Sari la conținut

GBP-USD


harif

Postări Recomandate

conform scenariului de fata nici nu vreau sa ma gandesc unde trebuie sa ajunga lira.

in jur de 1.5850.

dupa cum reiese nici macar nu am incheiat valul [3] din (5), iar la daily suntem in dezvoltarea valului (3) dintr-o impulsiva.

post-1947-1221132052_thumb.jpg

post-1947-1221132062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Postări populare

flames

Imagini postate

  • 4 săptămâni mai târziu...

nu stiu chiar foarte exact ce avem d.p.v.d elliott pe tf la macro probabil la lira mai coboram poate coboram mult dar inca nu sunt sigur. am atasat pe tf mai mici o varianta, oricum eu cred ca in sus e neterminat si am facut niste b din val 4 iregulare ce arata foarte puternic in sus, cred ca va urma un val 5 targeturi 17730-17950.

 

 

 

 

 

 

analiza e valabila numai daca sunt iregulare se poate admite uneori si val 5 din trei bucati dar mai rar si nu cred ca e cazul la cat a coborat ii mai trebuie corectie. aceasi structura de iregular am observat la gj si uj. semnalele de sell sunt foarte puternice la gu si mentionez inca o data ca e valabila numai si numai daca sunt iregulare-astea sunt foarte greu de determinat mai ales la tf mici gen h 1.

post-1776-1224013587_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda. in analiza de mai sus cred ca am gresit pe m 30 se vade ultimul val din 5 deci toata analiza cade si ramane valabila la uj si gj. plec de la idee e ca e scurt in ratie fibo si nu prea indeplineste conditiile dar fiind ultimul val si intr o astfel de piata nu ma mir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Dupa analiza mea, ne aflam in impulsiva 3 sau chiar 5 a corectivei C, la sfarsitul careia se va continua trendul bearish. Voi ce ziceti? Are cineva o alta analiza? Am gresit undeva? Nu prea am experienta cu Elliot si de-asta intreb. Multumesc.

 

post-2648-1244975814_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa analiza mea, ne aflam in impulsiva 3 sau chiar 5 a corectivei C, la sfarsitul careia se va continua trendul bearish. Voi ce ziceti? Are cineva o alta analiza? Am gresit undeva? Nu prea am experienta cu Elliot si de-asta intreb. Multumesc.

 

 

 

 

eu personal am niste obiectii la numaratoarea ta:

1. o greseala in numaratoare sau in estimarea gradelor valurilor poate duce la o alta directie si estimarea d.p.d.v.d al timpului petrecut in patternuri total gresita.

2. numaratoarea sau mai bine zis numararea valurilor in elliott a diferitelor grade o poti face cu mai mult suuces daca identifici patternurile si legaturile dintre ele (ele sunt intr o mare masura cursive pana acum la lira dolar inca nu invalidat nimic patternurile sunt intacte si pot spune ca se merge prea bine fata de alte perioade in care era mai dificil de identificat un pattern @au fost si vremuri din acestea@). conlcuzia; nu numeri 12345 asa in tramvai ci numeri in functie de patternuri, monoval, polival, multival si macroval asta e alta discutie foarte ampla si tine de stiinta patternurilor.

3. marea mica problema a elliotului -iterpretabilitatea poate fi ocolita prin simplitatea numaratorilor, a proportiilor; exista un intreg arsenal de carti si cunostinte care trebuiesc acumulate invatate pentru a evita interpretabilitatea, desigur fiecare trader are dreptul sa si dea cu parerea dar @multi stiu putin cunosc@ (cam asa este vazuta aceasta problema).

 

 

am sa scriu aici cateva reguli directoare in elliott @fara de care nu se poate@ (este chiar esenta elliotului)

 

i. tipuri de valuri. monoval-polival acestea pot fi -impulsive si corective- (si natura fractala a valurilor)

 

a. pattern de impuls. tipuri de impuls -trend si terminal-

 

b. patternuri corective. constructie si reguli -zigzag, flat, triunghi-

zigzag -reguli de constructie- normal, alungit, trunchiat,

 

flat- reguli de constructie- in functie de puterea valului "b", flat: normal, puternic si slab. tipuri de patternuri pe baza descrierii acestui pattern: dublu esuat, "b" esuat, alungit, "c" failure, flat comun, corectie iregulara, iregular esuat si corectie fugita (running).

 

triunghiuri- tipuri: iregular, running, contracting si extracting.

 

ii. complexiattea si gradele valurilor: mono, poli, multi si macrovaluri. reguli ale combiarii valurilor si patternurilor; gradele descrise de Elliott.

alternanta, complexitatea, egalitatea, extensia si overlapul.

 

iii. complexiatatea patternurilor corective. corectiile multiple

 

cu val x mic: dublu zigzag, varietate de triplu trei, dublu flat, triplu flat, triplu zigzag, varietate de triplu trei.

cu val x mare combinatie de dublu trei, dublu trei, triplu trei, combinatie de triplu trei.

 

aceasta este structura logica si simplificata a elliotului, in functie de aceste cunostinte facem analize. le am scris aici si poate o sa le scriu si la sectiunea elliot wave.

 

 

4. acum sa trecem la oile noastre la gbp-usd, aceasta pereche se afla in valul 4 dintr un impuls in jos la daily weekly, am facut o analiza sumara la aceasta pereche si arata cam asa:

 

 

post-1776-1244983814_thumb.jpg post-1776-1244982991_thumb.jpg

 

 

la valu iii din (3) este putin mai la stanga.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pentru lamuriri :). Cred ca raman la stadiul de analiza pe baza de suport/rezistenta. Imi place sa ma rezum la lucrurile simple :)

La analiza Daily am ceva observatii si anume unde sunt puse valurile 3 :)

http://clip2net.com/clip/m3810/thumb640/1243895502-clip-36kb.png

 

Flames, fără supărare please :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.