Sari la conținut

Un experiment interesant


Postări Recomandate

  • Management

Pentru cei care nu stiu, Erepublik este un simulator economic facut de romani care se pare ca are un mare succes peste hotare. Momentan este in varianta beta si accesul este doar pe baza de invitatie. Partea interesanta este ca jocul are un sistem de schimb valutar si cel putin teoretic, este posibil sa faci trading cu valutele din joc. Daca sunteti interesati, mai am 4 invitatii disponibile.

 

Momentan eu "muncesc virtual" ca sa fac bani de trading si dupa aia vreau sa vad daca este posibil sa "traiesc" doar din trading. Ma indoiesc ca se poate face analiza tehnica pentru ca nu am gasit pe nicaieri grafice cu evolutia valutelor (cred ca poti doar sa urmaresti valutele si sa-ti faci singur graficele). In schimb, este un bun exercititu de interpretare macroeconomica pentru ca, spre deosebire de economia reala, in joc poti sa urmaresti mai usor schimbarile macroeconomice si influenta lor asupra valutelor.

 

Site-ul jocului este erepublik.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

hihi, Stefan... stop dreaming, start living... nimic nu se compara cu tradingul real, pe bani reali :)

 

ori daca vrei neaparat sa visezi, incearca puzzlepirates.com :) (cea mai puternica si complexa economie virtuala pe care am vazut-o eu, poti si acolo sa schimbi poe in dubloni, si eventual sa "traiesti din schimbul valutar", dar de la un loc incolo, dupa ce prinzi smekeriile, devine prea simplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nu te pot contrazice la faza cu tradingul real... singura problema este ca tradingul real nu ma relaxeaza si tradingul pe demo nu ma mai atrage :)

 

Totusi, jocul asta ma intereseaza pentru ca incearca sa simuleze economia lumii. Ai o groaza de valute cu care poti sa te joci si valoarea lor creste sau scade in functie de ce fac jucatorii dintr-o anumita tara. Si partea cea mai frumoasa este ca in joc se pare ca poti sa ajungi sa influentezi o valuta (cel putin asta e impresia mea dupa o zi cand ma uit la banii manipulati de companiile din joc). Si chiar duceam dorul unui joc de strategie care sa ma captivezi si relaxeze in acelasi timp (cum spuneam, forexul nu intruneste ambele conditii... deocamdata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te pot contrazice la faza cu tradingul real... singura problema este ca tradingul real nu ma relaxeaza si tradingul pe demo nu ma mai atrage :)

 

Totusi, jocul asta ma intereseaza pentru ca incearca sa simuleze economia lumii. Ai o groaza de valute cu care poti sa te joci si valoarea lor creste sau scade in functie de ce fac jucatorii dintr-o anumita tara. Si partea cea mai frumoasa este ca in joc se pare ca poti sa ajungi sa influentezi o valuta (cel putin asta e impresia mea dupa o zi cand ma uit la banii manipulati de companiile din joc). Si chiar duceam dorul unui joc de strategie care sa ma captivezi si relaxeze in acelasi timp (cum spuneam, forexul nu intruneste ambele conditii... deocamdata).

Salut!

 

Nu stiu daca ma intereseaza forexul din joc, dar cred ca m-ar interesa jocul in sine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jocul este destul de complex.Nu poti sa traiesti din trading deoarece nu ai un curs pe care sa il urmaresti.Tu stabilesti pretul la care sa iti vinzi valuta , practic postezi o ofera si majoritatea valutelor se raporteaza la monda jocului , respectiv "Gold".Piata se bazeaza pe cerere oderta .Mai repede traiesti daca iti deschizi o companie in joc si produci unitati.Din punctul asta de vedere jocul este atractiv , dar petnru a iti deschide o companie iti trebuie nu stiu cati goldzi pe care la inceput nu il ai.Nu are rost sa ii cumperi si daca stai sa faci ron si sa ii schimbi in glod iti ia o gramada de timp pana strangi suma necesara.

Desi jocul este destul de complex , dar din punctul meu de vedere este o mare plictiseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Ti-am trimis. Vezi ca la yahoo s-ar putea ca invitatia sa ajunga in spam.

 

Mai am doar una daca mai este cineva interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.