Sari la conținut

Teletrade


damnrock

Postări Recomandate

Dar totusi cum suna pentru traderi cu experienta examen cu SL40 si TP50,14 din 20 tranzactii sa treci ? Posted Image

 

insasi ideea de a pune sl si tp la un numar fix de pipsi este aiurea. valoarea pipsului este diferita pe perechi diferite iar daca iei deciziiile de pe daily sau 15 min conteaza enorm in numar de pips riscati. un trader profesionist face position sizing adica orice ar fi nu risca mai mult de x% din cont iar asta in pips poate sa insemne si 20 pips dar si 200 de pips.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Robertino:

 

Cit timp ai la dispozitie pentru cele 20 de tranzactii? Intreb deoarece o miscare de 50 de puncte(pips) nu o intilnesti in fiecare moment.

 

Aicea ar fi "calciiul lui Achile". In rest impunerea unui "stop loss" mai mic cu 10 puncte(pips) decit "take profit " se incadreaza in strategia obtinerii de profit ( 50-40= 10),adica in conditii reale ,la 5 tranzactii rele si 5 bune ar ramine un plus de 50 de puncte.

 

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O saptamina plina de evenimente economice te-ar putea ajuta,datorita volatiltatii generate. Am retinut din ce ai raspuns fraza " 5 zile lucratoare" .Cite ore inseamna o zi lucratoare? Acest aspect este foarte important deoarece daca este vorba de 8 ore adica doar sesiunea europeana, inclin sa cred ca nu faci baremul. Ca totusi sa -ti maresti sansele ar trebui sa fii disponibil si in timpul sesiunii americane, aceasta intinzindu-se intre orele 8 AM-4 PM (adica 3 PM- 11 PM ora Romaniei.)

 

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai voi fi online cam 24/24, cat resist in astea 5 zile lucratoare.

 

La liber ma descurc bine, am facut pe demo de 50.000, 101.000 in 8 zile. Precum am zis, combin fundamentalul cu tehnic, folosesc RSI, MACD, scalping etc. Chiar imi place si ma descurc dar cu TP 50 si SL 40 e foarte greu, lucrez doar pe M30, H1. Am foarte putine canale de trend de 50 puncte... iar timpul este inamicul meu. Problema ceea mai grava este ca nu pot folosi orice pereche... sunt multe perechi care imi merg bine dar SL minim e 50 respectiv 100.

 

Apropo, am vazut tot aici un post ca cei de la Teletrade nu au curs corect, veneaza SL-uri. Avand access la ei, am verificat amanuntit FIECARE CURS prezent la ei pe live si am comparat cu forex com iar am ajuns la concluzia ca sunt identice. Nu a iesit nimic suspect.

Editat de Robertino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, problema SL ului fix de 40 si TP 50 e una foarte mare, mai ales in combinatia cu spreadul lor enorm si volumul mare de tranzactii pe saptamana. Sunt doar cateva exotice care fluctueaza asa tare, unde si spreadul creste considerabil. 5-10 pips spread e enorm in contextul SL 40 si rulaj... Astfel de spread trebuie luat foarte bine in considerare.. Numai intrarea si iesirea dintro tranzactie costa 10 - 20 pips. Deci din totalul tau de SL 40 , esti direct amputat de 20, adica 50%... care inseamna sa te uiti dupa miscari intre total ati parametrii, Teoretic iti trebuie vreo 70 pips prinsi pe grafic numai sa acoperi si spreadul... Mult success, oricum. Esti curajos Posted Image

Editat de Alecsa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
... curajos sau ... incepator (initial am vrut sa scriu inconstient, apoi m-am razgandit, apoi am vrut sa zic naiv si iar m-am razgandit, si am ramas la incepator). Glumesc. Asta nu inseamna ca nu iti tinem pumnii ... Bafta!!!Posted Image


Later edit:
Hai si eu cu o recomandare:
D.p.m.d.v. la asemenea conditii impuse, as merge pe M5 si M1 (am vazut ca tu scriai ceva de M30, H1) Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Si eu am patit la fel.Am aplicat pentru postul de trader am fost chemat de 2 ori in decurs de 2 saptamani pentru interviu la timisoara adica am facut 700 de km dus intors in cele doua drumuri si am ajuns in aceeasi situatia.Mi s-a spus ca trebuie sa fac 14 tranzactii consecutive de cate 50 de pips fara greseala sau din 20 sa gresesc maxim 6 dar la cat de mare este spread-ul imi vine aproape imposibil sa cred ca voi reusi performanta asta desi pe demo am reusit un procent de 65% tot nu este suficient. De asemenea am pus intrebarea logica care o pune oricine :mi sa intamplat sa am 40 de puncte pe + dupa care in urma unor stiri piata sa o ia razna si sa imi inchida pe -40 de puncte.Deci practic din cauza celor 10 puncte pana la 50 am bagat -40.

La intalnirea cu domnul director general am pus problema in felul urmator:daca deschid o pozitie si ajunge spre exemplu la 20 de pips + pot sa o asigur cu un sl macar pe 0 pentru a ma asigura ca nu va mai fii o tranzactie negativa iar raspunsul a fost NU. argumentul fiind tocmai ca dansii sunt interesati de modul in care sunt luate deciziile de intrare in piata si calitatea deciziilor.Mi sa spus ori atinge SLde 40 de puncte ori TP 50. O alta mare nebunie mi se pare faptul ca cele 20 de tranzactii trebuie facute in maxim 5 zile lucratoare deci 4 tranzactii pe zii. Iar sa prinzi 4 tranzactii pe zii a cate 50 de puncte mi se pare un mare noroc intrucat volatilitatea nu este intotdeauna la cote foarte mari si daca mai tinem cont si de spreaduri.....

Cel mai interesant subiect este ca la ultima intrevedere cu cei de la FXregional mi-a fost impartasit ''secretul'' daca pot spune asa cum se poate ajunge de la 300$ investiti la 1.5 MILIOANE $ intr-un singur an de tranzactionare!! :))))

Pentru cei interesati de acest secret o sa vi-l destainui in EXCLUSIVITATE si Premiera data viitoare asta in cazul in care cineva dintre cei care fac tranzactii pe Forex de atata timp mai cred in astfel de basme.

Pe mine sincer ma lasat rece acest mare secret iar cand l-am auzit din gura unui important om din companie mi-a dat o stare de dezamagire totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bigflames mor de curiozitate sa aud ce mai zic aia de la teletrade. eu tot cu ei am inceput in 2007 si metoda lor era de a lua a 3-a atingere a liniei de trend ca semnal de continuare. cand m-am apucat serios de trading si i-am facut backtest mi-am dat seama ca metoda era proasta . liniile de trend se sparg de mult mai multe ori decat semnifica o continuare de trend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer si eu tranzactionez de cativa ani si in tot acest timp chiar daca nu am avut parte de niste rezultate extraodrinare am reusit sa imi dau seama macar ca nu te poti imbogati peste noapte.Defapt peste tot se spune acelas lucru forex-ul este un loc de unde se pot face multi bani dar nu te imbogatesti peste noapte ci prin munca multa si studiu.

In momentul in care mi sa spus ca din 300 de $ poti ajunge la un profit de 1.5 MIL $ intr-un an mi-am dat seama ca am de-a face cu nijte oameni visatori mai degraba decat realisti.Iar matematic pe hartie se poate intradevar insa sansele de succes sunt undeva la 1 la 1mil ? poate nici atat. Iar de money management sa nici nu mai vorbim :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.