Sari la conținut

Date istorice pentru backtesting


Postări Recomandate

  • Moderators

Grrr, scuze pt offtopic, abia acum realizez ca intrebarea principala a topicului era

 

date la tick versus cotatii de 1 minut

voi reveni cu cateva argumente in favoarea si defavoarea fiecarei alternative, dar acum tre sa plec acas', ca mor de foameeee... oricum offtopicul a fost constructiv, ca am modificat exporteru din varianta originala postata mai demult in varianta postata azi, care mai utila... well... in masura in care "a avea fisiere ascii cu cotatiile" e util sau nu... =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

tradelover usor, usor o sa devii taticul nostru adoptiv la noi toti iar noi fii tai =)) cand vii in tara sa-ti faci in asa fel programul incat vreo 2 zile sa lasi si pentru noi ca pun pariu ca ar fi o adunare a vamistilor super tare =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ tradelover

 

o fi fost postat, eu am cautat pe vamist si n-am gasit nimik...poate nu stiu eu sa caut

 

stiu ca n-am cistig de cauza cu voi, toti mincati MT pe piine, da io am devenit fan Amibroker de cind imi testez metodele pe el. are functie de optimizare, ii dai paramentrii care vrei sa ii optimizeze (de exemplu MA intre 3 si 10, increment 1, el testeaza toate variantele, cu 3,4...10) poti optimiza pina la 10 variabile deodata,parca,... o nebunie

 

tu chiar crezi ca mie imi trebe datele tale? in sensul ca n-am date? imi iau si de la brokerul meu, Interactive Brokers ca Amibroker are interfata cu el, imi iau si cu Amiquote, care e program de luat date, verisor cu Amibroker

 

am pe ce sa testez, dar m-am gindit sa incerc de la mai multi brokeri sa vad daca rezultatele sint consistente.

 

e adevarat =)) din egoism ziceam de ascii, ca pot sa import in Amibroker, .hst nu pot importa, dar stiu ca ascii poate importa orice program de trading, inclusiv excel, cum ziceai tu... da cu voi nu-i de vorbit, ca visati numai MT ca-i gratuit... e optiunea voastra

 

daca nu va place ideea de cotatii pentru toata lumea, cum vreti.

 

dar astept raspunsul tau in legatura cu tick versus 1 minut =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.