Sari la conținut

Forex - invata ce inseamna sa fii liber


bumasoft

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

eu zic sa citesti ceva carti in engleza, sau sa citesti in arhiva forumului ca pe undeva s a scris si despre carti si cartile romenesti de trading (traduceri sau adaptari) parerea mea e ca nu merita nici o carte romaneasca, poate cursurile de la ASE despre piete de capital. tot aici pe forum acu un an s a scris despre carti si ai acolo liste intregi si userii care le detin, intra in contact cu ei si de aici te descurci tu, ai mult de citit! spor!

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu arunca banii pe geam. ceea ce scrie acolo gasesti si online FREE.

 

@vlad, de ce te apuci tu sa dai sfaturi pe banii altora?? daca chiar vrei sa ajuti omu scrie ce contine cartea aia, ce ti s-a parut interesant;

 

 

de unde sti tu ca aia sunt traderi profesionisti??

SUPER TARE FRATE, uite ca i-am gasit:

http://www.dream-team.ro/

 

deci omuletii astia poate au treaba cu BVB, dar asta nu inseamna ca sunt buni in FOREX.

pt ca e la moda, in timpul liber (BVB in picaj liber; a cazut mai mult decat oricare bursa din EUROPA), vin si ei cu o carte despre forex, deoarece potentialii investitori pe BVB sunt de mult ruinati, platind la ora asta rate la credite luate pt a investi in bursa Romaneasca.

 

NU CONFUNDA UN FORUM CU UN CHAT.

Editat de ener
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevarat ce a spus Ener, nu m-ai dati bani pe carti scrise de AMATORI, domnilor, voi chiar nu ganditi un pic inainte sa cumparati o carte? MAI ales in domeniul asta. Vlad, ce profesionisti? Iti spun eu, daca ajungi la un nivel avansat, adica, profesionist, nu iti mai arde de scris carti si porcarii din astea. Lasa-ma sa ghicesc, aia care au scris cartea, probabil ca au scris-o pe laptop in timp ce stateau in Hawai la plaja, nu?:) yeahh, suree

Lasati cartile, ca MAJORITATEA is scrise de amatori.

La fel sta treaba si cu site-urile de gen "forex signal" sau cele in care vand nu stiu ce sistem care pur si simplu sugeeeeee piata de bani, randamente venite din alte dimensinui. Ok, atunci, de ce se mai chinuie owner-ul site-ului respectiv sa mai vanda acel sistem "incredibil"?:) ; cand ar putea el sa faca bani cu ajutorul acelui sistem. aa, o scuza penibila "nu am bani sa incep sa tranzactionez si de asta vand sistemul x, ca sa strang bani si sa imi alimentez contul brokerului" :)

Si in plus, nici un sistem/carte NU poate sa te inzestreze asa instant, cu EXPERIENTA, experienta o acumulezi in ani buni, in timp ce tranzactionezi.

Deci, daca scrie pe coperta cartii "Become a professional trader in 10 easy steps" ... continuati voi:)

 

Bottom line: e ca si cum un incepator ar da sfaturi unui alt incepator, ce iese de aici... folositi va imaginatia.

 

 

"invata ce inseamna sa fii liber" asta e in bullshit care e foarte raspandit pe internet; trading-ul nu prea se impaca cu ce am scris in ghilimele.

 

O zi buna tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris mai demult si ma repet, sa mi arate si mie cineva un trader cu experineta care a scris carti in limba romana, ca nume romanesti sunt dar scriu in engleza, asta sa vedeti cat de importanta sau cat de mica e piata de traderi din RO fata de rusi unde capata prorportii gigantice, vb mai de mult cu iordaki si el gaseste in rusa mereu carti foarte bune mai ales de elliott ca asta ma intereseaza pe mine mai mult -aratati mi si mie carti valoraoase in romana, vreau sa vad- nu traduceri sau adaptari uneori plagiat si alte chestii, sau carti scrise de asistenti, profi de la ASE (nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar asta e adevaru) care mai scriu cate ceva nu pentru traderi sau publicul interesat de asa ceva ci pentru grade sau altceva!

 

cat de BVB ENER are dreptate aia nu sunt nici traderi nici investitori de se intamapla aseamea decalaje intre noi si ceilalti. BVB este condus de o mana de snapani si un CNVM care are rol de dictator -cati dintre voi stiti ca la CNVM asta cu ceva vreme in urma a fost adus un om de la PRM (care era orice altceva) dar habar nu avea omu de economie si pe deasupra mai avea si functie executiva. la noi se practica amatorismu la nivel inalt habarnisti care isi gasesc de lucru prin algoritm politic -asa ceva numai la noi se poate intampla.

 

 

asa ca dragilor invatacei cu toata stima materiale sunt miii sute de mii de carti dar in engleza. Nu mai bateti campii. faceti treaba asta profesionist si vor veni si rezultatele in doi trei ani, asta daca aveti rabdare.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..................... si daca bineinteles va doriti.

 

am mai precizat intr-un alt post, graba strica, iar aici e vorba de mii de lei, nu de un pol dintr-un buzunar. nici daca va permiteti sa-i pierdeti e mai bine sa-i pierdeti cu familia, cu prietena cu cine vreti voi la o distractie oarecare.

asa ca........

 

in final......

 

daca vreti sa va numiti trader, trebuie sa asteptati vreo.... 5-6 ani, pana atunci nu suntem nimic, doar niste amarati de ucenici.

daca aveti rabdare atat, va felicit, daca nu.... cautati-va de drum sa faceti altceva.

invatati sa faceti distinctie intre o informatie valoroasa si una mai putin valoroasa, sa nu mai aplecati capul la tot ce se spune.

"digerati numai ce e comestibil".

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde scrie treaba asta cu 5-6 ani?Traderul poate castiga sau poate pierde, e treaba lui.Asta e o regula inventata de tine si care ti se pare corecta.Sa ti-o zic si eu pe-a mea.Un trader este acela care ia tranzactii dupa o analiza a pietei, si nu dupa noroc sau din auzite.Cand ajungi sa-ti dezvolti un sistem din observatiile tale din piata te poti considera un trader.Ca e bun sau rau.... e trader.Nu toti doctorii sunt buni.

Asta a fost pentru harif.

 

Iar pentru bumasoft.....

Vezi ca este pe forum o carte traadusa de Tradelover, care iti da niste sfaturi destul de bune pentru inceput.(pe mine m-au pus putin in priza).

Iar daca vrei o sa-ti ghicesc aproximativ ce scrie in acea carte romaneasca.

In primul rand te uiti la titlu ca sa vezi de cati bani e.(cartile gen ...Be free....Be rich....The power money.....etc) Sunt niste fake-uri facute sa atraga atentia.Iar continutul lor este o poveste despre forex ieftina (ce riscuri sunt, cat trebuie sa fi de harnic....etc) care la randul ei te face mai entuziasmat sau sa-ti pierzi speranta.

 

Acum sa te intreba ceva:

Daca s-ar lansa o carte il librarii cu titlu "Patternuri de reversal si divergente" cati s-ar inghesui s-o cumpere?

 

Am avut eu o carte destul de buna despre analize, cu exemple multe tradusa de cineva in lb romana.Daca o sa mai fac rost de ia o s-o atasez.(cartea nu e de vanzare, ci tradusa de un trader ca noi toti)

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.