Sari la conținut

Primul concurs: 1-30 aprilie


Stefan

Postări Recomandate

Felicitari castigatorului si tuturor participantilor la concurs =)) . Sper ca data viitoare sa participe mai multi la concurs fie ca au sau nu experienta. Este primul concurs la care particip si este o experienta utila si interesanta. Fata de exercitiul pe demo apar sentimente noi care trebuie incercate... in definitiv conteaza daca aceste concursuri te ajuta in formare si mai putin locul in clasament... asa ca sper sa fim mult mai multi data viitore... nu conteaza ca la final esti primul sau ultimul, important este ce se sedimenteaza in urma acestei experiente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Management

Felicitari Iordaki! Ce preferinte ai in materie de vinuri? =))

 

Urmatorul concurs va incepe in aproximativ 2 sapt. Ma gandesc sa propun 1-3 perechi si toti sa tranzactioneaze acelasi lucru, castigatorul urmand sa propuna perechea/perechiile pentru urmatoarea editie a concursului. Credeti ca e ok sau sunteti de parere ca asta ar fi o limitare inutila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu eu nu am nimic impotriva .

Daca vor fi astfel de reguli ... eu voi tranzactiona doar pe cea ( cele ) care se vor potrivi cu perechile pe care tranzactionez si pe real , daca din intimplare nu va fi nici una comuna ... atunci va fi o provocare pentru mine ... la care voi participa cu placere.

Apropo ... nu agreez sub nici o forma perechile cu lira englezeasca ... dar, daca concursul o va cere , o voi tranzactiona cu o placere sadica =))

 

@ Iordaki Felicitari ... esti bun ! =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru felicitare.

Ce tine de anumite perechi.....părerea mea este ca nu e cea mai buna idee....De ce ? Pentru ca in diferite momente o pereche este mai atractiva decât cealaltă are perspectivă mai bune si eu lucrez cu ea, cel puţin aşa este modul meu de a tranzacţiona. De exemplu luna treacuta Arul(XAU) avea perspective bune, acum următoarele saptamani nu mai este atât de interesant, in schimb EUR dacă se confirma analiza mea o sa fie in topul interesului.

Ce tine de vinuri...mie imi plac vinurile roşii sec (cabernet, cabernet-sovignon, merlot,pinot, pinot nouar etc.) producţie 93,97,2003,2007.

Va urez succese la toti participanţilor viitoarelor concursuri!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi n-am inteles ce ai cu Oanda ca broker?

Spredurile mi se par foarte si foarte mari!

De Oanda stiu demult tare, i-am încercat si pe ei când incepusem cu FOREX

Dar acum nu demult am participat la un concurs organizat pe un alt forum romanesc si am stat in contact cu OANDA mai strâns. Vreau sa spun următoarele de spre ei.

Minusuri:

1)spreduru destul de mari

2) Diferenţă de preturi (in special la AUR ajungea pana 20-50 pipsuri cu brokerul MT in care făceam analize si cum va pricepeţi in defavoarea mea)

3) Nu se pot deschide pozitii hedge(cred ca rebuia sa pun acest punct primul)

4) Trebue sa ai permanent browser-ul deschis si nu numai o fereastra

5) Grafice de 2 bani--adică analiza ciu-ciu pe asa tip de platforma.

6)........ sunt mai multe acum nu-mi vine in cap

Plusuri:

1) In timpul ştirilor nu am observat probleme (deşi nu tranzactionez in aceste momente)

2) Deschiderea de poziţii momentan (mai repede decat repede)

3).... Si ceva maruntisuri nesemnificative

 

Concluzie Oanda nu va fi niciodată brokerul mei

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi n-am inteles ce ai cu Oanda ca broker?

Spredurile mi se par foarte si foarte mari!

De Oanda stiu demult tare, i-am încercat si pe ei când incepusem cu FOREX

Dar acum nu demult am participat la un concurs organizat pe un alt forum romanesc si am stat in contact cu OANDA mai strâns. Vreau sa spun următoarele de spre ei.

Minusuri:

1)spreduru destul de mari

2) Diferenţă de preturi (in special la AUR ajungea pana 20-50 pipsuri cu brokerul MT in care făceam analize si cum va pricepeţi in defavoarea mea)

3) Nu se pot deschide pozitii hedge(cred ca rebuia sa pun acest punct primul)

4) Trebue sa ai permanent browser-ul deschis si nu numai o fereastra

5) Grafice de 2 bani--adică analiza ciu-ciu pe asa tip de platforma.

6)........ sunt mai multe acum nu-mi vine in cap

Plusuri:

1) In timpul ştirilor nu am observat probleme (deşi nu tranzactionez in aceste momente)

2) Deschiderea de poziţii momentan (mai repede decat repede)

3).... Si ceva maruntisuri nesemnificative

 

Concluzie Oanda nu va fi niciodată brokerul mei

 

1)

ce tranzactionezi? ce broker ai tu cu spread mai mic la eur/usd? (la o suma decenta investita, nu la jdemii de parai)

3)

se pot face doua sub-accounturi in care iti imparti marja (adaugand butoanele de switch rapid intre sub-acount-uri), poti deschide pozitii opuse pe cele doua subaccounturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)

ce tranzactionezi? ce broker ai tu cu spread mai mic la eur/usd? (la o suma decenta investita, nu la jdemii de parai)

3)

se pot face doua sub-accounturi in care iti imparti marja (adaugand butoanele de switch rapid intre sub-acount-uri), poti deschide pozitii opuse pe cele doua subaccounturi

De exemplu migfx.com (acum a luat licenţa de banca, dar nu mai trazactioneaza Aurul)-spered de la 2 pipsuri p-u cont obisnuit

crownforex au spred de la 1 pips si conturi asa numite islamice (adică fara swap) pipsuri

La momentul ca deschizi sub cont si stai in direcţii diferite .....SI dacă cursul pleaca mult mai departe ce faci prinzi Margin Call ??? pe unul din sub conturi

Si nu stiu ..nu vreau sa supar pe cineva, dar nu mi-a plăcut ...nu stiu cum sa va redau....dar ai antipatie fata de ceva si in asa treba ca trading e bine sa te simţi confortabil cand lucrezi

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si din partea mea. Chiar daca de data asta am avut un drawdown dpdv matematic imposibil (-102%) sper sa ma mai primiti si data viitoare.. promit sa fiu mai serios =)) Ce mare scofala daca pierd 3 tradeuri la rand? Doar risc 10% la fiecare... =)) Iar pe urma, la ce strica de tot ce ramane niste aur?

 

Oanda e dragalas nu stiu de ce nu va place... Candle-urile pot fi comprimate, largite si labartate in orice maniera cu putinta. Indicatori nu sunt prea multi dar asta e, exista Metatrader. Spread-ul nu e mare, e chiar cel mai mic cu putinta pentru conturi probabil sub 100.000 d dolari. Se mareste doar in timpul UNOR stiri, in general timp de cateva secunde si uneori tine mai mult. Daca nu pica bombe pentru EUR/USD e probabil 1.5, 2 sau 2.5 ceea ce e oricum decent. Rareori m-a impiedicat sa tranzactionez EUR/USD de exemplu la alt spread in afara de 0.9 pips. Diferente fata de Metatrader? Foarte bine. Sunt cotatiile putin intarziate sau diferinte. O noua imperfectiune a brokerului care poate fi exploatata cu (sa-mi ziceti si mie daca reusiti in mod constant) succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.