Sari la conținut

ATC2008


tradelover

Postări Recomandate

  • Moderators

Gataaaaa... s-a terminat. :) Am scapat de stress hihi

 

Ori cel putin, pentru mine e aproape terminat. Stitch-ul meu a reusit sa cumpere vineri un top, si apoi sa vanda un bottom, exact inainte de nfp... si apoi cand piata a ţâşnit in sus, l-a mancat in cur si a mai cumparat un top, cu 1.4 loturi. Si asa s-a dus jumate din cont in cateva zile, in timp ce aia din top tripleaza conturile, eu le injumatatesc.... Fiecare cu ce se pricepe mai bine sa faca... :P

 

Mai nasol e ca aseara inainte de decolare, eu, cu manutza mea proprie si personala, si fara sa ma uit la concurs, am vandut botomul ala, pe real. Si m-am bucurat un pic, uitandu-ma apoi pe ATC si constatand ca Stitch vindea si el... Dar nu a tinut mult, in cateva minute GJ a decolat... Si dupa ce a decolat si am vazut ca Stitch, care daduse in stop la sell, a intrat sa cumpere, cu un lot jumate, am zis "aoleu, e groasa, se duce tare in sus, am pus-o..." si am inchis bidul meu pe real, la -300... Aveam lot mic si stop la -500, grrrr.... m-a costat un pic peste 100 de parai. Dupa aia, piatza a cazut la loc, si Stitch a dat si el miile de parai, de la buy-ul lui... Putem sa ne luam de o mana.... Parca ar fi fost facut de mine personal...

 

Cine zicea ca piata nu se misca in directia producerii pagubelor maxime? hihi

 

Cred ca o sa iau o pauza cateva zile....

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Well, kerosen, nu e o idee rea, hihi, dar din pacate nu merge. Am mai scris pe forum mai demult, aveam un prieten care imi zice "bai, tranzactioneaza o perioada, pana pierzi toti banii, pe urma deschide un cont cu suma mai mare, si tranzactioneaza exact aceeasi strategie, doar ca pui toate bidurile invers"... Well, ar fi prea simplu. Ar trebui sa tranzactionez nu numai aceeasi strategie, dar si aceeasi perioada de timp, pentru ca azi piata nu e ca ieri, iar maine nu va fi ca azi.... Asta e primul motiv. Al doilea motiv e ca Stitch s-a lasat ametit de NFP, probabil, si de bailout-ul amerlocilor... Azi se pare ca si-a mai revenit un pic... Toata lumea sell, cu toate mainile si picioarele. Adica eu sell pe real, Stitch sell la concurs. Din pacate, pierderile din ultima saptamana mi-au cam taiat curajul, si nu am intrat decat cu 0.03 loturi. Facem 28 de centi pe pip, merge... hihi. Acuma nu mai pot sa zic ca se misca iar piata fara mine, sunt calare pe val, si inca in desfasurare. Stitch insa a intrat cu aproape 3 loturi pline, ca asa ii zice lui dioda redresoare care se ocupa cu managementul riscului. Ori ne gadilam, ori facem bani. Pentru aproximativ 20 de minute a fost pe locul 23 in concurs, cu aproape 20 de mii de parai in cont. Uite isi dovada: :)

 

post-1272-1223283066_thumb.jpg

 

Pe urma cursul a dat oleaca inapoi si a dat in stopul care venea vertiginos din urma, exact in top (ghinionul dracului!) daca era mai sus stopul cu 10-15 pipsi, rezista. Oricum, a inchis onorabil, si se josca undeva la 15 mii in cont. Asta inseamna "better then expected" pentru data de azi. Stitch are in el o metoda ingenioasa care calculeaza o "prognoza" a profitului, in functie da data (luna, zi, ora, minut). Teoretic, profitul ar trebui sa creasca si sa scada dupa o anumita regula (secret de fabricatie!) pe toata durata concursului. Daca equity este sub aceasta prognoza, va risca mai mult, pentru ca in aceste conditii nu mai conteaza. Cum adica nu mai conteaza? Well... daca mai tineti minte, va spuneam anul trecut ca daca la sfarsitul competitiei am sub 10 mii, dar inca rezonabil de multi bani (adica 7000, sau 9000), atunci in ultimele zile voi juca un bid gras pe directia trendului, de toti banii, RISC MAXIM. Pentru ca la sfarsitul concursului, oricum nu mai conteaza daca ai 7000, sau 9000, sau 2500, oricum nu castigi nici un ban. Si risc totul pe o carte, daca am noroc, e loc de facut 20-30 de mii profit, daca nu, oricum nu aveam nici o sansa sa castig. Well, nu s-a intamplat, pentru ca anul trecut la sfarsitul concursului aveam prea putini bani (sub 5000) si nu as fi avut oricum nici o sansa.

 

Ei bine, anul acesta am extins metoda pentru tot intervalul de timp pe care se desfasoara competitia. Adica fac calculul asta nu numai la sfarsitul competitiei, cand s-ar putea sa fie prea tarziu, precum s-a vazut, ci si pe parcurs. Si anume, calculez zilnic acea "prognoza", care este un interval in care ar trebui sa se afle equity-ul, daca lucrurile merg cum trebuie. Pe masura ce trece timpul, limitele urca in sus (e posibil sa si coboare, in functie de tipul pietei care a fost) si intervalul dintre ele se largeste (e posibil si sa se ingusteze, din nou, depinde de tipul pietei care a fost, nu e chiar self-learning, e mai mult un fel de self-control, dar de obicei limitele urca, ambele, cu fiecare minut care trece, limita de sus urca mai mult, cea de jos urca mai putin). De exemplu, dupa o saptamana de concurs, ar fi trebuit sa am intre 9000 si 12000, dupa 4 saptamani intre 9500 si 15000, iar la sfarsitul concursului intre 30 si 50 de mii. Cifrele nu sunt reale, doar sa intelegeti cum merge treaba. Si daca equity-ul real se apropie de limita de jos, cresc riscul, adica joc biduri mai mari si mai lungi. Pentru ca in aceste conditii (cand eq e la limita de jos) oricum nu am sanse sa castig concursul, considerand rezultatele obtinute de ceilalti concurenti, in anii precedenti. Iar daca equity real se apropie de limita de sus, atunci scad riscul, pentru a conserva profitul deja realizat. Adica joc 0.1 loturi, pe distante mici/medii. Castig cativa pipsi, sau pierd cativa pipsi, dar statistic equityul ramane cam acelasi, si pana da in stop sau in target, trece ceva timp, si intre timp dispare semnalul. Un fel de tragere de timp. Pentru ca daca a intrat pe o linie perdanta, e semn ca piata ii este impotriva, si e mai bine sa astepte pana piata "isi revine", se schimba. Si apoi, cum timpul trece, limitele se ridica, o sa inceapa sa ia din nou biduri mai mari, si cresc sansele sa "aiba noroc". Asta e toata logica. Pentru ca la un asemenea factor de risc, numai de noroc poate fi vorba. Metoda asta nu are nici o sansa pe trading real. Doar daca nu va doare nici la 10 metri in spate, de banii pe care ii pierdeti.

 

Una din situatii a fost azi, cand Stitch era in buda, si a jucat de toti banii. A fost cu noroc, si acum are in equity "mai mult decat trebuie". De acum, in ciuda carcotasilor (sic! sic! kerosen :P, o sa il vedeti la pozitiv timp de cateva saptamani, pentru ca la un asemenea "scor" (adica "better then expected" pana la momentul actual), intra in functiune componenta de conservare a profitului, care ia doar biduri foarte "sigure" (baga alti 3 indicatori in ecuatie si intra in tranzactie doar cand TOTI indica aceeasi directie), si in plus, tranzactioneaza doar cu loturi mici, 0.1-0.3. Deci cel putin 2 saptamani, nu va parasi plutonul fruntas. Ar trebui sa piarda aproximativ 4000 de pipsi la 0.1 loturi, ceea ce e foarte greu in conditiile actuale. Stiu ce am pus inauntru. Dar piata ne rezerva intotdeauna surprize.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Precum spuneam mai sus, MQ publica periodic (de obicei saptamanal) rezultatele partiale, drept pt care nu stiu daca are rost sa ne mai strofocam si noi cu ele, doar daca vrem sa le pastram pentru posteritate :P.

 

Raportul primei "saptamani" de trading (am pus ghilimele pentru ca saptamana in cauza are 3 zile, concursul a inceput intr-o miercuri) tocmai a fost postat pe pagina campionatului. Click pe el, si minunati-va. In principiu nu spune nimic diferit de ceea ce am spus eu, doar ca e mult mai frumos explicat, si cu grafice. Se confirma inca odata ca cine tranzactioneaza mult, pierde. Atentie la numarul de tranzactii pe care le puneti pe secunda :) si la leverageul pe care il folositi.

 

In alta ordine de idei, campionatul este mai putin palpitant ca cel de anul trecut, din simpla cauza ca cei care s-au cocotzat in top sunt majoritatea rusi, polonezi, nemti, iar discutiile se poarta pe limba lor. Nu poti sa comentezi, sa te implici in dezbateri, pentru ca nu intelegi nimic.... Anul trecut bataia mare a fost pe treadul de comentarii al lui winwin, care s-a cocotat in top in prima zi, si unde se vorbea engleza. Pana acum singurul concurent vorbitor de engleza care si-a facut loc in top este amelab, conform pozei, un american de culoare, iar conform discutiilor, un tip foarte simpatic, imi place la nebunie de el, raspunde la toti frumos, dă detalii, etc. Si e foarte optimist! hihi, BRAVO LUI! Eu ii doresc sincer sa castige! Dar nu stiu ce sanse are, deoarece pune tranzactii de 6-10-12 loturi (impartite pe tradeuri de 5 loturi, cat e maximul) si le pune stop la sute de pipsi. E destul o singura data sa se miste impotriva lui, si e knockout pentru restul competitiei. El insusi spune ca expertul lui are probleme serioase cand se schimba trendul, si ca necesita interventie manuala, iar pana acum a avut noroc de trendul coborator al G/J. Well... cititi comentariile, sunt utile. Si tipul e simpatic, serios!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Well, revenind la ATC, nici unul dintre concurentii pe care ii stiam pe primele locuri nu mai sunt acum acolo, precum era de asteptat. Unii au terminat toti banii si au iesit deja din joc, la riscurile pe care le-au folosit. Altii s-au pierdut la jumatatea clasamentului, mai au inca sanse sa revina, dar sperantele sunt slabe. Daca au dat 50% inapoi din cei 60-80 de mii facuti, atunci inseamna ca MM-ul e prost, vor reusi copios sa dea inapoi si restul de bani.

 

Apropo de MM, si de prietenul nostru amelabs, expertul lui s-a oprit din trading dupa ce a depasit 60 de mii. O idee foarte ingenioasa, dupa cum am mai spus, omul a mizat pe continuarea trendului down la GJ, care era foarte probabila in zilele de la inceputul concursului, datorita inertiei imense pe care o prezenta caderea inceputa in iulie (GJ a cazut zilioane de pipsi). Si a vandut GJ cu toate mainile si picioarele in primele zile ale competitiei, apoi s-a oprit. Nota 10 pentru idee. In anii trecuti, cu balanta asta s-au luat bani seriosi! (in 2006 ar fi luat premiul intai si 40 de mii bonus, iar anul trecut ar fi luat premiul 2 si 25 de mii bonus). Well, anul asta nu mai merge. A reusit el sa stea pe primul loc doua saptamani, dar in ultima saptamana a fost net depasit de alti risk-takeri, care au reusit sa aduca balanta la peste 100 de mii. Asta ar insemna de 10 ori contul (de 12 ori pentru primul clasat care are 124 de mii!) in mai putin de o luna. Asta apropo de cat se poate castiga, hehe. Amelabs este la ora actuala pe pozitia 7-8. Mi-am schimbat oleaca parerea despre el, pentru ca acum tipul incearca sa se foloseasca de norocul avut la concurs pentru a vinde un e-book legat de forex (well, metode de a deveni milionari in trei ani, care aveti bani de aruncat, treaba voastra).

 

Cine are timp de studiu, ati putea arunca un ochi pe expertul concurentului (sau concurentei) Nikita (nikkq) care a reusit o revenire de la O MIE de parai ramasi in cont, pana la 80 de mii, la un moment dat!!! DE OPTZECI DE ORI suma din cont intr-o saptamana si ceva. Asta DA noroc chior. Si apa la moara celor care vorbesc de profituri de trei cifre procentuale lunar. Sa vedem daca il ustura pe vreunul in fund sa tranzactioneze asa cu bani reali. Dar oricum, faptul merita consemnat.

 

O alta chestie asupra careia as vrea sa atrag atentia, mergeti pe news si cititi interviul lui solandr, care este participant cu state vechi (a participat in toti anii). Tipul asta parca vorbeste cu gura mea! Fenomenal interviu, fenomenale raspunsuri! Toata consideratia mea! Spre regretul nostru al tuturor, tipul a iesit din concurs, dupa o cadere brusca, cateva biduri proaste puse in ultimele zile, si s-au dus 40 de mii (ajunsese mult mai sus la un moment dat).

 

Hendrick inca se mentine pe baricade, este singurul expert din concurs pe care mi-as juca banii reali. Nu arata nimic deosebit, dar sa nu uitam de fostul lui expert Pheonix, care a fost si ramane o capodopera de programare (este open source). Squidul de anul acesta pare la fel de robust, desi pana acum nu a aratat mare lucru, balanta contului variaza intre 10 si 13 mii, si nu a depasit 17 mii de la inceputul concursului. Dar tranzactioneaza cu un risc foarte mic, si are si ghinion, a castigat toate bidurile mici, si le-a pierdut pe cele mari. A fost pe directie in mai mult de 80 la suta din cazuri, practic daca ar fi jucat toate bidurile cu un lot intreg (un singur lot! nu 3, nu 5, nu 0.3, nu 0.1) si fara nici un MM la loturi, ar fi avut la ora actuala in cont aproximativ 55 de mii de parai!!!

 

Well, Stitch, care imi e cel mai drag dintre toti expertii, a oscilat o bucata de vreme intre paginile 4-8, certandu-se cu alt tailandez la suma de 15495 de parai. Desi Stitch nu a tranzactionat mai bine de 2 saptamani, suma din balanta ramanand constanta, erau (la fel ca anul trecut) o gramada de alti concurenti care castigau si pierdeau, trecand pe langa Stitch in sus si in jos, si impingandu-l de pe o pagina pe alta. A fost la un momentdat pe locul 45, la un alt moment dat pe locul 98, dar cel mai mult a oscilat intre 58 si 63. Pe urma piata a dat semne ca se orienteaza pe directie, si indicatorii lui Stitch au inceput sa îl gâdile rând pe rând. Acum cateva zile s-au nimerit toti pe directie, si Stitch a mai plasat o serie de beturi, in urma carora a mai adunat ceva profit. Spre disperarea celuilalt tailandez, care a tranzactionat tot timpul, dar nu s-a putut desprinde. Cand pierdea cativa parai, cand castiga cativa parai, tot schimbam locurile intre noi. La ultimele beturi el a fost pe invers fatza de piata, hehe, facea misto de mine, acum a tacut mâlc, brusc! (Well, se putea si invers, dar nu vreu sa vorbesc despre asta :))) S-a oprit la 11 mii si sta acolo. Nu il mai vad revenind prea repede, urmarindu-i istoria, mie mi se pare ca tranzactioneaza aiurea.

 

Deci Stitch s-a oprit momentan la 31 de mii, ceea ce inseamna de 3 ori suma de plecare, in mai putin de o luna. Acum piata se misca altfel decat vrea el, drept pentru care o sa mai ia o mica pauza. El se afla la ora actuala pe locul 30, si il gasiti pe ultimul loc pe pagina a doua. Desi uneori, datorita acelorasi concurenti care trec pe langa el in ambele directii, pozitia lui oscileaza intre locurile 24 si 38. Dar recordul (locul 23 la inceputul concursului, cand avea jumatate din suma, dar si ceilalti concurenti aveau mai putin) inca nu a fost atins.

 

Ce am invatat din chestia asta?? Well, desi se pare ca e doar o poveste spusa pe forum, fiecare poveste are morala ei. Ideal ar fi ca toti cei de aici (inclusiv eu) sa poata trage o invatatura din fiecare poveste spusa pe forum de altii. Iar noi sa ne spunem povestile in asa fel incat sa fie funny, si fiecare sa aiba ceva de invatat. Deci ce am invatat? Am urmarit Stitch-ul, care statea degeaba, fara sa tranzactioneze nici un sfantz, mai bine de trei saptamani. In timpul asta altii (tailandezul de care va ziceam, dar nu numai el, cititi comentariile de la stitch si de la samclider) tranzactionau de rupeau. Totusi, ei nu faceau progrese uluitoare, nici regrese uluitoare. Toti se invarteau in jurul lui Stitch in clasament, impingandu-l cateva locuri in sus sau in jos. De zeci de ori pe zi. In special dimineata (la mine) stitch avansa in clasament. Seara dadea inapoi. Altii i-o luau inainte. Si a doua zi procesul se repeta IDENTIC!

 

Ce ne spune asta? Dimineata majoritatea concurentilor pierdeau. Seara majoritatea castigau. Parca e desprins din Breet Steenbarger, va aduceti aminte traderii lui de la Kingstree? Care pierdeu dimineata, apoi faceau eforturi disperate toata ziua sa recupereze?

 

Dupa a doua serie de tranzactii, cand Stitch a ajuns la 31 de mii, fenomenul a fost mai greu de observat, pentru ca acum diferentele dintre concurenti sunt mai mari, si e mai greu sa treaca unul peste altul. Cu toate astea, Stitch inca oscileaza intre pozitiile 28 si 33, iar uneori mai larg, dar acum cu o perioada mai mare de o zi. Faptul ca oscilatiile nu erau asa de evidente, m-a facut sa le caut in alta parte. Mi-am luat "puncte de reper" alti concurenti care nu tranzactionau, de prin tot clasamentul. Un foarte bun punct de reper sunt cei 32 de concurenti care nu au deschis pana acum nici un bid, balanta lor fiind in continuare 10 mii de parai, ca la inceputul concursului. Va mai aduceti aminte povestea de anu' trecut cu saltul peste sute de concurenti? Care nu, ar fi bine sa recititi treadul de anul trecut de pe vamist (atc2007). Este link in posturile de mai sus.

 

Well.... Puţ adica.... Am luat puncte de reper. Am facut grafice. Concluzie uluitoare:

 

EXISTA INTR-ADEVAR PERIOADE CAND TOTI TRADERII PIERD SI PERIOADE CAND TOTI TRADERII CASTIGA !!!!!!

(sintagma "toti" trebuie luata in sens statistic, adica cea mai mare parte dintre ei, 80, 90, etc la suta)

 

Cum bine spune japonezul: there is a time to sell, a time to buy, and a time to REST!.....

 

Statul pe gard. Nu cumva am mai vorbit despre asta in trecut? Parca da....

 

Mie personal, in real trading, nimic nu mi-a salvat asa de multi pipsi ca statul pe gard... Si nu e poanta!

 

Iar legat de Stitch, cum am mai spus, el sta pe gard pana cand detecteaza o piata care sa fie pe gustul lui. Practica a dovedit ca pana acum a detectat-o bine. Ori a avut noroc, dar faptul e cert: cat el a stat, cei mai multi au pierdut.

 

Fair winds to you, Stitch! :P

Editat de tradelover
mi-a mancat spatiile si enterurile, le-am pus din nou. Oare e prea lung postul, ori am facut eu vreo miscare gresita?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui un pic aprofundat "comportamentul" lui stich... in sensul ca intreadevar exista cateva stari reale pe piata :D ceea ce inseamna ca daca el, stich, acum ii place o anumita stare a pietei, se poate face sa ii placa macar inca o stare a pietei :))

 

in fine... you got the ideea is nedormit :P

 

dar la inceputul retelelor noi am spus ca ar trebui sa facem un "buton" care sa dea starea pietei pe moment dupa care sa inceapa sa rumege :D

 

p.s. nu ma intrebati de ele ca nu am vesti noi(ca vechi is destule) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

O veste buna: a revenit Phy pe forum la mql, cu statisticile lui meseriase. Dati click pe linkul din propozitia precedenta sa vedeti statistica dupa 5 saptamani. Cea mai importanta observatie: ca si anul trecut pe vremea asta, pierderile totale sunt cu aproape un milion mai mari ca castigurile totale. Bani care in conditii reale ar fi intrat in contul brokerului, in numai 5 saptamani, si doar de la vreo 1000 de clienti (presupunand ca nu isi iau asemenea riscuri ca la concurs, dar sunt mai multi).

 

Hai sa ne facem brokeri!

 

Adica sunt cam 3 milioane de parai pierduti, si doar vreo 2 milioane castigati. Restul, in sertar la broker. Well, virtuali. Dar imaginati-va profitul unui broker ca FXCM cu 100 de mii de clienti, din care unii nu joaca doar 10 mii de parai.... In doar 5 saptamani. Ce boala iti trebuie? doua servere bune si un datafeed rapid de la un market maker mare sau o banca. Care se da pe degeaba, daca ai destule tranzactii.

 

O alta observatie, primii 20 de candidati si-au "tras" 50% din tot profitul castigat ! Adica din 700 de candidati, asta inseamna ca 2.85% dintre traderi au facut mai mult de jumatate din TOT profitul, facut de TOTI traderii LA UN LOC.

 

Well, asta ca apropo la cat se poate castiga. Milioane! Primul din top si-a inmultit contul de 12 ori in prima luna (profit de 1200% lunar). Dar ca si la concurs, tot asa si in tradingul real, ala care castiga e unul in multe mii de traderi, in general unul care are bulan. Si bulanul nu tine mult. Luati-va gandul de la 10% pe luna, sau 100% pe an...

 

I rest, nu sunt prea multe schimbari, piata cam sta pe loc, Stitch nu tranzactioneaza, si continua sa se miste intre locurile 27 si 34 cu o perioada de 2-3 zile, datorita celor din jurul lui care pierd cate putin si castiga cate putin. Momentan, Stitch pe locul 28. Daca ADX-ul daily nu se intoarce in sus maine sau poimaine, atunci cel mai probabil ca va termina luna noiembrie cu equityul care il are momentan. Pentru ca saptamana viitoare e deja prea tarziu, incep sa intre ceilalti indicatori la apa... Acum sunt toti pe "da-i bataie!" in afara de Stochastic care e cam la limita si de ADX D1 care cade (si spune "stai pe loc!").

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

umbland din link in link am gasit si statistica din 2007 pentru aproximativ aceeasi perioada.

 

ceea ce mi se pare frapant e ca desi castigurile au crescut in acest an, pierderile au fost cam aceleasi ca si anul trecut. deci, vorba ta, doar norocul(stiinta) a facut diferenta.

Editat de ener
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Nimic nou pe frontul de vest, Stitch inca sta degeaba dupa ce s-a cocotzat la 32 de mii de parai in cont. Satamana trecuta a fost pentru cateva ore pe locul 23, reusind sa isi egaleze propriul record realizat la inceputul lui octombrie cand lumea nu prea avea bani in conturi (si el avea vreo 13-15 mii) dar nu am luat snapshot, asteptand urcarea, macar pt cateva minute, pe locul 22. Dar nu a venit, ori daca a fost eu nu am vazut-o. Saptamana asta trendul down pe GJ si GU a revenit, ceea ce a facut ca leaderii topului sa ajunga la sume astronomice, care nu mai pot fi depasite, nici macar teoretic, de catre Stitch. Expectatia lui pentru campionatul actual a fost undeva intre 40 si 50 de mii, suma cu care daca "scorurile" ar fi fost ca in anii trecuti, ar fi avut sansa la un loc onorabil. Mi-a fost frica sa risc mai mult, pentru o suma mai mare, si acum suport consecintele. Pe de alta parte, daca as fi riscat mai mult, eram demult afara, sa nu uitam ca am inceput campionatul cu drawback de cateva beturi, care, daca ar fi fost luate pe mai multe loturi, cel mai probabil ca ar fi lasat contul gol.

 

Deci ce pot spune, si asa am riscat prea mult! Stitch si-a indeplinit planul cincinal cu succes, indiferent care va fi rezultatul final al concursului (adica legat de Stitch, ce eqity o sa aiba, nu legat de castigatori, aia deja s-au dus prea in fatza, iar Stitch nu are de gand sa mai creasca loturile, la balanta pe care o are, decat daca ajunge sub 25 de mii, ceea ce e putin probabil cu piata asta de acum, deci nu mai am nici o sansa sa ajung pe vreunul). Singura speranta e ca cei din top sa piarda banii, dar asta e foarte putin probabil sa se intample. Ori aia pot sa piarda, dar vin altii in locul lor, care acum "pandesc" pe la 60-80 de mii.

 

Intre timp am analizat activitatea a cel putin 50 de experti din top (aia care pun multe beturi, pentur ca pentru ceilalti e irelevant) si am ajuns la concluzia ca pe 90% dintre ei i-a ajutat piata. La fel ca pe Better anul trecut. De altfel se vad rezultatele lui anul acesta. La fel cum s-au vazut anul trecut rezultatele castigatorilor din 2006. Zero taiat in patru la toti.

 

Bun. De ce am postat? Pentru ca sa ii rog pe curiosi sa deschida profilul lui pacohernandez si sa intre pe pagina lui de web. O sa gasiti acolo multe chestii interesante despre experti, despre retele neurale, precum si un expert (cu fisiere sursa cu tot) care tranzactioneaza folosind o retea neurla probabilistica - "invata din mers"! Well... nu chiar, pentru ca este descompus in doua, un expert pentru invatare, unul pentru executarea orderelor, dar este un excelent punct de plecare pentru cei care vor sa se joace cu retelele neurale. Trebuie sa downloadati toate trei fisierele, si sa le compilati local. Restul e usor de inteles, daca cititi cu atentie articolele lui paco.

 

Eu i-am facut cateva modificari (nu imi placea ca lua tot timpul ordere, nu avea "time to rest" si am modificat functia de clasificare ca sa intoarca (-1) cand este "nedecis", in asa fel incat acum are si perioade in care asteapta, si rezultatele sunt mult mai bune, de asemenea nu imi placea TF-ul ala mic, si target de 18 pipsi, drept urmare am incercat sa migrez spre un TF mai mare, dar profitabilitatea scade, se pare ca intr-adevar PNN-urile au nevoie de data "la tick", dar in acest caz fisierele cresc de innebunesc!). Am rulat niste teste si am obtinut rezultate mai mult decat incurajatoare pe anii 2000-2003. Sper sa am timp sa pun niste desene in weekend, daca termin testele pana la zi si daca sunt satisfacut de rezultate. Probabil ca o sa deschid un topic nou cu PNN-uri.

 

Spor mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.