Sari la conținut

Vamist Forex Challenge - Noiembrie


Stefan

Postări Recomandate

  • Moderators

Adica e si pe alese?? :P

 

Mie imi place ala mai dulce, ca pentru cucoane... La cat ma pricep eu la vinuri, hihi... baba si mitraliera... era sa scriu baba si forexul, dar tocmai mi-am adus aminte de vo cateva babe care ne-ar putea da lectii la toti de pe aici...

 

Oricum, inca odata, sfatul meu e sa NU tranzactionati cu nivelul ala de risc pe real. E sinucidere curata. Din punctul meu de vedere singurii care au fost "realisti" la concursul asta au fost aemil, Lint si adraz, dintre care doar primul a facut profit, iar ceilalti doi au prea putine tranzactii ca sa judecam. Deci in conceptia mea, aemil ar trebui sa ia sticla. Un profit de 2% lunar, well... cam asta e ceea ce un trader BUN ar trebui sa aiba ca target! Adica nu in sensul ca "sa nu spere la mai mult", ci in sensul ca "acolo ar trebui sa il duca money managementul, loturile mici si riscul unui procent infim din cont". Play safe! Keep the pip. Let room for loses! Nu distruge contul in 2 tranzactii!! Si daca reuseste sa faca asta constant, cu un drawback de numai 1% (facut de aemil) ori chiar mai putin, s-a scos! Asta e ceea ce numesc eu "money management". Daca concursul ar mai fi continuat inca cateva luni, probabil noi toti astia cu risc de 15% pe tranzactie am fi fost cu capul la fund, pe cand cei cu risc mic ar fi reusit in cel mai rau caz sa piarda vreo 5% pana la sfarsit. E drept ca nici nu s-ar fi imbogatit, dar care ati venit in forex cu gandul sa deveniti milionari peste noapte, well... tzeapaaaa....

 

Later Edit:

Am vrut sa pun restul statusului, ca sa nu am restanta :D. Dar se pare ca nici pe asta nu pot sa il accesez de la job. Linkul contine "game" si este blocat de firewall. Dar tot am zis ca dau contul si parola, well, incercati "rimping" cu parola "123456". Este parola de master, ca Oanda (nu stiu daca are) nu are investor. Nu il hacuiti de tot in astea 4 zile ramase :D Orice tranzactie aparuta dupa data de azi nu este a mea. Daca nu se gaseste vreun "destept" sa schimbe parola (sper sa nu!) atunci am de gand sa o schimb in decembrie si sa folosesc contul in continuare. O sa pastrez vinul pentru Craciun, dar o sa mai vreau si pentru Paşte :D Mwaaaa hahahaha...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Putin oftopic, oarecum.

 

Am intrat in concurs la Admiral Markets pe Gold. Nu pentru bani, hi ha ha ha, ci sa vad cum imi bate inima.

Si bate, frate!

 

Acum ma gandesc cum o fi pe real. Probabil ca o sa iau calmate de doua ori pe zi, hi hi hi.

 

Pe langa ca nu am excelat ( sunt multumit ca mai am vreo 3000 din 5, m-a spart cel care e acum pe locul unu:

 

supermax Russia 17938.00

 

A plecat acum 2 zile, ca si mine, cu 5000.

 

Cum mama dracului a facut?

 

ps Apropo de gold

 

http://www.youtube.com/watch?v=pGHODRNJqRo

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica e si pe alese?? :D

 

Mie imi place ala mai dulce, ca pentru cucoane... La cat ma pricep eu la vinuri, hihi... baba si mitraliera... era sa scriu baba si forexul, dar tocmai mi-am adus aminte de vo cateva babe care ne-ar putea da lectii la toti de pe aici...

 

Oricum, inca odata, sfatul meu e sa NU tranzactionati cu nivelul ala de risc pe real. E sinucidere curata. Din punctul meu de vedere singurii care au fost "realisti" la concursul asta au fost aemil, Lint si adraz, dintre care doar primul a facut profit, iar ceilalti doi au prea putine tranzactii ca sa judecam. Deci in conceptia mea, aemil ar trebui sa ia sticla. Un profit de 2% lunar, well... cam asta e ceea ce un trader BUN ar trebui sa aiba ca target! Adica nu in sensul ca "sa nu spere la mai mult", ci in sensul ca "acolo ar trebui sa il duca money managementul, loturile mici si riscul unui procent infim din cont". Play safe! Keep the pip. Let room for loses! Nu distruge contul in 2 tranzactii!! Si daca reuseste sa faca asta constant, cu un drawback de numai 1% (facut de aemil) ori chiar mai putin, s-a scos! Asta e ceea ce numesc eu "money management". Daca concursul ar mai fi continuat inca cateva luni, probabil noi toti astia cu risc de 15% pe tranzactie am fi fost cu capul la fund, pe cand cei cu risc mic ar fi reusit in cel mai rau caz sa piarda vreo 5% pana la sfarsit. E drept ca nici nu s-ar fi imbogatit, dar care ati venit in forex cu gandul sa deveniti milionari peste noapte, well... tzeapaaaa....

 

Later Edit:

Am vrut sa pun restul statusului, ca sa nu am restanta :D. Dar se pare ca nici pe asta nu pot sa il accesez de la job. Linkul contine "game" si este blocat de firewall. Dar tot am zis ca dau contul si parola, well, incercati "rimping" cu parola "123456". Este parola de master, ca Oanda (nu stiu daca are) nu are investor. Nu il hacuiti de tot in astea 4 zile ramase :D Orice tranzactie aparuta dupa data de azi nu este a mea. Daca nu se gaseste vreun "destept" sa schimbe parola (sper sa nu!) atunci am de gand sa o schimb in decembrie si sa folosesc contul in continuare. O sa pastrez vinul pentru Craciun, dar o sa mai vreau si pentru Paşte :P Mwaaaa hahahaha...

Multumesc tradelaver :D Intr-adevar am tranzactionat la fel ca pe real, iar in ultima vreme nu am avut timp sa mai fac tranzactii. Sticla de vin o meriti pe deplin deoarece sunt convins ca si pe real ai un randament frumos :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am prea putine tranzactii pentru ca nu prea ma inteleg cu tradingul pe termen scurt (aia 4% i-am pierdut pe 15M). Marea mea speranta era GBPJPY, unde initial am vrut sa fac un trade pe H1 si am vrut sa lungesc trade-ul si sa-l las pana la sfarsitul concursului, dar n-a fost chiar asa... Daca va uitati m-a scos in ultimul bottom evoluand suficient impotriva mea cat sa ma scoata din trade...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

S-a terminat si concursul. Clasamentul final:

 

concurs_forex.jpg

 

Tradelover a ales ca in loc de vin, sa deschid un cont de tranzactionare cu suma de 50 euro (valoarea premiului in bani) pe care va tranzactiona el si la care va oferi userul si parola de investitor. Atat depozitul initial de 50 de euro cat si eventualul profit ii apartin in totalitate lui Tradelover.

 

Singura problema este sa gasim un broker care accepta o suma atat de mica si ofera si cont de investitor. Ramasese sa ma interesez daca Oanda are cont de investitor dar le-am scris si nu mi-au raspuns. O sa incerc sa vb cu ei si pe chat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pentru urmatorul concurs (cel pe platforma MT cu premii mai consistente) nu am pus inca la punct partea tehnica. Odata finalizat acest aspect, concursul va fi anuntat pe forum si orice membru se va putea inscrie. Sper sa pot anunta deschiderea inscrierilor si inceperea concursului pana la jumatatea lui dec.

 

[LE] Le multumesc tuturor pentru participare si sper sa se inscrie si la urmatoarea editie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru idee, o consider deosebita, dar deosebit de interesanta !

 

O sugestie din partea mea ar fi un cont mini (in USD-centi) la www.liteforex.org, cu optiuni de deposit/withdraval acceptabile. Asta ar insemna ceva peste 6000 de centi USD, cred eu un minim relativ suficient pentru a tranzactiona.

 

Am specificat asta, deoarece ideea este interesanta din alt punct de vedere: adica daca mai multi traderi ar deschide astfel de conturi, publice dpdv al posibilitatii de vizualizare a tranzactiilor proprietarului, ar fi exemplul ideal a ceea ce inseamna forex pentru toti cei proaspeti si viitori veniti in aceasta piata mirifica.

 

PS : Am sentimentul ca in spatele meu sta o armata imaginara cu arme reale. E prima idee care ma depaseste. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a terminat si concursul. Clasamentul final:

 

post-1-1228069902_thumb.jpg

 

Tradelover a ales ca in loc de vin, sa deschid un cont de tranzactionare cu suma de 50 euro (valoarea premiului in bani) pe care va tranzactiona el si la care va oferi userul si parola de investitor. Atat depozitul initial de 50 de euro cat si eventualul profit ii apartin in totalitate lui Tradelover.

 

Singura problema este sa gasim un broker care accepta o suma atat de mica si ofera si cont de investitor. Ramasese sa ma interesez daca Oanda are cont de investitor dar le-am scris si nu mi-au raspuns. O sa incerc sa vb cu ei si pe chat.

Sincere felicitari Tradelover !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.