Sari la conținut

Software Forex


Postări Recomandate

Salut tuturor !

Sunt ,,boboc" in FOREX si ma bucur ca am gasit acest forum.

Vreau sa multumesc ,,veteranilor" ca au rabdare si ne explica pe indelete tainele FOREX - ului.

 

 

Pe scurt : Am deschis un cont demo la DeltaStock. Am de gand sa practic cel putin 2 luni, apoi sa depun si bani. Faptul ca au un sediu si in Bucuresti ma fac sa am incredere in ei.

 

Deocamdata sunt ,,la gradinita" atat la babypips cat si aici pe vamist.

Cu siguranta tradurile mele la inceput se vor baza pe analizele tehnice.

 

Sa trec la intrebari.

 

1.Folositi software ajutatoare care genereaza semnale buy si sell ? Exemplu : Forex Killer forex[/acronym]-killer.com/?hop"]http://www.forex-killer.com/?hop

2.Aveti incredere in aceste programe ?

3.Credeti ca exista software care analizeaza graficele si dau semnale corecte de deschidere si inchidere ale tranzactiilor ?

 

 

Bafta !

 

Apache

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Salut si bine ai venit. Sunt oleaca pe fuga, asa ca o sa fiu scurt, si o sa respund direct la intrebari, fara multe detalii:

 

1+2: Personal NU. Ca trader incepator, poti folosi astfel de scule o perioada, pe demo, sa vezi cum merg. Incearca-le pe cat mai multe perechi, ca sa prinzi tot felul de tipuri de piata, si NEAPARAT du semnalele pana la capat. Adica daca iei un bet la semnalul dat de tool, joaca pana la capat, cu stopuri, targeturi, etc, lasa-l sa mearga, muta stopurile/targeturile, etc. Cum ai juca pe real. Si la sfarsit fa bilantul. O sa te convingi singur daca sculele sunt bune sau nu. Zic asta pentru ca multi se lasa furati de semnalele care "par" ca vin "bine", daca o sa primesti cateva semnale de buy inainte de treaduri crescatoare o sa zici "waaaa"... dar jucate pana la capat... ma rog, o sa vezi singur. Exista pe aici pe forum un tread despre Don Steinitz. Cauta-l si citeste-l, e instructiv....

 

3. Da, in mod cert. Dar nu free costa de la 3-5 mii de dolari in sus. Exista si indivizi care au dat bani pe astfel de pachete, si au infiintat ulterior "club 3000" sau respectiv "club 5000" =))

 

Sfat: fa-ti ucenicia la deltastock, cat vrei tu, demo. Pe urma, cand vei voi sa treci pe real, cauta-ti un broker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

Multumesc mult pentru raspunsuri si mai ales pentru sfat.

Acum chiar testez Forex Killer. Nu este free. Fac trade pe termen scurt. Are implementata aceasta optiune.

 

Am renuntat deocamdata la Deltastock (contul demo).

Pai daca e sa imi fac ucenicia atunci sa o fac la un broker la care voi baga bani. Asa o sa ma obisnuiesc cu platforma.

 

Cand o sa fiu pregatit sa tranzactionez pe bani reali s-ar putea sa mai pun cateva intrebari pertinente legate de brokeri SERIOSI care accepta conturi micro.

 

Multi pipsi iti doresc !

 

P.S. Nu stiu de ce insa ma asteptam sa fi primul care imi raspunzi. Ma bucur ca nu m-am inselat. Chiar daca ai raspuns pe fuga, ai fost concis si la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU iti pierde timpul si banii cu asemenea programe. E o chestiune de logica elementara: daca tu ai avea un "sistem" care sa-ti aduca un anumit nr. de pipsi constant..ti-ai face site sa-l vinzi pe cateva sute de dolari sau ai produce bani seriosi cu el? $-)

Ca sa nu mai zic ca site-ul respectiv cu texte de genul "just a few minutes a day" si altele aduce o jignire grava traderilor adevarati. =))

Iti recomand "Adventures of a currency trader" de Rob Booker, o gasesti pe esnips.com . Mai in scurt asa, e povestea unuia care s-a apucat de forex folosind un software la care i se facea reclama noaptea la tv, a pierdut banii, s-a apucat apoi serios de studiat, a luat legatura si cu traderi de succes si in final a ajuns profitabil. (povestea e fictiva, dar foarte instructiva mai ales pt incepatori)

=))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apache wrote:

 

Sa trec la intrebari.

 

1.Folositi software ajutatoare care genereaza semnale buy si sell ? Exemplu : Forex Killer forex[/acronym]-killer.com/?hop"]http://www.forex-killer.com/?hop

2.Aveti incredere in aceste programe ?

3.Credeti ca exista software care analizeaza graficele si dau semnale corecte de deschidere si inchidere ale tranzactiilor ?

 

Salut Apache si bine ai venit pe forum:

 

Sa-ti raspund la intrebari:

 

1.Am folosit candva si am testat soft-ul "MT Predictor" -un soft care are la baza analiza graficelor dupa teoria lui Elliott Wave. Teoria este buna dar aplicarea ei prin intermediul acestui soft lasa de dorit. Mai sunt si alte soft-uri care aplica acelasi principiu. In principiu, pentru diferite teorii de succes din trecut s-a incercat sa se construiasca cate un soft pe masura. In multe cazuri nu s-a reusit decat tentative lamentabile.

 

2.Nu.

3.Probabil ca da, dar daca ar trebui sa cumperi asa ceva , ar trebui sa dai foarte multi bani. Stiu cate ceva despre programe gen "retele neuronale" si algoritmi genetici-programe care sunt programate sa invete singure si sa evolueze cu adata cu piata.

Puncte de reper:

http://www.wardsystems.com/

http://www.neuroproject.ru/

 

 

Sfat pentru un incepator: Depinde numai de tine ce vrei sa faci. sa bagi calculatorul in "priza" si sa tranzactioneze pentru tine..."Buy"., "sell" sau sa tranzactionezi tu insuti. Pune mana pe carte si lasa soft-urile minune. Stai pe demo pana-ti faci o statistica si vezi care-i rata : tranzactii castigate/tranzactii perdante. Cand esti multumit de raport...deschide-ti un cont real, cu un Equity pana-n mia de dolari.

perfectioneaza-te. Cand vei ajunge ca brokerul sa-ti dea mail si sa-ti spuna ca nu te mai poate "finanta" si in consecinta trebuie sa-ti micsoreze Leverage-ul inseamna ca esti pe drumul cel bun.

 

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa lungesc acest thread, insa politetea ma obliga sa va multumesc din nou tuturor pentru raspunsuri.

Imi place sa primesc sfaturi. Apoi le ,,cern" si le aleg pe cele care mi se par bune si incerc sa le adaptez personalitatii mele.

 

In concluzie, voi mai folosi softul (pe cont demo) informativ. Voi tranzactiona si singur. Pe parcurs voi analiza. Asta insa ia timp. Cred ca anlizele pertinente se fac pe ,,long term".

Nu stiam ca si brokerii te limiteaza ! Bine ! Nu o sa fie cazul la mine =)). Fac insa o analogie intre Gambling si FOREX. Nu vreau sa se creada ca as trata aceste fenomene identic. Casele de pariuri te limiteaza si ele ( mai ales cand faci arbitrage -surebets-). De asemenea se stie ca daca la ruleta nu ar exista limitarea, progresia ,,Martingale" ar aduce falimentul cazinourilor.

 

Imi cer scue ca am divagat putin. Banii care ii voi investi in FOREX sunt adusi din succesele pe care le am obtinut din Gambling. Am multa rabdare si stiu sa trec si peste pierderi. Nu sunt adeptul recuperarii imediate a pierderilor. Sunt un adept al unui ,,moneygement prudent". Poate sunt ,,chitros". =))

 

 

Ma gandesc deja si la o strategie proprie. Sigur nu o sa reinventez eu roata. Acum va las urandu-va MULTI PIPSI. Dau fuguta pe babypips. Am multe de invatat. O iau insa usor. Deja am descarcat cateva carti.

 

Tranzactiile mele cu siguranta ca se vor desfasura 95 % pe baza analizei tehnice.

 

Cu stima !

 

Apache

 

P.S. Imi permit sa dau si eu un sfat : asa ca de la ,,boboc" la ,,boboc".

Tratati conturile demo ca si cum ar fi conturi reale.

Editat de Apache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

1.Folositi software ajutatoare care genereaza semnale buy si sell ? Exemplu : Forex Killer forex[/acronym]-killer.com/?hop"]http://www.forex-killer.com/?hop

2.Aveti incredere in aceste programe ?

3.Credeti ca exista software care analizeaza graficele si dau semnale corecte de deschidere si inchidere ale tranzactiilor ?

1.nu

2.eu cel putin, NU!!!

3.nu

de ce nu exista un astfel de program? simplu, piata nu poate fi prezisa!

Banii adevarati se fac pe trading discretionar(intrebati un trader cu experienta si o sa vedeti ce spune!), iar acele "black box-uri"(parca asa le numea... Elder;daca ma insel, spuneti) sunt cat se poate de mecanice.

si acuma pentru toti fraierii care chiar pun botul la astfel de programe, CHIAR NU VA PUNETI INTERBAREA: "Daca programul ala face predictii si face profit 99999% intr-o luna, atunci ala care vinde programul, de ce naiba se mai chinuie sa promoveze programul respectiv? Nu ar putea sa il faca 100% automat, sa uite de trading si sa se bucure de viata... ?!" sincer sa fiu, cei care iau teapa cu astfel de programe, o merita, is fraieri care cad in plasa unor mincinosi. no offence, dar deschideti si voi ochii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ! Un dus rece dar necesar. =))

 

Noroc ca mai exista si locuri ,,intunecate" ale internetului de unde se pot procura aceste programe fara bani. Hihi =)) (Aici l-am plagiat pe tradelover).

Momentan testez PipBoxer ( un alt autotrade EA ). Este bazat tot pe ,,black - box". Pare mai complex decat ForexKillere in analiza.

 

Si acum putin off topic :

 

Am deschis cont la Marketiva si am inceput sa imi testez propiul meu sistem. Este bazat pe frame D1.

Jos se vede o imagine cu rezultatul primei zile ale sistemul meu (Apache) si PipBoxer :

 

http://i44.photobucket.com/albums/f27/Apache003/Test-1.jpg

 

 

Am facut statistica pentru sistemul meu doar la 3 perechi. Doua mi-au dat semnalul. Nu stiu sa programez, dar sper sa invat curand. Totul fac manual, asa ca pentru inca 8 perechi voi avea ceva de munca. Noroc ca MetaTrader salveaza fisiere in format .csv. Din pacate tot manual, zilnic trebuie sa modific statistica.

 

Rezultatul de de azi ( + 151 pips ), nu ma face sa ma imbat cu apa rece. Daca ai 7 castiguri din 10 nu e relevant pentru un sistem. Daca ai 700 din 1000, este cu totul altceva.

Fac insa o greseala de incepator. Am tendinta ca sa inchid o pozitie cand am intre 7 si 10 pipsuri pe plus. (Poate sunt chitros si zic ca ce-i in mana nu-i minciuna). Azi am pus TP de peste 60 de pipsuri.

Folosesc SL largi de pana la 200 chiar daca stiu ca depasesc cei 2 % din equity. Ma duc pana la 5 %. Nu inteleg de ce 2 % ar fi batut in cuie.

 

Si acum revin la topic. Eu inclin totusi sa cred (parerea unui incepator), ca exista sisteme profitabile, ba chiar super profitabile, insa acestea nu vor fi vandute niciodata. Sau daca vor fi vandute nu vor fi accesibile (cel putin ca pret) decat unei infime parti ale traderilor.

Am citit de curand despre un concurs realizat pentru programatori EA, unde un rus a castigat primul loc la o distanta foarte mare. A luat parca un premiu de 2.500 euro. Tipul a intrat pe forum si a spus ca este deschis la orice discutii, insa nu va raspunde celor care ii cer lamuriri despre cum functioneaza sistemul lui. A spus ca nu il va vinde niciodata ! Din pacate am cautat linkul dar nu il mai gasesc.

 

 

Bafta la pipsi !

 

P.S. Eu voi tranactiona 99% pe baza analizei tehnice. Cum spunea cineva piata stirile economice se vad acolo in cifre si grafice.

Poate avanajul celor care folosesc metoda fundamentala este acela ca ei vad schimbarile inainte ca sa apara in grafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am citit de curand despre un concurs realizat pentru programatori EA, unde un rus a castigat primul loc la o distanta foarte mare. A luat parca un premiu de 2.500 euro. [......] Din pacate am cautat linkul dar nu il mai gasesc.

este pe aici un tread despre ATC2007, cauta "automated trading championship" cu search pe forum (dreapta sus). linkul pe care il cauti este championship.mql4.com, rusul se cheama Olexandr Topchylo, expertul lui a facut 130 de mii de parai in trei luni, plecand de la 10 mii, cel de al doilea clasat a reusit un "mai modest" 55 de mii, iar cel de al treilea 39 de mii 9 sute. Tot pe acolo am reusit si eu sa "reduc" cont de 10 mii de 10 ori in 3 luni =))

 

si premiul pe care l-a luat rusul a fost de 40 de mii de parai (reali!!) nu de 2500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.