Sari la conținut

Metatrader sub Linux


Postări Recomandate

Nu am pretentia sa fie un tutorial despre modul de instalare a terminalului Metatrader 4 sub sistemul de operare Linux mai precis sub Mandriva, ci am sa explic pasii pe care i-am parcurs eu pentru a instala Metatrader-ul sub acest sistem.

In primul rand trebuie sa aveti instalata ultima versiune a emulatorului de Windows pe sistemul de operare Linux, anume Wine.. Ultima versiune de Wine are "latest release 1.0". Aceasta poate fi descarcata si instalata pe LINUX de aici:

http://www.winehq.org/

Urmatorul pas este sa downloadati si sa instalati pe Linux un fisier de tipul .DLL, specific Windows-ului.

Acesta poate fi descarcat de aici:

Download mfc42,dll

sau daca nu-l gasiti aici cautati-l cu Google.

Copiati Dll-ul mfc42.dll in "wine/drive_c/windows/system32/"

Urmatorul pas este sa configuram Wine. Aceasta operatie se realizeaza cu comanda:

winecfg
Tiparim aceasta comanda intr-o consola sau in "fereastra de comenzi".

In urma acestei comenzi, se va deschide fereastra de configurare a emulatorului Wine.

Mergem la meniul "Audio" si selectam driver-ul audio, care poate fi ALSA sau altul. Selectam Alsa de exemplu, apoi "Apply".

Apoi in meniul "Libraries" tiparim in fereastra "New override for library", mfc42.dll, sau selectam din meniu respectivul fisier.

La "hardware Acceleration" selectati standard.

Se da clck pe "Apply" si apoi "Ok."

Se inchide fereastra de configurare a lui Wine.

Acum puteti downloada orice terminal metatrader de la orice broker care-l foloseste ca si platforma.

Eu am ales pentru exemplu terminalul de la FxPro fostul North Finance.

Am downloadat terminalul si pentru a-l instala in Linux sub Wine, deschidem iarasi o consola.

Acum ori dam in consola calea pana la fisierul executabil" fxpro4setup.exe" ori mergem cu CD pana pe fisier.

CD- Change Directory. Daca suntem in directorul Home, si executabilul terminalului este undeva in alt folder mergem cu Cd pana la acel folder. Daca vrem sa dam intrega cale atunci comanda este:

 

wine /path to downloaded/ fxpro4setup.exe

Altfel daca am ajuns pana la fisierul respectiv cu comanda "CD" dam direct in consola comanda"

wine fxpro4setup.exe

Instalarea se face la fel de usor ca in Windows...cu "Next", "Next" si "Finish".

 

Am pus imaginea de final si imaginea cu fereasta de configurare a emulatorului Wine.

 

Trading profitabil.

post-768-1213981952_thumb.jpg

post-768-1213981965_thumb.jpg

Editat de Alexian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.