Sari la conținut

Criza Financiara in lume


harif

Postări Recomandate

@mfx cash-ul e CASH it's the king :P

Cash-ul e king ptr. cine-l tipareste si mai cere si dobanda ptr. el.

Exemplu:

Maine imprumuta FED firmele americane cu 1300 mld. de dolari. Firmele incep sa cheltuie, banii ajung din nou in banci, FED incepe sa-i retraga dupa piata. Peste 3 luni or sa mai fie doar 1000 de mld. pe piata. Ce se intampla? Pot toate firmele sa restituie creditele la FED (plus dobanda, normal)? Pentru cine e king, cash-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca in seara asta esti foarte efervescent Mfx :) ori ai dat lovitura, ori ai fost lovit ori te pregatesti de jackpot what it's gone be? :P

 

Vorbeam si eu de criza :D

Ma distreaza alde Bernanke; circ ieftin ptr. fraieri.

In curand ma las si de "tunuri" pe bursa, ma retrag la tara, in liniste, Sa beau cu taranii un paharel, sa ma-nveselesc nitel. Ca de comicarii ieftine m-am cam saturat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe visul meu... :P o "casuta" la tara undeva unde se termina poteca cu toata tehnologia si sa "cobor" la oras doar pt aprovizionare :) sa-mi vad fetele pe geam din coltishorul(a se citi birouash) cum alearga in poienitza :D ehhhhh

 

exista un loc pe langa cluj miluani :Dhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Miluani,_S%C4%83laj unde te dai jos din masina sa dai fazanul la o parte din drum ca sa nu-l calci :D vreau sa ajung saptamana asta acolo sa vad de un asa locshor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

well cum spune vorba romaneasca: decat sa le duci grija mai bine le duci dorul" :P

 

revenind la criza.

 

Japonia are excedent iar bancile japoneze stau pe o gramada de bani. problema lor este de export pt ca asa cum se stie, ei importa materie prima si exporta bunuri si cum criza este in floare consumul se va reduce

 

deci comparativ cu celelalte state care au probleme in sistemul financiar, Japonia acolo e santoasa :D

 

America vrea sa subventioneze sistemul financiar cumparand toate instrumentele proaste(asta in primul rand) precum si sa asigure ceva lichiditati in piata in speranta ca sistemul financiar care e la pamant (comparativ cu cel al japoniei care sta pe munti de bani) va fi resuscitat

 

 

Anglia spun ca ei, prin planul lor, vor defapt sa cumpere actiuni la banci si dupa aprox 3 ani sa le dea inapoi ceea ce inseamna un fel de imprumut catre banci.

 

Europa inca nu are un plan comun dar ici colo au aparut ceva interventii si poate ca vienri o sa aflam al marea intalnire a G7

 

Elvetia ehhhhh aici este alta poveste astia tac chitic nu scot o vorba spun ca e bine ca bancile au intervenit si ca trebuie continuat dar, DAR in afara de un fasss vis-a-vis de UBS..... nada ca si cand vezi doamne nici usturoi nu au mancat nici gura nu le pute :)

 

in fine... deci ce nu avem clar, sunt europa si elvetia

 

dar si asa considerand ca intr-un fel sau altul vor lua initiativa si chiar o sa apuce ursul de urechi :D

 

ce parere aveti despre urmatoarea evolutie a principalelor valute(jpy, usd, euro, gbp, chf-restul conteaza intr-o masura mai mica) luand in considerare cele de mai sus?(nu-mi spuneti ca nu am luat rusia in considerare ca aici sincer chiar nu prea conteaza la momentul asta :D )

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu-mi spuneti ca nu am luat rusia in considerare ca aici sincer chiar nu prea conteaza la momentul asta :P

O mica observatie, Rusia PREA conteaua la momentul asta. Ei au gazul, iar in Europa vine iarna... Vrem butelie...

 

In rest, de acord cu tot ce spui. Legat de cumparatul inapoi al actiunilor, citeste linkul lui mfx, cu broscutzele.... hihi

 

 

@mfx: man, am ras la linkurile alea ale tale de am picat pe spate. Love that guy! Am avut un coleg cu numele asta, care voia sa se faca reporter. N-o fi aceeasi persoana? pe de alta parte, e un nume foarte comun...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

adica vrei sa iti spun incotro se duce perechea valutara xxxyyy, unde sa pui stopurile, targeturile, si cu cate loturi sa intri...

 

Este un topic despre criza. Am pus personal analize la G/J, si in general baietii buni care mai fac analize pe aici le pun pe topicele cu perechile respective...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.