Sari la conținut

Teletrade


damnrock

Postări Recomandate

Vladlordon: Parca am mai spus eu pe undeva pe aici ca este cursul gratuit de o saptamana. Eu l-am facut. E ceva mai aerisit decat cel platit, insa iti spune niste notiuni de baza. La sfarsit dai si un mic test.

Am facut si cursul platit. Eu cred ca a meritat.

Am mai fost invitat si la cateva seminarii gratuite. Am fost si la unul dintre ele.

Am primit si destul de multe carti in format electronic, unele chiar interesante (despre astea am intrebat eu daca exista, si a fost, probabil mai mult o chestie personala din partea celui cu care am facut cursurile, nu cred ca e ceva standard sa le primesti).

Legat de obligatii, eu am intrebat destul de clar. Raspunsul a fost decent si logic: Nu voi fi obligat sa raman la ei, pot sa plec cand vreau, insa, daca voi primi testul, ca incepator, ce rost ar avea sa plec? Mai bine sa imi fac experienta pe banii lor...Si am mai primit un raspuns, destul de interesant: dupa ce un trader ajunge sa castige experienta, si sa aiba si ceva profit, aproape intotdeauna renunta la contul oferit de companie, deoarece nu mai e multumitor, insa se pot opta pentru mai multe modalitati de colaborare (nu am retinut exact care sunt, insa, la momentul respectiv nu sunau rau).

 

Am mai zis si eu despre faptul ca sunt un grup de firme fiecare cu treaba ei. Il stiu nu de pe net, ci chiar de la ei, A fost de-ajuns sa intreb.

 

Cum am mai zis: din pacate existe pe aici persoane carora le place sa se vada postand, si daca ai tupeul sa spui ceva de bine acolo unde ei cred ca este rau, inseamna ca esti prost, redus mintal, naiv, etc.

 

Nu am nici o problema cu cei care au venit si cu explicatii cu privire la de ce cred ca este o inselatorie. Le-am inteles punctul de vedere, dar nu inseamna ca trebuie sa si fiu de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa zic, ca in banii aia de curs, la sfarsit primesti si o carticica. Care contine informatiile clare, clasice si de baza, legate de FOREX. Bineinteles ca rautaciosii vor zice ca e egal cu zero, ca e un nimic, etc. Lucrand in domeniu stiu costul unei astfel de carti: in jur de 15 lei, plus munca de tehnoredactare, traducere, eventual copy-paste. Dar e ceva. Si ar fi putut la fel de bine sa nu se mai complice cu ea. Eu am apreciat gestul lor.

 

Ei mai incearca ceva. Sa te convinga ca cea mai buna modalitate de a castiga bani este sa investesti propriile fonduri. Si ori te ocupi singur de tranzactii, ori te alipesti la altii cu experienta.Eu le-am zis clar ca nu va fi cazul, cel putin in viitorul apropiat. Intre noi fie vorba, chiar daca as avea, sincer nu mi i-as da sa ii tranzactionez la FOREX. Ca sa citez o chestie cu care am ramas de la curs: ”niciodata sa nu tranzactionezi bani pe care sa iti fie teama sa ii pierzi. Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea, ca, odata ce ai inceput sa ii tranzactionezi ai sanse mari sa ramai fara ei. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa faci tot posibilul sa ii inmultesti...” Poate ca citatul nu e exact, insa cam asta a fost ideea...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc: sunt eu un ignorant si prost ca habar nu am, nici de teletrade si nici profitpoint.

 

e cineva angajat la ei? sau cautam cai verzi pe pereti?

 

daca eu iau forumurile de forex la puricat, cred ca gasesc cate 2 oameni profitabili pe termen lung. cum poti sa vii sa imi spui ca poti fi trader printr-o minune. de curs intensiv sau nu. vinzi cai verzi pe pereti pentru fraieri.

 

deci am deschis teletrade si profitpoint.

 

teletrade nu spune nicaieri nimic de spread, dar sa luam de bun ce zice danpavel. 3pipsi eurusd.

ofera 24%/an pentru fiecare 1000usd din cont cu conditia sa faci trade 2 loturi/luna pentru fiecare 1000usd din cont.

 

iti da 2%/luna. daca fac trade cu 2 loturi asta inseamna 240usd/12= 20usd/luna si ei castiga din comision 60usd maxim. ei iau vreo 30 si eu 20. adica spreadul ar fi de 2 pipsi pentru primele 2 loturi si pentru restul care nu mai primesc nimic aia e.. sa fie de la mos craciun 3 cu superoferta. 

 

ti se pare normal o oferta de genul asta? de ce sa nu ma duc la unii care la cont de 1000 imi dau 0.5-1 pipsi spread eurusd?

 

scrie prost pe mine? pe mine nu, pe voi astia care vedeti o superoferta la teletrade nu aveti decat.

 

pentru mine asta e prosteala! 

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulik2k1 -> asta este si ideea ca sa te poti duce unde vrei, unde este spread mic de tot sau unde sunt conditiile potrivite pentru tine si ceea ce doresti de la un broker (sunt extrem de multi si ai de unde alege). Nu trebuie sa te lasi pacalit de nimeni, cu toate ca nu te cunosc, dar daca ai fi fost vreun fraier sigur te-ar fi si pacalit multi pana acum! Cel mai mare risc de pacaleala este sa nu te pacalesti singur, fiindca intotdeauna ei vor sti mai multe decat tine (altfe inseamna ca nu ai ales brokerul bun..). Deci fie ca dai un spread urias pt. nu stiu ce bonus sau inventie, fie ca dai un spread mic pt. un interval orar nepotrivit si te trezesti ca nu e bine, trebuie sa fii foarte atent! 

Vezi ca fiecare broker are cate o oferta. Unii dau de cateva ori suma pe care o investesti tu. Altii iti trimit o fata frumoasa acasa. Astia au bagat 2% pe luna ca o dobanda. Orice oferta de la orice broker nu e gandita ca acesta din urma sa piarda. Important este ca noi avem acum o gama larga de optiuni (chiar si ele proaste, multe dintre ele) si ne putem alege totul dupa cum dorim. Eu chiar as fi curios sa vad pe cineva care scrie aici si care este client la teletrade sau care s-a angajat la profitpoint si care sa zica el cu "gura" lui daca ii convine sa primeasca acei 2% pe luna sau 20% pe an sau cum o fi la aia.

Vezi ca fiecare broker (aproape) are pe site trecute pe undeva spreadurile si chestiile astea. Cred ca ii obliga legislatia. Uita-te mai bine si mai cu rabdare ca pe mine ma doare capul deja de la site-urile tuturor brokerilor si meniuri si linkuri si mult scris, etc. Dar daca nu gasesti informatiile astea, contacteaza-ma in privat ca sa te invat ce sa faci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce mi-a disparut postarea? Pe cine mai exact am deranjat? - contravine ceva din regulament? - nu am primit nici o notificare -

 

Rog pe cel/cei care au sters sa se explice de ce! Nu am primit nici o explicatie in mesaj sau in orice alt fel.

 

Am explicat ca am fost la acesti "tepari" profitpont si teletrade si am descris experienta cu ei pentru ca toata lumea sa stie! Ce? Va dau astia bani sa stergeti ce nu le convine?

Editat de vladlordon
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@vladlordon, Postul tau este momentan ascuns pentru ca a starnit o reactie urata. Si pentru ca nu aveam cum sa stau sa citesc tot (plus ca citindu-l pe diagonala mi s-a parut incoerent) l-am ascuns pana o sa-l citesc pe tot. 

 

[edit] Si nu o sa te notific cand/daca iti sterg postarile.

[edit2] mda, am citit acum si mi-am pierdut timpul degeaba. Citeste primul punct de la "interdictii" in regulament. Nu as fi avut nimic impotriva postarii tale daca te abtineai sa jignesti userii de aici. Esti liber sa-ti prezinti punctul de vedere daca o faci fara jigniri si atacuri la persoana

[edit3] si ca sa fie clar, daca o sa te apuci (cum au facut si altii) sa imi explici in posturi lungi de ce tu ai dreptate si eu nu, probabil ca o sa dispara si acele postari. Ce trebuie sa faci tu e simplu - pastreaza idea din postul initial, dar renunta la atacurile personale (atat cele indreptate catre o persoana anume cat si cele indreptate catre comunitatea Vamist in general)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reiau postarea, fara jignire la userii de aici si imi cer scuze si doresc sanatate grabnica!

Sper ca ironiile nu vor fi introduse in regulament la "interdictii" :P, alfel o sa mi "se aplece de la atata citit"
(pe diagonala nu scriu :P)

CEEA CE CREDEAM CA E MAI IMPORTANT:
Am fost eu la ei (profitpoint) in birou si i-am inregistrat fara sa stie!!!!!Am inrebat aici pe forum ceva, inainte sa ma duc, dar nu mi-a raspuns nimeni sa ma ajute! Probail sunteti ocupati sa numarati banii facuti la bursa?!

Nu vreau sa pun inregistrarea pt. ca voi avea probleme, probabil si mai bine sa nu ma complic, o tin pt. mine - cine vrea ma contacteaza in privat.Va spun tot adevarul cu “afaceristii" astia, asa cum l-am trait pe pielea mea!Din pacate pentru astia care se simt intepati (tepuiti) sau abuzati, voi explica pt. ca eu am inteles ce manevre se fac - ca asa se intampla cu astea - numai imaturi care doresc sa se imbogateasca prin "noroc cazut din cer" si automat profitori vor fi mereu, indiferent de aspect sau aparenta! Acestia pot fi foarte ascunsi, credeti-ma! Nici nu banuiesti de unde sare profitorul! Spun din pacate pt. ca m-a intrigat acest forum extraordinar de bun (recomandat de un fost coleg de liceu), dar m-a si impins sa ma comport ca un handicapat fara sa am vreun motiv. Poate ca am "pierdut acest trenulet in viata", dar scriu pt ca voi sa nu va taiati picioarele si mainile, fara sa fiti bolnavi si peste toate sa mai pierdeti si timp. Desigur ca cine va dori sau va avea placerea sa faca asta, oricum o va face.

Problema incepe ca eu vreau sa ma angajez la o firma care lucreaza la bursa si dupa ce am citit pe forumul asta, am fost UNDERCOVER la ei! 
Vreau sa fie clar: eu nu am citit toate cartile din lume despre trading sau burse. Nu am citit nici macar 100 de bucati :) Nici nu am milioane de euro cash. Si nici o casa in care sa incapa cat pot unii sa citeasca de mult.. Dar mi-ar placea si cred ca as reusi sa starnesc si niste invidie sau sa agati niste gagici. Aproape superstar, multi ca mine, si-ar dori sa fie.

1. Interviu profitpoint:

 

-bla bla

-bla bla

profitpoint- de ce vrei sa te angajezi?

eu- ca sa fac bani!

profitpoint- stii ca e domeniul ff complicat si nu reusesc decat putini?

eu- DA, DOM’NE, AM AUZIT CA E FOARTE GREU (ce sa fac? sa mint? Stiu pt. ca am citit pe internet - inclusiv aici - ei nu stiau - femeia de la interviu) - oricum am fost surprins de intrebare. Din punct de vedere moral si etic - interviul a fost onest cu mine. Mai onest decat am fost eu cu ei, pot spune

-ce calitati ai?

-bla blabla bla

 

CURSURI PE BANI "GREI" nu "USORI"

 

eu- de ce trebuie sa platesc cursul?

profipont: nu trebuie, decat daca doresti sa il faci. noi il recomandam!!! (si primesc un zambet seducator si frumos!) —> AHA! Intradevar, ei recomanda cu toata caldura din lume aceste cursuri. (SUNT MAI MULTE CURSURI LA PROFITPOINT< nu doar cel cu 700ron dar cica si asta e bun decat nimic. Probabil ca sa-mi ia banii si sa stea ca boierii in palate ca la noi se poarta, in Romania!)

eu- nu am bani, imi pare rau. Am venit aici ca sa castig bani, nu ca sa fac cursuri!

profipont: atunci iti vom da sa inveti acasa. dar ca sa te descurci singur iti va fi mai greu si trebuie sa ai ambitie mare ca sa faci asta de unul singur si sa nu renunti pana cand vei fi invatat notiunile de baza in acest domeniu. -> destul de convingator, nu?

profitpont: Haide sa faci la noi o saptamana de cursuri gratuite la nivel teoretic, cu trader cu experienta. Si vedem impreuna dupa aia daca ai fi bun sau daca doresti sa INCERCI domeniul . —> Asta mi se pare cireasa de pe tort!!! Pana la urma pot vedea ca e o investitie in mine; treaba mea ce fac cu notiunile/ cunostintele/ raspunsurile primite la intrebari.

bla bla

bla bla

 

ANGAJARE

Fratilor, vedeti ca astia nu angajeaza nici un retardat! Ce teste si pregatire si cursuri? La ce conditii se pun acolo, ori esti AS (ACE) cu IQ de o mie (nu euro), ori ai ambitia unuia ca asta! Problema este ca te vor angaja sa tragi tu la caruta! Asta este cea mai grea si cea mai de jos munca si pe deasupra mai este si greu de obtinut! Am cam vazut destul de multi pe acolo care veneau sa ceara  sfaturi, dar in special analize de la niste baieti cu analize de pe acolo pe care avea grija toata lumea sa ii laude asa pe gratis. Pai scuza-ma: daca esti bun, nu ai ce sa vii sa stai la coada dupa niste analize sau sfaturi!!?!! Si mai cred ca nimeni dintre toti pe care eu personal i-am vazut acolo la sediul lor NU ESTE BOGAT! SAU SIGUR NU ARE MASINA DE 100 mii euro, asta pot spune!

Problema pe care eu mi-am ridicat-o (si inca ma gandesc putin la ea pt. ca nu stii niciodata vecinul ce face in bucatarie)este daca nu cumva totul este pe pile si relatii, nu pe teste si sau IQ!Lasand asta cu pilele si relatiile deoparte, oricat de seriosi pari acesti profitpoint sau nu, treaba pe care ei o propun e cam serioasa  si e de inteles ca nu se incurca cu agarici pomanagii (dupa parerea lor). Ei cred ca m-au bagat si pe mine in oala aceasta, dar mai mult datorita atitudinii mele, influentat de ceea ce s-a scris pe aici.

 

INSELATORIA ESTE AICI!

 

Fratilor, vedeti ca astia se dau singurii din Romania care angajeaza in domeniul asta! Asa sa fie? Eu am gasit si altii care dau mai multi bani si sunt firme mari, cu reclame peste tot si la tv! Nu cineva de care nu a auzit nimeni!!!

 

Vedeti ca firma teletrade nici nu este din Romania si nici nu da 5000usd - nimanui - niciunui angajat, testat si “rastestat" cu sau fara orice fel de conditii de trading. Pur si simplu nu se ocupa cu asa ceva. Aia e alta firma, dragilor. Am sunat direct la ei (cum e normal in lumea civilizata) Astia (teletrade sau teletrader sau tele-dj, etc,  prin alte parti) sunt un broker ca oricare altul cu care ziceti voi ca lucrati, doar ca i-a gasit pe profitput astia (ceva grup de firme) care sa le mai faca ceva reclama (ei ca broker sunt cotati destul de ok pe plan international - se poate verifica la un google - sau intrebati pe cei care au citit foarte multe carti din acest domeniu).Deci te duci la astia sa te angajezi si daca esti miraculos de bun si faci cursuri sau esti pregatit tu din facultate sau cine stie de unde, propitpoint iti da ceva testare cu multe tranzactii si iti cer profit si sa arati bine si sa ai sange albastru, apoi printr-o alta firma primesti ceva bani (acei 5000-usd - minimul-se lauda ei) pe care sa ii tranzactionezi sa le faci lor bani (contul gros si punga lunga) si sa iti dea si tie procent din ce faci (maruntis adica). Aici apar si acesti "teletrade", ca ei iti dau platforma ca sa faci toata treaba asta. Deci este o confuzie cam suspecta care se vehiculeaza punctat rarisim in pastelul de postari de aici, care (confuzia, da?) ii face sa rada de noi! 

De ce sa nu ma duc acolo cu mintea deschisa si sa ma angajez? De ce sa nu invat sa fac munca asta, daca asta vreau? Lasa sa fiu eu cel care incearca si sa ma invat minte sa nu mai fac cursurile pe care vreau sa le fac?! Prefer la orice ora sa mai invat ceva, si ironia e ca din greseli inveti cel mai mult si din incercari reusesti cel mai mult, nu numai in viata reala, dar si in cea virtuala!

 

NU VOI FACE CURSURI

 

Va marturisesc ca nu voi face nici un curs, ma voi apuca de “meditatii" cu un trader cu experienta dovedita (nu impostor) - este cunoscut national si international - din Cluj-Napoca de fel - nu vrea sa ii fac reclama (a se vedea diferenta pentru cunoscatori..). Il voi plati cu mai multi bani decat mi se cere acolo la firma de asa ceva (700ron), dar asta pt. ca mi-am gasit un job chiar bun pe domeniul meu (software) (zic eu) dar ma intereseaza si domeniul burselor si in curand voi avea si banii pentru a investi. Daca nu ma prinde si nu mi se potriveste ca o manusa, voi merge la profitpoint la firma si le voi cere sa-mi dea ei traderi de acolo, DAR DOVEDITI CU STATEMENT CU CONDITIILE MELE PERSONALE EXACT ASA CUM VREAU EU CU CE RISK VREAU EU, CAT DE MIC SI TOTUL ASA CUM CER EU, CA SA-I DAU BANI PE MANA! Dar pana acolo mai este destul si am foarte mult de invatat si de citit. Apoi voi sti ce sa fac, dar nu mai cred tot ce se scrie pe “toate gardurile” si nu mai imi fur caciula singur!

 

Oricum, oricine se respecta stie sa vorbeasca pentru el/ea si sa se intereseze la ei la firma, cu capul sus, ca nu e o rusine sa inrebi. Mai rusine este sa fii prost informat! Toata lumea are dreptul sa puna intrebari la fel cu toata lumea are dreptul sa aiba o opinie.. Sper sa primiti toti raspuns daca veti cere - indiferent daca va fi convenabil sau nu. Pt. mine nu a fost convenabil, din motive personale si poate si putin orgoliu fals alimentat.

Natborkil:

Nu exista obligatii pt. curs din cate am discutat cu ei, dar mentionez ca nu am citit cu ochii mei contractele lor pe care le semneaza cu cei ca mine! Banuiesc ca esti obligat totusi sa lucrezi numai pentru ei, o perioada de timp, ca la fotbalisti, nu?! - din pacate nu am intreabat asta cerand sa vad si contractul si din inregistrari am vazut ca nu mi s-a mentionat daca ar fi in contract sau nu. Altele sunt mentionate, de exemplu ca iti dau banii inapoi pe curs, daca treci toate testarile si simularile lor. (am ascultat de cateva ori special sa nu scap nimic). 

 

Ma simt penibil ca am luat de bun ce scria aici si am ignorat faptul ca nu se leaga nimic logic in cele scrise. Dar voi sti data viitoare sa am mai multa incredere in mine, decat in necunoscuti si in parerile lor

 

Va doresc numai bine, tuturor si daca aveti intreabri sau comentarii - va voi raspunde! Lumina insa, se face atunci cand iesi din pestera si vezi soarele, cu ochii tai, pe pielea ta. Avantajul este ca in pestera nu te ploua, nu te bate vantul. Dar fiecare stie ce vrea sa faca cu singura sa viata, atat de scurta, pretioasa si fagila si frumoasa! Nu sunt poet, dar sper sa fiu un trader bun care nu are timp de scris pe garduri, chiar daca voi sta la plaja in Brazilia.

 

Faceti bani si tineti de ei! Si daca dati de “lupul de pe wall street” in Romania, vreau si eu sa-l cunosc. Astia de la profitpoint (ca asa se numesc ei legal) nu sunt milionari cum era lupul (i-am vazut, oricine ar scrie altceva aici din miliarde de carti citite, minte).  

 

Cheers!Buy AAPL :P

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a incins treaba!!!! Foarte bine!!

 

@vladlordon

Imi place cum gandesti, sper sa nu scrii ceva.....si sa gandesti altceva.  Adica:

1. zici ca o sa ai bani muuuulti din software.....si o sa-i investesti. (Spor la facut)

2.Tu daca te duci la un broker crezi ca iti va arata cineva statementurile adevarate? (nu ai cum sa verifici)

3.imi place rationanmentul tau cu pestera. (FARA ALUZII...)

5. Imi place si faza cu lupul de pe wall street. Daca ai timp, poti sa spui citeva idei despre cum crezi tu ca a facut lupul banii, si daca se mai pot face acum bani la fel. daca scrii 20 de randuri, iti spun o faza tare din trecutul meu, legat de subiectul acesta.

4. buy APPL.Esti tare. Nu am ce sa iti zic. Dar nu pot sa ma abtin sa nu iti spun o poveste.

 

poveste: Era prin toamna lui 2012, si lucram la una dintre firme cu un broker, Daniel Chiriac ( nimerisem la el, stiam ca firma lor avea informatii bune pe EURRON, pe care el mi le dadea, iar le valorificam in alta parte, unde dobinda la short era mai mare). APPL era pe la 700 de dolari (nesplitat), google pe la 900 +/-. Eu am un abonament (free) pe un forum american, care e cu circuit inchis, unde cam fiecare membru isi pune informatiile, fara sa ne fie frica sa ne expunem parerile (de fapt e prin Pierto Rico.....cele cu .net sunt cam greu de localizat). Acolo gasesc informatii interesante. Toata problema era ca nu aveam timp sa citesc.(Asta ca sa va zic si contextul) Cu un an in urma, fusese un sell-off pe aur, care picase intr-o saptamina de la 1880 la 1530(daca vreti sa para dezastru, puneti 11 zile de la 1920 la 1530). Au fost multe discutii, nu vreau sa intru in amanunte aici, daca vreti mai mult, va spun. Pe acel forum apare o alerta ca pe APPL este iminent un sell-off, ceva similar cu aurul  . Ajunge pe la 550 APPL, iar Dl Chiriac tot incerca sa ma convinga sa iau APPL ...ca e bun, da dividende...etc. Eu ii spun ca POATE O SA CUMPAR LA 450....DACA AM CHEF. El imi raspunde:" Daca Apple ajunge la 500, eu imi vand UN APARTAMENT (doar unul din cele pe care pretindea ca le are) si investesc tot în APPL." Ajunge la 480....ii spun ca vreau sa vad anuntul din ziar ( va dati seama...eram calare pe el, fiinca eu oricum nu investesc in actiuni, dar as fi investit cu atit mai putin dupa asa o alerta, iar omul se vedea ca era in corzi, nu numai din partea mea). Aflu, anul trecut, dupa ce s-a inchis firma cu care lucra atunci, ca s-a mutat la alta......si de fapt, el e un tinerel care nu are nici un apartament pe numele lui... Eu nu l-am cunoscut niciodata personal, dar cel care mi-a dat informatia era un fost coleg de-al lui, care , ca sa ma atraga, mi-a mai dat multe "din casa". 

 

Si legat de spread, eu va spun ca am o returnare de spread de 10 sau 15% ( nu stiu exact) iar eu anul acesta am avut o returnare de 160 de euro pe un cont de 18.000 si 105 pe unul de 14500. Nu am tranzactionat frecvent pina in mai, intrucat am avut pe short EURRON, unde avam spread de 59 de pipsi si restul tranzactiilor pe eurusd cu 1.9 pipsi. Pe ambele conturi cumulat, providerul a castigat vreo 2000 de euro anul acesta. Eu nu consider ca am tranzactoinat mult si sunt convins ca providerul mai are cel putin 10 oameni ca mine doar in Romania (carora nu le returneaza din spread:)) ) . Doar de la mine providerul va lua circa 4000 euro pe an, care, daca raportez la castigul meu, este peste 20%.

 

 

Deci....se poate castiga si din spread...daca discuti cu providerul extern sau cu un birou din RO care poate escala mai departe..Problema este ca IB din Romania nu scad spreadurile, fiinca au si ei comisionul lor ( nu va spun cati vor sa devin agentul lor, si sa im idea 25% din spread si 5% din cat depun cei adusi de mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.