Sari la conținut

Despre conturi live/demo si profit din forex


Postări Recomandate

  • Moderators

de asta aia sunt market wizards si noi nu suntem :biggrin:

 

(p.s, e cam greu de separat discutia, mai simplu ar fi redenumirea topicului, discutia despre oanda e mai putin relevanta decat ceea ce se discuta dupa, dar in principiu da, sunt de acord, adica si eu recomand mutarea/redenumirea, orice ar fi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca se poate obtine mai mult randament,poate chiar cu mult decat sa spunem acest 30% despre care se discuta anterior,dar trebuie precizat ca una este un trader individual oricit de performant si alta un fond de investitii sau de pensii.Sa nu amestecam lucrurile.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gubyiq: sti fabula cu vulpea si strugurii acrii? exact asa gandesti si tu acum.

 

daca o sa citesti atent o sa vezi ca sunt cativa care precizeaza si perioada de timp in care au reusit sa faca grosul banilor. au reusit sa faca atatia banii pentru ca au fost la locul potrivit in MOMENTUL potrivit. poti sa numesti asta bulan, noroc poti sau cum vrei, dar nici unu nu a ajuns acolo gandidu-se la banii care o sa-i castige sau la randamentele pe care trebuie sa le obtina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gubyiq: sti fabula cu vulpea si strugurii acrii? exact asa gandesti si tu acum.

 

daca o sa citesti atent o sa vezi ca sunt cativa care precizeaza si perioada de timp in care au reusit sa faca grosul banilor. au reusit sa faca atatia banii pentru ca au fost la locul potrivit in MOMENTUL potrivit. poti sa numesti asta bulan, noroc poti sau cum vrei, dar nici unu nu a ajuns acolo gandidu-se la banii care o sa-i castige sau la randamentele pe care trebuie sa le obtina.

sa stii ca eu nu ma gandesc la bani, pe o piata cu lichiditatea de pe forex trebuie sa ai o suma extrem de mare incat sa poti spune ca nu-ti mai permite obtinerea unor randamente cu 3 cifre. Dupa cum spunea Livermore, cel care face bani cu 1000 $ va putea face si cu 1 mil.

 

(“That’s all the fun there is – being right by using your head. If I was right when I tested my convictions with ten shares I would be ten times more right if I traded in a hundred shares. That is all that having more margin meant to me – I was right more emphatically. More courage? No! No difference! If all I have is ten dollars and I risk it, I am much braver than when I risk a million, if I have another million salted away.”)

Nu pot sti exact ce au avut in minte respectivii cand s-au apucat de trading, dar mai toti au avut un mentor care avea rezultate de exceptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"-Carboon si tavi_star, nu stiu de unde atat pesimism... " andrei lint

 

care pesimism? ma, eu mai mult ma agit sa zic ca 300% pe LUNA a lui kerosen nu e realizabil!

iar cand am zis ca 60% pe an ar fi mult pentru un hedge fund, gandeste-te ca aia au bani MULTIIIIII ok? si 60% la ei inseamna ceva iar la un retail trader cu un cont cat de cat micut... 60% i se par putin!

 

uite, http://beginnertrader.com/?page_id=3

in aproxi. 5 luni a facut un profit de 91.72%

dar are un cont mic

 

"Sunt un incepator, acum sunt la a 5a saptamana d trading pe bani reali[...]" andrei lint

 

o luna si o saptamana nu sunt de ajuns, asteapta un an+ si dupa aia mai vb.

 

"Cautand sisteme bazate pe Bollinger Bands, Awesome Oscillator (doar e awesome, nu?), Force Index, intersectii de 3 EMA-uri, am ajuns sa folosesc doar SMA50( pun envelopes la maximele/minimele la care ajunge pretul si apoi la 40% si 60% din distantele astea) si MACDHistogram." andrei lint

 

un trader profesionist nu da nici doi centi pe indicatorii astia, de ce ? simplu, au lag! stim ca... indicatori is clasati in "lagging" si "leading" ei, sa stii ca aia "leading" de fapt is tot lagging :biggrin: si totusi exista un 'indicator' care nu are lag: pretul (price action frate!)

 

oricum, pana la sfarsitul anului, nu o sa mai zic ca pe fx e realizabil 1% sau 999999999999999999999% / an, am sa vad cat scot eu pe an si am sa imi fac o idee... pentru mine.

 

 

"Sa zicem ca avem un trader care foloseste 1:20 care e decent daca analizeaza grafice de 1H"

 

1:20 e decent? :wink:

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Un sistem care iti aduce profit de 100% in primul an POATE sa te lase in curul gol in anul urmator, scuzati cuvantul urat "poate".... Sistemul nu se schimba, e tot ala, dar piata DA." tradelover

 

de asta aia profitabili spunt tot timpul ca NU sistemul e cel mai important ci, money managementul :D

 

ps: stiati ca aia care fac parte din categoria celor profitabili au mai multe traznactii pe - decat pe + ? si totusi cum castiga? tranzactiile pe + is mai mari decat alea pe -

 

si este cineva pe aici pe forum care avea in semnatura "It doesn't matter how often you are right or wrong - it only matters how much you make when you are right versus how much you lose when you are wrong." George Soros

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un incepator, acum sunt la a 5a saptamana d trading pe bani reali. Dar si termenul asta scurt m-a facut sa inteleg niste lucruri destul de importante, pe care imi permit sa le detaliez...

Vreau sa te intreb si eu ... In aceasta perioada , ai avut vreo indoiala serioasa in sistemul tau de trade ? Daca DA... cum ai trat-o?Daca NU ... te-ai gindit macar o clipa ca poate totusi te ajuta mai mult piata decat sistemul?

Nu astept neaparat raspuns ... nici nu vreau sa-ti zdruncin increderea, depinde doar de tine sa discutam despre forex peste ani.Toti am avut perioade bune si rele (eu am avut si dezastruoase).vreau doar sa zic ca peste un an de exemplu , vei privi forexul in mod sigur diferit de acum.

In alta ordine de idei nu cred ca e relevant a discuta despre procente-profit pe perioade de timp . Deasemenea cred ca e un lucru periculos ptr cont , ca , daca pe o perioada de timp am cistigat riscand x% cont , atunci pot risca si 2x% din cont.Vorba lui Tradelover ... cand te opresti ? .... la 3%?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu e bine sa te gandesti la profit.

Vreau sa fac 50% pe an. Ce se intampla daca incepi sa pierzi ? Risti mai mult ca doar tre sa fac profitul ala de 50%; dar daca castigi te opresti spui gata am facut norma pe anul asta (lucru nu chiar foarte rau), sau dimpotriva iti spui pai daca am facut atata in asa putin timp de ce sa nu risc mai mult.

In loc sa te gandesti la cat trebuie sa fie profitul mult mai bine te gandesti la un sistem de money management (less trouble on your mind); daca e sa vina profitul vine si daca ai o tinta si daca nu.. parerea mea :biggrin:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, astreda. ACUM! :biggrin: Am avut trei pierderi la rand in ultima perioada (una ca am incercat sa cumpar aur ca asa e frumos...) , mi-am dat seama ca ceva nu e bine si am luat o pauza. Pentru ca ce foloseam eu are nevoie de o piata care se misca ciclic si frumos, plimbandu-se cu trendul, fara sa explodeze. Acum fac doua lucruri: astept pana se calmeaza apele prin forex, desi calmatul apelor inseamna ca unii au terminat de facut mult (?) profit in timp ce eu nu, in timp ce vad cu ce pot sa imi imbunatatesc strategia mea magica. Poate m-am dus prea departe, oricum fac mereu asta, dar imi pastrez acelasi optimism. Si daca chiar o sa pierd bani, imi platesc si eu "facultatea" de trading.

 

te-ai gindit macar o clipa ca poate totusi te ajuta mai mult piata decat sistemul?

Nu sunt foarte sigur de ce ar trebui sa inteleg de aici. Te rog sa detaliezi.

Apropo, am zis eu ca sunt optimist, dar nu sunt nebun sa mor de gat cu sistemul sau piata sau money managementul. Nu merg astea cautam altele... Si nu o sa ma apuc acum sa risc mai mult doar pt ca am facut eu niste calcule si daca nu mi-ar iesi mi-ar da peste nas cei care mai experimentati.

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Acum fac doua lucruri: astept pana se calmeaza apele prin forex, desi calmatul apelor inseamna ca unii au terminat de facut mult (?) profit in timp ce eu nu

Andrei, o bila mare alba pentru felul cum gandesti. Daca mai reusesti sa si faci, nu doar sa zici, ai zece puncte in plus de la mine!

 

Si ca sa iti dau si un imbold, eu as reformula fraza de mai sus asa:

 

"Acum fac doua lucruri: astept pana se calmeaza apele prin forex, desi calmatul apelor inseamna ca unii au terminat de pierdut conturile, in timp ce eu nu..."

 

Gandeste-te si asa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.