Sari la conținut

Cine pierde in Forex ?


sergiub

Postări Recomandate

Am citit.Tot ce pot sa spun e ca m-am indragostit de felul in care scrie tradelover.Am mai aflat si ca e e psihiatru deci lucrurile se cam explica.Nu stiu daca tradingul e de mine dar sigur scrisul e de el.

Sper sa nu citeasca asta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Tradelover psihiatru?!?! :P Asta este tare de tot.

 

Tradelover, ai de dat "niste explicatii" ca noi credeam ca te ocupi cu altceva :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradelover psihiatru?!?! :P Asta este tare de tot.

 

Tradelover, ai de dat "niste explicatii" ca noi credeam ca te ocupi cu altceva :).

lol. greseala mea ,postul lui era de fapt o continuare a traducerii cartii lui Elder,scuze.

Totusi inca gasesc folositoare posturile lui tradelover.

Scuze pt confuzie inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hey... :P

 

Bullet no1

CA SA AI PROFIT NU TREBUIE SA FII VULPE, ci trebuie sa fii the best friend of the market;

Pentru a transporta o cantitate de energie din punctul x in punctul y, ENERGIA VA ALEGE INTOTDEAUNA CALEA CARE OPUNE REZISTENTA CEA MAI MICA:

ENERGY FOLLOWS THE PATH OF LEAST RESISTANCE

Prin urmare e mult mai usor sa fii prieten cu piata tot timpul, sa fii un simplu trader care se bucura de afacerea in care activeaza, si relaxat in momentele in care tranzactionezi.

 

Bullet no2

Invataturile despre trading sunt publice si foarte multe, pot fi cunoscute de oricine si oricand - ADEVARAT:

WELL, COMMON SENSE IS NOT COMMON PRACTICE

-ex: uitete pe forumuri si citeste despre oameni ce au inceput cu miniaccounturi de pana in 500 dolari si iau pierdut repede - de ce? pentru ca riscau mai mult de 1%/trade, (uneori si 15-20%/trade)

-TOATA LUMEA POATE INVATA ANUMITE INFO, INSA FOARTE PUTINI LE VOR SI APLICA.

 

That's all folks! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

CA SA AI PROFIT NU TREBUIE SA FII VULPE, ci trebuie sa fii the best friend of the market;

Asta e foarte buna! Trebuie pusa in rama! Fara misto. Doar ca e foarte dificil de realizat in practica.

Pe de alta parte, eu as citi-o asa:

"Ca sa treci puntea, trebuie sa fii the best friend of the devil. Pe romaneste se numeste vulpe."

 

O sa revin legat de celelalte postari, daca imi lasa astia timp azi.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@betea.sorin

Teoria e simpla; practica ne omoara!

Iti dorim bafta multa pe real si sa aplici elegant tot ce-ai invatat.

Elegant am luat-o la vale :) asta pentru ca m-am mandrit si m-am laudat cat de profitabil sunt eu :P S-a intimplat cam dupa ce am deschis threadu-ul asta.LOL.Cine pierde in forex ? astia ca mine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care tranzactioneaza pe demo, au un sistem care se dovedeste a fi profitabil, etc, ce le recomand e sa-si deschida un cont de 250-300$ si sa tradeuiasca la $0.1 pe pip. si cel mai probabil, contul asta se va duce, dar pe un "seminar" bun. seminarul live trading.

dupa cum au spus si altii, nu se compara demo cu real.

eu pe real, pierzand $400 :P am invatat multe chestii care pe demo nu am avut cum sa le invat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, bmf.

 

dar ce nu inteleg eu este aceasta idee ca trebuie sa deschizi cont real cu minim de bani pe care sa-i pierzi ca sa inveti.

intradevar, se poate spune ca altfel inveti cu bani adevarati in comparatie cu demo, insa eu am mai spus-o, de ce sa pierzi?

 

eu am stat pe demo si am incercat sa impun exact regulile unei piete reale, sa-mi inchipui ca acei bani sunt reali - stiu, poate vei zice ca ce, tot virtuali sunt, - asta depinde de fiecare in parte. iar primul pas spre realitatea "inchipuirii" trebuie sa fie alegerea sumei si care sa coincida cu cea pe care fiecare ar dori s-o investeasca intr-un cont real, fie ea de 100 usd sau 10000 usd sau mai mult. ce sa spun, am spart la conturi de nu le mai stiu numarul, pe demo, si majoritatea cu suma pe care doream s-o investesc, mi-am scrijelit mainile cand dadeam pumni in mobilier - :P - de nervi ca pierdeam, iar cu timpul am inceput sa trag de mine si sa fiu mai disciplinat, si acum fac eforturi mari pentru aceasta.

 

in rest, totul poate fi experimentat pe demo, absolut totul pana cand iti formezi un stil al tau propriu, nu pe real.

ai deschis cu 400 ai invatat ca nu merge in felul ala. ce faci?, deschizi altul sa incerci alta varianta.

 

singura mea realizare de trading live este experienta, insa nu am pierdut contul, si am si un minim profit, 10-20% intr-o piata ca asta si in 6 luni de tranzactionare, iar contul nu este chiar mititel - 10000 usd.

 

deci se poate si asa, rupeti mobila, roadeti-va unghiile, organizati-va cadrul cat mai adecvat, cat mai aproape de realitate, cititi mult, invatati ce cititi, aplicati demo, formati-va stilul iar apoi hai pe real.

 

si asa sa nu va inchpuiti ca odata ajunsi pe real gata, veti da lovitura. aici depinde de fiecare in parte, sa nu alergati dupa bani, lasati-i pe ei sa vina la voi, fiti disciplinati si nu incercati sa faceti schimbari majore din mers - faceti-le pe demo, - altfel veti pierde.

 

spor la pipsi la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.