecventa??

de ce continuati sa credeti ca aici e altfel??

incercati sa va furati singuri caciula fara sa fie nevoie, e vorba doar de learning curve atata tot.

daca va setati obiective prea mari ve-ti avea probleme de anxietate pt ca nu le ve-ti putea atinge.

daca va setati obiective foarte usor de atins va ve-ti plictisi si ve-ti cauta altceva(abandon).

total de acord :biggrin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ener, nici eu nu ma pot abtine sa nu continui discutia. :biggrin: Sunt de acord in mare cu ce zici tu. Am zis eu ca din 10 lebede ramane batut in cuie ca 7 vor fi albe si restul negre? NU! Am zis ca daca din 10 7 sunt albe si 3 sunt negre in conditiile in care ai nevoie doar de 4 lebede albe ca sa iesi pe 0 e destul de mica sansa sa iesi in pierdere, adica o data sa iti iasa 7 lebede si urmatoarea data 3... si sa o tii tot pe 3 lebede mult timp. Mi se pare slaba sansa pentru ca ar trebui sa ai un "ghinion" de mai mult de 50% de fiecare data. Ori in conditiile astea sigur inseamna ca prima data ai facut ceva bine si acum nu. Si asta se poate remedia cu un jurnal in care pui tranzactii si vezi ce e bine si ce nu. N-am zis ca e simplu. N-am zis ca nu e nevoie de munca.

 

Am descoperit si eu graficul ala la Oanda dar nu m-a ajutat cu nimic. Mai rau ma incurca. Acum dau putin cu presupusul si spun ca acele procente inseamna variatia efectiva a pretului pe GBP/JPY la poza pe care ai atasat-o. Pai daca Oanda sunt renumiti pentru ca au spreaduri mici si pe urma ca poti sa incepi cu doar 1USD, atunci inseamna ca sunt multi care au conturi mititele. Nu de 1 dolar dar oricum.. Nu sute de mii sau milioane. Trebuie sa fie si de-astia dar nu cred ca formeaza majoritatea. Daca ai bani putini ai nevoie de leverage. Sa zicem ca avem un trader care foloseste 1:20 care e decent daca analizeaza grafice de 1H. Pai daca sunt oameni care au pierdere de 1% in procente reale asta nu inseamna ca pierderea lor e de 20%? Daca observi, majoritatea pierderilor sunt peste 0.25%. Ori la un leverage de 1:20 pe care poate il folosesc si profesionisti cu mai multi bani, asta inseamna mai mult de 5%. Nu scrie mare si lat peste tot sa nu risti atat? Sa nu mai vorbim de situatia in care leverage-ul e mai mare... te rog sa-mi spui daca variatia aia cuprinde si leverage, desi nu cred.

 

"nu conteaza ce randament ai in prima luna sau in primul an, totul e sa fi constant profitabil". Iau iarasi partea in care ai profit 100% anual. Pai daca in primul an reusesti asta, vrei sa spui ca urmatorul iti rezerva o pierdere monstruoasa? Ok, iti merge mai prost, ai 50% profit, 10%, 0, poftim -50% si ajungi fix de unde ai plecat, desi mi se pare improbabil. Dar de la un sistem verificat matematic pe multe tranzactii (ma refer la un an) se ajunge la unul care-ti face praf contul? Cum asa? Inseamna ca sistemul nu e bun si se observa asta cu mult inainte sa se ajunga aici.

 

Sunt destul de sigur ca ai mai multa experienta decat mine, dar asta nu inseamna ca tu ai neaparat dreptate si eu nu. Sistemul ala "simplu" despre care vorbeam l-am inventat efectiv in timp ce citeam Come into my trading room si mi-am adus aminte si de Bollinger care zicea ca acum cateva decenii oamenii foloseau envelopes pentru tranzactii pe actiuni. Si acest sistem devine din ce in ce mai complicat cu trecerea timpului, pentru ca apar imbunatatiri la el. Nu imi place fizica, dar imi place persoana lui Einstein. Marele marele fizician. Nu prea... Era un tip inaintea lui care a dedus niste formule (nu mai stiu cum il cheama) si ii iesise ceva ciudat.. O relatie care continea timpul. A crezut ca e vreo aberatie si a uitat de ea. Einstein si-a pus niste intrebari copilaresti (cum o fi sa stai calare pe o raza d lumina si sa t uiti in oglinda, iti vezi sau nu reflectia?) si a exploatat formula aia uitata a timpului punand-o peste tot in fizica.. Wow ce a descoperit. Nimic. Doar a vazut lucrurile altfel.

 

E foarte tarziu si nu stiu cat de relevant e ce scriu pe aici, dar oricum. Gandeste-te la Easy-Forex. Ai gasit probabil reclame la ei de la pagina de la yahoo unde iti verifici mail-u pana la orice spam pe care-l primesti. Pai cati oameni care habar n-au se duc la ei, isi prind urechile in forex si lasa pe altii sa le ia banii cand vad acolo 0.8% ---> 80% ? Si mai pare si monstruoasa ideea ca doar 5% fac profit in mod constant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cateva observatii.

 

1. Oamenii de aici pe care ii numiti pesimisti sunt doar realisti. Parerea mea.

 

2. Tabelul de la Oanda este in pozitii standard (tureti), nu conteaza ca unu are un dolar in cont si altul are milioane.

 

3. Cateva saptamani/luni de trading incheiate cu profit se numeste norocul incepatorului. La mine a tinut destul de mult, din momentul in care am inceput sa fac profit, am facut profit MARE (procentual) mai multe luni, riscand pe masura, la fel de mult. Calculand anticipat, adica numarand bobocii primavara, ieseam la profituri de 300 sau 500% pe an... In cazul cel mai pesimist... Si apoi, buuufff! Din pacate bobocii se numara toamna... Pe urma am luat-o maruntzel.

 

4. Sunt cativa pe aici care mi-s datori cu o bere, dar ei inca nu constientizeaza, deoarece pariul expira peste cateva luni :biggrin:. Ca la Plain Vanilla.... Haideti sa continuam discutia asta peste 6-12 luni.... Pun o bere ca dupa ce o sa invatati sa respectati piata, o sa ganditi si voi altfel. Nu gandire pesimista, ci realista.

 

5. Un sistem care iti aduce profit de 100% in primul an POATE sa te lase in curul gol in anul urmator, scuzati cuvantul urat "poate".... Sistemul nu se schimba, e tot ala, dar piata DA. Dar problema nu e piata, ori sistemul, problema sunteti VOI si OPTIMISMUL castigat dupa un an de trading cu profit de 100%. Dupa ce ati facut 100% profit anual, spuneti voi cu mana pe inima ca STITI cand sa va opriti... Probabil ca nu ati avut doar castiguri, ci ati avut si pierderi in primul an. Cate la rand? Doua, trei, sapte?... Well, daca in primul an ati avut 7 pierderi la rand si totusi ati facut profit de 100%, sa nu imi ziceti voi ca in anul al doilea o sa va opriti dupa 7 pierderi la rand! Pentru ca optimismul castigat in primul an vă va impinge sa jucati incontinuare, daca in primul an a fost posibil sa va reveniti dupa 7 pierderi la rand, ba sa mai faceti si o carutza de profit.... Si apare si a opta pierdere. Cand va opriti? La zece? La 13? Va spun eu: cand se goleste contul. Pentru ca apare ambitia, frustrarea, "no zaitz, pagadilii", "lasa ca iti arat eu tie"... Chiar daca faceti profit de 100% in primul an, si pierdere in al doilea de 50% (ajungand la suma initiala, asa cum bine observa andrei).... well.... unde ati ajuns? E drept ca nu ati pierdut nici un ban, dar ati facut profit de 0% (ZERO!) pe doi ani cumulati. Unde e profitul de 100% anual?? (care ar fi trebuit sa faca in cont suma de 4 ori in doi ani, conform matematicii elementare!). In sintagma modul "profit constant", particula "constant" e de un trilion de ori mai importanta decat particula "profit". Iar partea aceasta cu "constant" nu se poate realiza decat cu riscuri foarte mici, pentru care SI profiturile sunt foarte mici.

 

Un profit de 100% in primul an urmat de o pierdere de 20% in al doilea an inseamna profit anual de 26.49% !!!!!!!!!

NU E ABERATIE! Daca plecati cu 1000 de dolari aveti 2000 dupa primul an, si apoi in urma pierderii de 20% ramaneti cu 1600 de parai.

 

Chiar si un profit de peste 250% in primele 8-9 luni ale anului, care va aduce acelasi cont de mai sus de la la 1000 la peste 2500 de parai in septembrie sau octombrie, va fi anulat aproape complet de o pierdere medie de 10-18% lunar pe ultimele trei-patru luni ale anului. Pentru ca (in medie) 2500*51/100=1275. Si iesi la 27.5% pe an. Cazul meu concret acum cativa ani, exceptand sumele (la mine au fost mult mai mari!).

 

Pe de alta parte, un profit sustinut de 30% pe an va aduce in cont la sfarsitul celor doi ani suma de 1690 de parai. Plecand de la 1000, aveti 1300 dupa primul an si 1690 dupa al doilea. Cum e mai bine?

 

Sfatul meu: Riscati putin, sa aveti de unde juca atunci cand pierdeti. Nu va lacomiti la loturi mai mari decat puteti duce. Folositi stopuri. Daca ati pierdut cativa parai la un lot foarte mic, data viitoare jucati un pic mai mult, dar tot mic. In asa fel incat sa puteti acoperi 5-6 pierderi cu 3-4 castiguri, la un RR ratio de 1 la 1. Daca jucati alt RR, atunci recalculati, de exemplu la 1:2 RR, adica targeturi de 2 ori mai lungi ca stopurile, trebuie sa puteti acoperi 8-10 pierderi cu 3-4 castiguri. Varianta in care jucati loturi fixe si aveti nevoie de 5 castiguri sa acoperiti 10 pierderi e PERDANTA datorita spreadului si swapului, in timp lung pierdeti. Eu joc cu RR mediu de 1 la 1, adica uneori am stopul mai lung decat targetul alteori invers, pentru ca fixez stopul in functie de grafic si il mut periodic, si nu folosesc target decat foarte rar. De obicei inchid fortat cand cursul se misca brusc in favoarea mea pentru a evita eventualul fading al miscarii mari respective (orice miscare mare are fading dupa ea), si inchid fortat cand am semnal in directie inversa. Un fel de take profit, doar ca targetul este mental, nu il pun pe ordin. Folosesc target fizic foarte rar, aproape deloc, am mai scris despre asta pe aici.

 

In acest fel veti castiga foarte putin. Dar veti castiga CONSTANT in timp. Vor fi perioade cu pierderi, ele sunt inevitabile. Dar pierderi mici, care se pot recupera in mai putine biduri decat au fost pierdute (pentru ca cresc loturile, asa cum am zis). Un fel de piramidare, dar foarte voalata. Piramidarea nu e rea, rau este faptul ca piramidand prosteste riscam sa devenim subcapitalizati, sa nu ma avem bani de bidul urmator. De aia moare martingala, nu pentru ca ar fi proasta. Daca am pierdut 1 lot, o sa joc 1.01 data viitoare. Nu 2, nu 5, nu 7. Castigand aproximativ 40%-50% dintre beturi, reusesc sa pun constant cativa centi la pusculitza. Putini, dar constant.

 

Daca ati reusit profit de 100% sau 200% in primul an, luati-va banii si carati-va naibii de aici, stai pe tusa o perioada, faceti un concediu cu banii aia, distrati-va, luati-va ceva fain. E in avantajul vostru, ati avut pur si simplu noroc, dati-o repede cotita pana nu se razgandeste norocul ala... ca o sa ii pierdeti si o sa va para rau.

 

Dar e si in avantajul meu, ooo yeeeaaa!!! al meu! Pentru ca daca chiar sunteti asa de buni, de ce sa imi luati mie banii??? :wink: ha ha ha ha... Plecati naibii de pe forex :D

 

later edit: Nici macar spune ca primul cont real trebuie pierdut nu este intr-adevar pesimism. Este foarte adevarat ca 99% dintre traderi au pierdut primul cont real. Chiar si cei care sunt profitabili la ora actuala. Desi pe de alta parte, Elder insusi zice ca nu este obligatoriu. El spune (in traducere libera): "prietenii ma intreaba de cati bani este nevoie ca sa incepi sa tranzactionezi, este ca si cum ei s-ar astepta sa piarda o oarecare suma de bani inainte de a incepe sa castige. Daca pleci cu o asemenea idee in orice afacere, mai bine nu te mai apuci". A se vedea treadul "loserii anonimi" de pe forum. Elder este o exceptie, el nu a pierdut primul cont. Dar le-a pierdut pe urmatoarele :D

 

Si ca sa nu zica unii ca spun prostii: DA!, exista perioade cand castigi de te spargi. Cand piata parca se misca la unison cu tine. Dar sa consideri ca asta inseamna trading, si sa dai pronosticuri anuale in urma a 10-15 biduri norocoase, well, sa nu zic vreo prostie, dar nu este... ortodox. Iar sa mai poti sa si repeti asa ceva pe termen lung, este pur si simplu imposibil! Excluzand norocul chior chiorutz... Parerea mea. Si by the way, este de pe contul real! Cand o sa vad asa ceva si de la voi, poate ma razgandesc si va dau dreptate in privinta optimismului.

post-1272-1205734610_thumb.jpg

 

Spor mare la pipsi.

 

p.s. Hey Scrat, ce ziceai prin ianuarie de 193.00 ala la G/J ??? :D Imposibil huh? Uita-te unde s-a oprit si data viitoare asculta si de altii mai batrani :D. Noi aici ne pregaim de carry trading, dar il lasam sa se aseze intai, s-ar putea sa mai bata odata sau de 2 ori in jos...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

haha, buna gluma! ma intreaba cineva pe messenger: "bai, ai inchis doar orderele cu profit si le-ai lasat pe celelalte, ca sa apara frumos in history?" :biggrin:

 

Recunosc ca era posibil, dar nu, alea erau toate orderele active. Mai sunt cateva pending, care urmeaza sa se activeze (sau nu) dar cele active, de inchis, sunt inchise toate. Am dat cu spray peste orderele care erau cancelate pentru ca nu voiam sa se vada strategia dupa care le pun. Odata ce orderul s-a activat, in tabel apare pretul pietei si data activarii, pretul si data la care a fost pus orderul efectiv (cand era pending) se pierd. Deci nu mai poate fi refacuta strategia dupa care a fost plasat orderul. Dar pentru orderele cancelate, apare pretul si data la care a fost pus, si nu vreau ca cineva sa incerce a ghici ce indicatori folosesc :wink:

 

Uite aici (stii tu cine!)

post-1272-1205738978_thumb.jpg

 

Convins?

 

@ phaeton: Man, ai perfecta dreptate! asta incerc si eu sa le zic. Cum se misca piata de cateva saptamani, ca sa nu castigi, ori sa fii prost, ori sa fii Gica Contra si sa joci doar pe invers! Nu e bine sa numeri bobocii cand incep sa iasa din ou! Lasa-i intai sa creasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intai sa precizez ca sunt offtopic si as vrea ca discutia sa fie mutata intr-un thread separat, in loc sa fie stearsa.

 

mai, daca voi sunteti realisti cu procente de 30% pe an, atunci cei din seria market wizards si alti traderi de succes pe care ii gasiti pe net cum sunt, suprarealisti? :biggrin:

Pentru un asemenea castig e suficient sa cumperi unitati la un fond din Romania sau din alta tara emergenta (am vazut tabele cu fonduri din China care au avut 50% pe an in ultimii 3 ani cat era calculat in revista respectiva). Nu vi se pare ca suna a "cooperativa munca in zadar" sa stai pe forex pt asa putin? : :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.