Sari la conținut

Sistemul impuls - Elder


Postări Recomandate

Am gasit ieri un topic recent pe un forum (nu spun care :) , o sa intelegeti dupa ce cititi prin atasament) care se ocupa de ce a descris Elder in "Come into my trading room".

Am atasat un pdf cu posturile care au fost facute pina in prezent, indicatorii si template-ul.

Sper sa va fie de folos.

Spor la studiu!

Sistemul_impuls___Elder.pdf

Sistemul_impuls___indicatori.zip

Sistemul_impuls___template.rar

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, multumesc, am bagat si eu in MT4 :)

 

Cu ocazia asta am inceput si eu sa citesc ceva de Elder, "Come into my trading room". Am citit jumatate in 2 zile ( cateva ore pe zi max ). Foarte interesante metodele lui. Am gasit acolo lucruri care nu le-am vazut pe siteuri/forumuri. Desi is vechi de prin anii 80', sistemele/metodele ce le prezinta par foarte bine inchegate. Imi place mai ales faptul ca nu ne tranteste un sistem mecanic acolo, :) de fapt incearca sa invete oamenii cum sa-si faca singuri un trading plan. Cand termin asta ma apuc si de restul cartilor ce le-o mai scris. :)

 

Vroiam sa intreb cam ce perechi merg bine pe sistem, EUR/USD, GBP/USD... merg si crossuri? Pana acuma m-am obijnuit sa fac doar day-trading, am observat ca merge bine si pe grafice intra-day, dar ametesti la un moment dat. :) Am decis sa ma axez pe swing, pe weekly stabilind trendul si pe daily entry/exit points.

 

A, inca ceva. Cum fac testare manuala in MT4? Am incercat sa deschid un grafic offline, dar nu stiu sa il fac sa avanseze cate o lumanare/bara.

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

salve cristi si bine ai venit pe vamist.

 

pentru testare manuala cu metatraderul, vezi ca ai in bara de meniu o iconita care arata ca un chart cu o lupa peste el, si care se numeste strategy tester. Te prinzi repede cum merge. Ca sa avensezi cate o bara, folosesti tasta F12.

 

relativ la Elder, poti sa citesti o traducere "comentata" a celei mai bune carti a lui, chiar pe vamist, daca dai click aici. Well... e doar primul capitol, dar e cel mai bun din carte, si din tot ce a scris Elder. Nu te invata cand sa intri si sa iesi dintr-o tranzactie, ci te invata un lucru mult mai important. Ramane la latitudinea ta sa vezi care... Spor la citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt de mult inscris pe forum, de fapt de la primul meu cont pe marketiva. Ce vremuri... tin minte ca prima data cand am intrat pe platforma lor, habar nu aveam cu ce se mananca trading-ul. Nu era deschis nici un chart, erau doar cotatiile intr-un colt. Si eu m-am pus sa deschid pozitii. Daca erau verzi numerele, mergeam long. Daca erau rosii, hop si eu eram short. :) Ma gandesc acum la timpul ce o trecut, si dupa 2 ani si ceva... dupa sisteme trantite unul dupa altul, etc... constat cat de putine stiu. :) Asta-i problema multor traderi ce pierd. Se arunca fara sa stie ce/cum/cand/de ce... si pierd bani. Multi ori se lasa, ori se enerveaza si mai pierd bani. Ei, eu am avut luxul sa nu pierd nimic, din simplul motiv ca nu am avut ce :) Nu aveam nici un job pe vremea aia, si din cauza lipsei capitalului, mi-am pastrat interesul in forex. :) Suna ciudat, dar asta e adevarul.

 

"Ma numesc tradelover si sunt un loser."

 

Imi place cum incepe. :) E un capitol in cartea ce o citesc acum de Elder unde descrie tulburarile traderilor si le compara cu ceea ce simt oamenii ce se duc la meetinguri AA, Alcoholics Anonymous. :) O sa citesc si cartea de care zici tu, nu e o problema ca e in engleza, stiu destul de bine, in plus parca pricep mai bine asa totul. :)

 

PS: Mersi ptr indicatii, merge treaba in MT4. :D stiam de strategy tester dar nu stiam de faza cu F12. Desi daca ma puneam sa caut, sigur gaseam... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Salut din nou, scuzati double-post-ul.

 

Vroiam sa vad, mai e cineva pe aici care foloseste totusi sistemul asta? Eu de cand l-am gasit aici la voi, si de cand am inceput sa citesc pe nenea' Elder, am avut numai parte de bine. :D Aveam la Ibfx deschis un cont demo cu 1000$ de pe la inceputul lui octombrie, unde am incercat una alta, si mai aveam ~900 din el, cand am "instalat" sistemul de mai sus. Ei bine am tras linie acuma si m-am mirat sa vad ca sunt pe plus, chiar bine, 1170$. Ce-i drept, aveam pozitiile de 0.03 (30$) dar tineam deschisa doar o pozitie odata.

 

Alta chestie, asta e primul sistem care m-a "scos din groapa" :D adica e primul sistem cu care am facut in mod consistent swing trading. Gata, am dat la o parte chart-urile de 15 si 30 min. :D Doar weekly pentru main trend si daily pentru entry/exits. Totodata mi-am modificat si stilul de trading. Inainte cautam sisteme mecanice. Acum am devenit si un pic mai discretionar, in sensul ca sunt mai mofturos, mai selectiv, cu pozitiile. Partea mecanica a ramas, in sensul ca regulile sistemului sunt batute in cuie. In schimb, ce am reusit a fost sa ma abtin efectiv sa intru in orice trade ce imi sarea in fata. Inainte pe sistemele intra-day nu puteam nici de cum sa ma abtin, ma bagam in orice trade valid, ce avea un semnal bun. Probabil are si legatura faptul ca acum am deschis pozitii doar la daily open, adica pe la 3 dimineata. :D Noaptea e mai liniste, sunt mai calm, mai atent.

 

Oricum, asta nu e singurul sistem care "merge" pentru mine, dar e chiar primul cu care ma simt eu confortabil. Momentan il incerc pe toate perechile, de o luna de cand l-am gasit n-am mai incercat altceva. Is curios lunile urmatoare cum se desfasoara. Daca il mai incearca cineva si are sfaturi/idei, ascult cu placere. :)) Ca o paranteza, am fost in seara asta cu amicii/colegii la o bere, si normal au inceput discutii, de facultate, de femei, de serviciu, de afaceri. Ca omul, m-am bagat si eu in seama cu ce aveam in minte atunci, forex-ul. :P Am incercat sa le explic ce si cum, poate poate e careva interesat, mi-ar fi placut sa port o discutie fata in fata cu cineva pe tema asta. Bineinteles ca atunci cand au inteles despre ce e vorba, tot ce m-au intrebat a fost "si? cati bani ai scos?" :D Cand le-am zis ca in 3 ani n-am scos un leu si-au pierdut repede interesul. Asta e, daca fata in fata nu pot vorbi cu nimeni pe tema asta macar aici, online. :D

 

Inca odata, scuzati off-topicul, am zis ca nu are rost sa deschid alt topic pentru asta. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou, scuzati double-post-ul.

 

Vroiam sa vad, mai e cineva pe aici care foloseste totusi sistemul asta? Eu de cand l-am gasit aici la voi, si de cand am inceput sa citesc pe nenea' Elder, am avut numai parte de bine. :)) Aveam la Ibfx deschis un cont demo cu 1000$ de pe la inceputul lui octombrie, unde am incercat una alta, si mai aveam ~900 din el, cand am "instalat" sistemul de mai sus. Ei bine am tras linie acuma si m-am mirat sa vad ca sunt pe plus, chiar bine, 1170$. Ce-i drept, aveam pozitiile de 0.03 (30$) dar tineam deschisa doar o pozitie odata.

Cristi,

in pipsi care este rezultatul? 170 sau 1700? adica folosesti 1 x minilot sau 0.1 x minilot odata?

L-am citit mai demult pe Elder si de la el am ramas cu Triple Screen, si acum folosesc 3 TF diferite, cel mai mare pt. trendul principal, cel mijlociu pt. decizia de intrare si cel mic pt. entry-ul efectiv, doar ca la mine sunt D1, H4 si H1. Ca sa folosesc D1 ca TF principal ar trebui sa pun un SL cam mare pt. capitalul pe care intentionez sa-l am. Eu de obicei pun SL-ul in functie de grafic, nu un numar fix de pipsi. adica la un nivel de S/R, sau H/L al lumanarii precedente pe H4 sau alt maxim/minim local ce mi se pare de interes. pe D1 ar insemna cam multe sute de pipsi pt. bugetul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite nu m-am uitat sa vad exact cat era in pipsi, oricum toate pozitiile le-am avut de 30$, adica 0.3 x 1 minilot, nu stiu sa zic exact undeva peste 500 de pipsi. Oricum ce zici tu e adevarat, SL poate sa fie mare pe daily... de fapt din cauza asta nu am mers pe multe semnale luna asta, doar ca era prea mare SL. Elder zicea sa nu risti mai mult de 2% din equity pe un singur trade, sau mai mult de 6% per total, pe luna curenta. De luna asta o sa-mi modific pozitiile la 2%, asa o sa ma "incadrez" la mai multe semnale. :))

 

Ce ma enerveaza la cont-ul demo de la Ibfx e ca dupa 30 de zile expira, si nu mai pot intra de loc, nu pot sa imi salvez un report, nimic. Luna ce vine o sa fiu pe faza, in 28, 29, salvez report-ul si deschid alt cont demo cu exact suma ce o aveam la final in cel precedent. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.