Sari la conținut

ATC2008


tradelover

Postări Recomandate

  • Moderators

Daaaaaa.... Sarutmanaaaa...

Foarte faina, clara, doar un mega jumate, printabila... (adica cine vrea sa o puna pe hartie, eventual sa o lege, versiunea scanata iese ca un rahat, asta culeasa e clara), usor de citit pentru astia miopi ca mine (poti sa o maresti cat vrei).

 

Asa sunt astia batranii, greu de satisfacut :)

Dar macar acum avem link la o carte buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Heloooo.... Primele ecouri de la marea competitie. Cu doua ore inainte de inceperea concursului, au ramas pe baricade 705 concurenti (numarul a oscilat pana in ultimul moment, tot sortau astia la experti...) din peste 2400 de concurenti inscrisi. Tocmai au fost publicate listele, Stitch pleaca (favorit :) de pe pozitia 591, si il gasiti pe pagina 40 (interesant, si la sortarea dupa ţări iese tot pe pagina 40, pe primul loc, hihi). Cum adica pleca de pe pozitia 591? Well, simplu, concurentii sunt sortati alfabetic, pentru ca inainte de inceperea macelului, toti au equity 10 mii. Well, macar sa-si salveze onoarea, si sa termine pe un loc mai bun de 591, ca sa zic ca a facut progrese. La anul viitor o sa il numesc ZzzzStitch, ca sa fiu sigur ca pleaca de pe ultima pozitie, deci sa fiu sigur ca progreseaza pe durata concursului :)

 

Cine concureaza? Desigur o gramda de rusi, mai mult de 10 pagini. Nume grele de anul trecut se gasesc pe lista, dar nu vreau sa comentez despre ei pana nu ii vad ce le poate pielea. Hai Rusia!

 

Cateva pagini de ucrainieni, si alte republici, foste sovietice. Hai CCCP!

 

Un singur român, care a concurat si anul trecut (si parca s-a clasat frumusel!), pe nume pusa21. Nu stim cine e. Poate ne onoreaza cu prezanţa pe forum in viitor.... Hai Romania! (Are mai putine sanse sa progreseze decat Stitch, pentru ca el pleaca de pe locul 400 si ceva, ce sa ii fac eu daca nu si-a pus numele ZZpusa? hihi)

 

O "gramadă" de tailandezi, vo 8 sau 10 la numar, inghesuiti pe un colţ de pagina (la sortatea pe ţări), oricum numar dublu fatza de anul trecut. Hai Thailand!

 

Later Edit: Nu ma mai apuc de Pirati, m-am laudat degeaba pe treadul cu EURUSD. Am de citit lista! :)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hehe, uitati-va la ăsta, si-a dublat contul in prima zi de concurs, folosind o strategie asemanatoare cu a lui winwin, de anul trecut: tranzactioneaza cotatii in afara pietei, cand piata e foarte linistita. Spre norocul lui, piata nu a mai fost asa de linistita ca azi, de vreo 10 ani, cu asa de mica miscare pe GU si volumele asa "insignificante". Ii e de ajuns o singura miscare pe invers. Era sa o pateasca, pe la mijloc, unde volumele au avut o "tresarire" si cursul a fugit in sus, iar el era sell cu toate mainile si picioarele. Dar a scapat.

 

post-1272-1222839956_thumb.jpg

 

Oricum, fata de winwin anul trecut, care tranzactiona la profit fix (aia a fost marele lui ghinion, ca punea TP la 3 pipsi si MQ a ridicat stop-out levelul la 4, si nu a mai putut tranzactiona), asta de anul asa a adus cateva imbunatatiri considerabile, ca TP variabil, si intrare pe revers in acelasi timp. Sunt sigur ca nu o sa castige, si sunt doar curios ce "motive" o sa mai gaseasca MQ ca sa ii taie tzeava... Poate procentul de 25% scalping? (pana acum nu il bate, aproape toate orderele sunt inchise out of spread, deci conform definitiei pe care o da MQ, acesta nu e scalping, hahaha, din nou MQ batuti la fundul gol cu armele lor proprii)

 

Later edit: ca exemplu cum se poate face profit pe o piatza "bleaga" si "adormita", ca stiu ca era pe aici o discutie funny acum ceva vreme (avandu-i ca protagonisti pe marco si mfx, parca, daca gresesc sa imi fie cu iertare).

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

Succesc cu campionatul tradelover.

Ar fi bine ca in fiecare zi la ora 23:00 ora Romaniei , ca la 23 a incepu concursul si punem si noi top10 in topicul asta.E bine de vazut la sfarsit, cei care au iesit pe primele 3 locuri cate zile au stat in clasament , precum si alte statistici.O sa incerc eu sa pun clasamentul.

Tradelover te asteptam cu comentarii legate de ATC ca sunt sigur ca tu stii cel mai bine ce se mai intampla pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 octombrie - ora 23:00

 

1. FxGuru 18 048.04 | 10 490.04 | 28 538.08

2. Eurostar 27 465.49 | -2 233.20 | 25 232.29

3. figurelli 7 960.00 | 16 872.80 | 24 832.80

4. Gold_member 24 874.50 | -1 200.00 | 23 674.50

5. maximich 21 540.32 | 1 100.00 | 22 640.32

6. thezen 24 394.00 | -1 950.00 | 22 444.00

7. Hendrick 20 874.32 | 583.33 | 21 457.65

8. Raga 18 686.88 | 1 632.00 | 20 318.88

9. nickbilak 20 065.00 | -100.00 | 19 965.00

10.QBTrader 20 072.00 | -500.00 | 19 572.00

 

Pe primele 10 locuri se afla doi ucrainian , un australian , un brazilian , doi rusi , 2 americani , unu din malaezia si un olandez.Pana la sfarsit estimez ca in primii 3 o sa fie un rus :)

Editat de Mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

2 octombrie - ora 23:00

 

1. FxGuru		18 048.04  |	 10 490.04  |	28 538.08
2. Eurostar	  27 465.49  |	 -2 233.20  |	25 232.29
3. figurelli	  7 960.00  |	 16 872.80  |	24 832.80
4. Gold_member   24 874.50  |	 -1 200.00  |	23 674.50
5. maximich	  21 540.32  |	  1 100.00  |	22 640.32
6. thezen		24 394.00  |	 -1 950.00  |	22 444.00
7. Hendrick	  20 874.32  |		583.33  |	21 457.65
8. Raga		  18 686.88  |	  1 632.00  |	20 318.88
9. nickbilak	 20 065.00  |	   -100.00  |	19 965.00
10.QBTrader	  20 072.00  |	   -500.00  |	19 572.00

Pe primele 10 locuri se afla doi ucrainian , un australian , un brazilian , doi rusi , 2 americani , unu din malaezia si un olandez.Pana la sfarsit estimez ca in primii 3 o sa fie un rus :P

Multumim frumos Mangusta, data viitoare te rog sa pui tabelul in code tags, sa se vada mai clar, cum l-am pus eu in quote-ul de mai sus. Nu am avut timp sa aliniez decat prima coloana, sa vad cum iese, trebuie inserate spatii sau taburi.

 

L-as fi pus eu insumi, dar este un pic inutil, pentru ca MQ vor avea statistici saptamanale, cum au avut si in anii trecuti, si este si un pic prematur, pentru ca 9 dintre cei 10 se vor duce la fund asa cum s-au ridicat in top, adica repede. La riscurile pe care si le asuma, nu au nici o sansa. Puteti vedea cine a fost in top pana cum, in cele 2-3 zile care au trecut, daca sortati dupa numarul de comentarii, pentru ca people-ul comenteaza numai la cei din varful topului. O sa descoperiti ca deja vo 3 dintre ei, care au urcat la 20 de mii in prima zi, sunt acum dincolo de pozitia 650, fara sanse de revenire. Big risks, big loses. Inclusiv cel mentionat de mine in postul anterior, precum preziceam, mai are la ora actuala vo 6000 in cont, si nu cred ca il mai vedem sus.

 

Spunem ca 9. De ce nu 10? Well... urmariti-l atent pe Hendrick. Este autorul Phoenix-ului din anii trecuti (care a fost open source, si care a dat clasa, desi nu a reusit inca sa ia vreun premiu, ambele editii anterioare). Anul asta vine cu niste idei noi, numite Squid. Risc mic, tranzactii beton pana la ora actuala. Daca ar fi sa pariem, eu as baga cativa dolari pe Hendrick.

 

Si vin din uram wackena si better, desi al doilea, cum am zis si anul trecut, nu cred ca a avut altceva decat noroc de piata. Nu cred sa repete performanta anul acesta. El insusi spune ca expertul actual e ceva simplu si ne-testat (???!!! doar nu e tampit!) dar eu cred ca e pur si simplu circ. E constient si el ca nu va fi capabil sa repete performantza. Si daca va fi, ala e un om bogat, deja. Se vor bate fondurile de investititi pe el, pentru ca atunci va fi clar ca nu a fost noroc, ci stiinta.

 

Dintre cunostintele de anul trecut, zrn mai face deocamdata impresie. Nu stiu pt cat timp.

 

Well... Stitch... A reusit un 75 de parai in prima zi, dar a dat dobanda 8 (triple Wednesday) pe un lot de 0.1, iar ieri i-a dat inapoi pe un lot de 0.2 chinuit. Pe care putea de 10 ori sa il inchida la +100, sau la -100, dar nu stiu de ce nu l-a inchis. Programatorul prost :). A dat in stop pe la -30. Cu dobanda platita ($5, plus $8 anterior) a intrat la negativ. Ieri a fost de pomina, se tot muta de la 10 mii si un leu la 9999.99, a sarit de vreo 100 de ori de pe pozitia 420 pe 250 si inapoi. Pana in prezent e ok, nu ma asteptam de la el la mai mult, pe piata care a fost. Eu insumi nu am reusit sa fac nici un profit, pentru ca nu am avut timp sa ma decid, m-a tot mancat palma sa mai vand E/U si G/J, precum stiti sunt incontinuare biased short, dar nu am avut timp de analize aprofundate, ca am stat cu ochii pe ATC si a trebuit sa stau pe gard. Si iar s-a miscat cateva sute de pipsi in favoarea mea, dar fara mine... A batut si bottomul de care ziceam. Well, de acum ar cam fi timpul sa se duca spre 1.7 ala al lui Iordaki, dar inca nu exista nici o confirmare.

 

Mai revin.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.