Sari la conținut

Calendar economic


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Incepand de astazi, pe prima pagina de pe vamist.com aveti un calendar economic. Sper sa va foloseasca.

 

Astazi sunt cateva stiri importante. Sa vedem care va fi efectul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

foarte bine, dar sa nu uitam sa adunam 2 ore sau poti sa faci ceva in privinta asta sa ne arate GMT+2

Adica eu tre sa inteleg ca timpul e GMT+0, ca era foarte neclar pt mine si nu am avut timp sa verific cu alte site-uri de stiri. Indiferent care metoda o veti alege, ar fi bine sa specificati ca timpul afisat e GMT+x, pentru ca la mine nu se potriveste, oricum ar fi =)), in plus mai avem pe aici cativa de pe alte meridiane, Portugalia, USA, etc...

 

Mi-a placut in schimb faptul ca se dau explicatii sumare la fiecare indicator economic si se vorbeste despre importantza lui. Acuma, ideea e sa nu va aruncati in trading la fiecare indicator, unii va pregatesc niste capcane la care nici nu visati. Eu ma feresc sa tranzactionez indicatori economici la care nu le cunosc semnificatia (cazul majoritatii indicatorilor din tabelul ala, de fapt). Iar la cei care sunt intr-adevar importanti, ca NFP, de exemplu (cel care misca piata cel mai mult!) astept intai sa se linisteasca apele. Adica cu alte cuvinte, ratez miscarea mare de la inceput. Dar mai bine sa o ratez decat sa fie contra mea... Cand pot, ciupesc niste pipsi pe aceeasi directie in zilele urmatoare (care uneori inseamna de fapt finalul miscarii).

 

offtopic: cam pustiu chatul ala... e drept ca si eu am intrat fortzat de imprejurari, incercand sa gasesc tabelul, abia dupa vreo cateva clickuri am identificat ca tre sa dau pe "home" ca sa ma duca acolo, ca daca dau pe radacina forumului ma duce acolo unde tre sa aleg limba.... iaca azi o sa stau pe chat, sa vedem cine mai vine... =)) sunt cu ochii pe voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Management

A aparut optiunea de filtrare pentru evenimentele din calendar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • Management

Mda... daca vreau ceva calumea, cel mai bine este sa-l fac singur. Astazi de cateva ori imi aparea page not found in frame-ul in care trebuia sa se incarce pagina cu calendarul. Probabil il voi scoate daca vad ca mai face probleme.

 

Aveti idee de unde pot lua datele pt calendar in format XML (sau alt format portabil) sa fac eu scriptul pentru afisarea calendarului? Kerosen, poate te-ai lovit tu de asa ceva in cautarile tale pentru retea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

\ Kerosen, poate te-ai lovit tu de asa ceva in cautarile tale pentru retea...

acum un coleg incearca sa faca ceva agenti inteligenti care sa preia automat de pe forexfactory eventual dupa ce vedem ca funtioneaza incercam sa il implementam si aici. tot ei (FF) au chestia aia ca daca vrei, poti lua de la ei direct calendarul

 

http://www.forexfactory.com/excal.php

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.