Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Pareri despre Alpari UK sau GFT!

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#11 Arbit_rage

Arbit_rage

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 11 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 22 February 2009 - 01:50 PM

Termenul corect, sau mai bine zis traducerea corecta a "counterparty" este contrapartida. Este terminologia folosita in toate departamentele de trezorerie. Se refera la a doua parte dintr-o tranzactie sau mai exact cel cu care se incheie un contract, fie el de FX spot, forward, swap sau produs derivat. In cazul brokerilor ECN este ca in sistemul interbancar (sau cel putin teoretic asa ar trebui sa fie)- se faciliteaza spot/ forward matching-ul, adica tu deschizi o pozitie care este plasata direct pe piata si match-uita (ce termen %%- ) cu o contrapartida fara interventia vreunui dealer. Cei care au folosit Currenex stiu ca ai posibilitatea sa iti alegi contrapartida cu care inchei deal-ul :)
  • 0

#12 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1164 posts

Posted 25 June 2009 - 10:22 AM

si eu am o parere foarte buna despre alpari. lucrez cu ei din noiembrie si nu am avut deloc probleme desi am fost in mare parte scalper.
cand si-au schimbat birourile a fost o perioada in care raspundeau mai greu si mai faceau si erori umane in serviciul pentru clienti insa la partea de trading jos palaria. nu am cu ce sa ma plang.
nu mai stiu unde am citit ca mai nou 90% din tranzactii sunt facute la ei pe baza ECN si doar cateva trec prin dealing desk dar asta e o informatie de care nu sunt sigur.
  • 0

#13 firton

firton

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent Alpari UK
  • Strategie/tehnica folosita candelsticks patterns, S/R, lp50

Posted 04 January 2010 - 12:44 AM

salutare
ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de Alpari uk.?
ma intereseaza daca stie cineva de la ce banca din Romania se poate alimenta, cu costuri minime, un cont la ei.... din cate stiu ei lucreaza cu Barcleys.
multumesc
  • 0

#14 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1164 posts

Posted 29 March 2010 - 08:25 AM

eu am facut transfer de la brd, 300euro si am platit inca 35 comision... asta pe la sfarsitul lui 2008.

de alte banci nu stiu <:-P dar poti sa suni si sa intrebi
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.