Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

GBP-USD

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#11 123

123

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 1 posts

• Tranzactionez din 1996

Posted 17 June 2009 - 08:57 PM

un lucru interesant a fost ca lira nu a coborit in 5 unde eliot, doar in trei; de aici consider ca inca ne aflam in trend ascendent. Virful l-am putea vedea la 50%. sa vedem daca am dreptate :)

Attached Thumbnails

• gu.gif

• 0

#12 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Strategie/tehnica folosita Rugaciuni

Posted 02 October 2009 - 07:17 AM

S-a cam depus praful pe acest thread.Deci sa va prezint o analiza pe care am realizat-o!

Attached Thumbnails

• gbp usd vamist.gif

• 0

#13 harif

harif

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 233 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Broker curent FXDD, ODL Securities
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Suporti si Rezistente, Pivoti, Linii de Trend, Swinguri

Posted 02 October 2009 - 10:31 AM

@marco

3 galben nu este din 5 este din 3, se vede si in poza ta.
asadar numaratoare gresita.
  • 0
mini.jpg

#14 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 08 October 2009 - 06:55 PM

Daca te-ai uita mai atent ai observa ca sunt 5.M15 ti-ar fi de mare ajutor.Bafta!!!
  • 0

#15 harif

harif

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 233 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Broker curent FXDD, ODL Securities
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Suporti si Rezistente, Pivoti, Linii de Trend, Swinguri

Posted 08 October 2009 - 07:41 PM

multumesc.
insa nu este nevoie sa cobor pe m15 intrucat se vede si pe h1.
am atasat alaturat o poza, sper sa-ti fie de folos.
ptr o mai buna exemplificare am mentionat pe grafic si numaratoarea ta cu galben ptr zona respectiva.
eliotu nu consta intr-o simpla numarare este mult mai complex si mai greu in practica.
spor....

Attached Thumbnails

• g uh1.gif

• 0
mini.jpg

#16 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 09 October 2009 - 08:56 AM

Acuma dupa ce ti-am zis poti sa desenezi. :D
Hai ca a fost funny!
  • 0

#17 RuuM

RuuM

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 41 posts

Posted 07 February 2010 - 08:01 PM

Nu ma-i merge nimeni dupa analize elliott? Cum vedeŇ£i lira din 5 sau din 3 in jos la daily?
  • 0

#18 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 13 February 2010 - 10:01 PM

Salut.Eu o vad in sus.Iti si explic de ce.
Daca ne uitam pe Weekly avem toata convingerea ca o s-o ia in jos.Avem divergente destule, s-a batut mult de pragul fibo 0.50, linia de trend sparta (cea albastra)Deci mergem down dupa datele pe care le avem.
Insa daca trasam linia de trend de pe daily observam ca pretul preseaza asupra ei(deci este un suport rezistent si important care vine din trecut).
Daca aruncam o privire si pe Montly vedem o numaratoare clara de EW, lasandu-ne impresia ca suntem la inceput de 5.Dar lipseste divergenta, iar la sfarsit de unda 4 e un obicei vechi de a forma o divergenta clasica.(asta din observatiile mele), plus ca pe un TF asa mare ar fii si mai normal ca 3-ul sa se corecteze pana la 61.8.
In concluzie eu vad sa zboare pana in 61.8 (zic sa zboare in sensul sa plece repede ca sa se poata forma divergenta.), sa formeze divergenta clasica si apoi directia este clara de down.

Asta ar fi o solutie, dar nu e exclus sa isi continue drumul in jos.Vom stii asta daca va trece de linia de trend trasata pe daily.

Attached Thumbnails

• gudaily.gif
  • guweekly.gif
  • gumontly.gif

• 0

#19 RuuM

RuuM

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 41 posts

Posted 19 May 2010 - 07:22 PM

Posibil ca jos sa fie v(3mare). avem deja 78%din 3.Problema este avem un 4 de 44% (tipic pentru un 5 alungit)acest val este destul de mare pentru un 5.voi cum o vedeti?
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.