Sari la conținut

FinanzasForex


anina

Postări Recomandate

Draga Anina!

 

Te provoc sa incerci sa retragi bani de la "firma" mai sus mentionata! Daca reusesti sa-i scoti posteaza un print screen cu extrasul de cont care valideaza incasarea banilor!

 

Oltciter!

oltciter.... daca vrei un extras de cont de la ce banca vrei tu si sa ti-l postez aici.... e simplu :smile: doar sa-mi spui de la ce banca si ce suma :D

 

Scuzati-mi ignoranta, dar n-am inteles postul asta. :smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:smile:

oau..

mai baieti, m-ati mancat vie! Intentiile mele sunt bune, si ma stimuleaza interesul vostru. Din pacate azi sunt pe fuga, asa ca va raspund repede si sper sa revin mai tarziu cu alte detalii.

Linkul nu este cazual, l-am pus eu si am rugat pe Stefan sa-l stearga in cazul in care nu corespunde cu regulile forumului. Si asta din 2 motive:

1. pt ca puteti vedea cu totii ca nu ma ascund, v-am zis ca am investit, deci puteti vedea cu totii numele meu pe respectiva pagina.

2. daca vreunul din voi este curios sa se inregistreze sa vada ce este in spatele cortinei va trebuie un refferal link.

Spuse acestea, cred ca nu este nici un motiv sa va indoiti de mine.

 

Am sa postez mai tarziu cateva date din pagina mea personala, azi numarul investitorilor e in jur de 69.000.

Eu nu am retras inca nici un ban, insa stiu persoane care au facut-o si am sa cer cuiva un extras de cont, ca sa ne lamurim cu totii. Cand am zis ca platesc am avut ca referiment aceste persoane. Oricum, vom vedea un extras, un transfer bancar.

Am sa recitesc posturile voastre si am sa va raspund ceva mai tarziu.

$-)

Sa-ti spun drept ,nu ma incanta deloc ideea de a vedea un extras de cont al altei persoane! La varsta mea de 43 de ani am vazut multe la viata mea! Asa ca , nu te supara, dar eu raman in continuare sceptic si as spune chiar refractar in legatura cu acest "program" de investitii.! Ai grija sa nu te arzi!

 

In rest numai de bine!

Oltciter!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Scuzati-mi ignoranta, dar n-am inteles postul asta. :smile:

ignora partea postata de Kerosen, a vrut doar sa fie rau cu Oltciter :smile:, de altminteri ei sunt baieti buni amandoi... :D

 

Oltciter a vrut sa spuna sa retragi o parte din bani, sau toti, si sa ne arati si noua extrasul de cont, ca sa ne convingi. Desigur ca asta ar dauna investitiei tale, in eventualitatea in care compania este corecta (dupa datele gasite pe SEC, ma indoiesc, dar asta e alta poveste). Dar ii vei multumi in mod cert, in situatia in care companie e nimic altceva decat o "trufa" cum stpui tu. Provocare pe care eu o sustin personal, adica sunt de acord cu Oltciter. Arata-ne extrasul ala, ca sa ne convingi, si vom urma linkul tau pana in panzele albe :D. In eventualitatea ca nu doresti sa iti compromiti investitia, dar ai posibilitatea sa obtii un extras de cont de la altcineva, care sa dovedesca ca persoana respectiva a retras mai multi bani decat a investit, atunci acel extras de cont este perfect acceptbil din punctul meu de vedere, cu conditia ca rezolutia sa fie acceptabila (ori scanat la 85-300 dpi, ori printscreen de pe un zoom, nu ceva mic chitziboshit, greu de citit). Ceva pe care se poate aplica un filtru Fourier pentru a descoperi partile editate. Numele poate sa fie mascat, dar contul trebuie sa fie vizibil.

 

Deci atentie, extrasul de cont trebuie sa dovedeasca ca persoana respectiva a scos mai multi bani decat a depus. Este notoriu cazul unui "investitor" (exista discutia pe FPA) care prezenta un withdraw de 2000 de parai de la brokerul X, ca sa arate ca brokerul e bun. Desigur, numele era mascat, dar contul nu. In urma "sapaturilor" cineva a aratat ca conturile de tipul acela erau standard, adica se deschdeau cu sume mai mari de 10k. Desigur, omul nostru investise 10k, din care reusise sa recupereze 2k, restul Dumnezeu cu mila....

 

Later edit: Bah! ce faci, stai calare pe tastatura, iar te-ai bagat intre? ha ha ha...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iata-ma din nou

am cerut cuiva sa vad un transfer bancar. Cred ca voi reusi in seara asta sa vi-l arat(tre' sa-l vad si eu mai intai).

Oricum, Tradelover, daca mergi pe site, la versiunea in spaniola- RENTABILIDAD o sa gasesti un calculator de dobanda (aproximativ, tinand cont ca dobanda calculata este maximul posibil). Poti sa te distrezi cu toate acele cifre.

Documentul pe care l-ai postat tu nu-mi este nou, ca de altfel alte documente de la Consob italiana, care se plange ca n-au autorizatie in Italia. Ei se justifica spunand ca sunt reglementati de Panama, care Panama, in urma unui control la Evolution market group alias FinanzasForex spune intai ca n-au autorizatie, apoi rectifica si sspun ca in panama nu este nici o lege care sa reglementeze acest tip de activitate. Apoi mai este si o societate in Elvetia "tradex suisse" inregistrata la camera de comert, cu autorizatie pt aceasta activitate. Aceasta societate apartine a Evolution Market Group.

Pentru un timp au utilizat brokerul Dukaskopy, care, dupa infinite solicitari din partea investitorilor de a sti adevarul, s-a cam iritat si acum nu mai stie nimeni cu care broker lucreaza FinanzasForex.

Au schimbat diverse banci pana acum, eu am facut transferiment bancar la Wells Fargo, saptamana trecuta erau in tratative cu JP Morgan.

Acum ne-au cerut tuturor investitorilor sa semnam contractul(un contract care nu garanteaza nimic), sa autentificam documentul de identitate si sa-l trimitem, si asta doar (dupa parerea mea), ca sa iasa basma curata in privinta spalarii de bani.

 

Acum am orezu' pe foc, ma intorc mai tarziu cu alte detalii :smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mersic de trimitere :) Nu cred ca am ce face cu calculatorul lor, pentru simplu motiv ca fac toate calculele mental, mult mai rapid. Imi ia mai mult sa le scriu pe aici, cand ma apuc de descris cresteri de astea exponentiale... Oricum, pe mine nu ma tenteaza sa investesc in acest fel, adica sa las pe altii sa se ocupe de banii mei. Cred ca eu sunt cel mai potrivit sa ii inmultesc, pentru ca sunt ai mei, heheheee, nu le pasa altora de banii mei asa cum imi pasa mie, nu ii doare pe altii inima asa cum ma doare pe mine cand ii pierd... nu-i asa? :)

 

Unii cred ca daca Panama e exotica, inseamna neaparat ca sunt si primitivi, ceva indepartat, lumea a treia, etc. In special vid legislativ. Imi aduc aminte de prietenii mei care nu au fost niciodata aici in Thai, dar isi inchipuie (si sunt instare sa se bata cu tine pt asta!) ca Thailanda e defapt o jungla nesfarsita in care traiesc niste triburi salbatice ca in filmul "10000 BC", unde te plimbi cu elefantu in loc de masina, si unde femeile sunt trecute pe nota de plata la restaurant...

 

Cam asa isi inchipuie unii si despre Panama... Multi romani nu-si pot imagina ca Panama are legi mai ample, mai bune si mai stricte ca Romania, tot asa cum nu visea ca Thai este una dintre cele mai dezvoltate tari, si totodata una dintre cele mai vechi democratii mondiale. Este adevarat ca e foarte usor sa iti faci o companie in Panama, care sa faca orice, dar nu este adevarat ca in Panama nu ar fi legislatie care reglementeaza asa ceva. Exista legislatie berechet, si este toata pe internet pe Superintendency of Banks of the Republic of Panama. Concret, este vorba de Decretul Lege nr 9 din 1998, care stabileste si sanctiunile in astfel de cazuri. In plus, pe acelasi site, exista o lista cu companiile inregistrate in Panama, cu care ei nu recomanda sa faci afaceri. Tocmai pt ca e foarte usor sa iti faci o companie acolo, exista multe companii "fantoma", de unde apare ratiunea unei asemenea liste. Nu exista cadrul legal de a pedepsi anumite actiuni ale anumitor companii, ori aceste companii au "spate" mare asigurat de oficialii locali, drept pentru care, atunci cand unii calca pe bec, sunt trecuti pe o lista. "Nu faceti afaceri cu ei". Pe aceasta lista la pozitia 49 se afla societatea ta. Despre ea se spune intr-adevar ca nu este autorizata sa faca tranzactii financiare in Panama. Se mai spune ca activitatile pe care le desfasoara incalca nu stiu ce legi (vreo 3 la numar). Nu se spune nimic de vreo rectificare, ori ca nu ar exista cadrul legal adecvat. Se spune clar "aceasta societate nu are voie sa faca tranzactii financiare pe teritoriul panamez". Asta inseamna ca daca esti localnic, nu poti depune/scoate bani la FFX prin nici o banca locala. Clar. Si se mai spune ca cine face afaceri cu cei trecuti pe lista, pe teritoriul panamez, sunt pasibili de pedeapsa, conform articolului 25 din decretul mentionat mai sus. Well, cautand articolul respectiv in decret, aflam ca pedeapsa este amenda de 100 de mii de balboas, nu stiu cat o fi insemnand asta in dolari, dar probabil ca e o suma pe care FFX la milioanele ei de euro, isi permite sa o plateasca saptamanal, ha ha ha....

 

Dar ce imi place mai mult in mesajul tau este partea cu "dupa infinite solicitari din partea investitorilor de a sti adevarul". Ha ha ha ha... vorba francezului, "mort de rire!". Pai daca eu sunt investitor ma intereseaza pe mine ce fac ei cu banii mei? NU! Daca tu imi dai banii tai sa ti-i administrez, prima conditie din contract este "nu te intereseaza ce fac cu ei, atat timp cat iti platesc toate obligatiile contractuale si atat timp cat poti sa ii retragi cand vrei tu". Altfel nu facem nici o afacere. Daca tu vrei sa fii investitor, si ma alegi pe mine sa iti fiu manager de fond, atunci tu deschizi un cont la ce broker vrei tu, imi spui parola, in secunda imediat urmatoare am schimbat ambele parole, si cea de investitor si cea de master. Iti las accesibila parola de investitor in weekend. Am pierdut deja doi posibili investitori dintre userii de pe vamist, datorita acestei conditii. Dar asta e conditia mea. Ca sa nu ma bati la cap, ca sa nu stii ce strategie si ce semnale folosesc. Eu nu pot retrage banii din contul tau chiar daca stiu parola, pentru ca la retragere banii se duc in contul bancar din care au fost depusi (din ratiuni de AML), adica contul tau bancar. Ei nu ajung la mine, decat daca vrei tu sa imi transferi. Si nici tu nu poti sa iti bagi nasul in bucataria mea, atat timp cat nu stii parolele. Daca intr-o luna fac profit si nu imi platesti comisionul, secunda urmatoare primesti doua margin call. Asa se face afacerea. Nici un investitor minoritar (ca doar nu oi fi tu majoritar acolo cu cativa dolari ai tai) nu isi baga nasul in fondul de investitii, nici un actionar cu 1% la fabrica de fasole impachetata nu ii zice la directorul general ce sa faca in companie. Atat timp cat el isi incaseaza banii, atat timp cat isi ia dividendele, atat timp cat se poate retrage cand vrea el si primeste in contul bancar EXACT ceea ce scrie pe hartie ca a ramas in contul de trading, investitorul NU ARE NICI UN MOTIV sa vrea sa stie adevarul. Care adevar? Daca devii curios si incomod, ia-ti tataie banii si du-te invartindu-te, lasa-ma in pace, nu am nevoie de râioşi, zi mersi ca ai facut profit.

 

AAAAA... daca nu ai facut profit real, desi pe hartiile care eu ti le trimit lunar apărea profit, dar in realitate era pierdere, daca ai cerut 1000 de parai, si pe hartie erau destui, dar ti-au venit doar 500, ca de fapt stii.... atat mai era, ori nu mai era nimic, si nu mai ai ce sa scoti, "ştiţi... ne cerem scuze pt hartiile trimise eronat anterior", etc etc... wel.... atunci investitorul ARE MOTIVE sa incepa sa isi puna intrebari, si sa vrea "sa stie adevarul". Si adevarul doare... Unii nu vor sa accepte ca au luat tzeapa, si inca mai spera, se amagesc ca lucrurile vor iesi bine pana la urma. De fapt cei mai multi bani acolo se fac din atragerea in joc a altor persoane. Adevarul doare.

 

Doare?

 

Later edit: Să cad pe spate! ma uit adineaori pe convertorul valutar de pe yahoo si ce vad? Un balboa = un dolar american veritabil. E doar o schimbare de nume si de fatzada... In rest, moneda e de fapt dolaru american. Sa mor io de stiam asta! Ma gandeam ca o fi niste maruntis... doar Panama e lumea a treia, nu? .... haha

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.superbancos.gob.pa/aspec_leyes/...aviso8-2008.pdf

 

AVISO AL PÚBLICO

La Superintendencia de Bancos de Panamá considera prudente informar que, tal como

se anuncian las actividades desarrolladas por la empresa EVOLUTION MARKET

GROUP INC., cuyo nombre comercial es FINANZAS FOREX, éstas no se enmarcan

en las sujetas a la regulación y supervisión de esta Superintendencia.

 

Si bien dichas actividades no tienen regulación específica aplicable más allá de las

contempladas en las normas generales para el ejercicio del comercio en la República de

Panamá, son actividades que implican captar u obtener recursos de personas y la

inversión de éstos, por cuenta y riesgo del cliente.

 

En virtud de lo anterior, la Superintendencia de Bancos considera necesario hacer la

advertencia que las actividades que se anuncian y que son desarrolladas por

EVOLUTION MARKET GROUP INC., cuyo nombre comercial es FINANZAS

FOREX, no son propias del ámbito de aplicación del Decreto Ley No. 9 de 1998, sobre

el Régimen Bancario, o la Ley No. 1 de 1984, sobre Fideicomiso. Dicha empresa,

además, no cuenta con licencia bancaria o fiduciaria otorgada por esta

Superintendencia.

 

Dado en la ciudad de Panamá, a los diecisiete (17) días del mes de abril de dos mil ocho

(2008).

 

 

(Original firmado)

Olegario Barrelier

Superintendente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oltciter a vrut sa spuna sa retragi o parte din bani, sau toti, si sa ne arati si noua extrasul de cont, ca sa ne convingi. Desigur ca asta ar dauna investitiei tale, in eventualitatea in care compania este corecta (dupa datele gasite pe SEC, ma indoiesc, dar asta e alta poveste). Dar ii vei multumi in mod cert, in situatia in care companie e nimic altceva decat o "trufa" cum stpui tu. Provocare pe care eu o sustin personal, adica sunt de acord cu Oltciter. Arata-ne extrasul ala, ca sa ne convingi, si vom urma linkul tau pana in panzele albe :).

 

Apropo, eu nu vreau sa conving pe nimeni, din contra am vrut sa inteleg ce crede un trader, persoane ca voi cu experienta, desspre acest investiment pe care l-am facut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este un transfer bancar de la Wells Fargo, nu raspunde nelamuririlor vostre pt ca ar trebui un extras de cont de la FFX pt a vedea suma investita si sumele retrase. In acest sens o sa va pot lamuri eu peste ceva timp, pt ca asa cum a subliniat Tradelover retragerea capitalului meu in acest moment ar dauna investitiei.

post-2000-1217487995_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine e deja inregistrat, la versiunea in limba spaniola este o stire cu tranzactiile pe care le-au facut in luna iunie.

 

Si inca o intrebare: credeti ca o societate care pregateste o teapa colosala nu este destul de naiva ca sa deschida conturi prin America, sub ochii tuturor? (just wondering :) ). Nu ar fi mai simplu sa dispara daca foloseau o modalitate de plata virtuala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.conaval.gob.pa/index.asp?id=2&a...1&offset=20

 

Novedades 22/04/08

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

ACLARACIÓN SOBRE OPERACIONES DE LA EMPRESA EVOLUTION MARKET GROUP, INC.

 

 

La Comisión Nacional de Valores (en adelante la CNV) aclara al público que en esta institución se ha recibido solicitud de información y datos relacionados a las actividades desarrolladas por la empresa Evolution Market Group Inc., sociedad anónima de nacionalidad panameña y cuyo nombre comercial es Finanzas Forex.

 

Si bien es cierto, la actividad de Forex no es una actividad propia del mercado de valores, según se ha reiterado mediante Opinión administrativa 5-2004 de 5 de mayo de 2004, ratificada a través de Opinión administrativa No. 5-2007 de 27 de mayo de 2007, la CNV ejecuta el análisis de la información recibida como corresponde para determinar si hay actividades relacionadas con el mercado de valores y por tanto requieran algún tipo de licencia o autorización por parte de ésta, y/o con el objeto de determinar la posible violación al Decreto Ley No. 1 de 1999 y sus reglamentos por parte de la referida empresa.

 

Con respecto a un posible traslado de la referida investigación al Ministerio Público, se informa que la Comisión Nacional de Valores no ha encontrado a la fecha elementos para proceder a instaurar una denuncia al Ministerio Público por posibles infracciones en la esfera penal, no obstante de haberlo en un futuro correspondería remitirlo a las autoridades penales correspondientes en el ejercicio de nuestras funciones como funcionarios públicos.

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Panamá, Ciudad de Panamá, Ave. Balboa, Edificio Bay Mall Piso 2 Oficina 206

Teléfono: (507)507-1700, Fax: (507)507-1709 Apartado Postal 0832-2281 WTC Panamá, República de Panamá email: info@conaval.gob.pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.