Sari la conținut

FxPro


Stefan

Postări Recomandate

Iti ia comision la tranzactie?(cand transferi banii de pe card in cont)

Mai este o intrebare? Cum se face impozarea castigului? O face brokerul sau trebuie declarat in Romania?

 

Banii trebuiesc declarati la fisc (cel putin asa zice codul fiscal) si impozitati cu 16% impozit pe profit si restul de daravele (sanatate, asigurari sociale, etc) care mai nou se aplica la venitul total. Exista formular special, s-a mai discutat prin forum despre asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

De ce in perioada Miercuri - Joi e triplu?

Asa e peste tot, la alti brokeri, de fapt la toti pe care ii stiu eu, in afara de Oanda. La Oanda swapul se da/ia la secunda, indiferent cand intri/iesi din tranzctie, adica daca stai o ora platesti dublu decat daca stai o juma de ora (sau incasezi dublu) si se intinde pe toata saptamana, adica inclusiv in weekend.

 

La brokerii care acorda/incaseaza swap la rollover (la sfarsitul zilei de trading) dobanda nu intra in contul lor imediat, pentru ca in lumea bancara toate tranzactiile au un clearing time de cateva zile. Deci pt tranzactiile facute de tine vineri, dobanda le intra lor efectiv in cont miercuri. Si pt tranzactiile facute joi, le intra in cont luni. De aia tranzactiile facute miercuri spre joi au dobanda tripla, pentru ca ele includ weekendul, de fapt...

 

Per total, pentru o saptamana, aceeasi dobanda o incasezi la Oanda, cat si la ceilalti brokeri, ori o platesti. Nu vorbim aici de brokerii aia criminali care iti iau de 4 ori mai mult decat iti dau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti ia comision la tranzactie?(cand transferi banii de pe card in cont)

Compania Fxpro nu o sa iti ia nici un comision la nici o tranzactie(indiferent daca e virament, card sau paypal - e unul dintre avantajele lor cu care se lauda:)), daca ai cont in euro sau usd atunci poti sa depozitezi sau sa retragi prin intermediul cardului de credit fara ca sa platesti careva taxe (se aplica aceleasi principii ca si in cazul in care ai cumparat ceva de pe net si ai platit cu cardul)

Atentie, plata prin intermediul cardurilor este unica metoda prin care nu vei plati nici un comision bancii (daca ai cont in valuta desigur), in cazul viramentelor bancare, WEBMONEY sau PAYPAL vei plati un oarecare comision (nu companiei FxPro dar bancii sau Paypal) asa ca GOD BLESS CREDIT CARDS

 

Da si inca un lucru, FxPro.ro accepta Paypal (nu stiu unde pe situl lor este scris ca nu accepta dar eu personal am depositat bani prin intermediul paypal si a functionat perfect)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Carboon, avand in vedere ca au cumparat NorthFinance, eu zic ca nu sunt chiar niste "fantome".

cand am spus fantoma, m-am referit la "Cyprus Securities and Exchange Commission"

 

Cyprus Securities And Exchange Commission (CySec) este principala structura de stat care are ca obiectiv supravegherea şi controlarea modului de funcţionare a Bursei de Valori şi a tranzacţiilor efectuate în Bursa de Valori. (vezi pe http://www.cysec.gov.cy/cysec_en.aspx)

Daca atragi atentia la site o sa observi gov.cy, in cazul in care nu cunosti, in toata Uniunea Europeana (Si Cipru face parte din aceasta UE), aceasta extensie inseamna o structura de stat (si in nici un caz o fantoma).

CySec in Cipru reprezinta AMF(Autorité des Marchés Financiers www.amf-france.org) din Franta sau FSA (Financial Services Authority www.fsa.gov.uk) din Anglia, ele toate sunt unul si acelasi organism,doar ca din tari diferite, si toate se supun la aceleasi directive Europene.

 

A spune ca CySec este o fantoma este ca si cum ai spune ca Guvernul Romaniei este o intreprindere privata, just my opinion:)

 

Si inca un lucru, tranzactionez cu FxPro deja de 2 ani (adica cu NF, dar am fost transferat la FxPro), in nici un caz nu vreau sa afirm ca este cel mai bun broker de pe piata, sunt sigur ca exista mai buni dar la moment eu nu cunosc nici unul (si am avut experiente nereusite cu multi) dar referitor la FxPro sunt foarte multumit de serviciul lor suport clienti si tehnic si mai ales de metodele lor de deposit/withdrawal

 

@Carbon ai spus ca nu sunt prea buni la capitolul withdrawing, FxPro iti ofera posibilitatea de a retrage fondurile oricind si oriunde prin card/paypal/Webmoney (dureaza o zi lucratoare) sau prin virament bancar(5 zile lucratoare) si in plus nu te taxeaza pentru niciuna dintre aceste operatiuni, daca aceste conditii nu sunt bune, te rog frumos sa imi dai tu exemplu de ceva mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

O chestie foarte interesanta care personal ma atrage foarte mult este ca ofera un card visa prin care ai acces oricand la banii din cont. Parte nasoala este ca il ofera numai pentru conturile de minim 25000$, asa ca daca imi fac cont, probabil va dura ceva pana il voi duce eu la 25000$ :P . Pentru conturile premium (din cate am inteles, orice cont care are soldul de min. 25000$ intra in categoria premium) exista si o linie dedicata pentru suport.

 

sa imi fac un cont de 25000 ptr a beneficia de un card mi se pare o aiureala ... un card nu costa nimic... asta ar fii culmea nebuniei ... in rest cred ca sunt ok mai putin ca sunt din cipru ... ganditi-va ca in state din 2000 de provideri doar 24 sunt sub reglementari NFA ... cu cat firma care ofera forex dintr-o tara in care normele sunt mai relaxante poate fi oricine ... cipru ... rusia ... nu suna prea bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aruncat si eu o privire, deoarece sunt in pragul falimentului.Cred ca o sa fac o investitie de 100$ daca metoda de transfer a banilor e prin carduri, iar comisionele sunt mici.

Cat despre conditiile pe care le ofera sunt foarte bune.

Vad ca au mentionat cativa ca se blocheaza platforma, sau uneori se ia tarziu tranzactia.Nu se intampla doar pe asta.Si nu cred ca se intampla permanent.Am patit si eu la Alpari, dar ....asta e..nimic nu poate fi perfect.

Iar ce tine de faptele intentionate, eu nu prea cred asa ceva, demonstrat prin faptul ca si pe virtual mi se intarziau tranzactiile.Or fi si situatii in care brokerul incearca sa te dea de pamant, dar asta nu inseamna ca la orice eroare de platforma te fura brokerul.

Nu sariti la gat chiar asa.

PS:care e lotul minim acceptat?0.01?

o postare chiar simpatica ... esti in pragul falimentului si tu speri sa iesi cu un cont de 100 si lot de 0,01 ... doamne ajuta ... cred ca vei invata ceva despre forex cu suta aia dar de iesit din faliment ma indoiesc ... in rest tot respectul ptr daruinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie foarte interesanta care personal ma atrage foarte mult este ca ofera un card visa prin care ai acces oricand la banii din cont. Parte nasoala este ca il ofera numai pentru conturile de minim 25000$, asa ca daca imi fac cont, probabil va dura ceva pana il voi duce eu la 25000$ :P . Pentru conturile premium (din cate am inteles, orice cont care are soldul de min. 25000$ intra in categoria premium) exista si o linie dedicata pentru suport.

Am o noutate super referitor la acest card, ieri mi s-a confirmat pe chat ca din aceasta clipa cardurile fxpro visa sunt gratuite pentru toata lumea indiferent de citi bani ai in cont:)) Cardul va fi emis de o banca din Cipru care nu va declara nimanui veniturile clientilor sai:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.