Sari la conținut

Teletrade


damnrock

Postări Recomandate

Eu nu ma mai bag in disputa asta dar vreau sa spun ca am avut un schimb de email uri cu ei (nu le povestesc continutul ca nu e bine)dar treaba sta cam cum a povestit Iordaki cu Chisinaul...hehe

 

Buna ziua. Va rog mult sa faceti publice acele emailuri.

 

Bota Cristy

http://www.tranzactiiforex.ro/index.php/co...forms/formid,...

 

Mar 24 (6 days ago)

Zoltan Lorant

to bota_cristy

 

show details Mar 24 (6 days ago)

 

 

Reply

 

 

Buna

 

Multumesc pt raspuns.

 

Mai am o nelamurire si cateva obiectii.Ma intereseaza marimea contului real si perioada de retragere al profitului.(saptamanal ,lunar,etc).Comisionul de 10% din castig este neinteresant.

Iar SL ul trebuie pus unde cere piata(Graficul) ,nu se poate lucra cu SL batut in cuie.Mai realist ar fii un risc maxim de x% din cont .

 

Va cer aceste lamuriri ca sa nu ne pierdem vremea timp de 6 saptamani.

 

Va multumesc

Gyori Zoltan

 

 

2009/3/24 Bota Cristy <bota_cristy@yahoo.com>

 

 

 

http://www.tranzactiiforex.ro/index.php/co...forms/formid,8/

Intrati pe acest link pt. testare si scrieti la trainer Bota Cristian

 

 

 

 

Ce pot sa cred cand nu am raspuns dupa o saptamana la mail uri .?Indiferent daca e alba sau neagra trebuie dat un reply..cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma mai bag in disputa asta dar vreau sa spun ca am avut un schimb de email uri cu ei (nu le povestesc continutul ca nu e bine)dar treaba sta cam cum a povestit Iordaki cu Chisinaul...hehe

 

Buna ziua. Va rog mult sa faceti publice acele emailuri.

 

Bota Cristy

http://www.tranzactiiforex.ro/index.php/co...forms/formid,...

 

Mar 24 (6 days ago)

Zoltan Lorant

to bota_cristy

 

show details Mar 24 (6 days ago)

 

 

Reply

 

 

Buna

 

Multumesc pt raspuns.

 

Mai am o nelamurire si cateva obiectii.Ma intereseaza marimea contului real si perioada de retragere al profitului.(saptamanal ,lunar,etc).Comisionul de 10% din castig este neinteresant.

Iar SL ul trebuie pus unde cere piata(Graficul) ,nu se poate lucra cu SL batut in cuie.Mai realist ar fii un risc maxim de x% din cont .

 

Va cer aceste lamuriri ca sa nu ne pierdem vremea timp de 6 saptamani.

 

Va multumesc

Gyori Zoltan

 

 

2009/3/24 Bota Cristy <bota_cristy@yahoo.com>

 

 

 

http://www.tranzactiiforex.ro/index.php/co...forms/formid,8/

Intrati pe acest link pt. testare si scrieti la trainer Bota Cristian

 

 

 

 

Ce pot sa cred cand nu am raspuns dupa o saptamana la mail uri .?Indiferent daca e alba sau neagra trebuie dat un reply..cred

 

 

 

Abia acum am aflat de acest schimb de mailuri.

 

Imi pare rau sa va zic, dar ati citit superficial acele conditii. Am dedus aceasta din faptul ca aveti raspunsuri la toate intrebarile de mai sus, mai putin la suma pe care o veti primi in administrare. Aceasta suma se discuta cu fiecare trader in parte.

 

Referitor la SL. Intr-adever se pune acolo unde cere piata, dar trebuie sa tina cont si de money management. Astfel, trebuie sa profitati numai de acele situatii unde aceste doua cerinte sunt in concordanta.

 

Nu ati primit un raspuns, fiindca nu ati citit pana la capat acele conditii, unde este scris clar: "Toate intrebarile legate de selectie pot fi adresate numai pe adresa bucharest@teletrade-dj.com"

 

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

In primul rand o rugaminte: va rog frumos ca atunci cand dati reply la postul precedent sa nu mai includeti tot textul anterior in quotes, pentru ca se subintelege ca despre ala vorbiti. Este greu de citit, ocupa spatiu pe server, arata nasol. Altfel ma apuc de chopuit posturi :-?

 

Acum legat de subiect, am dat si eu click pe linkuri. Mi se pare interesent ceea ce spuneti acolo. Totusi, personal nu m-as prinde, deoarece conditiile sunt exagerat de restrictive, in special cea realtiva la SL de 50 de pipsi. Daca nu am inteles eu gresit conditiile sunt negociabile cu fiecare candidat in parte? Pentru ca altfel, dv cautati un "anume tip" de trader, care este destul de... rar. Un fel de momentum trader, care sa intre pe directia curenta a pietei, pentru a putea folosi un sl asa de scurt. Adica ceva intermediar intre scalper si swinger. Traderii pozitionali nu au nici o sansa acolo. Mie de exemplu imi plac SL-urile lungi. Si desigur, pentru a sta in MM, folosesc loturi mici. Si apropo de MM, maximul de un lot pe pereche, coroborat cu stopul de 50 de pipsi (total 500 de parai) si cu suma din cont de 10 mii, duce la un risk maxim de 5%. Eu reusesc sa stau in 2% si chiar in 1% si totusi sa folosesc SL-uri duble sau triple ca marime, ori chiar mai largi. Care este limita minima a lotului permis, 0.1? 0.2? (ca la Varengold) ori doua zecimale (0.01, ca la IBFX?).

 

Practic, ati putea reformula acele conditii relativ la SL si la betul maxim de un lot pe fiecare pereche, in ceva de genul:

 

(a) Risc mai mic de 5% pe bet pe paritate;

(b) Leverage real mai mic de 10 la 1 pe paritate in orice moment.

 

Asta include toate conditiile enuntate de dv, dar lasa in acelasi timp libertate traderului in a pune loturile si stopurile cum vrea el, adica aduce "pe piata" si traderii pozitionali. Traderul nu poate risca mai mult de 50 de pipsi daca joaca un lot, pentru ca ar incalca conditia (a), dar el poate pune SL la 100 de pipsi daca joaca jumatate de lot. In acelasi timp, el nu poate tranzactiona mai mult de un lot pe paritate, pentru ca la 10k in cont, 1 lot reprezita deja leverage real de 10 la 1, si ar incalca conditia (b), dar ii lasa totusi posibilitatea sa faca diferite combinatii de beturi.

 

Aceleasi observatii despre perioada de 5 zile. Ea aduce in "piata" un anumit tip de trader, acelasi de mai sus. Poate eu vreau sa imi iau concediu, ori poate mi-am facut "plinul" (targetul planificat) in 4 saptamani si vreau sa stau cuminte pana la finalul celor 6 saptamani. Presupunand ca am realizat deja cele 70 de beturi. Personal imi place sa astept semnalele pietei, si nu sa tranzactionez in fiecare zi, manat de dorinta de a nu lasa sa treaca cele 5 zile, care imi pot aduce descalificarea. Acuma, vorbinde de 70 de beturi, eu nu am atatea de la inceputul anului pana la ora actuala... ar insemna cam 12 beturi pe saptamana, deci doua pe zi. Daca sunt specilizat pe 2-3 perechi si nu tranzactionez altceva, practic ma fortati sa tranzactionez intraday. Ar trebui sa spuneti "6 saptamani sau 70 de beturi, whatever comes last", adica daca eu sunt scalper si pun 70 de beturi in 2 zile, atunci sa fiu totusi "fortat" sa ma mai joc pana la 6 saptamani, pentru ca cele doua zile pot fi chestie de noroc, am fost pe directia lui D1. Tot asa, daca eu vreau sa las 3-4-5 beturi 10 zile, sa pot (si sa fiu fortat) sa intind cele 6 saptamani pe un interval mai mare, pe acelasi principiu, cele cateva beturi pot fi chestie de noroc.

 

De altfel aceste cerinte (precum si restul cerintelor din lista dv) sunt ok si de bun simt. De fapt singura chestie deranjanta e aceea cu SL-ul de 50 de puncte, cea cu limitarea loturilor (si celelalte discutate) nu e (nu sunt) deranjanta (deranjante).

 

Dar pe urma vine partea cu profitul. Cu limitarile de rigoare, care presupun ca se mentin si la contul real, ca altfel nu au rost la "preselectie", daca dupa aia ma lasati sa arunc banii cum ma taie capul, deci cu aceste limitari, la un cont de 10 mii, in conditiile de tranzactionare date, nu se poate face profit prea mare lunar. Sa zicem ca un trader e foarte bun, si norocos, si el reuseste sa dubleze contul real in luna respectiva. Cat ii revine lui? 10% din 10 mii, adica 1000 de parai. Cine se baga pentru 1000 de parai in cel mai bun caz? (pentru ca ei pot fi si doar cateva sute, ori cateva zeci, ori chiar nimic!). Adica eu iau 1000 in cel mai bun caz si Teletrade ia 9000? Pai sa nu moara capra vecinului? hihi

 

Ideea ar fi sa dati un profit serios, prin care traderul sa fie atras. La case mai mari se practica 18%, iar unii dau pana la 50%. O sa spuneti ca de fapt nu va permiteti, pentru ca riscul este in totalitate al Teletrade, si ca traderul nu risca nimic, deci trebuie ca pe ansamblu sa puteti acoperi pierderile realizate de unii traderi din castigurile altora, si sa va mai ramana si ceva ca profit. De acord. Dar poate unii care "stiu ce fac" s-ar prinde sa suporte si ei o parte din risc, dar sa ia profit serios atunci cand au profit. Pe mine m-ar coafa o cota de 30-50% din profit, si m-as prinde in contrapartida, sa platesc jumatate din pierdere daca las contul fara 30 de procente. Banii pot fi depusi anticipat (adica dupa ce trec de preselectie, bag 1500 la Teletrade, imi dati pe mana 11500, imi dati voie sa pun stopul unde vreau eu cu conditia sa nu depasesc riscul de 5% - pe care il oferiti deja. Daca duc contul la 8500 ne spunem "pa" - si ati pierdut 1500 pe mana mea. Daca castig imi dati jumate din profit).

 

Cum vi se pare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar o parte din vina o am si eu ca nu am citit tot din conditii.Pentru asta cer mii de scuze .,dar D-ul Bota putea sa spuna macar atata "Domnule mai citeste o data si apasa lincul cutare.."Na asta e .Firma nu cred ca e neserioasa pt ca nu ar fii rezistat atata timp fara traderi buni si investitori.Conditiile drastice sunt doar pt perioada de proba sa iasa numai spuma dintre candidati hehe. Comisionul nu este de 10% ,este mai mare (am primit si un telefon) dar nu e bine sa zic cat e ca nu-s omu sa stric afacerea nimanui.

 

Na.Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideele expuse de tradelover sunt pe deplin justificate si sunt de acord cu ele. Din pacate ce pot sa fac este doar sa le transmit mai departe, celor de la TeleTRADE D.J. Cateva dintre ele au fost deja transmise si sunt analizate.

 

Ultima propunere nu este posibila. Ce pot sa fac este sa va pun in legatura cu un investitor. In acest caz se cere un statement de cel putin 6 luni, pe un cont real, indeplinind urmatoarele conditii:

 

 

Randament mediu pe luna de 30%

Profit Factor: 2.0

Relative Drawdown: nu mai mare de 5%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Whoops! Nici la conditile astea nu corespund, haha... cred ca ma las de meserie :-? sa o faca cine poate!

 

Ma duc sa mai bat un cui la cosciug, ca in 15 minute am meeting cu bosul ala mare, care pleaca in Fiji pt vo 3 saptamani, in vacanta de Songkran care urmeaza, si vrea sa lasa "lucrurile in ordine" (adica a se citi vrea sa ne bage niste... chestii in cur... preventiv, sa mergem cracanati pe aici, si sa nu ne facem de cap pana vine inapoi)... Well, eu astept vacanta mea personala si udatul cu apa, desi noi o sa avem doar vreo 5 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Randament mediu pe luna de 30%

Profit Factor: 2.0

Relative Drawdown: nu mai mare de 5%

Rămâne sa ne vindem apartamentele și sa dam banii în administrare la un asa trader http://www.kolobok.us/smiles/user/dycros_01.gif pentru 3-4 ani, ca apoi sa fim cu toții milionari si multi milionari http://www.kolobok.us/smiles/user/Mauridia_41.gif

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iordaki. Va rog mult sa detaliati.

 

Nu am recomand nimanui sa-si vanda casa si sa dea banii in administrare

Am vrut sa zic prin postul de mai sus ca sunt prea dure condiții si un asa trader ar fi la un preț de milioane.

Nu spun ca nu sunt, dar e forte mult se ții asa un nivel în ani, și un simplu calcul ar arata ca o investiție de 50 000 euro cu un randament de 30% peste 12 luni ar ajunge la 500 000 euro

Deci, în 3-4 ani milionari siguri. http://www.kolobok.us/smiles/artists/viannen/viannen_30.gif

Nu zic ca nu se poate se poate si mai mult decât 30% lunar, dar în timp se cam schimba datele problemei.http://www.kolobok.us/smiles/artists/mini/connie_mini_alien.gif si asa persoane ar fi ceva de genul 10-20 la toata România (presupun)

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.