Sari la conținut

Caut Broker compatibil MT4 cuplat cu EA


gabriel.voican

Postări Recomandate

Salutare

Sunt un membru nou in acest forum. Bine v-am gasit. Prima impresie: foarte prietenoasa comunitatea.

Sunt un viitor trader... acum cu 0 experienta si ma confrunt cu o problema evidenta: alegerea brokerului.

Am cautat de ceva saptamani un broker care sa mi se potriveasca pentru a deschide un REAL account

Am urmarit cateva topicuri de pe forum si totusi nu am reusit sa aleg.

 

De ce am eu nevoie [ce am]: MT4- MetaTrader4 EA- Expert Advisor VPS - Virtual Private Server

1. Platforma Metatrader4, ptr ca am acest EA care ruleaza doar in MT4.

2. EA cuplat cu un serviciu VPS - Ma intereseaza ca brokerul sa fie 'cat mai' live, sa favorizeze functionarea corecta a EA-ului. Nu ma intereseaza news-urile pentru ca nu imi doresc sa devin un forex trader cu un stil de viata adecvat ci unul care foloseste un EA.

3. Depozit mic, pana in max 500$.

 

Doresc:

 

1. Deposit/Withdrawal fees [cat mai mici, eventual un broker care sa fie mai ieftin daca ar avea cont bancar deschis in Romania de depunere si retragere]

2. Stabil pe termen lung

3. Spread acceptabil.

 

 

Dupa cateva saptamani de cautari m-am ales cu o baza de date mare, cu zeci de bookmark-uri dar fara rezultate.

 

Alegerile potentiale:

ForexMeta - www.forexmeta.com

Fxpro.com - www.fxpro.com

FxDD - www.fxdd.com

Ibfx - www.ibfx.com

Alpari www.alpari.co.uk

FXCM www.fxcm.com

 

Rog pe toti care urmaresc acest post sa dea un reply cu avantajele pe care le au acesti brokeri [sau altii] pentru utilizatorii din Romania in special.

 

Va rog ajutati-ma sa iau aceasta decizie intrucat mi se pare ca este f. importanta alegerea brokerului.

 

In incercarea mea de a-mi deshide un cont pe bani la ForexMeta m-am izbit de un obstacol formularul W8-BEN care nu am stiut cum sa il completez

si care l-am atasat pentru a putea sa primesc sfaturi live :P pe forumular.

 

 

 

Astept raspunsurile voastre

fw8ben.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Rog pe toti care urmaresc acest post sa dea un reply cu avantajele pe care le au acesti brokeri [sau altii] pentru utilizatorii din Romania in special.

inainte de aceasta ruga a ta catre ceilalti de aici.... ai incercat aici sa cauti parerile noastre despre anumiti brokeri? ai citit si nu ai gasit nicio parere vis-a-vis de brokeri? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kerosen

 

Pareri destule.

 

Am nevoie de dovezi de ce un anumit broker este mai favorabil noua romanilor decat altull

 

 

Nu stiu poate taxe mai mici la depunere/retragere, poate stabilitate financiara mai buna ca este compania din Europa.... din astea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand 'salut'.

 

 

sa stii ca nimeni nu-ti va spune exact uite aici sa-ti bagi banii referitor la brokeri.

apoi, pe aici nu prea sunt oameni care joaca cu EA uri. majoritatea suntem discretionari. poate tradelover sa-ti zica, el mai incearca un EA personal, dar este personal.

si cu toate astea, revin la prima ta intrebare: brokerul ideal ptr un EA.

hotararea trebuie s-o iei singur din parerile expuse in acest forum referitoare la acei brokeri. fiecare luat separat are si bune si rele, asa cum au fost discutate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu stiu cum e cu EA-urile pe cont real. Abia implinesc 1 an in piata deci nu sunt expert in a da sfaturi dar voi scrie totusi lucrurile de care m-am lovit eu, cum am gandit si ce criterii am aplicat in cautarea brokerilor.

Ti-am spus si pe mesaj privat ca am descoperit un lucru care mi s-a parut cel mai interesant in cautarile mele de amator.

Am descoperit ca majoritatea companiilor de brokeraj nu iti ofera nici un fel de garantie de returnare a fondurilor proprii in caz ca ei dau faliment.

Fxdd, crown forex, tadawul, admiral markets, brocompany i-am verificat personal prin emailuri sau live chat si se incadreaza in aceasta categorie.

Alpari, ODL, Varengold si MBCFX mi-au explicat destul de convingator ca sunt obligati sa iti asigure cel putin o parte din capitalul propriu depus la ei in cazul falimentului lor.

La alpari iti asiugra maxim 5000 USD in caz ca ei dau faliment.

La ODL nu mi-au dat o limita din cate imi aduc aminte. Mi-au spus ca sunt obligati sa tina banii clientilor intr-un cont separat, bani de care ei nu se pot atinge nici daca dau faliment.Tot un reprezentant de-al firmei mi-a spus ca si in cazul falimentului bancii unde sunt tinuti separat acesti bani, clientului ii sunt asigurati spre returnare maxim 48 000 de lire, cifra ce urmeaza a fi marita pe viitor.

La Varengold parca mi-au spus 20 000 de euro asigurati tot prin ceva lege in caz ca ei dau faliment.

MBCFX pareau si ei convingatori, tot asa cu teoria "segregate funds" nu mai stiu in ce limita, dar ma gandesc ca cei ce vor sa investeasca zeci de mii de euro se vor interesa mai in amanunt.

 

Alte criterii personale: dealing desk, no dealing desk, STP, ECN

vedeti aici http://www.100forexbrokers.com/stp-ecn-brokers

pe acelasi site puteti vedea brokerii selectati si dupa alte criterii. destul de interesant site-ul

 

Eu de fxcm am hotarat sa stau departe din cauza teoriilor cu managerii buclucashi plus ca nu am vazut sensul de ce sa am cont la o companie de peste ocean.

 

Am cont la alpari si ce pot sa iti spun despre ei si banca la care au cont (Barclays) este ca m-a costat 35 de euro comisionul de trasnfer. Inca nu am retras bani sa vad cad de rapid se misca.

 

Ma bate gandul sa imi deschid si la varengold. Vreau sa vad cum e no dealing deskul asta cu care se lauda ei. Ce mi-a placut la demo e ca poti vedea in modificarile spreadului in fiecare secunda presiuna de vanzare sau cumparare. Asta imi da o senzatie de piata mai "reala" fata de brokerii astia cu spread fix si dealing desk.

Kerosen care a avut cont real la ei mi-a confirmat ca e la fel si pe real.

 

Un alt criteriu pe care probabil il stii deja e cu bara aia de duminica in plus pe daily. Mie personal imi place foarte mult idea de 5 zile, 5 lumanari fiecare reprezentand 24 de ore actiune. Totusi cred ca e ok sa verific si valorile indicatorilor in cazul brokerilor cu aceasta bara in plus in ideea ca sunt foarte multi traderi care o au pe grafice.

 

Cam atat deocamdata. Nu stiu daca o sa iti fie de folos tie sau poate altora informatiile astea, dar am zis ca mai bine le impartasesc decat sa le tin pt mine pt ca nu se stie niciodata. Daca le-as fi stiut si eu dinainte as fi fost scutit de cateva ore pierdute in fata monitorului :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@harif

 

Multumesc

 

 

@antonio

 

 

Fooarte utila informatia. am sa ii contactez sa ii intreb daca accepta EA-uri

 

 

@sian

 

Intr-adevar este foarte importanta posibilitatea returnarii banilor investiti in caz ca se ajunge la fundul sacului.

 

Foarte util site-ul postat. mersi fain. se completeaza baza de bookmarkuri

[apropo pentru cei care au bookmarkuri si doresc sa si le tina online si

eventual sa si le acceseze de oriunde sa se uite la unul din nenumaratele

servicii de online bookmark pe www.foxmarks.com au si plugon ptr firefox.]

 

Mai stiti si brokeri care garanteaza o parte din bani in caz de faliment si care au sediul europa?

 

Cred ca am sa aleg un broker din Europa ca nu-i vad sensul sa fie de peste ocean.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai stiti si brokeri care garanteaza o parte din bani in caz de faliment si care au sediul europa?

Nu imi vin in minte acum insa din ce am inteles eu din toate mailurile si discutiile cu reprezentati ai companiilor este ca ei asigura asa ceva mai degraba din cauza ca sunt obligati fie de legislatia tarii in care sunt inregistrati fie de cine ii reglementeaza.

 

Eu in cautarile mele am tinut cont totusi si de popularitatea brokerilor.

Alpari, ODL si Varengold sunt cat de cat mai cunoscuti si se stie ca au multi clienti.

MBCFX care ofera si ei acea siguranta nu sunt prea cunoscuti.

 

Si mie mi-ar placea sa aflu de alti brokeri europeni de acest gen, mai ales daca nu au dealing desk. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FXCH - forex[/acronym]-swiss.com/"]http://www.forex-swiss.com/

 

asta am primit de la ei acum cateva minute:

 

We do not have dealing desk.

 

Assuring client fund safety is one of the single most important factors in

the financial industry. In addition to years of experience managing risk

and a strong balance sheet, FXCH offers legal and structural guarantees as

to the safety of your deposited funds:

 

Client funds held with Foreign Exchange Clearing House Ltd ("FXCH") are

maintained in separate Customer Funds accounts and may never be utilized

for operating expenses or for other purposes or commingled with FXCH's

operating capital.

 

Client funds held with FXCH are maintained in separate accounts at triple

A rated financial institutions for the sole purpose of the clients'

trading activity and are never commingled with operating capital of the

company. Withdrawals from these bank accounts occur only as a direct

result of clients' trading activities or an authorized request for

withdrawal.

In the unlikely event of FXCH's bankruptcy, client funds are legally

protected and returned directly to the customer.

 

Our company has an account in very well know solid Bank:

https://www.commerzbank.com

Commerzbank AG, Potsdamer Str.125, D-10783 Berlin, Germany SWIFT Code:

COBADEBB

 

 

azi a fost prima oara cand m-am uitat sa vad ce e cu ei. nici numele nu imi parea cunoscut. e destul de interesant.

o sa imi deschid cont demo la ei sa vad cum se prezinta :P

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.