Sari la conținut

Editarea posturilor pe perioada nelimitata


maslow

  

10 membri au votat

  1. 1. Doriti sa va puteti edita posturile indiferent de cand au fost adaugate?

    • Da, este o optiune buna
      3
    • Nu ma deranjeaza limitarea actuala de 60 de minute
      2
    • Ar fi bine sa fie marita limita la o zi
      5


Postări Recomandate

ryu wrote:

 

nush cum sa fac jmecherie din aia sa se vada in textul meu ce a zis userul despre care fac referire

.

Ryu, cam asa ceva? La asta te refereai?

 

E simplu:

 

In primul rand sa zicem ca ai un text oarecare pe care vrei sa-l afisezi in "Quote". ok. Selectezi textul respectiv si-i dai "copy".

Textul respectiv poate fi de oriunde: din ziar ( dar ai grija sa declari sursa exact), din carte, din alt forum, din email, din textul altuia de pe acest forum. Apoi sa zicem ca vrei sa redactezi postul tau. Te duci si dai click pe butonul "Add Reply" si-ti apare fereastra de editare. Undeva in partea de sus, dupa "Emoticones aia", adica maimutele alea care zambesc, dau din palme suiera, etc...ai 5 tag-uri: daca pui mouse-ul pe ele vei vedea ca acestea sunt urmatoarele:

-Insert Link: adica poti insera in textul tau diferte link-uri;

-Insert Image: poti insera in textul tau imagini;

-insert email link: ppoti insera in textul tau adrese de email;

-wrap in quote tags: poti insera texte ( asta te intereseaza deocamdata)

-wrap in code tags: poti insera coduri de program in text.

Acum dai click pe "wrap in quote tags" si-ti va apare doua "etichete quote" intre paranteze patrate:

 

.

Ce ai tu de facut este sa dai textului copiat cu "copy" inainte paste intre aceste doua "etichete": adica intre [ quote] si scrii textul, il poti scrie si de mana, dar mai simplu sa dai "Paste".

Poti scrie in partea de sus si de unde provine textul respectiv, intre etichete sau in afara etichetelor.

Textul va apare selectat asa cum vezi in text-ul scris de mine mai sus.

 

Nota: Ai mare grija cand editezi text-ul, caci numai ai optiune de reeditare a text-ului, nici Quick Edit nici Full Edit. sau de modificare text, dupa ce i-ai dat deja "Add Reply" si mesajul tau a aparut deja pe forum. Deci nu ai voie sa gresesti, nu ai voie sa te razgandesti, nu ai voie sa modifici, nu ai voie sa adaugi, nu ai voie sa stergi.

Ai voie sa stergi tot mesajul, adica tot ce ai postat inainte, dar nu stiu nici optiunea asta cat timp va mai fi activa

pe acest forum. Man deci mare grija: cand scrii un post, fii hotarat pana la "sange" , fa un bun exercitiu de memorie si redacteaza-l intai in cap, fa-ti scheme logice si da tot ce poti. Eventual poti lua niste cursuri suplimentare de tehnoredactare sau chiar poti incerca un nivel mai avansat de ECDL.

Eu in ultima vreme daca tot ma hotarasc sa postez, scriu mesajul in Word si-l postez aici cu copy /Paste. Imi ia 30 secunde daca mai am si imagini de upload. Daca nici varianta asta nu-mi iese si vreau totusi sa reeditez postul pe care tocmai l-am postat atunci pur si simplu sterg postul respectiv cu "DELETE" si postez iarasi prin aceeasi procedura "Sisifica". Ce vrei creatia cere sacrificiu nu? Si mai este varianta "forceps" adica daca te grabesti...aaa am uitat sa spun trebuie sa-ti rezervi timp aprecciabil sa faci toaat aceasta combinatie, eventual sa-ti iei concediu, si daca totusi in aceasta graba vrei totusi sa reeditezi ce ai postat inainte ( motivele itiapartin), poti da "Reply" propriului tau post...adica in "Quote", te semnezi si modifici paragraful cu pricina. Ai grija maaare: ca modificarea sa fie definitiva, altfel vei recurge la "ultima metoda" ...modoficarea modificarii.

Sper sa te fi ajutat cu ceva, macar am incercat sa te ajut. Recunosc , este tarziu, a fost o zi grea pentru mine....nu mai am timp de tehnoredactare, ca nu am scris inca pe curat. Pffff...va mai aduceti aminte de clasele primare? caiete de curat si caiete de exercitii pe care exersai pana-ti iesea bine "bastonelul" si liniuta.

Prima mea nota nu a fost la bastonase si liniute cum va asteptati ci la "impresia artistica" data desenelor pe care le mazgaleam la sfarsitul caietului: unele mai haioase altele mai putin, atunci cand ma plictiseam de ore caci imi lua din timpul liber .

Deci Ryu, ideea este sa perseverezi si te vei apropia cu fiecare reusita de perfectiune.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Management

Alexian, apreciez explicatiile si stiu ca te deranjeaza chestia cu editarea dar sa stii ca ai inteles putin gresit ce ti-am spus eu. Nu mai exista optiunea de editare a posturilor pe perioada nedeterminata. Dar posturile POT FI EDITATE dupa ce au fost adaugate daca nu au trecut 60 de minute de la postare.

 

P.S. Voi muta posturile astea intr-o sectiune separata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexian, apreciez explicatiile si stiu ca te deranjeaza chestia cu editarea dar sa stii ca ai inteles putin gresit ce ti-am spus eu. Nu mai exista optiunea de editare a posturilor pe perioada nedeterminata. Dar posturile POT FI EDITATE dupa ce au fost adaugate daca nu au trecut 60 de minute de la postare.

 

P.S. Voi muta posturile astea intr-o sectiune separata.

Stefan, nu vreau sa intru in polemica cu tine din respect pentru tine si pentru forumisti. Tu stii asa cum stiu si altii ca eu scriu pe "vamist" de cand nu erau nici un fel de reguli, ci asa cum subscria chiar Fata Morgana: " Pe acest Forum (este vorba de insusi Vamist) ...se aplica REGULA Bunului Simt". Ei, intre timp timpurile au evoluat si noi odata cu ele. Sa revenim in prezent. Imi place cand "cumpar" ceva sa ma uit la mai multe aspecte: ce cumpar? ce pret? cat cumpar? bunuri similare la un pret mai mic, sa citesc eticheta sa vad ce contine, sa vad cine-l produce...ce firma? sa vad daca-mi aduce beneficii sau responsabilitati. Pentru "Vamist" nu am aplicat niciun criteriu cu exceptia aceluia "de bun simt" despre care vorbea candva Fata Morgana.

Parerea mea este ca nu trebuie sa muti aceste posturi, ele trebuiesc lasate acolo unde s-au "produs" pentru ca au reiesit dintr-o discutie mai ampla. Altceva cred eu ca trebuie facut: Regula aceea pe care ai instituit-o si am sa o reformulez ca sa nu se inteleaga faptul ca nu am inteles-o exact:

REGULA: "Optiunea de editare a posturilor pe "Vamist" exista pe perioada limitata, mai exact timp de 60 minute de la ultima postare si este valabila NUMAI pentru ultimul post". Ei aceasta regula sau cum vrei s-o reformulezi, trebuie pusa pe frontispiciul "vamist" sau intr-un loc la care toata lumea sa aiba un acces facil.

 

Decizia iti apartine insa.

 

PS: Am verificat daca functioneaza sa-ti editezi ultimul post. E-n regula. Nu au trecut inca 60 minute de cand am postat.

Editat de Alexian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Ok, voi specifica asta in regulament. Dar inainte, hai sa facem un experiment de democratie. Putin mai incolo (ca acum tre' sa ajung la serviciu), voi pune un sondaj cu privire la optiunea de editarea a posturilor. Desi nu mai vreau sa reactivez acea optiune, voi respecta rezultatul votului. Singura conditie este ca cel putin 100 de oameni sa voteze (asta inseamna mai putin de 10% din totalul membrilor si mai putin decat totalul celor care acceseaza zilnic forumul).

 

Postarile astea tot o sa le mut pentru ca nu au legatura cu subiectul threadului. Dar voi avea grija sa pastrez contextul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Am adaugat si sondajul si am votat o varianta de mijloc... sa se mareasca limita de editare la o zi. De ce? Pentru ca daca oricine de pe forum isi va putea edita posturile oricand vrea, informatia poate fi distorsionata (intentionat sau nu).

 

Alexian, cred ca optiunea de a iti putea edita orice post timp de 24 de ore de la adaugare este apropiata de dorinta ta de a iti edita macar ultimul post. Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nu se inghesuie lumea sa voteze (cum era si de asteptat). Limitam numarul minim de voturi la 50...

 

Alexian, nu mi-ai spus ce parere ai despre varianta de mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se inghesuie lumea sa voteze (cum era si de asteptat). Limitam numarul minim de voturi la 50...

 

Alexian, nu mi-ai spus ce parere ai despre varianta de mijloc.

Da Stefan scuze. de intarziere. Acum iti raspund:

Este mai mult decat am cerut eu. Din partea mea daca iese asa sunt multumit.

Am votat in concordanta cu asta.

Dar nu te astepta sa fie un forum deschis si liber. Arunca-ti un ochi pe la altii: forex-tsd, moneytec, strategybuilderfx, forexFactory, mql4, Metaquotes, money maker groupelite trader, visual trading charts, etc. Nu am vazut pe niciunde restrictii de felul acesta si oamenii nu cred ca-si fac vreo problema in vreo privinta. Calitatea naste calitate.

ipe acolo se intampla sa-si mai stearga unul ca mine toate posturile ...nu e ceva nou. Mai cauti cate o discutie/topic care-l stiai si se intampla sa nu-l mai gasesti. Unii au si sectiuni private cum am incercat si noi aici sa realizam , dar nu a mers din diferite motive. Unele discutii sunt chiar valoroase si material prin aportul de creatie si poate prin aspectul de idee inovatoare. Acele topicuri in general se protejeaza prin modul cum am spus.

Nu se inghesuie lumea pentru ca lumea aia: 100 si ceva de useri ativi, daca-i iei la puricat doar intra sa "priveasca" si sa culeaga si nu dau nimic. Fiecare cu motivele sale. Ce sa-l intereseze pe unul care nu a pus 2 fraze pe "vamist" modul cum se editeaza posturile sau cum se "delete" un post sau altul, daca dureaza 60 minute, 24 ore, sau poate 2 luni,...daca el intra de 5 ori pe an. Apopos l-ati mai vazut pe "Gogu"? pe Fata Morgana, pe LazyPawn? Pe mfx? Credeti ca au plecat de fericire pe "vamist"?

Libertatea de orice fel, este paragfraful central si "scheletul" pe care este construita "Declaratia Drepturilor Omului".

Iar ingradirile de orice fel au sfarsit si vor sfarsi prin revolutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Motivele pentru care Mfx si Fata Morgana nu mai posteaza nu au nicio legatura cu vamist-ul. De LazyPawn si Gogu nu stiu nimic personal, dar Fata Morgana spunea in urma cu ceva timp ca nici LazyPawn nu ar fi suparat... doar ca are alte prioritati (poate citesc si ei si ne lamuresc)

 

Sincer, imi pare rau daca te simti ingradit. Intreaba-l pe Iordaki cum se simte dupa ce a fost banat pe un alt forum de forex fara sa merite asta. Si nu stiu daca esti membru pe softpedia, dar acolo s-a spus la un moment dat ca postarea la ei este un privilegiu si nu un drept. Eu sunt de alta parere... Este un privilegiu pentru mine sa posteze oameni cu experienta pe acest forum dar e dreptul meu si a celor activi pe forum (printre care te numeri si tu) sa ia unele decizii. De aia am si pus sondajul. Cred ca e destula libertate si ca nu trebuie sa fim extremisti... nicaieri nu este permis ORICE. Daca ar fi asa, grupurile s-ar autodistruge pentru ca de fiecare data interesele personale vor fi mai presus decat cele ale grupului. Cred ca secretul e sa incerci sa "balansezi" interesele personale cu cele ale grupului din care faci parte.

 

(daca nu sunt coerent imi cer scuze... mintea mea nu e tocmai limpede)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cele mai multe dintre forumurile pe care le-am vizitat la viata mea aveau un disclaimer prin care se specifica ca posturile odate puse devin proprietatea forumului. Si mi se pare normal sa fie asa. Pot sa dau ca exemplu de forum romanesc foarte bun: desprecopii.com - poate ca nu e cel mai mare, dar pe asta il stiu, ca mai citeste/scrie nevasta-mea cand are timp liber. In orice caz, au ziliarde de useri si posturi, au o sectiune unde poti sa te certi si sa spui ce vrei (parca se numeste zona zoster, sau asa ceva), in rest, cine nu follow the rules, mana pe satâr, trunchiu, securea, vorba marelui Caratase, "trupu poti sa i-l dai la gunoi, dar capu sa il aduci la mine, ca sa vad ca era el"... (Toma Caragiu in rolul lui Constantin Caratase).

 

Mie mi se pare normal ca posturile SA NU MAI POATA FI EDITATE, odate ce s-a postat DUPA ele, de catre altcineva. Asta include - adica inclusiv - sa nu mai poata fii sterse. Atata vreme cat nu a postat nimeni dupa mine, mi se pare normal sa imi pot edita postul. Daca Stefan vrea sa fie FOARTE generos, atunci ar putea oferi "varianta extinsa" in care sa pot sa editez postul oricand (fara limita de timp) daca nu a postat nimeni dupa mine, dar daca a postat cineva, atunci ori sa nu mai pot sa il editez, ori sa fie o limitare de timp (cum se propune acum) de o zi, o ora, 5 minute, nu imi pasa. Adica in cazul in care eu postez vo porcarie si vine unu si zice "bai vezi ca ai scris aiureli acolo", poate am facut-o din greseala, sa pot sa corectez si sa zic "sorry, imi pare rau, ai dreptate, am corectat". Dar asta nu e musai. MUSAI este sa nu se mai poata edita/sterge posturile (imediat sau la un interval de timp) DUPA ce a postat cineva mesaje in continuare. Daca vo chestie scapata neintentionat necesita re-editare, pentru asta exista moderatori si admin. Cu acordul titularului postului (sau fara, daca gugumania intrece limitele) moderatorii pot edita posturile. Aici intervine "regula bunului simt", de care vorbea FM, in primul rand responsabilitate. Daca ar fi forumul meu, eu asa as face. Va place, bine. Nu va place, bine. La urma urmei, fiecare tre sa aiba responsabilitate pentru ce posteaza. Si eu am scris gugumanii in trecut. Dar nu mi-e rusine, si nu vreau sa le sterg. Le citesc cu placere si ma amuz singur ce dobitoc eram, si ma mandresc in sinea mea ca am evoluat pana intr-acolo incat imi dau seama ca am scris gugumanii. Nu am de gand sa sterg vreun post.

 

Daca urasc ceva pe forumuri, atunci nu urasc cearta (la urma urmei, daca o priviti pozitiv, este izvorul progresului), nici macar limbajul murdar, sunt "iubitor" al hip-hopului (aceluia destept, cu mesaj social si politic, gen Parazitii), si stiu forumuri pe care exista sectiuni speciale pentru injurat (vezi forumul evenimentul zilei de pe msn forums), nu ma feresc de cacofonii (a se citi ce spune Catalin Francu pe dexonline.ro despre cacofonii: daca simpla alaturare a doua cuvinte inofensive ii duce pe unii cu gandul la prostii, e problema lor!), si iubesc dezbaterile aprinse pe orice tema, atat timp cat am ceva de invatat din ele, dar urasc de moarte sa vad discutii lasate in aer pentru ca unu s-a suparat, si-a luat jucarelele si a plecat acasa. Este in primul rand disrespect pentru cei care au postat inainte si dupa, sa ii lasi sa para ca vorbesc singuri. Era pe evz unu george iatan care ii jignea pe toti, un tip foarte destept, dar din cauza asta ii placea sa arunce tuturor in ochi ca ei sunt mai prosti, ma rog, desi procesorul ii functiona la viteza maxima, ori poate tocmai din cauza aia, omu avea probleme la interfatza cu publicul... si de cate ori se luau aia de el, isi stergea toate posturile se disparea pentru ceva vreme. Nu va inchipuiti ce urat aratau treadurile alea, cu o multime de useri care dadeau replici in gol, la ceva care nu mai exista. Parca vorbeau la pereti.

 

Asta e parerea mea. Cum o implementati, ori la ce concluzie ajungeti cu dezbaterile, sincer nu imi pasa. Eu oricum voi spune ce am de spus, ori de cate ori voi avea ceva e spus, si cele mai multe dintre posturi le editez la scurt timp (minute, zeci de minute) ca sa repar greselile de typo si de gramatica. Dupa cum puteti vedea, cele mai multe posturi de ale mele au la sfarsit povestea cu "this post was edited by... pusa la cateva minute dupa postare, pentru ca tastez FOARTE repede, nu am timp de pierdut, mai am si eu job, familie, charturi cu analize de facut, pirati de jucat... posturile mele desi sunt foarte lungi, iau in general foarte putin timp sa fie scrise, dar au si multe greseli din aceasta cauza, de aceea de cele mai multe ori recitesc si reintru sa corectez. In general daca a postat cineva dupa mine, care face referiri la postul meu, ma feresc sa schimb firul discutiei, si ma limitez la corectarea greselilor de typo. Daca aceasta editare nu va mai fi posibila, noroc bun! Asta e scula, cu asta lucram. Nu am de ce sa ma supar pe admin pentru treaba asta. De fapt nu inteleg cum m-as putea supara pe un tip pe care nu il cunosc... =)) de aia nu ii inteleg nici pe aia care se supara si isi iau jucarelele si pleaca acasa...

 

Well, nu vreau sa ajungem la "a posta pe vamist este un privilegiu, si nu un drept", cum fac aia dincolo, aia mi se pare un abuz si o aberatie, vor sfarsi probabil prin a posta singuri dupa cateva luni, si a citi fiecare ce posteaza celalalt... Dar nici liberul arbitru nu e bun. Parerea mea e ca niste reguli SUNT necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.