Sari la conținut

Russia-China Prepare Massive Gold Shock For Global Economy


tavi_star

Postări Recomandate

da mfx cred ca spun acelasi lucru doar ca pe alta limba. nu mi-e rusine cu america care niciodata nu am crezut in visul american(de cand m-am nascut) dar nici cu rusia sau china ca si ele sunt la fel ca si america aceiasi marie cu alta palarie diferenta intre america si restul este doar ca america disimuleaza prin fluturarea constitutiei si promovarea democratiei(a se citi pseudo-democratie) pe cand celelalte, nu. alt exemplu nu noi am inventat mita si mita se da si afara doar ca acolo se da la alt nivel si nu asa pe fata dar in esenta suntem la fel

 

concluzionand... sarim cum am spus din lac in putz(A) :))))))

 

aaaa singura diferenta ar fi doar dca privim din alt punct de vedere si anume "dezbina si cucereste" ceea ce ar inseamna ca marile puteri, europa america si pe alta parte rusia china sa se repeada la os iar un alt outsider sa castige :) evreii?

 

cat despre acele mine aurifere cumparate de abramovici & co... chiar puneti botul la vrajeala ca ei au cumparat? sau tata Putin? oare chiar credeti ca oligarhii care s-au pus pe achizitii achizitioneaza fara unda verde de la moskova? daca credeti ca sunt chiar banii lor personali.... hum....

 

mai vedem dar eu cred ca sunt bani controlati de rusia iar ei sunt marionete si atat

 

pe langa asta, repet nimic nu se pierde totul se transfera deci acei bani au fost transferati si probabil ca or sa apara in noi achizitii.

 

recesiunea s-ar putea sa bata la usa(=> scad comodities), europenii vor o paritate de aprox 1,33, evreii deocamdata tac :) si cine mai stie ce. dar una peste alta subprime-ul este de 2500 mld, 4,5 mil case sunt in drum spre banci....

 

deci nu stiu daca e mai bine cu rusia sau china care oricum sunt in joc doar ca pe la spate :)))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Apropo de bancile islamice, nu cer dobanda clientilor imprumutati ci o suma echivalenta drept profit. Apoi profitul se imparte actionarilor bancii, sub forma de dividente. Pentru noi, nu e extrem de avantajos, cu atat mai mult cu cat nu prea sunt banci islamice prin Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca bancile islamice nu percep dobanzi pe imprumuturi??? [/b]

 

da cunoastem dar ei fac altfel ca deh sunt nascuti cu comertul in sange

 

Ex:

 

frate hai sa-ti dau io bani de la banca islamica si iti dau fara dobanda da' imi dai si mie acolo un procent din afacerea ta :)=))

 

de asta stiai tavi_star?

 

later edit: vad ca mi-a luat-o mfx inainte :)

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bancile islamice nu cer dobanda, pentru ca e interzis in Coran. Una dintre poruncile lor (cum sunt la noi cele zece porunci din biblie) este "sa nu ceri de la fratele tau mai mult decat i-ai dat" (aici ar trebui sa pun o steluţă si sa zic la footnote: "dar nici mai putin" hihi). "Porunca" in sine este foarte desteapta, si cine a scris-o acolo n-a fost idiot. Coranul, ca si Biblia, contine o gramada de chestii destepte, sfaturi intelepte, pilde si invataturi care se merita studiate. Greseala e a noastra si a contemporanilor nostri ca luam acele sfaturi "mot a mot", adica fara sa ne gandim la ele. De exemplu eu chestia de mai sus o interpretez ca "sa nu ceri inainte de a da", de aia zic ca e desteapta. Adica intai sa dai, si apoi - eventual - sa ai pretentii sa primesti. Dar in minte alora de stau cu turbanu pe cap si puşca la spate, sigur rezonanţa e intai "sa ia", iar daca ti-au dat, nu cumva sa nu le dai inapoi, de aia am pus steluţa.

 

Toate bancile din lumea islamica nu percep dobanzi, dar au alte procedee sa iti ia aceiasi bani. Nu o numesc dobanda, dar o numesc comision, procent din afacere, etc. cum s-a discutat mai sus. Ce ne intereseaza pe noi, este faptul ca exista si brokeri cu sistem islamic, adica care nu percep rollover, swap, ori cum vreti sa ii ziceti. Despre acest tip de brokeri s-a discutat pe forum, cautati "broker cu ZIRP", sau "ZRP" (zero interest rate policy). Acesti brokeri se adreseaza in special lumii islamice, si ii gasiti in Turcia, India, Malayezia, etc. Dar o mare parte dintre ei accepta si clienti care nu sunt in lumea islamica. Vezi aventurile lui Bogdan (TheEconomist) cu ForexIndia, descrise pe blogul lui.

 

S-a discutat pe vamist (si prin multe alte locuri) si despre strategii de a face bani de genul "alegi o pereche cu dobanda mare, ca GBPJPY sau NZDJPY, pe care o cumperi la un broker normal, in orice cantitate, si in acelasi timp o vinzi la un broker ZIRP (islamic) in aceeasi cantitate". La brokerul normal incasezi dobanda, pe cand la brokerul ZRP (unde ar trebui sa platesti dobanda) nu platesti nimic. Cursul se poate duce oriunde, nu conteaza, pentru ca tu esti tot timpul acoperit, iar la un lot de NZD vandut, de exemplu, iti ies 20-30 de parai pe zi degeaba. Daca vinzi/cumperi 10 de loturi, ai 2-300 de parai pe zi degeaba, iar la 50 de loturi, ai 1000 de parai pe zi degeaba, si esti tot timpul acoperit, risc zero. Milionar te faci, tataie.

 

Well, problema nu e asa de simpla, in realitate cu strategia asta pierzi bani. In primul rand ar trebui sa ai foarte multi bani in cont. Pentru ca sa castigi din rollover cei 200 de parai pe zi, adica sa joci 10 loturi, trebuie sa te gandesti in primul rand la faptul ca 10 loturi inseamna o miscare de 100 de dolari pe fiecare pip. Daca piata la GJ se misca in medie 500 de pipsi pe zi, trebuie sa ai cel putin 50 de mii in fiecare cont, ca sa acoperi miscarea zilnica. Cum uneori sunt zile cu miscare si de 1000 de pipsi, ori chiar mai mult, o suma convenabila ar fi cel putin 100 de mii in fiecare cont pentru free margin, plus inca pe atat bani in locked margin (care sunt depozitati in margine). Deci pe ambele conturi cam 400 de mii de parai in total, ca sa stai on the safe side. In al doilea rand, indiferent cum se misca piata, un cont va pierde intotdeuna, si celalalt va castiga intotdeuna, pe trendurile lungi, care tin mai multe zile. Adica ori (1) aveti milioane in conturile respective, ori (2) transferati periodic, la fiecare 2-3 zile bani dintr-un cont in celalalt, in functie de cum se misca piata. In cazul (1), nu cred ca se merita sa tineti milioane in cont pentru un profit de 200 de parai pe zi, in aceasta situatie profitul procentual fiind mult mai mic, mai degraba ii depuneti la banca si ii lasati acolo, iar in cazul (2), comisioanele de extragere (percepute de brokeri, dintre care cel islamic are intotdeauna comision mai mare ca celalalt, ca deh, ei tre sa isi acopere faptul ca nu iau dobanda) si comisioanele de transfer (percepute de bancile cu care transferati) sunt mai costisitoare si papă mai mult decat bruma pe care o castigati din dobanda.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... frate hai sa-ti dau io bani de la banca islamica si iti dau fara dobanda da' imi dai si mie acolo un procent din afacerea ta :):)

 

de asta stiai tavi_star?

 

 

STIAM (crezi ca deschideam topicul daca nu eram documentat???)

 

Dar crezi ca plata comisionului si procentul din business (daca imprumutul este pt. investitii) ajunge la 300% fata de cat este la bancile clasice dobanda din suma imprumutata pt. o perioada de 25-30 de ani???

 

In urma cu cateva zile Vladimir Putin a cerut desfiintarea TVA-ului privind vanzarea de aur catre populatie (oamenii sa fie incurajati sa-si pastreze economiile in aur nu in FIAT MONEY).

Stirea era prezenta pe mai multe site-uri (inclusiv romanesti).

 

Culmea este ca nici un search pe Google nu o mai gaseste .... :)

 

Dinarul de aur in prezent nu este folosit in mod curent de catre populatie ci numai de bancile centrale ale tarilor in care se foloseste. Periodic platile reciproce se fac in dinari (practic X are de platit 1.000.000 dinari si are de incasat 900.000 de la Y - suma implicata efectiv in circuitul banilor este de 100.000 de dinari).

Si dinarii sunt accesibili pesoanelor fizice (chiar se gasesc de cumparat in tarile respective).

 

Pe linga krugerrandzi, dolarii americani/canadieni/australieni de aur, yuanii chinezesti, sovereign-ii britanici de aur, etc. cine vrea sa-si pastreze banii in aur o poate face cumparand si dinari.

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ISLAMIC BANKING & FINANCE

 

1. Main features

2. Zero interest and capital guarantee

3. Lending and investing

4. Participatory financing

4.1. Financing by lending

5. Interest-free commercial banking

5.1. Loan default insurance

6. Participatory financing through commercial banks

7. Compensation for inflation

7.1. Measuring inflation on capital

7.2. Application to commercial banking

7.3. Application to participatory financing

7.4. Government bonds

7.5. The model

8. Modular implementation

9. Conclusions

Bibliography

 

Main futures:

 

1) There is no interest on deposits, but capital is guaranteed.

2) Lending and investing are treated differently; loans are interest-free but carry a service charge, while investing is on a profit-and-loss-sharing (mudaraba) basis.Commercial banks will grant loans but they will not engage in investment-financing. Investment-financing will be done through investment banks and investment companies.

3) Value erosion of capital due to inflation is compensated.

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tavi_star

 

deci...

1) postarea mea ce cu "frate...." a venit pe fondul "lipsei" dabanzii tavi si nu din alt motiv ceea ce arata ca defapt ea este mascata pusa/spusa in/sub alta forma.

 

2) si eu sustin sau as fi deacord ca dealtfel toata lumea care ar trebui sa se imprumute cu un procent mult mai mic vis-a-vis de ceea ce ai de platit inapoi sub forma de procent din afacere sau ma rog sub orice forma ar incasa ei dobanda "lipsa"

 

@mfx

 

daca te-ai simtit ofensat cu ceva sorry dar reactia ta imi spune ca la ora la care ai postat, ori erai prea ambalat cu altceva si trebuia sa te "versi" pe ceva sau cineva, sau pur si simplu nu ai citit tot ce am scris si cand ai vazut "putz(a)" ai luat foc.

 

inca odata sorry daca te-am ofensat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.