Sari la conținut

Bancuri forexiste


Postări Recomandate

  • Management

Mi-a venit ideea acestui thread dupa ce am citit dimineata ce zicea Tradelover aici apropo de "glumele specializate" si dupa ce am primit pe mess bancul de mai jos =)). Sper sa participati si voi.

 

Gorby and Reagan are stranded on an island and find a bottle. They open it and out comes a genie. He says, "I will give you one item, but I must warn you that you will die on this island". So they both decide they want a newspaper from 15 years in the future.

Poof, the paper appears in the sand.

Gorby grabs the paper and turns to the financial page and begins laughing and states, "your Reaganomics have plunged the USA into the deepest recession ever!"

Reagan grabs the paper and turns to the international page and scratches his chin and states, "hmmm, I see there are skirmishes again on the border between Germany and China."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Management

Jurnalul unui bancher

 

*Cred ca sunt fericit. Am mai castigat aseara un pariu, asa ca fratiorul meu din BNR n-a mai avut incotro si a trebuit sa schimbe normele de creditare ale persoanelor fizice. Mi le-a trimis mai intai pe mail ca deh, pariul e pariu! Le-am citit, erau aproape bunute...a mai trebuit doar adaugata obligativitatea stress-testului, ca sa ma mai destind.

 

* Azi dimineata am facut primul stress-test. Am ridicat scrumiera la un client si m-am facut ca-l pognesc cu ea in cap. Mamaaaa, ce-a urlat tampitul... Normal ca nu mai pupa el credit de la mine. Nu rezista deloc la stress. La al doilea test, i-am luat altui client nevasta si l-am amenintat c-o rapesc si ca n-o mai vede niciodata. Aia, cand a auzit, imi facea cu ochiul, ca proasta. I-am spus ca-i un simplu test si ca togmai l-a picat. Aia ca poate ma razgandesc si ca sa-mi notez telefonul ei, in caz ca...

 

*Trebuie sa-l dau afara pe baiatul de la Risc. N-a inclus in calculele lui cel mai al dracului risc si cel mai des intalnit la mine-n banca. Riscul sa n-am pur si simplu chef sa dau credite! Nu te joci cu administrarea riscurilor, totusi.

 

*Primesc tot felul de analize de la diverse banci. Ba ca inflatia o sa urce pana la mama dreaq, ba ca deficitul...Am luat cu copy cateva analize si le-am pastat intr-un nou document, pe care l-am semnat si le-am trimis sefilor din strainatate. Tampitii , cica n-au mai vazut asa analize riguroase!!! Maine le trimit si cateva propuneri de produse noi. Sa vad ce mai gasesc pe siteurile celorlalte banci.

 

*Control de la Protectia Consumatorului, pe niste tampenii marunte. O mana de nenorociti s-au plans ca s-au trezit cu dobanzi de 120 la suta la credite, fara sa fie notificati dinainte. Ba, fir-ar ai naibii de sarantoci, ei n-au aflat ca BNR ma obliga sa verific care le e comportamentul la asemenea masuri? Pai si cum sa verific, din pix??? Normal ca am marit dobanzile! Sa se bucure ca nu am testat ce se intampla daca le ia foc casa, nenorocitii...

 

*Ora 11,15. De calculat cat m-ar costa sa dau de pamant cu euro, cum a facut ungurul ala cu lira sterlina. Ala cica e cunoscut drept „omul care a spart lira”. Pai eu am spart milioane de lire saptamana trecuta in Londra si nici dreaq n-a scris de mine vreo vorba.

 

*Ora 11,20. Am terminat ora de masaj, odata cu sedinta de Comitet de Directie. Am decis sa introduc un nou produs. Creditul ipotecar cu dobada fixista. Nici fixa, nici variabila. Si pentru a evita orice neclaritati, am definit dobanda fixista ca fiind dobanda care este intotdeauna si cu orice pret cu 10 la suta mai mare fata de cea mai mare dobanda din piata. Normal ca asta n-o s-o trec in contract. P.S. Sa nu uit sa-mi inregistrez ideea.

 

*Ora 11,22. Ma dor degetele de la scobit in nas. De sunat un sclav din front-office sa vina sa ma scobeasca.

 

*Ora 12,00 De lansat zvonuri ca se prabuseste piata imobiliara. Saptamana aste vrea sa-si ia Misu casa si i-am promis omului...Asa ca am sunat un tampit de ziarist si i-am spus pe un ton conspirativ ca imobiliarele sunt in cacat. A muscat imediat fraierul.

 

 

 

*Ora 12,15. Foarte ciudat!!! Toti vorbesc despre puterea de cumparare, dar niciunul despre puterea de vanzare!!!! Oare de ce si cine are interesul???

 

*Ora 13,00. Pauza de masa. La inceputul pauzei, leul era 3,63. La incheierea ei, era 3,58. Maine sa facem pauza de masa mai tarziu!!!!

 

*Ora 14,00. Circulara din BNR. Cica nu suntem suficient de lichizi. Ba, fir’ar ai dreaq de functionari. Da’ cum ar vrea sa fim, gazosi??? Poate le trimit pe cap niste corpuri solide din Ucraina, sa-i invete minte sa nu se mai joace cu mine. Ca atunci cand vor case si terenuri, la cine vin, nu tot la mine?

 

*Ora 15,00. Circulara de la BNR. De maine sa nu mai dam deloc credite. Ca o sa dea ei in curand si normele care sa reglementeze asta, da’ sa ii intelegem si pe ei ca-i freaca Guvernatorul si ca nu au timp de toate tampeniile birocratice. I-am inteles si le-am promis sa nu mai dam imprumuturi deloc. Mai greu a fost sa-i dam afara pe cei care erau in sediu cerand la nesimtire credite. S-a lasat cu scandal, da’ avem bodyguarzi priceputi.

 

*Institutul Nat.de Statistica vrea sa publice nush ce indici ai pietei imobiliare. La-m chemat pe ala in birou si i-am explicat ca daca nu calculeaza CORECT (si i-am tras cu ochiul), o sa aiba probleme la rambursarea noilor rate pe care le are la creditul de la mine. Mi-a promis ca se rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Management

Pentru cei care nu stiau, traficul de pe vamist este contorizat prin Google Analytics. Unul dintre cele mai nostime rapoarte este cel care arata cautarile care au adus oameni pe site (adica ce cuvinte au bagat oamenii in google inainte ca vamist-ul sa apara in lista de rezultate si ei sa dea click pe el). Mai jos am selectat cateva cautari recente. Enjoy! :P

 

cel mai bun forex (sunt onorat ca vamistul e in lista de rezultate)

ce se intampla daca taie axa ox ?? (hai sa va vad... voi stiti?)

ea shark 4.0 forex pirate (probabil asta foloseste Bigshark ca sa ne ia banii...)

castigi cinci minute zece pipsi (omul are obiective clare)

microbi in limba romana (da, fosforescenti si cu șenile)

vamist marketiva? (NU!)

a fi liber inseamna sa vrei ceea ce poti (profunda rau)

apartament vanzare curtea de arges (pentru asta incearca vestate.ro)

bancile romane guarantee deposit (da, starting de azi cica limita has been marita)

cartea far nume by anonymous

cat castiga o secretara (destul de putin... dar depinde de atributii)

cat mai creste dolarul? (pana se opreste)

ce inseamna sa fii genial ?

cea mai mare comunitate online din romania (inca o data, sunt onorat)

chat numai cu baieti din bacau (e careva din bacau?)

cotatii valutare in timp util

creste dolarul criza americana (conform ultimelor pareri de pe aici, e invers... criza creste dolarul, nu dolarul criza)

cum fac tabel in excel

cum sa imi pun chat pe forum

cum sa spargi un cont paypal (iesi cu el la cumparaturi)

denies m-am saturat

ferestre alpari

 

Astea sunt doar din ultima saptamana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I once tried to explain to my wife how it feels to trade, how it feels to make money and to lose money. I went to draw some crispy $100 bills at the bank and told her to get the same amount from her own account. I told her we are going to play a bit of heads and tails tossing a coin. If she wins she gets one of my hundreds if I win I get one of hers. She won 3 times in a row and was smiling from ear to ear taking $300 off me, promising me a great night for being so generous! Then she lost, I took $100 from her and promptly tore it to pieces. She was sitting there open mouthed. The look on her face was nasty: "What the ...k are you doing? Thats my money!" I explained to her that no, in fact, it was still some of the money she won off me, and asked her if she wanted to continue playing? She looked at her hand of bills and took the 2 remaining bills that she won from me and put them seperately from her stash. She wanted to continue but clearly now she had a plan. I won again and ripped it up then she won 3 times in a row and was smiling again. She smelt money! Then I won it all back and continued ripping it up. Now she only had her own stash left. I asked her whether she wanted to continue and she said yes after almost starting to cry due to her total involvement in this "game". I asked if she was going to answer her cellphone ringing for the third time...you can imagine her answer. I won again and ripped into the first of her $100's. She started shaking. Shame. She won and I could see the smile coming back. She lost another 3 times in a row and was begging me to stop ripping the money and to please give her back her money...She suddenly understood what I went through on a daily basis. Expensive exercise but at least she understood me better and it helped our marriage a lot. Dont do this exercise with $1 bills it wont have the same effect :- ))

 

http://www.forexfactory.com/showpost.php?p...mp;postcount=41

Editat de Stefan
Erau probleme cu linkul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Preluate azi de pe ziarul de iasi:

 

bancurile crizei financiare

 

* Azi am incercat sa fac o retragere dintr-un bancomat, insa am primit mesajul "fonduri insuficiente". Nu stiu daca se referea la ei sau la mine.

 

* Care este diferenta intre o banca de investitii si o pizza? O pizza inca mai poate hrani o familie cu patru membri.

 

* Mark Twain in fata graficelor: "Octombrie este una dintre lunile deosebit de periculoase pentru speculatii bursiere. Celelalte sint iulie, ianuarie, septembrie, aprilie, noiembrie, mai, martie, iunie, decembrie, august si februarie."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.