Sari la conținut

Intalnire in septembrie


Stefan

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Management

Am facut rezervarea pentru data de 6 septembrie, 10 persoane, ora 18:30. Sa speram ca e frumos pentru ca am facut rezervarea afara. Daca totusi o sa fie urat, putem sa ne mutam inauntru.

Harta o gasiti aici: http://forum.vamist.com/index.php?s=&s...post&p=7267

Rezervarea este facuta pe numele Stefan si daca aveti probleme, ma puteti suna la xxxxxxxxx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Desi n-am mai dat pe forum de ceva vreme, la intalnirea asta ma prezint. :)

Io'te dom'le ce aparusi de odata, cum pomeniram de tine, cum smack! doua posturi. Coincidentza? Eu am pasarica mea... Pe romaneste se zice ca vorbesti de lup, si lupul la uşă... hihi... Pacat ca nu pot sa vin si eu la intalnirea asta, ca zau as vrea sa cunosc vo doi dintre voi, si sa bem o bere impreuna... (well.. la alti vo doi sa le dau cu paharu' in cap, dar aia nu s-au inscris pana acum :).

 

Sa beti o bere si pt mine!

Distractie faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ba am, dar e departe tare... Daca ar fi macar la vreo 5-10 ore de zbor, si jumatate din bani, poate ca as veni odata la 2-3 luni. Planuiam pt la iarna, dar s-au anuntat musafiri de Craciun (vin in vizita rude din Ro). Asa ca poate la vara urmatoare. In schimb sunteti bineveniti in Thai oricare dintre voi va hotarati sa va platiti drumul. Cazarea e gratis daca ajungeti in ChianMai. Va plimb cu elefantu', va arat fermele de orhidee, fermele de serpi (!!), temple, mancare spicy de iti sare caciula din cap, etc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover,

din nefericire pentru calculele tale, chiar suntem 2 persoane diverse: eu si Scrat;apoi chiar e pura coincidenta ca am reintrat pe forum acum.

timpul le rezolva (confirma) pe toate...

 

Placerea e si de partea mea. Cand ne vedem, ne cunoastem, bem o bere, povestim?

 

 

 

 

 

Desi n-am mai dat pe forum de ceva vreme, la intalnirea asta ma prezint. :)

Io'te dom'le ce aparusi de odata, cum pomeniram de tine, cum smack! doua posturi. Coincidentza? Eu am pasarica mea... Pe romaneste se zice ca vorbesti de lup, si lupul la uşă... hihi... Pacat ca nu pot sa vin si eu la intalnirea asta, ca zau as vrea sa cunosc vo doi dintre voi, si sa bem o bere impreuna... (well.. la alti vo doi sa le dau cu paharu' in cap, dar aia nu s-au inscris pana acum :).

 

Sa beti o bere si pt mine!

Distractie faina!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Tradelover, in ce perioada e cel mai bine sa vizitezi Thailanda? Chiar ma tenteaza... sper sa nu ma razgandesc cand o sa vad cat costa biletele de avion :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Depinde ce vrei sa vezi. Cea mai buna perioada, daca ai buzunarele mari si pline, este din octombrie pana in ianuarie, cu varf de sezon la inceputul lui decembrie. Sfarsitul lui noiembrie este si cea mai "friguroasa" perioada din an, cand temperatura in cursul diminetii coboara pana la.... plus 12 grade celsius (de cand sunt eu aici, in trei ani a reusit performanta asta, intr-un an a fost +9 minima, iar in ceilalti ani a oscilat pe la +16). Atunci totul este inflorit si arata ca in basme (daca vrei la munte) si apa e limpede ca cristalul (daca vrei la mare), se vede in ea zeci de metri adancime, corali, pestisori, etc. In cursul zilei, desigur, +30 de grade. Poti sa faci revelion in piscina linistit, cu sticla de sampanie in mana (am avut un coleg din Suceava care a muncit aici, si avea boala asta). Atunci sunt si cei mai multi turisti, si desigur si cele mai mari preturi - adica aproximativ ca preturile din Romania - la suveniruri, hoteluri, etc. Atunci este si sezonul legumelor (in restul anului e prea cald pentru legume) si sunt preturile cele mai coborate.

 

Raportul pret/calitate, adica sa cheltuiesti cat mai putin, si sa ai confort cat mai bun este pentru mare in aprilie-mai, si pentru munte (ChiangMai e zona montana, cum ar fi Sinaia la noi in Ro) in aprilie-mai si septembrie-octombrie. Vara romaneasca (iunie-august) nu este indicata nici pentru mare, nici pentru munte, pentru ca ploua continuu (tailanda are 3 anotimpuri: iarna - din octombrie pana in februarie, vara - din martie pana in mai, si anotimpul musonic, din iunie-iulie pana in septembrie) si la mare sunt valuri mari, curenti, apa nu mai e asa de clara (este totusi mult mai clara ca la Marea Neagra, inca se mai poate face snorkeling si diving daca esti bun inotator ori daca stii "locurile", avantajul e ca nu e asa de cald ca in aprilie, si preturile sunt tot mici), iar la munte e ceatza si nu se vad peisajele (ChiangMai e misto si in perioada musonica, pentru ca are multe cascade, e racoare, fain de drumetii prin jungla, dar la fel, trebuie sa cunosti locurile).

 

Deci daca vrei la mare, in aprilie e cel mai bun raport pret/calitate. E cald de mori, peste 40 de grade in mijlocul zilei, dar e sfarsit de sezon, turistii pleaca si preturile scad pana la "de 5 ori", apa este inca limpede ca cristalul, pana sa inceapa musonu in mai-iunie. Seara si dimineta (si mai ales noaptea!!!) e o betie sa fii acolo, si cheltuiala ar fi mult mai mica ca in Ro. Pe bune! Gasesti camere la hoteluri bune, pe plaje faimoase, cu 200-600 de bahti (imparte la 33 sa vezi in dolari). In sezon, aceeasi camera costa 2000, ori chiar 5000 depinde cat de solicitata e plaja.

 

Daca vrei la munte, ar cam trebui sa iti faci bagajele :). Ori sa iti iei deja bilete, pentru ca in octombrie vei plati deja dublu. :) Eu am casa mare, care sta goala, multe camere, trei bai, aere conditionate peste tot, computere pe unde te invarti, frigider plin. Nu am televizor si nici nu am de gand sa imi pun, daca vreti, va trimit la vecini :). Casa e inchiriata, nu e a mea, si asta a fost singura alternativa. Mi-ar fi placut ceva mai mic, mai usor de intretinut, dar nu a fost de unde alege. CM e un oras foarte raspandit, nu exista cladiri inalte, lume locuieste in vile cu unul sau doua nivele, care arata toate cam la fel (sunt cateva companii de constructii care construiesc cartiere intregi, numite Moo Baan (moo=adunatura, sat, baan=casa), si le dau la cheie. Daca vrei zgarie-nori si autostrazi suprapuse pe 6-8 nivele, du-te la Bangkok :) MooBan-urile "bune" sunt de obicei incercuite cu gard si pazite militar, daca stai acolo intri si iesi cand vrei, daca nu, trebuie sa arati buletinu si sa zici la cine mergi. Asta te fereste de hoti si de alte probleme. De fapt in Thai nu se fura ca in Ro, pentru ca astia - daca te prinde - te linseaza. Fara misto.

 

Poate pun niste poze cand ajung acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.