Sari la conținut

Teletrade


damnrock

Postări Recomandate

Nu cred ca conteaza ca e in centi sau in dolari. Sigur ca vorbim de emotie, clar, dar cresterea ramane.
Aici e marea problema, cum sa tratezi un cont 200 de centi ca si cum e de 200 de dolari.

 

Ma intreb ce simt cei care pun 5 si 10 milioane pe trade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb ce simt cei care pun 5 si 10 milioane pe trade.

 

Uneori nimic, pt ca e banca elvetiei care iti tine spatele :))

 

Tin minte demult cand aveam o pozitie de 150K pe EUR/USD, si ma trezeam din 10 in 10 min sa o verific.

 

Spre deosebire de EUR/CHF, cand aveam 5M, si nu ma uitam cu orele, si dormeam cu mai putin stress decat la un 30K pe EUR/USD.

 

BTW, acum ca ma joc pe bitcoin, forex-ul pare boring si la fel de sigur ca un depozit bancar.

 

Care sunteti scalperi, va recomand sa va uitati. E de vis. Fac de multiple ori pe zi cate 1%. Si o data la 2 sapt prind cate un 10-20% (cand e o mini-panica). Asta fara leverage (adica 1:1). Problema e ca e destul de usor sa misti piata, dar cu putina atentie la book...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt factorii care duc la aprecierea sau deprecierea BitCoin dat fiind ca e o moneda mai de "underground" ?

 

Am citit ca se vand apartamente pe BitCoin prin Bucuresti  in ciuda faptului ca oamenii sunt avertizati ca moneda  nu-i centralizata si e foarte riscanta.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Factorul principal e perceptia pietei asupra succesului viitor. Seamana mai mult cu un stock. Daca piata percepe ca GOOG va avea un viitor luminos, stock-ul creste azi. Discounted price cum se zice.

 

Bitcoin-ul e greu de tranzactionat tehnic, pt ca e o piata cu lichiditate scazuta, si flow-uri foarte mici (gen $100K) il misca 1%.

 

Cel mai usor e sa faci news trading pe el. Urmaresti stirile care il impacteaza, si poti usor prevedea viitoarele flow-uri. De ex, cand un exchange anunta o problema tehnica, multi intra in panica si vand. Cand problema tehnica se rezolva, cumpara la loc. E foarte usor sa capitalizezi astfel de stiri, pt ca dureaza 10-60 min pana pretul reflecta stirea, spre deosebire de forex, unde dureaza 1-2 sec pana stirea isi face 80% din efect. Am facut-o de multiple ori. Si spre deosebire de forex, nu am vazut niciodata un fake spike. De genul iese NFP, EUR/USD urca 100 pips, apoi cade 300 pips. Pe bitcoin, directia initiala e directia finala (vb pe termen de cateva ore).

 

In schimb, pe bitcoin ai si alt fel de riscuri. De ex, la un broker normal, atunci cand nu ai nici un fel de pozitie, banii tai din cont sunt in siguranta. Pe bitcoin, e mai complicat, pt ca exchange-urile nu sunt reglementate, si sunt destul de amatoresti.

 

Pana la urma, cand tragi linia, eu zic ca faptul ca e plin de traderi amatori, nu exista HFT (botii care exista sunt primitivi, si mai mult fac arbitraj si poate niste market making), face news trading-ul mult mai usor.

 

Este ceva extraordinar de riscant, dar si extraordinar de profitabil. Eu mi-am dublat banii pe el, am retras suma initiala si am bagat-o la loc pe forex (pt EUR/CHF), si acum speculez bitcoin doar cu profiturile de pe bitcoin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Despre bitcoin puteti sa discutati mai pe larg pe bitcoin.ro (sau ma rog, puteti deschide si pe Vamist un topic, dar acolo va puteti desfasura mai bine). Aici continuati discutia despre Teletrade si nu va mai intepati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Deltatrade

 

Nu am inteles ce ai vrut sa-mi transmiti cu, citez "asta se chiama prostie tupeista. 7+8+10+1 inseamna  26 tranzactii. in lumea tranzactiilor asta e ca si cand ai dat cu banul 1 data si ti-ar fi iesit ce ai zis."

nu poti sa judeci nimic in trading pe baza a 26 de tranzactii . nici pe baza unor luni consecutive profitabille. nu este meserie ca oricare alta decat in masura in care stii mecanismele interne de functionare a pietei in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.