Sari la conținut

GBP/CHF


kerosen

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

multumesc de parere iordaki :P dar problema cea mai mare pt mine este ca pare a fi un fel de punte a dracului adica am vazut spike-uri de 200 pipsi pe ea si asta mi-a atras atentia ca si o ruleta ruseasca :)

 

da, sunt deacord cu tine ca ar fi ceva de buy mai ales ca joi BoE se pare ca va taia o bucatica din rata si sper sa fie una mare dar pe GBP/CHF... cei 200 pipsi ca si spike si nu odata de nenumarate ori asta mi-as dori o explicatie din partea voastra

 

multumesc in avans

 

 

deh la asta adrenalina ar fi la maxim :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de parere iordaki :D dar problema cea mai mare pt mine este ca pare a fi un fel de punte a dracului adica am vazut spike-uri de 200 pipsi pe ea si asta mi-a atras atentia ca si o ruleta ruseasca :)

 

da, sunt deacord cu tine ca ar fi ceva de buy mai ales ca joi BoE se pare ca va taia o bucatica din rata si sper sa fie una mare dar pe GBP/CHF... cei 200 pipsi ca si spike si nu odata de nenumarate ori asta mi-as dori o explicatie din partea voastra

 

multumesc in avans

 

 

deh la asta adrenalina ar fi la maxim :D

Ceva timp mai devreme tranzitam aceasta pereche destul de frumos...de când e in range am lăsat-o deoparte.

Si ce tine de spikuri...ce sa zic? unde ele nu sunt acum? :P

Astăzi am vorbit cu-n domn care e mult mai devreme ca mine pe piata si era si el foarte uimit de cea ce se intampla pe piata...Asa ca bucuraţi-va prieteni---trăiţi vremuri istorice :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Dupa o incercare de reversal in orele care au trecut, am inchis 50% din primul long cu un profit de 16 pips si 50% s-a inchis la BE.

Asa cum se vede din imaginile de mai jos am pus un nou pending buy stop de data aceasta luand in consideratie setupul format la ora 16:00 pe chartul de 8h, care imi intareste convingerea ca ne aflam in fatza unui posibil reversal cu potentzial mai amplu.

De asemena urmaresc si o intrare market pe chartul de 1h, pe retrecementul barei de 8h pentru a mari potentialul .

Las imaginile sa vorbeasca.

post-1363-125311029069_thumb.png

post-1363-125311030669_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Valul impulsiv down parca tocmai s-a finalizat. Are aceeasi marime cu cel precedent. Ne putem astepta la o corectie, in urmatoarele 8-10 saptamani, pana la 1.6300, cu o zona dificila pe la 1.6100. In cazul unui set-up de post-3189-007785600 1283798562_thumb.gifgbp[/acronym]-chf.gif]long este posibila o intrare? Ca parca ar fi un potential de vreo 500-700 de pispi acolo. Ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Rationamentul din spatele unei tranzactii

 

 

Conform analizei, perechea se afla la sfarsitul unui val 3 dintr-un val 5 (al unui val corectiv C sau val impulsiv 3).

 

post-2510-0-33947500-1342123891_thumb.png

 

Potrivit teoriei valurilor Elliot, in impulsul terminal (adica in valul al-V-lea, valurile 2 si 4 se intrepatrund). Daca coboram putin cadrul de timp, pe 30 de minute, putem vedea cum valurile 2 si 4 se intrepatrund (verde deschis).

 

post-2510-0-68610500-1342124412_thumb.png

 

Concluzie: conform definitiei valului terminal 5, conform careia valul 4 ar trebui sa se intrepatrunda cu valul 2, atunci pe daily ar trebui sa avem o miscare pana la valoarea de 1.49367, cel putin, vezi imaginea perechii pe cadrul de timp zilnic (daily).

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.